دکتر محمد حسین نجفی

تاریخچه استنت (فنر) چیست؟

استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.

بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده کمتر می شود.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونر قلب تعبیه می شود.

در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده). استنت یا فنر تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

استنت چیست؟

بالون برای باز کردن عروق کرونری قلب و نیز استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. تعبیه استنت بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود.

اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) افتادند. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

 پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI شدند.

اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت.

این مشکل، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) که دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند.

وقتی که درحوالی سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند.

اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند سال بعد انجام شد، نشان داد که بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد ولی همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر،من خواهرم ۲سالش هست سرماخوردگی داشت و بهتر نمیشد به پزشک مراجعه کردیم ،عکس برداری کردیم و اینا مشخص شد بهPDAمبتلا هست‌.بعداز چندماه آنژیوگرافی کردیم و دکتر اون رگ باز رو بستند خداروشکر ،الان باز مراجعه کردیم گفتن رگ بسته شده ولی قلبش یکم بزرگ شده و باید تا ۶ ماه احتیاط کنیم تا زمین نخوره .به نظر شما مشکل بزرگی هست؟امکان داره زود برطرف بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ شهریور ۱( 1 ماه پیش)
   به طور کل مشکل خیلی بزرگی نیست اگر میخواهید مطمین شوید یک متخصص قلب اطفال اکو یکنند
 • تصویر کاربر جباری شنبه ۲۲ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام دکتر برادر من تو تبریز آنژیو شدند الان بعد گذشت دوماه از آنژیو تقریبا همه قسمتهای بدنش زخم شده شرمنده من لیست داروهایی را که میخورند ارسال میکنم فقط خواستم بدونم از عوارض داروهاست؟ یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   اینها که زخم نمی دهد شاید بخاطر دیابت اینطور می شوند
 • تصویر کاربر دهقان پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ویزیت شده و مصرف متفورمین از ۳ عدد در روز به ۱ عدد در روز تغییر داده شده
  با وجودی که در آزمایش مقدار گلوکز ۱۳۴ بوده مشکلی پیش نمیاد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   همین دستور فعلی را ادامه بدهند مشکلی نیست
 • تصویر کاربر نگار شنبه ۱۴ اسفند ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر شما در کدام بیمارستان تشریف دارید که با بیمه ی آتیه سازان حافظ قرارداد داشته باشند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   بیمارستان عرفان نیایش قرارداد داریم ولی ۳۰ درصد هزینه ها را از شما میگیرند
 • تصویر کاربر افسانه شنبه ۷ اسفند ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام جناب دکتر مادرم 74 سال سن دارن و 17 سال هست که دیابت دارن و دارو مصرف می کنند اخیرا با احساس خستگی و کمی تنگی نفس به هنگام فعالیت به دکتر قلبشون مراجعه کردن نوار قلب کمی مشکل داشت و دکتر دستور سیتی آنژیو دادن بعد از سیتی مشخص شد که بهتره آنژیوگرافی کنن.A1c=7/8 بود و کم خونی هم دارن هموگلوبین 9/8 دکتر عبدی برای ایشون آنژیو کردن ولی استنت نگذاشتند.من میخوام بدونم چرا استنت استفاده نشده با توجه به ریپورت آنژیو.فقط قرص رانولازین 500 دو دز وبعد از یک ماه عوض کردن و قرص بیزوپرولول 2/5یک دز در روز دادن.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ اسفند ۰( 7 ماه پیش)
   باید سی دی انژیو را ببینیم بعد بشود اظهارنظر کرد ولی حتما دلیلی داشته اند برای این کار
 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من صبح ها ۵ و ۶ که از خواب بیدار میشوم چنان پشتمو شانه و بین دو کتفم درد بسیار شدید با احساس خستگی زیاد و سوزش بینی دارم با مسکن کم کم در طول روز بهتر میشوم تا فردا صبح مشکلی ندارم عکس هسته ای هم رفتم گفت گرفتکی عروق مقدار کمی است
  آیا باید آنژیو کنم
  یا به دکتر ریه مراجعه نماییم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   اگر مدارک اسکن هسنه ای و تست ورزش را ببینیم بهتر می شود نطر داد همینجا ضمیمه کنید
 • تصویر کاربر هنگامه جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام.۳۳ سالمه ۲۲ سال هست که دیابت نوع ۱ دارم و انسولین تزریق میکنم.یک ماهه درد سمت چپ دارم خصوصا بعد فعالیت به همراه درد دست چپ..دو هفته پیش دکتر مراجعه کردم اکو سالم بود تست ورزش رو ۳ دقیقه بیشتر نتونستم برم و مثبت بود و تنگی نفس و درد داشتم ..دکتر بعدش آنژیو نوشت بهم گفتن حتما آسپرین و آتورواستاتین رو تا روز آنژیو بخورم..به یه دکتر دیگه مراجعه کردم دوباره تست ورزش دادن که ۷ دقیقه تونستم برم و بازم مثبت شد اسکن دادن که براتون نتیجه رو پیوست کردم..گفتن با توجه به علامتهایی که داری آنژیو انجام بده..الان که حدود یک هفته میگذره علایمم خیلی کمتر شده و دردم کمتر شده نمیدونم شاید بخاطر نخوردن روغن و پیاده روی منظم و آسپرین باشه..چون قبلا خیلی تحرکم کم بود..الان میخام بدونم بازم نیازه آنژیو بشم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   ببینید اسکن منفی است و نیاز به انژیوی فوری ندارد ولی داروها را بخورید سر فرصت یک بار سی تی انژیوگرافی بکنید )با انژیو فرق دارد(
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جنابعالی من وقتی از پله ها بالا میروم ویا سربالایی راه میروم نفس کم میآورم قفسه سینه ام درد میگیرد آنژیوگرافی انجام دادم و مشکل من را ماسل بریج تشخیص دادند و اکو کنتراست انجام دادم که نتیجه آن را خدمتتان ارسال میکنم خواهشمند است بفرمائید مشکل من چیست و آیا نیاز به جراحی میباشد قرص اسویکس و بیزوپرالول مصرف میکردم که بعلت حساسیت و خارش بدن آنها را دو ماهه که قطع کردم چون من بعلت مشکلاتی در شهرستان هستم و فعلا نمیتوانم حضوری خدمت برسم خواهشمندم لطفا بفرمائید ایا باید دارو مصرف کنم ویا خیر و چه دارویی باید مصرف کنم فشارم اکثرا 11روی 7و سن من64میباشد وضربان 80الی90است باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   نه نیازی به جراحی نیست اصلا درمان دارویی با همین داروهای تجویز شده ادامه یابد اسویگس را قطع کنید فقط داروی روزوواستاتین اضافه کنید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   با سلام ضمن تشکر از پاسخی که دادیدیعنی میفرمایید قرص بیزوپرالول ورزواستاتین مصرف کنم اسویکس حذف شودداگربه بیزوپرالول حساس بودم ازنظر خارش و کهیر بدن آن را با چه قرصی عوض کنم ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   میتوانید با متورال جایگزین کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیدا دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در سی تی اسکن مادر من sss=7می باشد و دکتر مربوطه تجویز آنژیگوگرافی کردند با این کار مشکل مادر من برطرف می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   بهتر است انژیوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر ارزو جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر لطفا نظر تونو در مورد تصاویری که میفرستم بفرمایید
  بیمار پنجاه و سه ساله و دارای سابقه دیابت هستند و انسولین استفاده میکنن
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   پزشکشان چه دستوری داده اند؟ خودشان چه علامتی دارند؟ در این تصاویر که نکته ی خاصی وجود ندارد
  2. تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   گفتن که انژیوگرافی شن، گاهی نفس تنگی تو خواب دارن
   نظر شما چیه؟
   با تشکر
  3. تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   گفتن انژیوگرافی شن، شاید گرفتگی رگ باشه
   گاهی تو خواب نفسشون تنگ میشه
   نظر شما چیه؟
   با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   به نظرم اگر علامتشان فقط تنگی نفس است فعلن یک سی تی آنژیو کفایت می کند نیازی به آنژیوگرافی در این مرحله نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر