دکتر محمد حسین نجفی

داروی آپیکسابان

داروی آپیکسابان جهت پیشگیری از بروز سکته مغزی یا لخته های خونی در افرادی تجویز می شود که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا بوده و عامل آن بیماری دریچه قلب نیست.

فیبریلاسیون دهلیزی بیماری است که در آن تپش قلب نامنظم بوده و احتمال تشکیل لخته و بروز سکته مغزی افزایش می یابد. از این دارو جهت پیشگیری از ترومبوز ورید های عمقی (DVT) و آمبولی ریوی در افرادی استفاده می شود که تحت جراحی تعویض مفصل ران یا زانو قرار گرفته اند. در این دو بیماری لخته خونی به ترتیب در ورید های پا و ریه تشکیل می شود.

علاوه بر موارد فوق، اپیکسابان جهت درمان آمبولی ریوی و ترومبوز ورید های عمقی نیز به کار گرفته می شود. امکان دارد پزشک پس از اتمام درمان اولیه ادامه مصرف اپیکسابان را با هدف پیشگیری از بروز مجدد این بیماری ها تجویز کند.

اپیکسابان به دسته دارویی به نام مهار کننده های عامل Xa تعلق دارد. این دارو با مهار کردن یک ماده طبیعی موثر در تشکیل لخته خونی تاثیر خود را بر جای می گذارد.

نحوه مصرف دارو

آ+۶پیکسابان به صورت قرص های خوراکی تولید و معمولا دو وعده در روز با معده پر یا خالی مصرف می شود. در هنگام مصرف اپیکسابان جهت پیشگیری از بروز DVT و آمبولی ریوی پس از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو، اولین وعده باید حداقل ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از جراحی مصرف شود.

اپیکسابان معمولا پس از این جراحی به ترتیب به مدت ۳۵ و ۱۲ روز مصرف می شود. این دارو باید روزانه در ساعت مشخصی مصرف شود.

مصرف کنندگان باید از دستورالعمل های برچسب دارویی با دقت پیروی کرده و در صورت نامفهوم بودن هر بخش از پزشک یا داروساز خود سوال کنند. این دارو باید دقیقا به گونه تجویز شده مصرف گردد.

افراد نباید دفعات یا مقدار مصرف دارو را تغییر دهند. در صورت عدم توانایی در بلع قرص ها می توان آن ها را خرد و در آب یا آبمیوه حل کرد. این ترکیب باید بلافاصله پس از تهیه مصرف شود.

اپیکسابان را می توان به وسیله برخی لوله های تغذیه ای نیز به بیماران داد. با این حال، افراد باید از دستورات پزشک پیروی کرده و در صورت تمایل به استفاده از لوله های تغذیه موافقت پزشک را کسب کنند.

حتی در صورت احساس سلامتی باید به مصرف داروی اپیکسابان ادامه داد. افراد باید از قطع مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنند. در صورت قطع خود سرانه مصرف این دارو احتمال تشکیل لخته خونی افزایش می یابد.

دیگر مصارف این دارو

این دارو می تواند برای مصارف دیگر نیز استفاده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر به پزشک یا داروساز خود مراجعه فرمایید.

موارد احتیاط

در صورت داشتن حساسیت نسبت به اپیکسابان یا دیگر دارو ها باید قبل از مصرف این دارو پزشک یا داروساز خود را مطلع کرد. افراد می توانند جهت بررسی حساسیت خود به مواد تشکیل دهنده این دارو، لیست این مواد را از داروساز درخواست کرده و یا در برگه راهنمای دارویی مطالعه کنند.

افراد باید دارو هایی را که در حال حاضر مصرف کرده و یا قصد مصرف آن ها را دارند با پزشک خود در میان بگذارند. از جمله این دارو ها می توان به دارو های تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل های غذایی اشاره کرد. همچنین در صورت مصرف هر کدام از دارو های زیر حتما باید این موضوع را به پزشک اطلاع داد:

۱- کاربامازپین (کارباترول، اپیتول، اکوئترو، تگرتول، تریل)

۲- کلاریترومایسین (بیاکسین، پروپاک)

۳- ایتراکونازول (اونمل، اسپورانوکس)

۴- کتوکونازول (نیزورال)

۵- فنی توئین (دیلانتین، فنیتک)

۶- ریفامپین (ریفادین، ریماکتان، ریفاتر)

۷- ریتوناویر (نورویر، کالترا)

۸- دارو های مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) که از جمله آن ها می توان به سیتالوپرام (سلکسا)، فلوکستین (پروزاک، سارافم، سلفمرا، سیمبیاکس)، فلووکسامین (لووکس)، پاروکستین (بریسدل، پاکسیل، پکسوا) و سرترالین (زولوفت) اشاره کرد.

۹- مهار کننده های بازجذب سروتونین و نور اپی نفرین (SNRI) مانند دولوکستین (سیمبالتا)، دسونلافاکسین (خدزلا و پریستیک)، میلناسیپران (فتزیما، ساولا) و ولنافاکسین (افکسور) اشاره کرد.

گاهی اوقات پزشک مقدار مصرف دارو را برای فرد تغییر داده یا او را از نظر ابتلا به عوارض جانبی پایش می کند. بسیاری از دارو های دیگر نیز می توانند با اپیکسابان تداخل داشته باشند به همین دلیل باید تمامی دارو های مصرفی خود از جمله مواردی که در لیست بالا نبوده را به پزشک اطلاع داد.

علاوه بر موارد فوق، دارو های گیاهی مخصوصا گل راعی یا هزار چشم نیز باید به پزشک اطلاع داده شوند. امکان دارد اپیکسابان با دارو هایی تداخل داشته باشد که برای درمان سکته مغزی یا دیگر وضعیت های اورژانس فرد استفاده می شوند.

در صورت بروز موارد اورژانسی فرد یا اعضای خانواده او باید مصرف داروی اپیکسابان را به پزشک یا مسئولان بخش اورژانس اطلاع دهند. داشتن دریچه قلبی مصنوعی یا خونریزی شدید و غیر قابل کنترل در هر ناحیه از بدن را باید با پزشک در میان گذاشت.

در این موارد اغلب پزشک از فرد می خواهد که مصرف این دارو را قطع کند. ابتلا به مشکلات کلیوی، کبدی و خونریزی در گذشته یا حال باید به اطلاع پزشک برسد. همچنین، پزشک باید از بارداری، قصد بارداری یا شیر دهی افراد آگاهی داشته باشد. در صورت باردار شدن در دوره مصرف اپیکسابان باید به پزشک مراجعه نمود.

در صورت نیاز به انجام جراحی از جمله جراحی دندان باید پزشک یا دندان پزشک را از مصرف اپیکسابان اطلاع داد. امکان دارد قبل از انجام جراحی پزشک قطع مصرف دارو را از بیمار درخواست کند. در صورت نیاز به قطع مصرف این دارو به دلیل جراحی، پزشک می تواند داروی دیگری را جهت پیشگیری از تشکیل لخته های خونی تجویز کند.

پزشک زمان از سر گیری مصرف اپیکسابان را به بیمار خواهد گفت. در صورت زمین خوردن یا آسیب دیدن مخصوصا ضربه به سر باید فورا با پزشک تماس گرفت. امکان دارد معاینه پزشک ضروری باشد.

از چه دستورات غذایی باید پیروی کرد؟

تا زمانی که پزشک دستوراتی را تجویز نکرده باشد می توان به رژیم غذایی معمول خود ادامه داد.

در صورت فراموشی مصرف یک وعده چه باید کرد؟

وعده فراموش شده را باید به محض یادآوری مصرف کرد. با این حال، در صورتی که تقریبا زمان مصرف وعده بعدی فرا رسیده باشد باید از مصرف وعده فراموش شده صرف نظر کرد. افراد نباید جهت جبران وعده فراموش شده مقدار وعده بعدی را دو برابر کنند.

عوارض جانبی اپیکسابان

قرص

برخی عوارض جانبی این دارو می توانند جدی باشند. در صورت تجربه کردن هر کدام از این علائم، باید فورا با پزشک خود تماس گرفته یا درمان پزشکی اورژانسی دریافت کرد:

 • خونریزی از لثه
 • خون ریزی از بینی
 • خونریزی شدید از واژن
 • ادرار قهوه ای، قرمز یا صورتی
 • مدفوع قیری، سیاه یا قرمز
 • سرفه کردن و بالا آوردن خون یا موادی همانند دانه های قهوه
 • تورم و درد مفاصل
 • سردرد
 • کهیر
 • تنگی یا درد قفسه سینه
 • تورم صورت یا زبان
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • احساس گیجی یا غش کردن

اپیکسابان از انعقاد طبیعی خون جلوگیری کرده و به همین دلیل خونریزی دیر تر متوقف می شود. این دارو می تواند بروز کبودی یا خونریزی را آسان تر کند. در صورت پدیدار شدن کبودی ها یا خونریزی های غیر طبیعی باید با پزشک تماس گرفت.

این دارو قادر به ایجاد عوارض جانبی نیز بوده و در صورت مشاهده هر گونه مشکلات غیر طبیعی در حین مصرف باید به پزشک مراجعه کرد.

یکی از نام های تجاری این دارو الیکوئیس است.

نحوه نگهداری و دور ریختن دارو

این دارو باید در ظرف محتوی خود قرار گرفته، درب ظرف محکم بسته شده و به دور از دسترس کودکان نگه داشته شود. ظرف محتوی دارو باید در دمای اتاق و به دور از نور، گرما و رطوب بیش از حد (حمام) قرار گیرد. دارو های غیر مصرفی باید به گونه ای دور ریخته شوند که امکان مصرف آن ها توسط کودکان، حیوانات و دیگر افراد وجود نداشته باشد.

با این حال باید از ریختن آن ها در دستشویی خودداری کرد. بهترین راه جهت دور ریختن این دارو تحویل آن به دارو خانه ها یا ماموران ویژه شهرداری است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توان به پزشک، دارو ساز یا اداره شهرداری محل زندگی خود مراجعه کرد.

از آنجایی که بسیاری از ظروف محتوی دارو به آسانی توسط کودکان باز می شوند باید این موارد را به دور از دید و دسترس کودکان قرار داد. جهت جلوگیری از مسمومیت کودکان خردسال باید همواره درب ظروف دارویی را محکم بسته و آن ها را در محلی ایمن قرار داد. از جمله محل های ایمن می توان به مواردی اشاره کرد که در ارتفاع و به دور از دید و دسترس کودکان هستند.

مصرف بیش از حد

در صورتی که فرد داروی اپیکسابان را بیش از مقدار مجاز مصرف کرده و دچار تشنج، تنگی نفس یا بیهوشی شود، باید فورا با ۱۱۵ تماس گرفت.

علائم مصرف بیش از حد دارو می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • کبودی یا خونریزی غیر طبیعی
 • ادرار قهوه ای، قرمز یا صورتی
 • مدفوع قیری، سیاه یا قرمز
 • سرفه کردن و بالا آوردن خون یا موادی همانند دانه های قهوه

چه اطلاعات دیگری را باید دانست؟

افراد باید:

– در تمامی جلسات ملاقات خود با پزشک شرکت کنند.

–  اجازه مصرف دارو هایشان را به دیگران ندهند.

– در صورت داشتن هر گونه سوال درباره دریافت مجدد دارو ها از داروساز خود سوال کنند.

– لیستی از تمامی دارو های مصرفی تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل های غذایی خود به همراه داشته باشند.

– لیست دارو های خود را در هر بار ملاقات با پزشک، پذیرش در بیمارستان یا موارد اورژانسی به همراه داشته باشند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

4.1/5 - (22 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، مادر من ۱۰سال پیش قلب باز عمل کرده و حدود ۵سالم هست فنر زده عملکرد قلبش ۲۵درصد هست و اخرین اکو قلبشان نشان داد یه لخته خون کوچک روی قلب قرار داره دکتر قرص زیلت رو قطع و آپیکسابان ۲/۵ رو روزی ۲تا جایگزین کرده الان دو روزه خیلی خمیازه میکشه میخواستم بدونم علت خمیازه ها چیه و آیا خطرناکه؟ یا عوارض قرصه؟ اکسیژن خونش ۹۵ هست و ضربان قلب پس از مصرف آپیکسابان کنترل شده بین ۷۵ تا ۸۰ شده،
  و آیا با مصرف این دارو خطر سکته از مادرم دور هست؟ و آپیکسابان لخته از بین میبره؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   پاسخی دریافت نکردم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام با مصرف این دارو تا حدی و نه کاملا خطر سکته کاهش می یابد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکترنجفی من 46ساله هستم و دراثرپارگی رباط مچ پا و گچ دچار لخته در پا شدم که بعدم راجعه به متخصص قلب 10تاامپول انوکساپارین سدیم برام تزریق کردند والان که مدت یکماه هست قرص آپیکسابان روزی دوتا مصرف میکنم وبه گفته پزشکم باید تا شش ماه این قرص رامصرف کنم. من قرص چربی خون هم میخورم اترواستاتین. ازشما پزشک محترم و دلسوز سوال دارم که این روند درمان برای من کافی هست؟ و سوال دگرم اینکه من دارای 40درصد بیرون زدگی مهره 4 کمر هستم آیا مصرف قرص آپیکسابان برای من ضرر ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   بله داروی بسیار خوب و درستی تجویز شده است و حداقل 6 ماه باید ادامه یابد. هیچ مشکلی هم برای دیسک کمر شما ندارد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۵ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدر من به خاطر لخته خون در ورید عمقی پا آقای دکتر واسش قرص اپیکسابان تجویز کردن میخواستم بدونم آیا آمپول نوروبیون با این دارو تداخل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   خیر بزنند مشکلی نیتس
 • تصویر کاربر فرفره پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، مادر من 68 سالشونه و از پنج سال پیش به علت آمبولی ریه وارفارین مصرف میکنند و گفتن باید تا آخر عمر مصرف بشه، هر روز نصف قرص میخورن و دو روز در هفته قرص کامل و inr تقریبا روی 2.5 هست، حالا دکتر براشون آپیکسابان 5 روزی دو بار جایگزین کردند، گفتند قرص بهتریه از نظر تداخل و نیاز نداشتن به چک inr. حالا سوالم اینه دوزی که نوشتن زیاد نیس؟ من نگرانم خونریزی بدن. به نظرتون این دوز تجویزی درست هست؟
  1. تصویر کاربر فرفره جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش)
   من جوابی دریافت نکردم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش)
   نه دوز درستش همین است و داروی خیلی خوب و مناسبی هم برایشان تجویز شده است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت دکتر نجفی گرامی من فردی ۵۰ ساله هستم که دو هفته پیش جهت بررسی عروق کرونر انژیو گرافی شدم در انژیگرافی پلاک های کلسیمی متعدد بدون تنگی وجود داشت دکتر رزواستاتین ۲۰ متورای نصف دو بار در روز واسپرین ۸۰ تجویز کردند البته من به خاطر ناراحتی گوارشی بجای اسپرین پلاویکس مصرف میکنم روزی اعدد، به خاطر درد دستم که ادامه دار شده البته من از دست انژیو شدم سونو داپلر از ناحیه دستم که انژیو شده بودم انجام دادم که درشریان رادیال ترومبوز دیده شده ونبض ناحیه مچ دستم هم ضعیف است میخواستم بپرسم ایا احتیاج به داروی رقیق کننده مثل اپیکسابان هم هست اگر هست باچه دوزی وچند روز وایا همراه پلاویکس ضرر ندارد؟ایا این ترومبوز خطری دارد؟وایا احتمال حل شدن هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 سال پیش)
   نه با این توصیفات نیازی به مصرف اپیکسابان نیست و همان پلاویکس به تنهایی کفایت می کند عارضه ی انژیو هم مورد خطرناکی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد
 • تصویر کاربر رخساره یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر منو۶ ماه پیش دچار لخته خون در پا شدم و دکتر با آنژیو گرافی و قرار دادن فیلتر در رگ اصلی پا ،ن را مداوا کردن .بخاطر یک سری مسائل نشد که فیلتر رو سر موقع در بیارم آیا بعد از گذشت ۶ ماه میشه فیلتر رو از پا خارج کرد ؟و اگه این فیلتر با لخته خون احاطه بشه چه مشکلی پیش میاد و باید چکار کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 1 سال پیش)
   واقعیت این است که به طور کل توصیه نمی شود فیلتر را خارج کرد چون ممکن است خود این عملیات با خطراتی همراه باشد. در کل نیازی به اقدام بیشتری نیست
 • تصویر کاربر چایفروش سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۵۰ سال سن دارم حدودا ۲۲ روز است که در گیر بیماری کرونا هستم در بیمارستان ۶ دوز رمدیسیور تزریق کردند بعداز اتمام پزشک به من قرص آپیکسابان ۵ داده شدید حالت ضعف و خستگی شدید دارم ایا از عوارض قرص هست یا سیر روال عادی بیماری ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   نه از عوارض دارو نیست بخاطر خود بیماری است
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بیمار کرونایی هستم که آزمایش pcr دادم و جوابم منفی شده و مقدار d- dimer خونم در آزمایش جدید از ۲۱۳۰ به ۲۷۰ رسیده است دارویی که در ۱۶ روز گذشته استفاده کرده ام اپیکسابان ۲/۵ ،۱ عدد صبح و شب بوده است حالا می خواستم بدونم چون دی دایمر خونم کم شده باید مصرف دارو رو با مقدار مصرف قبلی ادامه بدهم یا نه ؟ و تا چند روز ؟ در ضمن من فاویسمی هستم.
  همچنین پدرم که دیابت نوع ۲ دارند دی دایمر قبلی شان ۱۵۰۰ بود که با ۱۸ روز مصرف اپیکسابان ۵ ٫ یکبار در روز به ۳۶۰ رسیده است در مورد ایشان چطور؟ تست کرونای ایشان هم منفی شده است.در پایان لازم ذکر کنم که پزشکان گفته که می توانم مصرف قرص را قطع کنم ولی که نباید قطع این قرص بطور ناگهانی و یکباره باشد.ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   بله با توجه به افت دی دایمر هر دو عزیز می توانید دارو را قطع کنید قطع یکباره ی ان هم مساله ای ندارد و خطرناک نیست
 • تصویر کاربر یاسین سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  دکتر نجفی عزیز ،سلام
  بعداز یکسال که انژوپلاستی انجام داده ام ،ودوتا فنر یااستنت برام گداشتن،
  ۱.ایا بعداز یکسال دکتر فقط قرص روزووستاین۴۰،اپیکسابان۲/۵،پنتوپرتزول ۴۰،لوزاتن۲۵،ا اس ا ۸۰،بیسوتا۱۰ تجویز کردن،
  ایا مصرف نکردن پلاویکس مشکلی ایجاد نمی کند۔
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   نا جایگزین ان اپیکسابان میخورید
  2. تصویر کاربر یاسین یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   جواب سوال قابل فهم نیست،لطفا کنید بیشتر توصیح دهید،۱.ایا بعداز یکسال فنرگذاری،دکتر پلاویکس ننوشته؟ایا نخوردن پلاویکس مشکلی برایم ایجاد نمی کند؟
   ۲،قرص اپیکسابان یازبانو ۲/۵جایگزین پلاویکس کرده؟
  3. تصویر کاربر یاسین یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   باسلام
   دکتر نجفی عزیز سلام،
   یکسال وده روز است استنت(فنر) دارویی گذاشتم ،وبعداز یکسال دکتر بنده ،پلاویکس راقطع کردوبرام تجویز نکردند، واین داروها (زبانو یا اپیکسابان۲/۵،روزوستاین۴۰،ا اس ا ۸۰،لوزتن۲۵،بیزوپرولول یا بیسوتا۱۰ برام جایگزین کردن .سوال ؟
   ایا نخوردن پلاویکس مشکلی برایم ایجاد نمی کند؟
   ایا اپیکسابان یا زبانو۲/۵جایگزین پلاویکس کردند؟ممنون از پاسخگویی شما عزیز۔
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   بله اپیکسابان جایگزین پلاویکس شده و بعد یکسال همین دارو کفایت می کند و نیاز به داروی بیشتری نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نگار چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام شبتون بخیر
  مادر من مدتیه به خاطر آمبولی ریه که داشتن قرص آپیراکس 5مصرف میکنن امروز که واکسن کرونا زدن قرص آسپیرین و آپیراکس و گفتن امروز وامشب مصرف نکنه ،خاستم بدونم مشکل پیش نمیاد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   اشکالی ندارد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر