نکاتی ضروری درباره قرص والسارتان ۸۰

نکاتی ضروری درباره قرص والسارتان ۸۰

نکاتی ضروری درباره قرص والسارتان ۸۰

قرص والسارتان ۸۰  برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود.همچنین برای بهبود شانس زنده ماندن پس از حمله قلبی نیز استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کامل این دارو پرداخته ایم.


 قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

قرص والسارتان ۸۰ برای چه خوب است؟

در افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند ممکن است احتمال بسترى شدن در بیمارستان نیز کاهش یابد. قرص والسارتان ۸۰  متعلق به یک دسته ى دارویی به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین هستند. این دارو با شل کردن عروق خونى باعث مى شود تا جریان خون راحت تر جریان یابد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوى کمک می کند.

والسارتان به شکل قرص خوراکی با دوز هاى ۴۰ میلی گرم، ۸۰ میلی گرم، ۱۶۰ میلی گرم و ۳۲۰ میلی گرم در دسترس است. مواد غیر فعال این قرص ها عبارتند از سیلیکون دى اکسید کلوئیدی، کراسپوویدون، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، اکسید آهن (زرد، سیاه و سفید و قرمز)، منیزیم استرات،  میکروکریستال سلولز، پلی اتیلن گلیکول ۸۰۰۰ و دی اکسید تیتانیوم.

قرص والسارتان ۸۰ دوای فشار خون بالا

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان فشار خون بالا و پایین آوردن فشار خون استفاده مى شود . کاهش فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از سکته قلبى و انفارکتوس میوکارد را کاهش مى دهد. این دسته ى دارویی و دسته هاى دارویی دیگر آزمایش شده اند و قرص والسارتان ۸۰ مورد تائید قرار گرفته است .

کنترل فشار خون بالا باید بخشی از کنترل ریسک بیمارى هاى قلبی عروقی، از جمله، کنترل چربی، کنترل دیابت، درمان آنتی ترومبوتیک، ترک سیگار، ورزش و محدود کردن مصرف سدیم باشد.  بسیاری از بیماران برای دستیابی به اهداف فشار خون، به بیش از یک دارو نیاز دارند.

داروهای فشار خون متعددى از انواع کلاس های دارویی و با مکانیسم های مختلف در آزمایشات تصادفی برای کاهش بیماری هاى قلبی و عروقى و مرگ و میر ناشى از آن  کنترل شده اند. بزرگترین و مؤثرترین نتیجه سودمند قلبى عروقى، کاهش خطر سکته قلبی است.

سکته قلبیافزایش فشار سیستولیک یا دیاستولیک باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری هاى قلبی و عروقی می شود ،  به طوری که حتی کاهش شدید فشار خون بالا می تواند مفید باشد. کاهش خطر نسبی با پایین آوردن فشار خون در هر جمعیتى متفاوت است، بنابراین در افرادی که مستقل از فشار خونشان در معرض خطر بیشترى هستند (به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت یا هیپرلیپیدمی) بیشتر از سایرین است. این افراد از درمان هاى تهاجمی بیشتر سود مى برند.

بعضی از داروهای فشار خون دارای اثرات فشار خون کم ترى در بیماران سیاه پوست هستند و بسیاری از داروهای ضد فشار خون دارای علائم و اثرات دیگری هستند (برای مثال بر روی آنژین، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی و دیابت) هستند. این ملاحظات می توانند انتخاب درمان را آسان تر کنند.ضمن اینکه قرص والسارتان ۸۰ ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهاى فشار خون استفاده شود.

حلال مشکل نارسایی قلبی 

قرص والسارتان ۸۰ برای درمان نارسایی قلبی استفاده مى شود. در یک کارآزمایی بالینی تصادفی، قرص والسارتان ۸۰ به طور قابل توجهی نارسایی قلبی را کاهش داد. شواهدى وجود ندارد که قرص والسارتان ۸۰ در صورت استفاده با یک مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین مزایاى بیشترى داشته باشد .

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✅ پرفشاری خون در بزرگسالان

دوز مصرفی والسارتان ، ۸۰ میلی گرم یا ۱۶۰ میلی گرم یک بار در روز است که در صورت استفاده از آن به عنوان یک روش درمانى در بیمارانی که اشکال در حجم خون ندارند استفاده می شود. بیماران نیاز به کاهش بیشترى دارند ممکن است مصرف دارو را در دوز بالاتر شروع کنند.

در عرض ۲ هفته دارو، اثر خود را به طور قابل ملاحظه ای بر روى فشار خون فرد نشان می دهد و معمولا کاهش فشار خون حداکثر بعد از ۴ هفته به دست می آید. اگر نیاز به دوز اضافى در طول روز باشد، ممکن است دوز مصرفى به حداکثر ۳۲۰ میلی گرم در روز افزایش یابد و یا یک داروى دیورتیک اضافه شود. اضافه کردن دیورتیک اثر بیشتری نسبت به دوز بیش از ۸۰ میلی گرم دارد.

دوز مصرفی و نحوه مصرف قرص والسارتان ۸۰

✔ برای بیماران مسن، بیماران مبتلا به اختلال خفیف یا متوسط ​​کلیوی یا بیماران مبتلا به نارسایی کبدی خفیف یا متوسط ​​نیاز به تنظیم دوز اولیه نیست.

✔ قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با سایر داروهای فشار خون تجویز شود.

✔ هم چنین قرص والسارتان ۸۰ ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

✅ پرفشاری خون کودکان ۶ تا ۱۶ ساله

برای کودکانانی که می توانند قرص بخورند، دوز اولیه ۱٫۳ میلی گرم به ازاى هر کیلوگرم یکبار در روز (تا ۴۰ میلی گرم درکل) توصیه می شود . دوز باید با توجه به پاسخ فشار خون تنظیم شود. دوزهای بالاتر از ۲٫۷ میلى گرم به ازاى هر کیلو گرم (تا ۱۶۰ میلی گرم در کل) یک بار در روز در کودکان ۶ تا ۱۶ ساله مورد مطالعه قرار نگرفته است.

✔ برای کودکان که نمی توانند قرص بخورند، استفاده از سوسپانسیون توصیه مى شود. دوز مصرفى سوسپانسیون نسبت به قرص بالاتر و حدود ۱٫۶ برابر بیشتر از قرص است.

✔ هیچ داده ای در بیمارانی که تحت دیالیز هستند یا میزان فیلتراسیون گلومرولی کمتر از ۳۰ میلی لیتر در دقیقه دارند ، وجود ندارد .

✔ مصرف والسارتان برای بیماران کمتر از ۶ سال توصیه نمی شود .

 آماده سازى سوسپانسیون (برای ۱۶۰ میلی لیتر از سوسپانسیون ۴ میلی گرم بر میلی لیتر)

۸۰ میلی لیتر از سوسپانسیون را در بطری شیشه ای که حاوی ۸ قرص والسارتان ۸۰ میلی گرم است اضافه کنید و حداقل ۲ دقیقه تکان دهید و اجازه دهید حداقل ۱ ساعت بماند. سپس مجدد آن را حداقل ۱ دقیقه تکان دهید. ۸۰ میلی لیتر شیرین کننده خوراکی به بطری اضافه کنید و آن را به مدت حداقل ۱۰ ثانیه تکان دهید تا مواد حل شوند.

سوسپانسیون همگن است و می تواند تا ۳۰ روز در دمای اتاق (کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد / ۸۶ درجه فارنهایت) یا تا ۷۵ روز در یخچال (۲-۸ درجه سانتیگراد / ۳۵-۴۶ درجه فارنهایت) در بطری شیشه ای با در بسته نگه دارى شود . قبل از نصرف بطری را به خوبی (حداقل ۱۰ ثانیه) تمان دهید .

✅ نارسایی قلبی

نارسایی قلبیدوز پیشنهادى اولیه والسارتان  ۴۰ میلی گرم دو بار در روز است. مى توان دوز را تا ۸۰ میلی گرم و ۱۶۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش داد.

✅ پس از سکته قلبی

مصرف قرص والسارتان ممکن است ۱۲ ساعت پس از سکته قلبی شروع شود.  دوز اولیه پیشنهادب ۲۰ میلی گرم دو بار در روز است. ممکن است دوز مصرفی در عرض ۷ روز به ۴۰ میلی گرم دو بار در روز تغییر پیدا کند و سپس با دوز ۱۶۰ میلی گرم دوبار در روز به عنوان دوز نگهدارنده تغییر پیدا کندد. اگر افت فشار خون ناگهانی یا اختلال عملکرد کلیوی رخ دهد، باید به کاهش دوز فکر کرد. ممکن است  والسارتان با دیگر داروهاى  استاندارد پس از سکته قلب، از جمله ترومبولیتیک، آسپیرین، بتا بلوکرها و استاتین ها، داده شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۶۸سال دارم یک سال ونیم است کم کاری تیرویید دارم و هرروزقرص لوکسین میخورم حدود۷ماه فشار خون بالارفته خودم قرص تریامترن اچ میخردم ازمایش اخرم نشان داد شده .gefr۵۱وکلسیم خون شده ۱۰/​۸رفتم دکتر قرص ادوان ۸۰داد ولی با ۴۰راحترم حالا می خواستم بپرسم لوزار بهتر است یاقرص ادوان عوارض چی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 روز پیش)
   هر دو داروهای خوبی هستند برای کنترل فشارخون و خیلی فرقی ندارند همان را که پزشک تجویز کرده استفاده کنید
 • تصویر کاربر سعيدي یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام شب بخير من پنجاه سال سن دارم دكتر براي فشار خون قرص هيدروكلازيد ٢٥ نصف دروز وقرص ولساكور ٨٠ روزي يك عدد و رزوستاتين ٢٠ يك روز در ميان مصرف ميكنم قرص هيدرو كلازيد يه كم به مثانم فشار مياره ميتونم بجاي هيدروكلازيد والساكور ٨٠ دو بار در روز بخورم
  ممنون از رهنمايي شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   اشکالی ندارد ولی اگر دیدید فشارهایتان را خیلی کم میکند یا فشارهایتان پایین دیگر کنترل نیست باید دارویتان را به روال سابق برگردانید
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 51 ساله هستم ، چند روز قبل به علت احساس درد خفیف در ناحیه قفسه سینه (سمت چپ ) به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم . پزشک معالج پی از معاینه و اکو تشخیص به افزایش ضخامت جداره قلب و گشاد شدن آئورت دادن و داروی تجویزی ایشان قرص والساکور80 هر شب یک عدد می باشد ، سئوال بنده در این خصوص می باشد که اولا دلایل ایجاد این مشکل چیست ؟ و ثانیاً همین قرص کفایت خواهد کرد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   علت گشاد شدن ایورت معمولا افزایش سن است و درجاتی از ان در همه ی افراد دیده می شود و اگر شدید نباشد مورد مهمی نیست. ولی ضخامت قلب عموما ناشی از فشارخون است که برای درمان ان داروی مناسبی برای شما تجویز شده است
  2. تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   با سپاس از حضرتعالی
   اندازه آئورت به حدود 4.2 رسیده است
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   تا زمانی که بالای 55 نرسد که اصلا عمل نمی خواهد، سعی در کنترل فشار کنید، کاهش وزن و ورزش و قطع سیگار اگر سیگار می کشید راه های خوبی هستند. و اکوهای دوره ای هر یک تا دو سال برای پیگیری
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام، من ۳۵ سال سن دارم. ۸ ماه پیش متوجه شدم فشار خونم بالاست و به دکتر قلب مراجعه کردم فشارم 13/10 بود اسکن و اکو کردن و گفتند موردی نیست اول با پروپرانول ۲۰ روزی ۲تا شروع شد و ریشه ارثی شناخته شد. چون بهتر نشدم دکتر دیگری رفتم بهم بیزوپرولول ۵ دادند صبحها با تریامترن، بعد از چند روز حالم بهتر شد ولی عوارض سرفه و درد سینه ایجاد کرد. دارورو تغییر دادن به متورال ۴۷.۵ که باز عوارض داشت و بدنم سرد میشد و ضربانم میشد ۵۸ و درنهایت گفتند نصفصرف کنم و یک عدد لوزارتان ۲۵ عصر که من نخوردم لوزارتان رو. با دکتر دیگری صحبت کردم گفتند من باید صبحها متورال ۲۳ بخورم و عصرها والسارتان ۸۰. حالا من موندم چیکار کنم هر دکتر یه چیز میگه. ممنون میشم راهنمایی کنید من برای کاهش فشار چی مصرف کنم معمولا هم فشارم ۱۲۵ روی ۹۷ هست و بعضی وقتها تپش دارم روی ۹۰تا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   الان رژیم دارویی تان چی است و فشارهایتان به طور میانگین چقدر است، ایا سیستولیک بالای 14 است؟ یا فقط دیاستولیک بالاست؟
  2. تصویر کاربر صادق چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   الان که حقیقتش انقدر عوارض دارو ها تو هم رفتم چند روزه برگشتم به پرانول ۲۰ روزی ۲تا و تریامترن. ولی فشارم رو کنترول نمیتونه بکنه و همین الان که این پیام رو مینویسم فشارم ۱۲۵ روی ۱۰۱ هست.(12.5/10) فشار سیستولیکم به ندرت به ۱۳ میرسه مشکلم فقط دیاستولیکه. دکتر جدید امروز گفت که صبح نصف متورال که اسمش مایوکارمت هست بخورم و عصر والسارتان که هنوز اجرا نکردم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببینید قدم اول درمان فشارخون نظم در مصرف داروهاست، یعنی هر روز یک نوع دارو خوردن هیچ فایده ای ندارد، هر رژیم دارویی که تجویز می شود بین یک هفته تا ده روز زمان می خواهد تا اثربخشی خود را نشان بدهد پس اگر می بینید فشارتان پایین نیامده نگران نباشد، باید چند رور صبر کنید. وسواس بیش از حد به خرج دادن در این زمینه مفید نیست پیشنهاد ما مصرف همین رژیم والسارتان و مایوکارمت است. حداقل یک هفته دارو را استفاده کنید و ببینید فشارهایتان چگونه می شود. رژیم غذایی و ورزش رعایت شود. داروی دیگری هم سرخود به این رژیم اضافه نکنید لطفا
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر طاهره سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی ۴۵ ساله هستم ۸ سال است بعد از بارداری قرص فشار می خورم لوزارتان اچ ۵۰ وحدود ۴ماه عم املودیپلین اضافه شده است الان ۱۰روز قرص نخوردم فشارم از ۱۱روی ۷ تا ۱۴ روی ۹ متغیر بوده البته دوسین روزی ۲ قاشق مربا خوری خوردم و حدود ۶ماه است وزن خود را ۸کیلو کم کردم وروغن زیتون مصرف میکنم دکترم از اینکه قرص را قطع کردم عصبانی شد وقرصهام رو تغییر داد وگفتند روزی یکعددوالزارتان ۸۰ ونصفهیدرو کلرو تیزایید بخورم تا ۳ماه بعد ببینیم فشارم چه وضعیتی داره از شما اقای دکتر گرامی خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببینید قدم اول درمان فشارخون و مهمترین قدم درمانی رعایت رژیم دارویی به طور منظم است، یعنی باید همیشه داروها را درست سروقت استفاده کنید، بنابراین این نکته را فراموش نکنید. عدم مصرف منظم دارو یعنی عدم کنترل بیماری.توصیه ی من این است که همین رژیم دارویی به تازگی تجویز شده را ادامه دهید که رژیم خوبی است ورزش و کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی هم فراموش نشود
درحال دریافت اطلاعات
ویروس SARS-Cov-2 یا همان کووید-۱۹، ویروسی از خانواده ی کرونا ویروس ها است که در یک سال گذاشته تمامی نقاط کره ی زمین را…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ویروس SARS-Cov-2 یا همان کووید-۱۹، ویروسی از خانواده ی کرونا ویروس ها است که در یک سال گذاشته تمامی نقاط کره ی زمین را…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر