تاریخچه استنت (فنر) چیست؟

استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.

بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده کمتر می شود.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونر قلب تعبیه می شود.

در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده). استنت یا فنر تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

استنت چیست؟

بالون برای باز کردن عروق کرونری قلب و نیز استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. تعبیه استنت بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود.

اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) افتادند. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

 پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI شدند.

اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت.

این مشکل، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) که دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند.

وقتی که درحوالی سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند.

اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند سال بعد انجام شد، نشان داد که بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد ولی همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جنابعالی من وقتی از پله ها بالا میروم ویا سربالایی راه میروم نفس کم میآورم قفسه سینه ام درد میگیرد آنژیوگرافی انجام دادم و مشکل من را ماسل بریج تشخیص دادند و اکو کنتراست انجام دادم که نتیجه آن را خدمتتان ارسال میکنم خواهشمند است بفرمائید مشکل من چیست و آیا نیاز به جراحی میباشد قرص اسویکس و بیزوپرالول مصرف میکردم که بعلت حساسیت و خارش بدن آنها را دو ماهه که قطع کردم چون من بعلت مشکلاتی در شهرستان هستم و فعلا نمیتوانم حضوری خدمت برسم خواهشمندم لطفا بفرمائید ایا باید دارو مصرف کنم ویا خیر و چه دارویی باید مصرف کنم فشارم اکثرا 11روی 7و سن من64میباشد وضربان 80الی90است باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   نه نیازی به جراحی نیست اصلا درمان دارویی با همین داروهای تجویز شده ادامه یابد اسویگس را قطع کنید فقط داروی روزوواستاتین اضافه کنید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   با سلام ضمن تشکر از پاسخی که دادیدیعنی میفرمایید قرص بیزوپرالول ورزواستاتین مصرف کنم اسویکس حذف شودداگربه بیزوپرالول حساس بودم ازنظر خارش و کهیر بدن آن را با چه قرصی عوض کنم ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   میتوانید با متورال جایگزین کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیدا دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در سی تی اسکن مادر من sss=7می باشد و دکتر مربوطه تجویز آنژیگوگرافی کردند با این کار مشکل مادر من برطرف می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   بهتر است انژیوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر ارزو جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر لطفا نظر تونو در مورد تصاویری که میفرستم بفرمایید
  بیمار پنجاه و سه ساله و دارای سابقه دیابت هستند و انسولین استفاده میکنن
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   پزشکشان چه دستوری داده اند؟ خودشان چه علامتی دارند؟ در این تصاویر که نکته ی خاصی وجود ندارد
  2. تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   گفتن که انژیوگرافی شن، گاهی نفس تنگی تو خواب دارن
   نظر شما چیه؟
   با تشکر
  3. تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   گفتن انژیوگرافی شن، شاید گرفتگی رگ باشه
   گاهی تو خواب نفسشون تنگ میشه
   نظر شما چیه؟
   با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   به نظرم اگر علامتشان فقط تنگی نفس است فعلن یک سی تی آنژیو کفایت می کند نیازی به آنژیوگرافی در این مرحله نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.ببخشید اقای دکتر پدرم 3 روز پیش انژیو شدن توسط دکتر عصاره.دکتر ایشونو معرفی کردن به جراح قلب دکتر حیدری اهواز.دکتر حیدری هم گفتن باید عمل قلب باز انجام شه.خیلی نگرانم.فیلم انژیو رو به فرمت گیف پیوست کردم ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.می خواستم بدونم غیر عمل قلب باز راهی هست یا نه.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بقیه ی نماها را هم بفرستید این فقط یک نمای انژیوست
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بله بقیه نماها هم ارسال شد
  3. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بله بقیه نماها هم ارسال شد
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   به یک پزشک دیگر هم نشان بدهید که متخصص انژیوپلاستی باشند شاید بشود با فنر کاری کرد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب آقای دکتر من جوانی ۴۷ ساله هستم یکماه پیش آنژوگرافی شدم بعد دکتر بهم دارو داده استفاده کنم الان باز هم یکم سوزش درد در قسمت قلب ومعده
  دارم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   باید یک نوارقلب مجدد بگیرید
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  تا چند سال پس از آنژیوگرافی و گذاشتن فنر در قلب میتوان پلاویکس مصرف نمود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   حداقل یک سال بیشتر از ان هم در صورتی که پزشک تعبیه کننده ی استنت صلاح بداند لازم است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  باسلام.جوانی۳۱ساله هستم ۲ماه پیش به کرونا مبتلا شدم.بعد از یک ماه بهبود یافتم ولی درد قفسه سینه شدید پیداکردم به دکتر قلب رفتم و اسکن واکو تجویز کرد دراکوی قلب گفت فشار ریه ۳۵ هست که خوب نیست در اسکن هم علایمی مشاهده کرد اسکن هسته ای دادم گفت خوبه فقط پمپاژ قلبت ۵۰هست قرص نوشتن.ولی درد قفسه سینه بیشتر شد طوری که بازو وگردن وفک راهم درگیر کرد.یک بارهم ازشدت درد بیهوش شدم پلک چشمهام هم کبود شد.به دکتر گفتم گفت برو انژیو رفتم بیمارستان از من خون گرفتن وگفتن چربی خون بالایی داری رفتم انژیو ولی گفت همه چیز خوبه گرفتگی نداری.البته مشکل فشار خون بالایی دارم قرص فشار مصرف میکنم.درحال حاضر درد قفسه سینه ام خیلی بیشتر شده واز درد خواب ندارم.تو ازمایش همه چیز نرمال زده وDiags روزهLarge twin LADمشکل کجاست این درد های سنگین براچیه خیلی ممنون از حوصله ای که به خرج دادید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   بررسی های قلبیتان که هیچ کدام مشکل خاصی را نشان نداده، این سن هم که سن بیماری قلبی نیست پس نگران قلبتان نباشید به نظرم هم یک متخصص ریه ببینند با توجه به سابقه ی کرونا و هم یک متخصص روانپزشکی بسیاری از این موارد علایم اضطرابی است
 • تصویر کاربر شهرام پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام زانوم درد میکنه و تست ورزش نمیتونم بدم ، و قلبم هم بعضی وقتها درد میگیره و موقع از پله بالا رفتن به نفس نفس میافتم آیا با اکو لزوم انجام آنژیوگرافی مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   بله تا حدی اکو کمک می کند ولی برای تشخیص دقیق تر نیاز به تست های تکمیلی است. می شود از اسکن هسته ای با تزریق دارو بدون نیاز به تست ورزش استفاده کرد. اگر موردی باشد تشخیص داده می شود
 • تصویر کاربر قاسم یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  مادرم69ساله هست 20 روز پیش با مراجعه به دکتر وتشخیص اینکه سکته قلبی کرده در بیمارستان بستری شد بعد از 5 روز مرخص شد ومراجعه به متخصص قلب کردیم که با گرفتن نوار قلب واکو نوبت آنژیو داد که در روز تعیین شده به خاطر مثبت بودن کوید19 آنژیو صورت نگرفت ودراین مدت ما با داروهای عفونی وقلبی در منزل درمان رو پیگیری میکنیم سوال من از شما این هست که دراین مدت که منزل هست بسیار وضعیت خوبی داره آیا لازم هست که آنژیوگرافی صورت بگیره
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله حتما اگر سکته کرده اند لازمه
 • تصویر کاربر فرزین جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب و احترام - در بهمن ماه برای اولین بار تپش قلب درد و ناآرامی و سوزش معده و حالت استرس بمن دست داد بسفارش همکارانم به متخصص قلب مراجعه کردم که پیشنهاد مصرف قرص و سپس نوبت آنژیو در گرگان دادند پس به سه پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم هر سه ناراختی معده روده و عفونت را تاییید کردند حالا جهت اطمینان قبل از اینکه آنژیو انجام بدهم میخوام سی ت آنژیو کنم -- فرهنگی و دبیرم از گنبد کاووس و بیمه تکمیلی و طلایی دارم خواهشمندم عنایت فرموده راهنمایی بفرمایید لازم به ذکر است 17 تیر برای آنزیو در بیمارستان شفای گرگان نوبت داده اند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بهتره اول سي تي انژيو بشويد و اگر گرفتگي داشت سپس آنژيو بشويد
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر