چرا در حین بارداری ، مشکلات قلبی ایجاد می شود؟

0

مشکلات قلبی در دوران بارداری یکی از مهم ترین مسائل مربوط به این دوران است. در این مقاله بررسی می کنیم که چرا در حین بارداری قلب مادر دچار مشکل و بیماری می شود؟

بیماری قلبی در دوران بارداری

زنان باردار در برابر انواع بیماری هایی که می تواند جان آن ها و فرزندانشان را تهدید کند، آسیب پذیر هستند. بارداری می تواند سیستم قلبی و گردش خون مادر را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است خطرات جدی برای زایمان و عوارض طولانی مدت جدی برای مادر ایجاد کند.

قلب یک زن باردار باید دو برابر تلاش کند تا خون را در بدن خود و هم چنین جنین به گردش درآورد. حتی مادران سالم نیز ممکن است  در دوران بارداری مشکلات قلبی را تجربه کنند.

جریان خون در بارداری

زایمان نیز می تواند فشار جدی بر روی قلب ایجاد کند ، زیرا فشار خون و جریان خون در بدن به شدت تغییر می کند و باعث فشار خون حاملگی می شود. پس از تولد نوزاد نیز با کاهش جریان خون و کاهش فشار خون، عضلات قلب تحت فشار قرار خواهند گرفت.

زنانی که از قبل مبتلا به بیماری قلبی بوده اند نیز ممکن است در دوران بارداری و زایمان عوارض و علائم شدید تری را نسبت به مادران سالم تجربه کنند.

مشکلات قلبی شایع در بارداری

برخی مشکلات قلبی شایع که زنان باردار تجربه می کنند شامل موارد زیر است:

ناهنجاری های ضربان قلب

این ناهنجاری بین زنان باردار بسیار متداول است. به دلیل بی نظمی در پمپاژ قلبی ، این امر طبیعی است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

نارسایی احتقانی قلب

نارسایی احتقانی قلب نسبتاً نادر است ، اما اگر مادر مستعد این بیماری باشد، بسیار جدی است. در نارسایی احتقانی قلب ، تغییر در حجم خون و فشار می تواند باعث ضعف قلب شود. اگر این اتفاق رخ دهد، خون در بدن آهسته تر گردش می کند و قادر به تامین مواد مغذی و اکسیژن کافی به اندام ها نخواهد بود.

پمپاژ خون در قلب مادران باردار

عضلات قلب کشیده ، ضخیم یا سفت می شوند و دیگر قادر به پمپاژ مؤثر خون نخواهند بود. نارسایی احتقانی قلب می تواند باعث حفظ بیشتر مایعات و نمک در بدن زن باردار شود ، که باعث تجمع مایع در ریه ها ، بازوها ، مچ پا و ساق پا می شود.

تشدید نقایص مادرزادی قلبی

به دلیل افزایش فشار خون و جریان خون در بدن یک زن باردار. زنان متولد شده با مشکلات قلبی می توانند نوزادانی با نقص قلبی مشابه به دنیا بیاورند. تولد زودرس نیز یک خطر محسوب می شود.

نقص دریچه های قلب

نقص در دریچه های قلبی ، خطر ابتلا به اندوکاردیت ، عفونت دریچه های قلبی و اندوکارد ، را افزایش می دهد .

کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی یا ضعف ماهیچه های قلب، پس از زایمان یک مشکل قلبی نادر است ، اما ممکن است درست بعد از زایمان  بروز کند. قلب بیمار قادر به مقابله با افزایش جریان خون و فشار در بدن نخواهد بود و باعث ضعف ماهیچه های قلب می شود. این عضلات با گذشت زمان بزرگ می شوند تا بتوانند کار اضافی قلب را جبران کنند.

توجه : بارداری برای افرادی که بیماری های قلبی و عروقی جدی دارند اصلاً توصیه نمی شود. حتی فشار خون بالا نیز می تواند بر روی بطن راست قلب و شریان های ریه تأثیر بگذارد.

افزایش حجم خون در بارداری

در دوران بارداری، حجم خون مادر به طور معمول سی تا پنجاه درصد افزایش می یابد، تا تغذیه جنین در حال رشد را تامین کند. با این حال، با افزایش حجم خون ، میزان کار قلب نیز افزایش می یابد.

جریان خون در بارداری

بدن یک زن باردار برای اطمینان از ایمنی ، راحتی و تغذیه جنین، دستخوش تغییراتی می شود. سیستم قلبی و عروقی یکی از سیستم هایی است که دستخوش تغییرات زیادی می شود. این امر به نوبه خود می تواند بر روی سلامت قلب و عروق و سلامت عمومی فرد تأثیر بگذارد.

تغییر در سیستم گردش خون و قلب و عروق زن در سه ماهه اول بارداری وی شروع می شود ، به طور معمول سه ماهه دوم اوج می گیرد، در سه ماهه سوم  و یا پس از زایمان برطرف می گردد.

ضربان قلب زن باردار

با افزایش حجم خون تا پنجاه درصد برای تأمین اکسیژن و تغذیه جنین ، قلب زن باردار باید ضربان و فشار خود را افزایش دهد. ضربان قلب یک زن باردار به طور معمول ده تا پانزده بار در دقیقه بیشتر می تپد. این تقاضای اضافی برای عملکرد قلب می تواند با گذشت زمان عوارض جدی را به دنبال داشته باشد.

فشار خون مادران باردار

فشار خون مادر باردار

موقعیت جنین در داخل رحم نیز می تواند بر روی سیستم گردش خون و قلب و عروق مادر تأثیر بگذارد. جنین می تواند مانع از کارآیی رگ های خونی در گردش خون شود. فشار خون مادر در زمان های مختلف بارداری متفاوت است ، که می تواند مشکلات قلبی عروقی دیگری را ایجاد کند.

هم چنین زایمان می تواند مشکلات قلبی را برای مادر به وجود آورد. تغییرات در ضربان قلب ، برون ده قلبی ، حجم خون و فشار خون به طور معمول به سرعت اتفاق می افتد و باعث ایجاد فشار بر روی  قلب و رگ های خونی می شود.

علت بیماری های قلبی در بارداری

علت ایجاد بیماری قلبی در زن باردار موارد زیر را شامل می شود:

تغذیه ناسالم در بارداری

 • چاق بودن
 • داشتن سابقه بیماری های قلبی در خود فرد یا خانواده ، به ویژه میوکاردیت یا التهاب ماهیچه های قلبی
 • تغذیه نامناسب قبل و در دوران بارداری
 • مصرف زیاد الکل
 • بارداری های متعدد
 • سن بالای سی در طول دوران بارداری

علائم بیماری قلبی در بارداری

بیماری های قلبی در دوران بارداری می توانند علائم و نشانه های زیر را ایجاد کنند:

ضربان قلب در بارداری

 • تپش قلب
 • ضربان قلب بالا
 • احساس خستگی دایمی
 • ورم پا ، دست ، مچ پا و بازوها ، به دلیل افزایش احتباس مایعات و نمک
 • تکرر ادرار در شب
 • تنگی نفس ، حتی بدون انجام فعالیت های شدید

درمان بیماری قلبی در بارداری

تجویز دارو در دوران بارداری بسیار مهم و جدی می باشد  چرا که ممکن است بر روی نوزاد نیز تأثیر بگذارد. پس باید از تجویز داروهای رفع مشکلات قلبی در دوران بارداری که سبب بدتر شدن مادر و جنین می شوند پرهیز کرد.

در بیشتر موارد ، پزشک داروهای قلبی را در دوران بارداری تجویز نمی کند. ممکن است بیمار برای نظارت دقیق و درمان اضطراری در بیمارستان بستری شود.

قرص مشکلات قلبی در دوران بارداری

مراجعه به متخصص قلب در بارداری

در بیماران عادی ، که به تازگی زایمان کرده اند ، برون ده قلبی ، حجم خون و فشار خون دو تا شش هفته بعد زایمان به حالت عادی باز می گردد.

در مواردی که زن باردار در دوران بارداری دچار بیماری قلبی شود ، برای تشخیص و درمان باید به یک پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه شود.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بنده به تشخیص پزشک متخصص lvh دارم.اکو تخصصی ۶ ماه پیش گرفتم.دکتر داروی دلیتازم و کنکور۵ و لوزارتان ۲۵ تجویز کرد.حدودا بعد از ۶ ماه نوار قلب گرفتم اگر امکانش هست نظرتون در مورد نوارقلبم اعلام بفرمایید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نظرات همکاران صحیح است با درمان بهتر میشوید
 • تصویر کاربر منا یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در هفته هشتم بارداری هستم دکتر عمومی گفته سونول قلبی دارم و احتمالا باید توسط متخصص ویزیت و اکو بشم میخاستم بدونم ایا برای جنین من ضرر نداره ؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام خیر ضرر نداره
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانومم تو هفته نهم بارداری یکم که پیاده روی میکنه قلبش از پشت درد میگیره میزنه به جلو از شما خواهش میکنم راهنمایی کنید که چیکار کنیم یا چه چیزی بخوره که خوب بشه برای خودش نوزاد درون شکمش اتفاقی نیفته اگه پیامکی کنید ممنون میشم چون ایمیل ندارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   ابتده باید عات مشخص شود

   درد هنگام فعالیت به احتمال بالا قلبی هست

   حتما به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر korosh دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر بنده 17 ساله ام اقای دکتر من 3 ماه پیش به علت تپش قلب های شدید ناگهانی جای اقای دکتر طاهرپور ابلیشن کردم البته دوبار ابلیشن کردم اولیش موفق نبود الان بعد از 3ماه بعد از یهو نشستن یا بلند شدن یا حالت عادی فقط تک ضربه تقریبا محکم که احساس می کنم به سینم می کوبه احساس می کنم این چیه خیلی نگرانم کرده بعضی اوقاتم که از جام بلند میشم فکر می کنم ضربانم یک خورده نامنظم میشه وقتی دستمو میزارم روسینم و یک خورده هم سرم گیج میره ابلیشن هم بخاطر این بود که یهو ضربان قلبم در حد 140تا 200 بالا میرفت در حد 15 دقیه تا 20 دقیقه حتی در حالت عادی البته اینام خوب شده الی 1 بار که فقط در حد 15 ثانیه یهو بالا رفت بعدم خوب شد که الان اونا رفته خدارو شکر فقط همین تک ضربه هایی که به سینم میکوبه نگرانم کردا فقطم یک ضربه محکم میزنه به قفسه سینم ممنون میشم اگر جوابمو بدید ممنون وسپاس از شما یه دفه احساس میکنم که ضربانم خیلی اهسته میشه در حد 3تا 4 ثانیه در کل دردو تیر اینا ندارم خدارو شکر ممنونم اگه جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه ضربان های نابجای دهلیزی یا بطنی بصورت تکی داشته باشید

   معمولا بی خطره

   اما بهتره معاینه شوید و هولتر ببندید تا مطمین بشیم که اریتمی جدی نداشته باشید

 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخاستم بپرسم قلب من ریپ میزنه وقتی بهش هم فکر میکنم زیادتر میشه یه ثانیه ضعیف میزنه دوسه تا تند میزنه بعدش درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه اریتمی داشته باشید

   باید هولتر ریتم ببندید

   در ضمن اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر فرزاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   مشکل قلبی هست یا نه؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   باید این بررسی ها انجام شود تا مشخص شود

  4. تصویر کاربر فرزاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   کلا هیچ ناراحتی نداره یعنی باید برم دکتر متخصص؟؟
  5. تصویر کاربر فرزاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   حتی نوار قلبی هم رفتم گفت اصلا هیچ مشکلی نداری
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به روانپزشک مراجعه کنید

  7. تصویر کاربر فرزاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   آقای دکتر خیلی ممنونم ازتون خیلی لطف کردین بازم تشکر که وقت گذاشتین بهم
  8. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   ممنون

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر