دکتر محمد حسین نجفی

نکاتی ضروری درباره قرص والسارتان ۸۰

قرص والسارتان ۸۰  برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود.همچنین برای بهبود شانس زنده ماندن پس از حمله قلبی نیز استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کامل این دارو پرداخته ایم.


 قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

در افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند ممکن است احتمال بسترى شدن در بیمارستان نیز کاهش یابد. قرص والسارتان ۸۰  متعلق به یک دسته ى دارویی به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین هستند. این دارو با شل کردن عروق خونى باعث مى شود تا جریان خون راحت تر جریان یابد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوى کمک می کند.

والسارتان به شکل قرص خوراکی با دوز هاى ۴۰ میلی گرم، ۸۰ میلی گرم، ۱۶۰ میلی گرم و ۳۲۰ میلی گرم در دسترس است. مواد غیر فعال این قرص ها عبارتند از سیلیکون دى اکسید کلوئیدی، کراسپوویدون، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، اکسید آهن (زرد، سیاه و سفید و قرمز)، منیزیم استرات،  میکروکریستال سلولز، پلی اتیلن گلیکول ۸۰۰۰ و دی اکسید تیتانیوم.

قرص والسارتان ۸۰ دوای فشار خون بالا

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان فشار خون بالا و پایین آوردن فشار خون استفاده مى شود . کاهش فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از سکته قلبى و انفارکتوس میوکارد را کاهش مى دهد. این دسته ى دارویی و دسته هاى دارویی دیگر آزمایش شده اند و قرص والسارتان ۸۰ مورد تائید قرار گرفته است .

کنترل فشار خون بالا باید بخشی از کنترل ریسک بیمارى هاى قلبی عروقی، از جمله، کنترل چربی، کنترل دیابت، درمان آنتی ترومبوتیک، ترک سیگار، ورزش و محدود کردن مصرف سدیم باشد.  بسیاری از بیماران برای دستیابی به اهداف فشار خون، به بیش از یک دارو نیاز دارند.

داروهای فشار خون متعددى از انواع کلاس های دارویی و با مکانیسم های مختلف در آزمایشات تصادفی برای کاهش بیماری هاى قلبی و عروقى و مرگ و میر ناشى از آن  کنترل شده اند. بزرگترین و مؤثرترین نتیجه سودمند قلبى عروقى، کاهش خطر سکته قلبی است.

سکته قلبیافزایش فشار سیستولیک یا دیاستولیک باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری هاى قلبی و عروقی می شود ،  به طوری که حتی کاهش شدید فشار خون بالا می تواند مفید باشد. کاهش خطر نسبی با پایین آوردن فشار خون در هر جمعیتى متفاوت است، بنابراین در افرادی که مستقل از فشار خونشان در معرض خطر بیشترى هستند (به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت یا هیپرلیپیدمی) بیشتر از سایرین است. این افراد از درمان هاى تهاجمی بیشتر سود مى برند.

بعضی از داروهای فشار خون دارای اثرات فشار خون کم ترى در بیماران سیاه پوست هستند و بسیاری از داروهای ضد فشار خون دارای علائم و اثرات دیگری هستند (برای مثال بر روی آنژین، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی و دیابت) هستند. این ملاحظات می توانند انتخاب درمان را آسان تر کنند.ضمن اینکه قرص والسارتان ۸۰ ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهاى فشار خون استفاده شود.

حلال مشکل نارسایی قلبی 

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان نارسایی قلبی استفاده مى شود. در یک کارآزمایی بالینی تصادفی، قرص والسارتان ۸۰ به طور قابل توجهی نارسایی قلبی را کاهش داد. شواهدى وجود ندارد که قرص والسارتان ۸۰ در صورت استفاده با یک مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین مزایاى بیشترى داشته باشد .

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✅ پرفشاری خون در بزرگسالان

دوز مصرفی والسارتان ، ۸۰ میلی گرم یا ۱۶۰ میلی گرم یک بار در روز است که در صورت استفاده از آن به عنوان یک روش درمانى در بیمارانی که اشکال در حجم خون ندارند استفاده می شود. بیماران نیاز به کاهش بیشترى دارند ممکن است مصرف دارو را در دوز بالاتر شروع کنند.

در عرض ۲ هفته دارو، اثر خود را به طور قابل ملاحظه ای بر روى فشار خون فرد نشان می دهد و معمولا کاهش فشار خون حداکثر بعد از ۴ هفته به دست می آید. اگر نیاز به دوز اضافى در طول روز باشد، ممکن است دوز مصرفى به حداکثر ۳۲۰ میلی گرم در روز افزایش یابد و یا یک داروى دیورتیک اضافه شود. اضافه کردن دیورتیک اثر بیشتری نسبت به دوز بیش از ۸۰ میلی گرم دارد.

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✔ برای بیماران مسن، بیماران مبتلا به اختلال خفیف یا متوسط ​​کلیوی یا بیماران مبتلا به نارسایی کبدی خفیف یا متوسط ​​نیاز به تنظیم دوز اولیه نیست.

✔ قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با سایر داروهای فشار خون تجویز شود.

✔ هم چنین قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

✅ پرفشاری خون کودکان ۶ تا ۱۶ ساله

برای کودکانانی که می توانند قرص بخورند، دوز اولیه ۱٫۳ میلی گرم به ازاى هر کیلوگرم یکبار در روز (تا ۴۰ میلی گرم درکل) توصیه می شود . دوز باید با توجه به پاسخ فشار خون تنظیم شود. دوزهای بالاتر از ۲٫۷ میلى گرم به ازاى هر کیلو گرم (تا ۱۶۰ میلی گرم در کل) یک بار در روز در کودکان ۶ تا ۱۶ ساله مورد مطالعه قرار نگرفته است.

✔ برای کودکان که نمی توانند قرص بخورند، استفاده از سوسپانسیون توصیه مى شود. دوز مصرفى سوسپانسیون نسبت به قرص بالاتر و حدود ۱٫۶ برابر بیشتر از قرص است.

✔ هیچ داده ای در بیمارانی که تحت دیالیز هستند یا میزان فیلتراسیون گلومرولی کمتر از ۳۰ میلی لیتر در دقیقه دارند ، وجود ندارد .

✔ مصرف والسارتان برای بیماران کمتر از ۶ سال توصیه نمی شود .

 آماده سازى سوسپانسیون (برای ۱۶۰ میلی لیتر از سوسپانسیون ۴ میلی گرم بر میلی لیتر)

۸۰ میلی لیتر از سوسپانسیون را در بطری شیشه ای که حاوی ۸ قرص والسارتان ۸۰ میلی گرم است اضافه کنید و حداقل ۲ دقیقه تکان دهید و اجازه دهید حداقل ۱ ساعت بماند. سپس مجدد آن را حداقل ۱ دقیقه تکان دهید. ۸۰ میلی لیتر شیرین کننده خوراکی به بطری اضافه کنید و آن را به مدت حداقل ۱۰ ثانیه تکان دهید تا مواد حل شوند.

سوسپانسیون همگن است و می تواند تا ۳۰ روز در دمای اتاق (کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد / ۸۶ درجه فارنهایت) یا تا ۷۵ روز در یخچال (۲-۸ درجه سانتیگراد / ۳۵-۴۶ درجه فارنهایت) در بطری شیشه ای با در بسته نگه دارى شود . قبل از نصرف بطری را به خوبی (حداقل ۱۰ ثانیه) تمان دهید .

✅ نارسایی قلبی

نارسایی قلبیدوز پیشنهادى اولیه والسارتان  ۴۰ میلی گرم دو بار در روز است. مى توان دوز را تا ۸۰ میلی گرم و ۱۶۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش داد.

✅ پس از سکته قلبی

مصرف قرص والسارتان ممکن است ۱۲ ساعت پس از سکته قلبی شروع شود.  دوز اولیه پیشنهادب ۲۰ میلی گرم دو بار در روز است. ممکن است دوز مصرفی در عرض ۷ روز به ۴۰ میلی گرم دو بار در روز تغییر پیدا کند و سپس با دوز ۱۶۰ میلی گرم دوبار در روز به عنوان دوز نگهدارنده تغییر پیدا کندد. اگر افت فشار خون ناگهانی یا اختلال عملکرد کلیوی رخ دهد، باید به کاهش دوز فکر کرد. ممکن است  والسارتان با دیگر داروهاى  استاندارد پس از سکته قلب، از جمله ترومبولیتیک، آسپیرین، بتا بلوکرها و استاتین ها، داده شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

3.4/5 - (50 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م.پ چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من روزی یک قرص والساکور مصرف میکنم وروماتیسم مفصلی دارم دکتر ناپروسکن داده آیا میتوانم بخورمو تداخل دارویی ندارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام ناپروكسن ميتواند باعث بالا رفتن فشار خون شود
 • تصویر کاربر افسانه جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده ۲ ماه پیش برای چکاب و اکوی قلب به متخصص قلب وعروق مراجعه کردم که
  فشار خونم ۱۵ بود صبح بود و من هیچ علائم سردرد و ....نداشتم که پزشک بعد از اکو تشخیص دادن که همه چی اوکیه فقط یکم فشار خونم بالاس که باعث میشه قلبم درست پمپاژ نکنه و باید قرص بخورم من گردن درد وپشت سرم درد میکرد دو سالی میشد که الان با دارو هایی که میخورم هیچ سردرد تو این مدت و گردن درد نگرفتمه. من مرتب ناپروکسن و نوافن براسردردام میخورم .قرصی که دادن والدوزک اچ تی هستش که دوزش ۸۰ /۱۲/۵هست (والسارتان و هیدروکلروتیازید )
  صبح نصف شب هم نصف .من بیشتر وقتها فشارم ۱۰ روی ۶ .یا ده روی ۷ .
  ۱۱ روی ۷ .
  ۱۱ روی ۶ میشه
  ضربان قلب هم نرماله
  من نمیدونم با این اوصاف که فشارم با این قرصا زیاد پایین میاد پیش متخصص مراجعه کنم یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام داروها باعث کاهش سدید فشار خون شده و خمین باعث سردرد میشود و برای کم کردن دارو با متخصص فلب مشورت کنید
 • تصویر کاربر یوسف جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید دکتر بنده ۳۰ ساله دوساله پیش انژیو کردم بخاطر فشارهای عصبی بود گفتن اسپاسم قلبی بود دوتا دریچه های قلبم خفیف گشاد شده افتادگی دریچه میترال هم دارم ef:60چند ماه پیش اکوکاردیوگرافی کردم و اینکه از اون سال قرص اسپرین ۸۰ میخوردم الان یک ماهی هست قط کردم ورزش هم میکنم دکتر بهم والسارتان ۸۰+املودیپین ۵ دادن بخاطر فشار خون منتها بنده فقط شبها والسارتان ۸۰ میخورم املودیپین ۵ نمیخورم اشکال نداره؟واینکه یک ماه اسپرینم قطع کردم اسکال نداره فقط والسارتان ۸۰ میخورم شبها…یا نصف روز بخورم نصف شب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   اسپرین را می توانید قطع کنید والسارتان به تنهایی کافی است اگر فشارتان خوب است املودیپین هم لازم نیست
  2. تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   ببخشید یک سوال دیگه وقتیef:60هست دریچه هام ب این صورت هست مشکلی نیست اسپرین معمولا بخاطر گرفتن رکها و نارسایی قلبی میخورن وخوردن سر خودش بنظرم باعث نارسایی ام میشه؟چون برای بنده خفیف بود گفتن تا بیست سی سال اینده اتفاقی پیش نمیاد
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   نه اسپرین اثری روی نارسایی قلبی ندارد از این بابت از مصرفش نگران نباشید
  4. تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۹ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   ببخشید اذیت کردم،بنده اسپرین رو قطع کردم با توجه به مشکلات دریچه ای خفیف که دارم،گفتم بهتون یک ماهو نیمه قطع کردم فقط والسارتان میخورم،افتادگی دریچه میترال خیفیف که باعث‌غلظت خون نمیشه؟با اینکه نمیخورم اسپرین اما ورزش هم‌میکنم…
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   نه اصلا ارتباطی به نارسایی ندارد و مورد خطرناک و نگران کننده ای نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید دکتر بنده ۳۰ ساله دوساله پیش یکبارانژیو کردم بخاطر فشارهای عصبی بود گفتن اسپاسم قلبی بود دوتا رگم خیلی خفیف گرفته بود گفتن چیزی نبود دوتا دریچه های قلبم خفیف گشاد شده افتادگی دریچه میترال هم دارم ef:60چند ماه پیش اکوکاردیوگرافی کردم و اینکه از اون سال قرص اسپرین ۸۰ میخوردم الان یک ماهی هست قط کردم ورزش هم میکنم دکتر بهم والسارتان ۸۰+املودیپین ۵ دادن بخاطر فشار خون منتها بنده فقط شبها والسارتان ۸۰ میخورم املودیپین ۵ نمیخورم اذیت میشم دوتاشو میخورم کم خونم اشکال نداره؟واینکه یک ماه اسپرینم قطع کردم اسکال نداره فقط والسارتان ۸۰ میخورم شبها…
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   با مجموع توصیفاتی که می کنید اشکالی ندارد فقط والسارتان بخورید اسپرین نیازی نیست اگر هم فشارهایتان الان تنظیم است نیازی به املودیپین نیست
 • تصویر کاربر رضوان پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر،قبل از سوال میخواستم تشکر کنم که رایگان به خیلی از هموطن های عزیز مشاوره ی پزشکی میدید،خدا حفظتون کنه،من خانمی 55 سالمه هستم و وزنم حدود 67 کیلوگرم هست،فشار خونم تنظیم نیست و با مصرف قرص والسارتان 80 فشار سیستولی بین 10-17 و فشار دیاستولی بین 6-10 تو این مدت متغیر بوده،البته متاسفانه نحوه ی مصرف منظمی نداشتم تو این مدت،یه روز نصف قرص میخوردم یه روز یه دونه،یه شب هم که فشارم رفت روی 17 به 9 از قرص زیرزبانی استفاده کردم،امکان داره راهنمایی بفرمایید که بهترین نحوه ی مصرف قرص والسارتان 80 با توجه به مشکل بنده به چه صورت هست؟وقتی صبح میخورم فشارم در طول روز دیگه میاد پایین مثلا میشه 9 به 6 اگرم نخورم میره بالا،به نظرتون هر شب یکی مصرف کنم بهتر نیست؟شرمنده سرتون رو هم به درد آوردم دکتر عزیز،سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   توصیه ی من همین است که شبها یک عدد بخورید تا ببینیم وضعیت فشارتان چطور می شود در صورتی که شرایطتتان بهتر شد که هیچ نشد باید دارویتان را تغییر بدهیم
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۴ ساله که لوزامیکسh میخورم. ۴ ماهه که قرص والزومیکس 160رو جایگزینش کردم ولی یکم سردرد میشم. دوباره برگشتم روی لوزامیکس ولی فشارم با روزی ۲ تا ۵۰کم نشد و ۱۷ روی ۱۱ هست. الان میتونم روزی دو تا والزومیکس ۸۰/۵ مصرف کنم. با این ترکیب فشارم خوب میشه. و اینکه دو تا ۸۰ معادل روزی یکی ۱۶۰ ه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش)
   بله معادل هست . هم چنین اگر با این دارو فشارتان خوب تنظیم شده می توانید ان را ادامه بدهید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده 40 سالمه حدود 8 ساله که اکثرا فشارم 13/5-13 روی 9/5-9 هست، تا سال گذشته به دکتر مراجعه نکرده بودم، بعداز مراجعه به دکتر و بستن هولتر و انجام اکو مشخص شد که باید دارو مصرف کنم ضمناً دیواره قلب ضخیم شده، داروی اولیه والزودک اچ سی تی 12/5_80 مصرف کردم بعد از شش ماه دوباره هولتر بستم، فشارم تغییری نکرده بود و دوز مصرفی دارو دو برابر شد یکی صبح یکی شب. الان فشارم بهتر شده ولی ادرار کردن زیاد اذیتم میکنه مخصوصاً نصف شب ها و زمانی که بیرون از منزل هستم. میخواستم بپرسم پیشنهاد شما چه دارویی هستش
  سدیم و پتاسیم خون نرمال
  کلسترول و تری گلیسیرید یه مقدار بالا هستش
  ممنون از پاسختون????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 سال پیش)
   اینها اثرات هیدروکلروتیازیدی است که همراه دارو دارید. یک راه تعویض دارو است به والزومیکس ۸۰/۵ که اثرات ادارد زیاد را ندارد
 • تصویر کاربر الف پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام من هشتاد سال سن دارمناگهان فشار خون به بیست رسید ولی الان ۱۵ روی ۹ هستدکتر در حالت فشار بیست اکفورج ۱۶۰ روی ۱۰ داده ایا الان که بعد از دو روز فشار خون کاهش یافته دوز ۱۶۰ روی ده فشارم راخیلی پایین نمی بره ؟وایا از همان دوز ۸۰ روی پنج روزی یک عدد طبق روال قبل با یک والساکور ۸۰ در شب استفاده کنم از راهنمایی شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   همین دوز ۱۶۰/۱۰ بهتر است چون بهتر می توانو فشارخون را کنترل کند
 • تصویر کاربر رفعتی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر مادر بنده به مدت طولانی قرص لوزار ۲۵ و آتنولول مصرف میکردند که فشارش را کنترل نمیکرد و‌معمولا فشارشان بالابود به تازگی دکتر قرصهایشان را عوض کرده و‌والزومیکس و بیزوپرولول تجویز کردندکه فشارشان تا حدودی پایین آمد مثلا ۱۴ روی رنج ۷ تا ۹ ولی مادرم دچار ورم پا گر گرفتگی صورت و سرفه شده اند حال با توجه به مشورت با پزشکشان ایشان فرمودند والزومیکس قطع شود و‌هر دوازده ساعت نصف قرص والسارتان ۱۶۰ مصرف شود آیا این دارو عوارضی ندارد و میتواند فشار را کنترل کند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   بله داروی خوبی است و عوارض ندارد و بهتر از قبلی تحمل خواهد شد
 • تصویر کاربر مربم‌ یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با سلام من چندین سال هست قرص فشار دیووان میخورم ی هفته پیش یهو فشارم‌ شد ۱۸ رفتم دکتر نوار قلب و اون و آزمایش خون گرفتم‌ گفت خوبه فقط چربی بد قلبم‌۱۳۹هست ولی قرص فشارم عوض کرد والزومیکس اچ سی دی و بیرو کوروپول ۵ میلی داده ۵ روز می خورم حالم‌خیلی بد میشه فشارم یهو ۱۱ میشه قلبم‌ فشار میاد پاهام میلرزه ......دکتر میگه اشکال نداره ولی من خیلی نگران هستم چون واقعا حالم بد میشه میشه منو راهنمایی بفرمائید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اینها بخاطر افت فشار ناشی از داروست خطری ندارد ولی اگر ازارتان می دهد بیزوپرولول ۵ را نصف کنید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر