درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا متیل دوپا در بارداری خطرناک است؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهری شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با وجود نرمال بودن نوار قلب همچنان فشار خون بالا و با درد در قفسه سینه و پشت و همینطور کنترل با قرص زیر زبونی تاثیری نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام داروهاشون چیه . میشه فشارشون رو کنترل کرد.
 • تصویر کاربر Nafas جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. مادرم دیابت کنترل شده داره. و همینطور فشار خون. روز دو تا قرص آکتوپریل۲۵ میخوره و یک قرص تریامترن اچ. اما به قرص تربامترن حساسیت داده. و دچار اسهال و استفراغ میشه. البته فشارش رو پایین و نرمال کرده. اما حتی وقتی نصف هم میکنه (به تجویز پزشک)و حین غذا میخوره باز هم دچار استفراغ و اسهال میشه. البته به قرص اکسفورج هم حساسبت نشون داده بود. شما چه داروی جایگزینی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام فورزماید۴۰ رو امتحان‌کنید
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشی مادرم یک ماه پیش سکته خفیف مغزی کرده بود بر اثر فشار بالا و لخته خونی که در دریچه قلبی رفته بود داخل مغز و با استفاده از رقیق کننده ها خوبه الحمدلله اما چند وقتی هست افت فشار داری گاهی تا ۸ میرسه
  قرص های که مصرف میکنه والسارتان ۱۶۰ صبح یکی هیدروکلرتیازید صبح نصف کنکور ۱۰میلی کرم صبح نصف و آملودپیین شب یکی
  آتوسترول ۴۰ روزی یکی
  اکسابین ۲۰ همراه نهار یکی
  اما فشارش پایین هست ۸ یا ۱۰
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   فهلا والسارتان نصف قرص هشتاد كافيست، و ساير داروها رو بخورن
 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر .خسته نباشید.
  شرح حال کاملم رو براتون می نویسم .
  بنده خانمی 59 ساله هستم ، حدود دو ماه قبل دچار کمردرد شدید شدم ، که با انجام MRI مشخص شد تنگی کانال نخاعی دارم ، تحت درمان فیزیوتراپی و گاز اوزون قرار گرفتم و مشکلم برطرف شد . اما همچنان گاهی پای سمت راستم یخ میکند و کمی درد میگیرد . دو هفته قبل ناگهان دچار سرگیجه شدید و گردن درد شدم که فورا به مرکز درمانی مراجعه کردم و فشار خونم روی 18 بود .نوارقلب گرفتم اما مشکلی مشاهده نشد . با داروهایی که فوری بهم دادن فشار خونم پایین امد ، آزمایش خون و سونوگرافی کالرداپلر از پا انجام دادم که جواب هارو براتون ارسال کردم . متاسفانه تشخیص درستی داده نشده ، اول بهم گفتن مشکل کم کاری تیرویید هست ، بعد گفتن مشکل کمبود ویتامین D هست ، الان هم میگن احتمالا فشار خون ارثی دارم و باید لوزارتان مصرف کنم .فشارم چندروز متعادل هست اما ناگهان بالا می روند و سمت راست صورتم درد میگیرد.ممنون میشم کمکم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام فايلها ااچ نشده ولي فشار خون شما بسيار مهم است ، بهتر است هولتر فشار ٢٤ ساعته بگذاريد اگ همچنان فشار بالا باشد داروي فشار خون شروع شود،
 • تصویر کاربر سیمین جمعه ۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  مشخصات :سن ۷۸ سال وزن۳۶۱کیلو قد ۱۵۴
  قرص مصرفی : شبها ها یا عدد املوبرس 5 و یک عدد لوزار 50
  صبحها یک عدد لوزار 50
  در حال حاضر دارای نوسان فشار بین 13/8 تا 16/10 و همچنین تپش نامنظم قلب بین 55تا 100 هستم
  آیا نیازی در تجدید نظر قرصهایم و یا تجویز داروی جدید می‌باشد ضمن اینکه بیشتر مواقع عصر ها دچار تغییرات فوق می شوم با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام برای نوسان قلب بهتره نوار فلب شما رو ببینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر