خطرات افت فشار خون چیست؟

افت فشار خون و به همراه آن عوارضی مانند: سرگیجه، سردی دست و پا و یا حتی غش کردن می تواند نگران کننده باشد. آیا افت فشار خون برای بیمار خطرناک و جدی است؟

برخی افراد به صورت طبیعی و ژنتیکی فشار خون پایینی دارند که به این شرایط خاص در علم پزشکی افت فشار خون (Hypotension) می گویند. با این حال زمانی که فشار خون بالا به صورت کاملا ناگهانی تبدیل به فشار خون پایین می شود، ممکن است خطرات و نگرانی هایی برای سلامتی افراد ایجاد کند که نمی توان از آن ها غافل بود.

کم بودن فشار خون یا همان افت فشار خون در افراد ( هایپوتسیون) می تواند نشانه سلامت مناسب و خوب افراد باشد و همچنین در این شرایط معمولا ریسک بروز بیماری های قلبی کاهش می یابد. اما این مورد همیشه صدق نمی کند و استثنا های خاصی نیز وجود دارند. در برخی شرایط و موقعیت ها، کاهش ادامه دار فشار خون پایین افراد یا کاهش ناگهانی فشار خون می تواند منجر به علائم خطرناک و نگران کننده ای شود و حتی مشکلات جدی برای سلامت افراد ایجاد کند.


افت فشار خون یا همان هایپوتانسیون

هنگامی که میزان فشار خون فردی را اندازه می گیریم، نتیجه دستگاه دو عدد را نشان می دهد: فشار سیستولیک خون و فشار دیاستولیک خون. فشار سیستولیک اولین عدد در نتیجه آزمایش فشار خون شما است که میزان فشار درون شریان های بدن شما را حین پمپاژ خون توسط قلب نشان می دهد. اما فشار دیاستولیک به عنوان شماره بعدی در نتیجه آزمایش فشار خون دیده می شود و میزان فشار درون شریان های خونی شما را هنگامی که قلب پر از خون است نشان می دهد.


آیا افت فشار خون خطرناک است؟

اگر فشار خون شما ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه (mm HG) یا کمتر باشد، این میزان نرمال و عادی در نظر گرفته می شود و خطری شما را تهدید نمی کند. عموما اگر میزان فشار خون پس از اندازه گیری، پایین تر از ۶۰/۹۰ میلی متر  باشد، این میزان کم در نظر گرفته می شود و نام آن هایپوتانسیون است.

برخی افراد گاهی اوقات فشار خونی در محدوده افت فشار خون یا هایپوتانسیون دارند، اما هیچ علائم و مشکلاتی را ندارند و در نتیجه نیازی به درمان نخواهند داشت. اما در موارد شدید و حاد هایپوتانسیون می تواند منجر به کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی شود که باید به مغز انسان برسند که در نتیجه این موضوع، خطرات متعددی افراد را تهدید می کند.

در هر فردی احتمال بروز این شرایط و افت فشار خون بدن ، چه کم کم و چه ناگهانی، وجود دارد اما در برخی افراد به نسبت عموم مردم احتمال ابتلا به هایپوتانسیون بیشتر است. همچنین انواع مختلفی از این بیماری و شرایط خاص آن وجود دارند. به عنوان مثال هایپوتانسیون ارتودنسی ( موضعی) که زمانی رخ می دهد که شما پس از مدتی نشستن یا دراز کشیدن ناگهان بلند شوید و بیشتر در بزرگسالان شایع است.

بدن شما دارای مکانیزم های جبرانی متعددی است که از افت فشار خون شما به هنگام بلند شدن جلوگیری کند. اما در برخی از افراد این ریفلکس ها آنگونه که باید اتفاق نمی افتند و در نتیجه افراد دچار هایپوتانسون ارتدونسی می شوند.


علائم افت فشار که می تواند خطرناک باشد!

برخی از پزشکان و متخصصین مشکل افت فشار خون یا همان هایپوتانسیون را یک بیماری و شرایط خطرناک در نظر نمی گیرند، مگر اینکه برخی علائم و نشانه ها در آن وجود داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

– سرگیجه

– ضعف و غش کردن

– خستگی

– مشکل در تمرکز کردن و دقت

– حالت تهوع

– پوست سفید و سرد

– تنگی نفس


چه زمانی افت فشار خون ناگهانی اتفاق بیوفتد؟

برخی افراد به صورت طبیعی و ژنتیکی با مشکل افت فشار خون یا هایپونتاسیون دست و پنجه نرم می کنند اما هیچ علائم خاصی در آن ها بروز نمی کند. اما برای آن هایی که بدنشان به داشتن فشار خون بالا عادت کرده است، افت فشار خون می تواند یک مشکل عادی یا حتی حاد باشد که در نهایت منجر به بروز علائمی که در بالا آن ها را ذکر کردیم شود.پ

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

شروع هایپونتاسیون یا همان فشار خون معمولا زمانی است که:

۱- شما برای یک مدت خاصی در تخت استراحت کرده اید و حالا از جای خود بلند شده و در یک موقعیت عمودی و راست قرار می گیرید.

۲- در ۲۴ هفته اول از بارداری خود هستید.

۳- میزان زیادی خون از دست داده اید.

۴- میزان آب بدن شما کم است.

۵- از مواد دارویی خاصی نظیر دارو های پایین آورنده میزان فشار خون استفاده می کنید، یا از دارو های خاص برای قلب بهره می برید. دارو های بیماری پارکینسون، دارو های ضد افسردگی یا دارو های مربوط به مشکل نعوذ نیز می توانند منجر به کاهش فشار خون و هایپونتاسیون شوند.

۶- با مشکل قلبی خود روبرو می شوید، به عنوان مثال کم کاری تیروئید، بیماری پر کاری تیروئید، بیماری آدیسون ( بیماری مربوط به اختلال غده فوق کلیوی) ، قند خون پایین یا دیابت از جمله این موارد هستند.

۷- با یک عفونت شدید روبرو هستید که وارد جریان خون شما شده باشد.

۸- با آنافیلاکسی که یک عکس العمل شدید و کشنده آلرژیایی است دست و پنجه نرم می کنید.

۹- با یک ماری خنثی دارید که بر روی فشار خون شما تاثیر می گذارد.

۱۰- بدن شما با کمبود یک ماده غذایی مهم نظیر کمبود ویتامین بی ۱۲ یا فولیک اسید همراه است.


چه زمانی برای درمان فشار خون پایین به دارو نیاز داریم؟

اگر میزان و سطح فشار خون شما همیشه در حالت کم و پایین است و هیچ کدام از علائم و مشکلاتی که در بالا آن ها را ذکر کردیم ندارید نیازی به نگرانی نیست. علاوه بر این اگر پس از انجام یک آزمایش خانگی فشار خون متوجه کم بودن غیر طبیعی آن بودید باز هم نیاز به نگرانی نیست، چرا که این کاملا طبیعی است که میزان فشار خون افراد در ساعات مختلف روز افزایش و کاهش یابد. همچنین بدن انسان این توانایی را دارد که بتواند فشار خون بدن را دوباره به سطح مناسب و عادی برساند.

فشار خون وقتی که حس می کنید یک مشکل افت فشار خون بار ها تکرار می شود و از حالت عادی خارج شده است، و یا هیچ توجیه و دلیل منطقی برای بروز آن ندارید، بهتر است به سراغ متخصصین و پزشکان بروید تا از آن ها در این زمینه مشاوره بخواهید.

اگر فشار خون شما به صورت ناگهانی کاهش می یابد و علائم خاصی نظیر گیج بودن را تجربه می کنید باید به متخصص یا پزشک خود این موضوع را اطلاع دهید و هر چه زودتر به ملاقات وی بروید. آن ها به خوبی می توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و مشکلات احتمالی و دلایل بروز افت فشار خون را مشخص کنند که از جمله آن ها می توان به خون ریزی داخلی در بدن، عفونت های حاد و شدید و همچنین ری اکشن های آلرژی اشاره کرد.

درمان مربوط به مشکل افت فشار خون یا همان هایپونتاسیون بسته به دلیل بروز آن متفاوت است و برای اشخاص مختلف یکسان نیست. اما از جمله قدم های اولیه و فوری برای درمان و حل مشکل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دراز کشیدن در شرایطی که پا های شما بالاتر از قلب باشد
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • از محرک های بروز افت فشار خون نظیر نشستن طولانی دوری کردن

پس از ارزیابی اولیه و دقیق توسط پزشک معالج و احتمالا انجام برخی آزمایشات و تست های خاص، پزشک شما ممکن است پیشنهاداتی از جمله موارد زیر به شما بدهد:

کاهش فشار خون✅ دوری از مصرف الکل

✅ ایجاد تغییرات خاص در رژیم غذایی خود

✅ ایجاد تغییرات در دارو های مصرفی خود ( احتمالا پایین آوردن میزان دز مصرفی دارو ها)

✅ استفاده از دارو هایی که فشار خون را بالا می برند؛‌ از جمله آن ها می توان به فلادروکورتیزون (فلورینف) و میدودرین (پرو آماتین) اشاره داشت.

✅ پوشیدن جوراب های ساق بلند فشرده و تنگ

افرادی که شوک های مرتبط با هایپونتاسیون را تجربه می کنند باید سریعا خود را به مراکز درمانی برسانند تا متخصصین و پرستاران بتوانند هر چه سریع تر فشار خون مناسب و عادی به نواحی مختلف بدن آن ها را برگردانند و سطح فشار خون بدنشان را بالا و در حد استاندارد برسانند.

این نکته بسیار مهم است که مشخص شود فشار خون پایین شما یک مشکل اصلی و بنیادین است و یا یک مشکل ثانوی به شمار می رود. در حالت اول رفلکس های بدن آن گونه که باید کار نمی کنند. اما در حالت ثانوی فشار خون پایین شما بنا به دلایلی نظیر کم بودن سطح آب بدن یا تاثیرات برخی دارو های خاص است.

برخی از دارو های ضد افزایش فشار خون در بازار می توانند منجر به افت فشار خون در بیماران شوند و میزان دز مصرفی توسط بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی افراد مشخص کردن دلیل ثانوی بروز این مشکل بسیار ساده است، حتی دلیل بروز یک مشکل شدید که می تواند بدون دلیل ثانوی ایجاد شده باشد نیز به راحتی مشخص می شود و به همین دلیل است که می گوییم ملاقات پزشک در این شرایط بسیار مهم است تا بتوانند یک ارزیابی مناسب و دقیق از وضعیت بدن شما داشته باشند.

میزان فشار خون خود در زمان ها و روز های مختلف را اندازه گیری کرده و تاریخچه ای از آن ثبت و نگه داری کنید؛ حتی اگر هیچ گونه مشکل سلامتی و فشار خون خاصی ندارید، تا متوجه شوید که سطح نرمال فشار خون در بدن شما معمولا چه عددی است. چرا که همان گونه که در بالا گفتیم، سطح طبیعی و نرمال فشار خون در افراد مختلف متفاوت است. و اگر سطح فشار خون شما به صورت مرتب توسط پزشک ارزیابی می شود از وی بپرسید که میزان مناسب و نرمال برای بدن شما که باید به آن برسید چه عددی است.

منبع: everydayhealth

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Zahra دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  من زهرا لک هستم
  ۷۶ سالمه
  دیروز فشار خونم ۱۹ رو ۱۰ بود
  روزی ۲ تا قرص والساران ۸۰ میخورم
  چه کاری برای فشار خونم انجام بدم
  این قرصا رو هم مصرف میکنم
  ترانکوپین ۲۵شب یک عدد
  منیزیوم شب یکعدد
  پرامی پکسول۷/.
  نصف شب یک جهارم صبح
  پرگابالین ۲ تا روزی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   به جای والزارتان از والزومیکس ۸۰/۵ صبح و شب استفاده کنید اگر باز هم کنترل نشد برای ویزیت تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همبسه فشار من روی ۷ یا ۸
  چند شبه فشارم ب ۴ تا ۵ میرسه
  ایا خطرناکه؟؟
  خانوم هستم و ۲۵ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یک بار باید ازمایش کم خونی بدهی مصرف نمک هم برای شما اشکالی ندارد
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر ممنون از وقتي ك براي ما ميزارين.اقاي دكتر مادر من براي تشخيص چون مشكل كليه دارن شما گفتين يا تست ورزش برن يا اسكن هسته اي چون آنژيو فكنم براشون خطرناك. حالا سوالم اينه خداي نكرده اگ رگي گرفته بود پس چطرري ميشه باز كرد اگ انژيو خطرناك؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگررگی گرفته باشد باید با احتیاط و مراقبتهای لازم برای کلیه بازش کرد. هنوز که از بابت گرفتگی رگ مطمین نیستبم بهتر است از روشهایی مثل انژیو استفاده نکنیم که برای کلیه اسیب احتمالی ایجاد نشود
 • تصویر کاربر وحیدرضا شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم ۹۵ساله قبلا صبح کنکور ۵ یکعدد شب لوزارتن۲۵ یکعدد مصرف میکرد بمدت ۲سال اخیرا فشارش ۱۷-۱۸ می رسید پزشک جدید گفتن چون ضربان قلبش حدود ۵۰ است کنکور رو ندید درعوض صبح و شب هرکدام یکعدد لوزاتن ۲۵ بدید الان فشارش حدود ۱۵ میباشدوضربانش ۶۰-۶۵ البته بعضی وقتها نوسان داره ۱۳-۱۸ نوارقلبشم مشکلی نداره مشکل قلبی هم نداره لطفاا راهنمایی کنید چکار کنیم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بهتر است کنکور را ندهید ولی لوزارتان را با لوزارتان اچ هر 12 ساعت نصف قرص جایگزین کنید
 • تصویر کاربر ابراهیمپور سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید همسر بنده فشارخون بالا دارد و روزی 2تا لوزامیکس اچ یکی صبح و یکی شب مصرف میکند یک شب بعد از شام کمی دراز کشیده بود بلند شد و رفت تا قرص بخورد من داشتم با ایشون صحبت میکردم که ناگهان از پشت افتاد رفتم بالای سرش دیدم چشمهاش بازه ولی انگار کمی گیج بود ولی چند ثانیه بود که بعدش گفت خوبم چیزی نیست رفتیم دکتر گفتند چیزی نیست چون قرص فشار میخوری بلند شدن ناگهانی باعث شده خون به مغزت نرسیده آیا تشخیص ایشون درست بوده
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   بله احتمالن همین است که پزشکشان گفته به نظرم صر فرصت یک اکو هم بکنند
  2. تصویر کاربر ابراهیمپور سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ممنونم آقای دکتر فقط اینکه تقریبا 3ماه پیش اکو شدند و افتادگی دریچه میترال داشتند باز هم الان اکو لازمه یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   نه دیگر اگر اکوی سه ماه پیش سالم بوده نیاز نیست. موقع از جا بلندشدن کمی صبر کنند فقط تا افت فشار پیدا نکنند
  4. تصویر کاربر ابراهیمپور سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ببخشید دکترجان آیا مراجعه به دکتر مغز و اعصاب هم لازمه؟
   با تشکر از پاسخگویی جنابعالی🙏
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   عجله ای نیست هر زمان فرصت داشتید ببینند
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشاد یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام حدود ١ سال پيش بهطور اتفاقي متوجه فشار خون ١٦ رو ١٠ شدم بهپزشك مراجعه كردم برام ازمايش ٢٤ ساعته ادرار نوشت جهت مشكلات كليه كه براتون ارسال كردم وبهد ارجاع دادن به پزشك قلب كه نوار و اكو هم نرمال بود ايشون گفتن كه پرفشاري خون يك مقدار هست به من قرص لوزار ٢٥ پروپرانول ٢٠ وهيدروكلروزايد ٥٠ دادن خودم هم استرس شديد دارم الان بعد از يك سال فشارم بين١٤ تا ١٢ رو ٩ و ٨ هستش ولي در حالت استراحت ١٢.٥ رو ٨ هستش عكسهرو هم براتون فرستادم لطفا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   الان که فشارتان بالا برود بالاترین عددی که می رسد چند است؟ هر چند وقت یکبار بالا میرود؟ خودتان که فشار میگیرید بیشتر اوقات بالای 14 است یا زیر 14؟
  2. تصویر کاربر فرشاد یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام مجدد بيشتر از راه كه ميرسم ميگيرم ١٤ رو ٩ ولي ١٥ دقيقه كه استراحت ميكنم ميشه ١٢.٥ رو ٧ يا ٨ در ضمن اي داروهارو دو بار در روز ميخورم بغير از هيدرو
  3. تصویر کاربر فرشاد یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   دوز دارو يا نوع دارو بايد تغيير كنه همش ترس دارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   نه اگر بالاترین فشارتان این است همان دارویی که میخورید کافی است. ضمنا وقتی فشار میخواهید بگیرید باید قبلش حداقل سی دقیقه استراحت کرده باشید، فشار همه بعد فعالیت و استرس بالا می رود.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کمال یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  جناب دکتر حدود دو سالی هست قرص والساکو با دوز ۴۰میلی مصرف می کنم،،گاهی اوقات فشارم زیر ۱۰میاد نصف می کنم،گاهی هم با نصف بالای ۱۵می ره فشار بالام،گاهی اوقات و هر از گاهی یک دفعه بدنم سست و تا حدود ی بی حال می شه ،،خواستم بدونم علت چی می تونه باشد و زمانی که فشارم خیلی بالاس چطور قرص مصرف کنم،

  ممنون از راهنمایی شما دکتر نجفی عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام تغييرات در اين محدوده مشكل ندارد . با هولتر فشار ٢٤ ساعته ميتوان به بالا و پايين فشار دست يافت
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وسال نوتون مبارک اقای دکتر.من بیمارشماهستم.26سالمه.برای مشکل فشارخون بالایی که داشتم تحت نظرشماهستم.خواستم ازتون بسیارتشکرکنم خداحفظتون کنه الهی همیشه شماوخونوادتون سلامت وشادباشین.ازوقتی پیشتون اومدم مشکل فشارم حل شدخداروشکر.بایک ویزیت فشارم که همیشه 18 بود الان از 11 بالاترنمیره.نجاتم دادین اقای دکتر.خیلی داشتم عذاب میکشیدم.همیشه موقع اذان دعاتون میکنم.الهی خیرببینین.الهی هرچی ازخدامیخواین بهتون بده.هرچقدازتون تشکرکنم کمه.دستاتونومیبوسم.بهترین وفوق العاده ترین دکتری هستین که تویه عمرم دیدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   ممنونم

 • تصویر کاربر نازي پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  پدر من خرداد ماه ٢ تا از رگهاي قلبشون استنت گذاشتن و يكيو بالن.
  بعضي روزا دچار افت فشار ميشن كه قرص فشارشون حذف كرديم ( لوزارتان).
  اخرين چكاپ كه رفتيم دكتر گفتن نصف آملوديپين تجويز كردن.
  اين دو هفته اخير دوباره دچار افت فشار شدن در حدي كه چند بار تعادلشون از دست دادن و زمين خوردن و هر روز شكايت از سرگيجه دارن
  من بايد چيكار كنم دكتر با اين افت فشار؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   املودیپین رو هم قطع کنید و بعد از برطرف شدن شرایط جهت بررسی از نظر علت با مدارک مراجعه کتثنید

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر پدر بنده ۵۷سال دارند، ده سال پیش عمل باز داشتن و خدا رو شکر مشکلی نداشتن یکی دو شب پیش فشارشون برای بار اول بالا رفت و ما تو این اوصاع کرونا بردیمش اورژانس اونجا نوار گفتن مشکلی نیس، ازمایش انزیم قلب گرفتن من عکسش رو براتون اپلود میکنم ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید چون خیلی نگران هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ازمایش نرمال هست

   فشارشون رو مرتب چک کنید و اگر بالا

   بود اطلاع دهیذ

درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر