دکتر محمد حسین نجفی

درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا قرص متیل دوپا در بارداری ضرر دارد؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
 
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
 
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۷/۵ - (۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۲ شهریور ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲سالمه وبعداززایمان دوم که سزارین شدم دچارفشا خون بالاشدم که فقط قرص والسارتان ۸۰تونست فشارمن روتنظیم نگه داره والان چندوقته صدای تپ تپ مثل ضربان درگوش چپم میشنوم وزمانیکه به سمت چپ میخوابم صداش بلنده وقطع ووصل میشه دائمی نمیشنوم وبه صداخیلی واکنش عصبی دارم حتی صدای بازی بچه ها وجاهای شلوغ عصبی وافسردم میکنن آیامن واقعاتوموردارم میشه لطفا راهنماییم کنیدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ شهریور ۱( 3 هفته پیش)
   نه اینها نشانه ی تومور نیست بیشتر ناشی از استرس است یک بار ولی اکو بکنید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز..من بیمار شما هستم ولی بخاطر مسافت نتونستم خدمت برسم ..۲۰ ساله چربی خون دارم ..این آزمایش ک فرستادم با مصرف هرشب ی قرص اترواستاتین ۲۰ و جم فیبروزیل ۳۰۰ هستش ...بازم چربی بالاست ..لطف میکنید راهنمایی بفرمایید ..برای فشارم هم نصف قرص لوزاتن اچ ۴۰ میخورم ..ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   جمفیبروزیل را قطع کنید به جای اتورواستاتین از روزواستاتین ۴۰ روزی یکی استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده بدلیل حملات اضطرابی دچار فشار خون بالا میشم که قرص آملو پرس ۵ تجویز شده الان می خواستم ورزش ems رو انجام بدم خواستم بپرسم که آیا مشکلی نداره و نیاز نیست قبلش تست ورزش انجام بدم لازم به ذکره که در ۵ سال گذشته تحرکم بسیار بسیار پایین بوده
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ تیر ۱( 2 ماه پیش)
   نه نیازی به تست ورزش نیست
 • تصویر کاربر نازیلا پنجشنبه ۲ تیر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید...من بیشتر اوقات با فشار خون پایین روبرو میشوم.و همیشه سرگیجه دارم بنظرتون باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲ تیر ۱( 3 ماه پیش)
   یک بار اکو بکنید تا وضعیت ساختاری قلب روشن شود به جز این استفاده از نمک و مایعات کافی هم کمک می کند اگر هم کم خونی دارید آن هم باید درمان شود
 • تصویر کاربر خاطره شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من یکی از بیماران دکتر هستم.
  20ساله که فشار خون ژنتیکی دارم و قرص مصرف میکنم.
  با تایید دکتر به مصرف داروهای قبل رو مصرف میکنم.
  پروپرانول 40
  و هیدروکلرو تیازید و سینومیکس 80/5
  مصرف میکنم.
  فشارم هم همیشه 12/8 یا کمترم بوده.
  گاهی که سبنومیکس پیدا نمیکنم میشه قرص والزامیکس بخورم... البته با توجه به اینکه عوارضش بیشتر از سینومیکس هست؟؟
  ممنون از پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)
   بله هیچ مشکلی ندارد. ضمنا والزومیکس همان سینومیکس است و از نظر میزان عوارض فرقی با هم ندارند
 • تصویر کاربر امیرحسین پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  بنده بیمار خودتون هستم
  ۳ ۴ ساله متورال ۵۰ نصف صبح ها مصرف میکنم
  خواستم بپرسم روزه میتونم بگیرم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   چرا متورال می خورید؟
  2. تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۲۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   فشار خون ۱۶ به ۱۰ داشتم اونموقع
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   اگر الان فشارهایتان به زیر ۱۴۰ روی ۹۰ رسیده می توانید روزه بگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر جان من بیمار خودتونم رضایی فشار خون داشتم قرص املوبرس دادیم دو سالی مصرف کردم ولی بهدعلت دل درد تماس گرفتم و گفتین والسارتان ۸۰ مصرف کنم دکتر جان من بدنسازی تمرین میکنم والسارنان میخورم حس میکنم ضعف عضلانی شدید میگیرم در ضمن بیماری التهاب پروستات هم دارم و ضعیف بودن نعوذ که فرمودین سیدنافیل مصرف کنم ایا امکانش هست قرصی بهم بدین که ضعف عضلانی نداشته باشه تو سه هفته مصرف والسارتان افت شدید عضلانی داشتم لوزارتان ۲۵ هم مصرف کردم همین ضعف رو داشتم ممنون میشم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 6 ماه پیش)
   می توانید در طول هفنه های اینده برای ویزیت بیایید؟
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 6 ماه پیش)
   چشم من خیلی برا ویزیت مزاحم شدم دکتر جان منو میشناسید کاملا بیماره خودتونم یعنی حالا نمیشه قرصه دیگه مصرف کنم یه مقدار راهم دوره تهران نیستم تا اومدم تهران مزاحم شم فقط قرصی که ضعف عضلانی و تو نعوذ تاثیر نداشته باشه ممنون نیشم
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 6 ماه پیش)
   خیلی ممنون میشم ازتون اگه امکانش هست اینجا راهنمایین کنین دکتر جان.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   ببینید همه ی داروهای فشارخون این عوارض را دارند . املودیپین را استفاده کنید چه می شود؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۹ فروردین ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  همیشه حداکثر ۱۱ بود ولی الان بین ۱۳ تا ۱۷ در نوسان است. کمی هم تپش قلب دارم و بعضی اوقات همراه با سردرد می باشد.
  حدود یکسال پیش دستگاه هولتر هم گذاشتم که نتیجه اعلام شد که فشار خون محسوب نمی شود.
  هیچ نوع دارویی هم استفاده نمی کنم
  ۵۳ ساله هستم
  مادرم سابقه فشار خون داشت و در سن ۶۷ سالگی بر اثر سکته فوت شدند.
  ساکن اصفهان هستم اگر نیاز هستم برای ویزیت و‌چکاپ وقت بدهید تا حضوری بیاییم
  الان حدود یک ماه هست که فشارم مرتب در نوسان شدید است.
  از پاسخگویی شما خیلی ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 6 ماه پیش)
   فعلا لوزارتان اچ نصف قرص روزانه بخورید و برای چک اپ در طول یک ماه آینده تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر داوود پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام من 59 سالمه چاق نیستم و استرس دارم بخاطر ورشکستگی، فشارم بالاست با دستگاه دیجیتال اندازه میکنم، 16 روی 11 هست و ضربان 88 قبلا همین مشکل داشتم که تصویربرداری هسته ای قلب و تست ورزش دادم اوکی بود، خواستم ببینم دارو چی مصرف کنم قبلا لوزار میخوردم الان هیچی نمیخورم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   لوزارتان اچ روزانه نصف قرص استفاده کنید
 • تصویر کاربر یعقوب پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت
  من ۳۴سال سن دارم دوسال پیش بیاری سختی گرفتم (سرماخوردگی شدید)از ان موقع فشار خون بالا رفت ۱۴ ،۱۵،شغل برقکاری ساختمانه،کار زیاد باعث میشه فشارم بالا بره تا ۱۵ روی ۹،فشار عادیم ۱۳ شده از این پایین بیاد قلبم اذیت میکنه،ولی چییزی که هست وقتی نشسته فشار میگیر ۱۵ هتس بعد خوابیدن به پهلو به سمت قلب به مدت ۵دقیه فشارم میگیریم میاد رو ۱۱ ۱۲ روی
  ۶ ایا مشکلی هست یا عادیه؟طرف قلبم نمیتونم بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 8 ماه پیش)
   یک بار دستگاه هولتر ۲۴ ساعته نصب کنید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر