عوارض انواع قرص فشار خون

با عوارض قرص فشار خون آمیلودیپین ، قرص کاهش فشار خون لوزارتان ، قرص فشار خون بالا والزارتان و داروهای جدید فشار خون آشنا شوید.

قرص فشار خون آملودیپین

آملودیپین

آملودیپین یک از قرص های کاهش فشار خون بالا است که عروق خونی را باز کرده و جریان خون را بهبود می بخشد. قرص فشار آمیلودیپین برای درمان درد قفسه سینه (آنژین) و سایر بیماری های ناشی از عروق کرونر تجویز و استفاده می شود. آملودیپین همچنین برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. تنظیم فشار خون ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش دهد. این دارو در بزرگسالان و کودکان حداقل بالای ۶ سال تجویز می شود.

آملودیپین در بارداری ?

آملودیپین در دوران بارداری برای کنترل فشار خون بارداری استفاده می شود و هیچ گونه آسیبی به جنین وارد نمی کند.

برخی عوارض قرص فشار خون آملودیپین عبارتند از:

⚠ تپش قلب و یا لرزش در قفسه سینه

⚠ خواب آلودگی شدید و یا سرگیجه

قرص فشار خون لوزارتان

یکی از قرص های پایین آوردن فشار خون ، لوزارتان (Cozaar) است که متعلق به گروهی از داروهای آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II می باشد. این دارو، تنگی رگ های خونی را بهبود بخشیده و با کاهش دادن فشار خون ،جریان خون را بهبود می بخشد. لوزارتان برای درمان فشار خون بالا تجویز شده و همچنین برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی در برخی از افراد مبتلا به بیماری های قلبی استفاده می شود. قرص فشار لوزارتان برای کاهش آسیب های درازمدت کلیه در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که فشار خون بالا نیز دارند، استفاده می شود.

برخی عوارض قرص فشار خون لوزارتان عبارتند از:

⚠ احساس سرگیجه یا تنگی نفس

⚠ خواب آلودگی، سردرگمی، افزایش تشنگی، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ

 قرص فشار خون والزارتان

قرص فشار والزارتان

قرص فشار والزارتان یا والسارتان ،مسدود کننده گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB) است که می تواند برای درمان انواع بیماری های قلبی، از جمله فشار خون بالا، نفروپاتی دیابتی و نارسایی قلبی استفاده شود. قرص فشار خون والزارتان باعث کاهش فشار خون توسط آنتاگونیستی سیستم رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون (RAAS) و همچنین مانع افزایش اثرات فشار خون آنژیوتانسین II می شود.

این داروی فشار خون اثرات نامطلوب سرفه خشک را ندارند و می تواند برای درمان هیپرتروفی بطن چپ، اختلال عملکرد سیستمیک، انفارکتوس میوکارد و بیماری های عروق کرونر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برخی عوارض قرص فشار خون والزارتان عبارتند از:

⚠ خارش پوست، قرمزی و یا تورم پوست

⚠ ضربان قلب غیر طبیعی ؛ تغییر در خلق و خو؛ احساس ضعف و سرگیجه

قرص فشارخون هیدروکلروتیازید

قرص پایین آورنده فشار خون هیدروکلروتیازید یک نوع دیورتیک است که باعث کمک به ایجاد ادرار توسط کلیه ها می شود. این دارو به تنظیم سطح مایعات در بدن کمک خواهد کرد. هیدروکلروتیازید در درمان فشار خون بالا موثر است. با کنترل فشار خون بالا، خطر سکته مغزی و حمله قلبی کاهش می یابد. این دارو ممکن است برای کاهش تجمع مایعات در بدن ناشی از نارسایی قلبی، بیماری های کبدی یا بیماری کلیوی نیز تجویز شود.

برخی عوارض قرص فشار خون هیدروکلروتیازید عبارتند از:

⚠ بی خوابی، سرگیجه و خستگی

⚠ درد معده، اسهال و یا استفراغ

هیدروکلروتیازید در بدنسازی

قرص هیدروکلروتیازید در بدنسازیهیدروکلروتیازید برای درمان ادم و فشار خون بالا استفاده می شود. این دارو باعث کاهش باز جذب الکترولیت ها، افزایش دفع سدیم، پتاسیم، کلراید و در نتیجه آب می شود. استفاده از دیورتیک ها در تعدادی از رشته های ورزشی به طور فزاینده ای محبوب شده است. این داروها در بین بدنسازان نوپا بسیار محبوب هستند و براى جارى شدن آب زیر پوستى قبل از مسابقه استفاده می شوند. توانایی بردن جایزه ى فیزیک بهتر مى تواند با استفاده از دیورتیک ها رخ دهد.

امروزه در بدنسازی فوق العاده سخت و تقریبا غیرممکن است که بدون استفاده از این داروها به یک هیکل ایده آل مسابقاتی برسند. بسیاری از ورزشکاران که در ورزش هایى با دسته بندى وزنى هستند نیز از دیورتیک استفاده می کنند. برای مثال، کشتی گیران و بوکسورها ممکن است از داروهای دیورتیک استفاده کنند تا بتوانند با افزایش محسوس وزن در یک مسابقه ى سنگین وزن، رقابت کنند.

با توجه به این که آن افزایش وزن معمولا در یک روز (یا چند ساعت) قبل از رقابت انجام می شود، ورزشکار می تواند وزن آب بدن خود را با دیورتیک ها کاهش دهد و زمان کافی برای بازگرداندن مایعات و وزن بدن قبل از مسابقه داشته باشد. در نتیجه می تواند باهث تغییر یک یا چند دسته ى وزنى شود که می تواند مزیت بزرگی در این ورزش ها باشد.

قرص فشار خون فوروزماید

قرص فشار خون فوروزماید

فوروزماید که نام دیگر آن قرص لازیکس در بدن شما از جذب بیش از حد نمک جلوگیری می کند. این کار سبب می شود تا نمک به ادرار منتقل شود. فوروزماید برای تخلیه مایع زیرجلدی در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، بیماری های کبدی یا اختلال کلیوی مانند سندرم نفروتیک استفاده می شود. قرص فوروزماید برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

برخی عوارض قرص فشار خون فوروزماید عبارتند از:

سردرگمی، خواب آلودگی، مشکلات حافظه و گفتار

⚠ خشکی دهان، درد یا ضعف عضلانی، کمبود انرژی، ضربان سریع قلب، میزان کم ادرار

قرص فشار خون کنکور یا بیزوپرولول

قرص کنکور که با نام بیزوپرولول یا بیسوپرولول نیز شناخته می شود یک بتابلاکر است که به صورت تک و یا در ترکیب با سایر داروهای پایین آورنده فشار خون، برای درمان تپش قلب شدید، کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش فشار قلبی تجویز می شود.

برخی عوارض قرص فشار خون کنکور عبارتند از:

⚠ خستگی، سردرد یا ضعف غیرمعمول

 اسهال و یا عفونت مجاری تنفسی فوقانی

قرص فشار خون انالاپریل

قرص فشار خون انالاپریل

انالاپریل برای درمان تنگی عروق قلب در بزرگسالان تجویز می شود. داروی انالاپریل همچنین برای درمان اختلال بطن ها (بخش هایی از قلب که اجازه می دهد خون از قلب خارج شود) نیز استفاده می شود. این اختلال می تواند توانایی قلب را برای انتقال خون به بدن کاهش دهد.

مصرف انالاپریل در بارداری ? 

انالاپریل در بارداری ممنوع است. آسیب های غیر قابل جبرانی را به جنین وارد می کن. اگر مادری قبل از بارداری از این دارو استفاده می کند، می بایست به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و از یک داروی جایگرین برای درمان فشار خون طی بارداری استفاده کند.

برخی عوارض قرص فشار خون انالاپریل عبارتند از:

احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش ودرد در دست یا پا

⚠ تهوع، ضعف، تنگی نفس، درد در قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم

قرص فشار خون کاپتوپریل

داروی فشار خون کاپتوپریل همچنین به عنوان Capoten شناخته می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروهای مهار کننده آنزیم های آنژیوتانسین تبدیل آنزیم است. مهار کننده های ACE باعث تولید هورمون آنژیوتانسین II می شود که باعث فشرده سازی عروق خونی می گردد، طوری که آنها آرام و مهار شده و فشار خون پایین می آید.

این دارو برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی مزمن تجویز می شود (در مواقعی که سرخرگ نمی تواند پمپ خون را به صورت مناسب انجام دهد). قرص فشار خون زیر زبانی کاپتوپریل بعنوان دارویی موثر و مطمئن برای کنترل فشارخون های بحرانی و تشدید یافته است.

برخی عوارض قرص فشار خون کاپتوپریل عبارتند از:

⚠ مشکلات خواب، سرگیجه و سردرد

⚠ خارش پوست  گاهی ریزش مو

قرص فشار خون هیدرالازین

قرص فشار خون هیدرالازین

هیدرالازین یک داروی ضد فشار خون است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. این دارو،  یک واسازودیلاتور شریانی محیطی است که باعث رفع  تنگی عروق خونی می شود که خون را از قلب به سمت اندام و بافت ها هدایت می کند. مکانیسم دقیقی که هیدرالازین دارد، باعث آرامش عضلات صاف شریانی  می شود.

هیدرازین باعث حرکت کلسیم در رگ های خونی می شود. کلسیم برای انقباض عضله مورد نیاز است و بنابراین اختلالات در حرکت کلسیم ممکن است باعث آرامش عضلات صاف در عروق خونی شود. اثرات کلی درمانی این دارو، شامل کاهش فشار خون شریانی و مقاومت عروقی محیطی است.

هیدرالازین در بارداری ? 

هیدرالازین یکی از داروهای بسیار خوب برای کنترل فشار خون در بارداری است که عارضه ای ندارد. این دارو به صورت وریدی نیز تجویز می شود. هیدرازین تزریقی مخصوصا در افزایش ناگهانی فشار خون بارداری یا پره کلامپسی برای درمان سریع فشار خون بسیار مفید است.

برخی عوارض قرص فشار خون هیدرالازین عبارتند از:

⚠ سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه

⚠ تورم پاها

داروی فشار خون وراپامیل

وراپامیل برای آرامش عضلات قلب و عروق خونی تجویز می شود. این دارو برای درمان فشار خون بالا ، آنژین (درد قفسه سینه) و برخی اختلالات ریتم قلب نیز بکار می رود. همچنین ممکن است اهداف درمانی دیگری در زمینه مشابه داشته باشد.

برخی عوارض قرص فشار خون وراپامیل عبارتند از:

⚠ اضطراب، عرق کردن، پوست رنگ پریده، خس خس سینه، تنگی نفس

⚠ از دست دادن اشتها، درد بیش از حد معده، خستگی، کبودی و یا خونریزی، ادرار تیره

داروی جدید فشار خون والزومیکسداروی جدید فشار خون

قرص فشار خون والزومیکس یک داروی تنظیم کننده فشار خون است که از  ترکیب دو داروی آملودیپین و والسارتان ساخته شده است. این قرص جدید فشار خون ساخت شرکت داروسازی عبیدی می باشد که از سال ۹۵ وارد بازار ایران شده است. این دارو برای استفاده در بیمارانی با سابقه دیابت و یا چاقی، قابل تجویز است.

قرص فشار خون دیلتیازم

دیلتیازم دارویی است که برای درمان درد قلب (آنژین صدری)، فشار خون بالا و ریتم های غیر طبیعی قلب استفاده می شود. قرص دیلتیازم متعلق به کلاس داروهای مسدود کننده کانال های کلسیم (CCB) است که شامل آملودیپین (Norvasc)، وراپامیل و نایفیدیپین است. قرص فشار خون دیلتیازم با مسدود کردن ورودی کلسیم،  نیروی انقباض قلب و میزان انقباض آن را کاهش می دهد. همچنین عضلات اطراف شریان ها را آرام کرده و اجازه می دهد تا شریان ها گسترش پیدا کنند.

برخی عوارض قرص فشار خون دیلتیازم عبارتند از:

⚠ درد در قفسه سینه و یا ضربان قلب سریع

⚠ درد و بی حسی، تهوع واستفراغ 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای مشاوره پزشکی بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

عوارض انواع قرص فشار خون
4.3 (85%) 4 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرkh.a سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخير
  آقاي دكتر ، پدر بنده ٥١ ساله هستن و سابقه ١١ سال بيماري ديابت نوع ٢ رو دارن كه البته در طي اين سال ها حتي با وجود مصرف دارو به علت اينكه پدر رژيم غذايي رو رعايت نمكردن كنترل نشده بود و الآن حدود دو ماه پيش ، شب با احساس درد در پس سر و گرفتگي گوش به بيمارستان مراجعه كرديم كه فشارشون ٢٢ بود كه با دو سه تا آمپول و دو تا قرص زير زباني حدود دو ساعت بعد به ١٧ رسيد
  الآن حدودا دو ماه هست كه هفته اي يك يا دو بار فشارشون در طي شب بالا ميره و بايد همين روند رو در بيمارستان براشون انجام بدن
  طي اين مدت متخصص قلب و كليه رفتن و با توجه به اينكه اضافه وزن دارن رژيم ميگيرن و در اين مدت ١٠ كيلو كم كردن ، شام نميخورند و ديابت شون بعد از ١٠ سال طي اين مدت رژيم ،كنترل شده به حدي كه متخصص غدد دوز داروهاشون رو نصف كرده
  ولي همچنان با وجود اينكه متخصص قلب داروهاي فشارشون رو تغيير داده همچنان شب ها فشار بالا بين ١٧ و بعضي شب ها ١٩ هست
  با توجه به اين هيستوري و اينكه البته ايشون پروتئينوري هم دارن ولي متخصص كليه گفتن با رژيم و دارو حل ميشه و ساختار كليه طبق سونو مشكلي نداشته و پروتئينوري در ادرار ٢٤ ساعته ، از ٣٥٧ به ٢٥٥ كاهش پيدا كرده و در سونو زده بود كه كبد چرب گريد دو دارن كه البته آنزيم هاي كبدي در خون در تمام آزمايشاتشون كاملا نرمال هستن
  جديدا داروهاي آميلوديپين در روز دو دوعدد والسارتارن در شب مصرف ميكنن و باز هم شب فشارشون كنترل نميشه و ١٦ تا ١٨ شايدم بالاتر ميره
  خواستم بپرسم براي حل مشكل افزايش فشار خون ايشون در طي شب بايد چيكار كرد ؟
  روزها فشارشون كنترل شده ست نهايتا ١٤ به روي ٧
  ممنون ميشم راهنمايي بفرمايين
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   بايد دوز و زمان داروها تنظيم شود
   قابل اصلاح هست
   بهتره مراجعه كنيد
   بهتره دوز داروي عصرشون رو افزايش بدن
 • تصویر کاربرعارف چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر
  یک ماه پیش کل بدنم لرزید قسمت سمت چپ سرم درد میکنه میزنه به چشم سمت چپم
  بعد یک ماه تازه دکتر رفتم دکتر ازمایش بهم نوشت ازمایش دادم تا جوابش بیاد اسپیرین و پروفن تجویزکرده.
  یه دکتر دیگه رفتم اول گفت باید بری دکتر مغزو اعصاب وبهم این قرص تجویز کرده لیپوفیکس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   اين قرص چربي هست
   احتمالا اضطراب داريد بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد بايد جهت معاينه مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرشهربانو پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  فشارم بالا هست قرص که میخورم روزها تنظیم و شبها بالا میاد دلیلش چیه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بايد دوز دارو هم در شب داشته باشيد
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  دکتر جان من بعدحملهپانیک اضطراب و ترس ولرز داشتم روانپزشگ به من سرترالین پرانول کلردیوزپکساید داده سوالم این است....؟
  دکتر جان آیا پرانول در اینجا نقشرفع اضطراب داره ربطی به قلب نداره مثلا ضرری بزنه یابعد ترکش ضرر کنه به قلب؟
  سوال دوم آقا دکتر ضربانم در حالت استراحت 72 است و فشارم میاد رو 10 ونیم 11 و رو 7 یا هفت ونیم بعد خوردن پرانول 10 هر 12 ساعت ولی طی عصر وظهر 12 رو 8 است...آیا موردی داره؟ یا همین شکل ادامه بدم عالیه وعادی است؟ باتشکر فراوان عزیز دلید
  1. تصویر کاربرعلییکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   باسلام وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز
   دکتر جان من بعدحمله پانیک اضطراب و ترس و لرز داشتم روانپزشگ به من سرترالین پرانول کلردیوزپکساید داده سوالم این است....؟
   دکتر جان آیا پرانول در اینجا نقشرفع اضطراب داره ربطی به قلب نداره مثلا ضرری بزنه یابعد ترکش ضرر کنه به قلب؟
   سوال دوم آقا دکتر ضربانم در حالت استراحت 72 است و فشارم میاد رو 10 ونیم 11 و رو 7 یا هفت ونیم بعد خوردن پرانول 10 هر 12 ساعت ولی طی عصر وظهر 12 رو 8 است...آیا موردی داره؟ یا همین شکل ادامه بدم عالیه وعادی است؟ باتشکر فراوان عزیز دلید
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   ترك تدريجي انجام گيرد
   موردي ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرداود دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من از داروهای شیمی درمانی استفاده میکنم و سابقه فشار خون نداشته ام یکی دو روزیست که فشارم که خمیشه ۱۲ بوده به ۱۵-۱۶ میرسد چه قرصی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   املوديپين
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر