دکتر محمد حسین نجفی

آیا بیماری قلبی ارثی است؟

چرا متخصص قلب و عروق از بیمار می پرسد: ” آیا در خانواده شما کسی هست که از بیماری قلبی رنج ببرد؟”

ژنتیک از بسیاری جهات می تواند در خطر ابتلا به بیماری های قلبی موثر باشد. ژن ها همه ی جوانب سیستم قلبی عروقی، از قدرت عروق خونی گرفته تا نحوه ارتباط سلول ها در قلب را کنترل می کنند. نکته اینجاست که جهش ژنتیکی در یک ژن واحد می تواند بر احتمال ابتلا به بیماری قلبی ارثی تأثیر بگذارد.

بیماری قلبی ارثی

بسیاری از اختلالات قلبی از جمله آریتمی ، بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی و کلسترول بالای خون ارثی هستند. بیماری عروق کرونر که می تواند منجر به حمله قلبی ، سکته مغزی و نارسایی قلبی در خانواده ها شود، نشانگر نقش عوامل خطر ژنتیکی ارثی است.

ژنتیک بیماریهای قلبی

به عنوان مثال ، یک تغییر ژنتیکی می تواند با تغییر عملکرد یک پروتئین خاص، کلسترول را به طور متفاوتی پردازش کرده و احتمال بروز شرایین مسدود شده را افزایش دهد. تغییرات ژنتیکی از والدین به کودکان ازطریق تخمک و اسپرم منتقل می شوند. سپس کد ژنتیکی والدین در طی تکامل در هر سلول از بدن کودک کپی برداری می شود.

هنگامی که یکی از اعضای خانواده به بیماری یا اختلال قلبی مبتلا می شود ، بهتر است دیگر اعضای خانواده از نظر وجود عوامل خطر بیماری در حالی که حتی هنوز علائمی نیز ندارند ، تحت غربالگری قرار بگیرند.

علت بیماری قلبی ارثی

عوامل ارثی که منجر به آریتمی و مرگ ناگهانی قلبی می شوند ، شناخته شده هستند. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و کاردیومیوپاتی بطن راست آریتموژنیک (ARVC) می توانند باعث آریتمی کشنده شوند. مواردی از اختلالات ارثی هستند که می توانند باعث آریتمی و مرگ ناگهانی قلبی شوند. برخی از این ها بسیار نادر می باشند. موارد رایج تر شامل :

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی یک آریتمی شایع میباشد که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

سندرم بروگادا

یک اختلال ژنتیکی در ریتم قلب است که می تواند باعث ایجاد فیبریلاسیون بطنی و ایست قلبی ناگهانی شود .

تاکی کاردی بطنی پلی مورفیک کاتکول آمینرژیک

اختلال در کانال های کلسیمی عضله قلب است که با اختلال جریان الکتریکی و ایجاد ضربان قلب نامنظم ، به ویژه هنگام ورزش همراه می باشد.

بیماری قلبی ارثی

سندرم QTطولانی

طولانی شدن مرحله ریکاوری الکتریکی (فاصله QT) بوده که می تواند منجر به ایجاد ضربان های تند و پر هرج و مرج شود.

سندرم QT کوتاه

کوتاه شدن فاصله QT می تواند منجر به آریتمی های تهدید کننده حیات شود.

نحوه انتقال ژن بیماری قلبی

در شکل بالا، مربع ها مربوط به مردان خانواده و دایره ها نماد زنان است. مربع سیاه نشان دهنده فرد بیمار است و فلش ها نیز گویای افراد مشکوک به بیماری قلبی می باشد که می بایست تحت نظر متخصص قلب و عروق مورد آزمایش قرار گیرند.

تاثیر ژنتیک در بیماری قلبی

ژن هایی که ما از والدین خود به ارث می بریم ظاهر ما و اینکه بدن ما چطور کار کند را تحت تاثیر قرار می دهند. مشکلات ارثی قلب در اثر موتاسیون(جهش) در یک یا تعداد بیش تری از ژن های ما ایجاد می شود.

چنانچه یکی از والدین شما یک ژن معیوب داشته باشد احتمال به ارث بردن آن توسط هریک از فرزندان ۵۰% است.

فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، دیابت و پیش دیابت،سیگار کشیدن،چاقی و یا داشتن اضافه وزن ،نداشتن فعالیت فیزیکی ،داشتن سابقه ی پره اکلمپسی طی دوران بارداری ،رژیم غذایی ناسالم و افزایش سن همگی عواملی هستند که خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند.

فشار خون بالا

ممکن است یک ژن معیوب که خودش عامل بیماری قلبی است وجود داشته باشد اما هیچ گونه علامتی ایجاد نکند.در چنین شرایطی شما این ژن را دارا هستید اما اینکه آیا به فرزندانتان به ارث می رسد و یا آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد مشخص نیست.

تشخیص بیماری قلبی ارثی

اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به بیماری قلبی ارثی باشد چه اتفاقی می افتد؟

تست غربالگری قلب

اگر شخصی در خانواده شما به بیماری ارثی قلبی مبتلا شده باشد ، پزشک ممکن است برای بررسی وضعیت قلب شما آزمایش درخواست کند (معروف به غربالگری). همچنین ممکن است  نیاز به انجام آزمایش ژنتیکی باشد تا ببیند آیا شما هم همان ژن معیوب را به ارث برده اید یا خیر.

هیپرکلسترولمی فامیلی

در موارد نادری مثل شرایطی از جمله هیپرکلسترولمی فامیلی هموزیگوس، یک اختلال ژنتیکی که در آن، بدن قادر به کنترل کلسترول خون نیست ،  در مراحل پیشرفته ممکن است نیاز  به انجام درمان های تهاجمی باشد. خوشبختانه اکثر بیماران قلبی ارثی(فامیلیال) در این گروه قرار نمی گیرند.

درمان بیماری قلبی ارثی

پیشگیری از بیماری قلبی ارثی

توصیه ما به اعضای خانواده قربانیان مرگ ناگهانی قلبی، غربالگری پزشکی می باشد. چنانچه بستگان فرد قربانی در خطر مشابه باشند، درمان های پیش گیرانه که شامل درمان های دارویی و دستگاههای قابل کاشت است ،در دسترس می باشند.

طبق مصوبه مؤسسه ملی بهداشت ، سابقه خانوادگی مثبت بیماری قلبی، به معنی وجود بیماری قلبی در یک یا چند نفر از خویشاوندان خونی است که یکی از مهمترین عوامل خطر  بروز مشکلات قلبی و عروقی به شمار می رود.

بر اساس مقاله ای که در مجله پزشک خانواده کانادا در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، چنانچه یکی از والدین شما در سنین جوانی (قبل از ۵۵ یا ۶۵ سالگی) بیماری قلبی عروقی را تجربه کرده باشد، خطر ابتلا به بیماری قلبی در شما ۶۰ تا ۷۵ درصد بیشتر از سایر افراد بدون سابقه ی خانوادگی است. بر اساس این مطالعه ، داشتن خواهر یا برادر مبتلا به CVD ، این خطر را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد.

ژنتیک می تواند سیستم قلبی عروقی و بسیاری از عوامل خطر قلبی ما از سطح چربی خون گرفته تا استعداد چاقی و ابتلا به دیابت نوع ۲ را  تحت تأثیر قرار دهد.

مقاله ی منتشر شده در سال ۲۰۱۶ در ژورنال پزشکی نیوانگلند حاکی از آن است که  استعداد ژنتیکی نامطلوب می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر کند.

با این حال ، نکته مهم این است که بدانیم:

ژن ها به تنهایی عمل نمی کنند! شیوه زندگی ، از جمله رژیم غذایی ، ورزش ، وزن و حتی آلودگی و قرار گرفتن در معرض آفت کش ها نیز می توانند بر بروز این بیماری اثر بگذارند.

این فعل و انفعالات زیست محیطی به همراه ژن ها بسیار قدرتمندتر از صرفا داشتن استعداد و آرایش ژنتیکی هستند.

درمان بیماری قلبی ارثی

اطلاعات کامل سابقه خانوادگی خود را جمع آوری کنید. یک تاریخچه جامع شامل سه نسل فرزندان ، خواهران و برادران، والدین، ​​عمه ها و عموها، خواهرزاده و برادرزاده ها، مادربزرگ و پدربزرگ ها و همچنین شامل تمام شرایط قلبی عروقی گذشته یا فعلی آنها و اینکه در چه سنی این شرایط را تجربه کرده اند می شود.

بررسی سابقه بیماران قلبی ارثی

شاید نتوانید از همه این افراد اطلاعات کسب کنید، اما اشکالی ندارد! با هر کس که امکانش هست صحبت کرده و تمامی اطلاعات مربوطه را یادداشت نمایید.

نکته این است که کسانی که دارای سابقه بیماری قلبی در خانواده و فامیل خود هستند، از سایرین برای ابتلا به بیماری قلبی مستعدتر می باشند. اما این به این معنی نیست که فرد حتما دچار این بیماری می گردد. بلکه با مراقبت، ورزش، تغذیه سالم و … می تواند از این امر پیشگیری کرده و یا روند آن را کند نماید.

روند درمان بیماری قلبی برای بیمارانی که دارای سابقه فامیلی هستند، همانند درمان سایر بیماران می باشد. با این تفاوت که میزان مراقبت در این افراد باید بیشتر باشد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

۲.۶/۵ - (۵ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سام پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر پسر ۵ ساله من آزمایش داده که براتون ارسال کردم قدش ۱۲۷ و وزنش ۳۳ هست که کلسترولش بالا هست.از طرف من(مادر) چربی خون خیلی بالا ژنتیکی بالا هست مادر بزرگ بچه و همه برادرانش عمل قلب باز کردن حتی خودم (مادر)بسیار چربیم بالا بود ۳۴۰ که تحت درمان هستم ولی برای پسرم خیلی نگرانم بخاطر کرونا چون شهرستانی هستیم گفتم آنلاین مشاوره بگیرم اگر لازم باشه حضوری هم میتونیم بیایم ممنون میشم از پاسخ گوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 8 ماه پیش)
   با این ازمایش نیاز به دارو ندارد ولی حتما وزن کم کند رژیم غذایی سالم داشته باشد و دو سال یک بار تست چربی بدهد
 • تصویر کاربر nazanin سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  باسلام ۱۲ساله ک مرض قنددارم.دردهای شکمی دارم قفسه بالای سینم سنگینه خصوصابالاش یک ماهی هست ک اینجوری شدم یه دردی ازسمت چپم ازپایین شروع میشه میره به بالا.بیماری قلبی مادرزادی ازطرف پدریم داریم.لازم هست ارمایش بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با سلام . با جواب اکو مشخص شد که بنده نارسایی قلبی دارم با ای اف سی و پنج تا چهل درصد. سی و سه سال سن دارم اخیرا طی فعالیت، دراز کشیدن تنگی نفس شدیدی دارم علت به قلب مربوط هست یا ریه؟
  داروهای والسارتان.فروزماید و کنکور مصرف می کنم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   این نوع تنگی نفسی که می گویید احتمالا منشا قلبی دارد، چقدر فورزوماید میخورید؟ ایا انژیو شده اید یا خیر؟ گرفتگی عروق وجود داشته یا خیر؟ چند وقت است تنگی نفستان بدتر شده؟ اخرین ازمایشاتتان را هم بفرستید همینجا
  2. تصویر کاربر مریم شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر آنژیو نشدم دکترم گفت بخاطر کرونا فعلا دست نگه دار. الان بیست روزی میشه بیشتر شده. فوروزماید چهل روزی نصفه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   فعلا فوروزوماید را کامل بخورید صبح و عصر به مدت یک هفته، اگر بهتر نشدید باید مجددا نزد پزشکتان ویزیت شوید
  4. تصویر کاربر مریم شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   ایا نیازه آنژیو بشم؟هرچه سریعتر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   چندسالتان است؟ علامتتان چه بود که به متخصص قلب در ابتدا مراجعه کردید؟
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  پسر هفت ماهه ای دارم که در دوماهگی به علت عفونت ریه که ناشی از رفلاکس بوده در بیمارستان بستری شد. بعد از اکوی قلب مشخص شد که یک سوراخ و یک رگ اضافه درقلب اوهست
  مجددا چندروز گذشته اکو انجام شد که گفتن رگ اضافه دیده نمیشه اما این سوراخ کماکان هست
  میخواستم ببینم این سوراخ چه سایزی است و آیا احتمال بسته شدن آن وجوددارد و اگر خودبه خود بسته نشود چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا گزارش اكو رو بفرستين
  2. تصویر کاربر احمدی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   گزارش اکو ضمیمه شد
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   یک سوراخ ریز وجود داره که فعلا اهمیتی نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزام دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز .یک سال پیش برادر ناتنی من که از پدر یکی هستیم به علت ایست قلبی در سن ۳۹ سالگی در گذشت . اطلاعت دیگه که از افراد خانواده به طور معمول دارم کسی نداشیم . به نظر شما جای نگرانی هست برای من و خانواده یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله چک اپ قلب انجام بدین
 • تصویر کاربر غفاری شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۰ سالمه و آریتمی vt دارم. سال گذشته ۲مرتبه عمل ابلیشن انجام دادم و هر ۲بار دکتر گفت عملم موفق بوده. اما الان باز هم همون حالت های تپش قلب حمله ای و تنگی نفس و تهوع رو دارم و کتف چپم بطور دائم درد میکنه. ضمنا سابقه بیماری قلبی هم از طرف خانواده پدری هم از طرف خانواده مادری داریم. لطفا راهنماییم کنید چکار کنم؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام مجدد یکی دیگه از همکاران فوق اریتمی شما رو ببینه احتمالا ابلیت کامل نبوده
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادر من بدلیل فشار خون بالا زیر نظر پزشک متخصص بود.چندروز قبل به دلیل نوسان فشار خون به مطب ایشان مراجعه کردیم که معاینات مربوط از طریق دستگاه نشان از سلامت قلب و حتی شرایط بهتر از دو ماه قبل داشت.پیشنهاد ایشون آنژیو بود ولی نه بصورت اورژانسی .اصرار ما به آنژیو ایشان را مجاب کرد به بیمارستان معرفی کند.در بیمارستان در میان بهت و حیرت ما گفتند باید عمل باز قلب انجام شود.حالا سوال اینجاست که وقتی مادرم علائم حاد قلبی نداشته و پزشک متخصص حتی لازم به آنژیو هم تشخیص نداده بود چطور آنژیو جوابگوی درمان نبوده و باید عمل باز انجام می گرفت؟ متاسفانه یا خوشبختانه این عمل انجام گرفته و تمام اعضای خانواده در اضطراب و نگرانی این عمل هستیم و مادر م در آی سی یو بستری هست .سپاس از شما و اطلاعات ارزشمندتان در سایت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مريم جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  من ازديشب پشت سرم شديد درد مي كنه به گردنم هم مي زنه وهمش هم فكر مي كنم كرونا دارم قلبم تير مي كشه فكم هم درد داره من ٤٢سالم هست سابقه بيماري قلبي فاميلي هم داريم نمي دونم مشكل من كجاست خيلي حالم بده همش فكر مي كنم قلبم هست ازيه طرف هم فكر مي منم كرونا گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر ابوالفضل پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام من دو روزه که زیاد عرق میکنم،و امشب هم مجبور شدم به علت تعریق زیاد دو بار لباسم رو عوض کنم با توجه به مسئله کرونا خیلی اضطراب دارم میشه مربوط به کرونا باشه در ضمن یکی از دندان خیلی وقته پوسیده که چند روز پیش بعلت درد آموکس ی کلا و و مسکن ارمش کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پروپرانولول ۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  تصویرفوکوس اکوژن منفردوایزوله اینتراکاردیاک دربطن چپ به دیامترکمتراز2میلیمترمشاهده شدکه باتوجه به ایزوله بودن این سافت مارکرریسک آناپلوئیدی افزایش نمی یابد ایا مشکلی هست سونو جنین بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام باید با متخصص زنان و قلب اطفال مشورت کنید در حوزه تخصص من نیست

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر