درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا متیل دوپا در بارداری خطرناک است؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا
4.5 (90%) 2 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیر سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدا حفظ کنه شما را که وقت برا مردم میزاریم.آقای دکتر من 36سالمه فشار خون دارم رفتم چکاب گفتم ارثی هست پیش دکتر قلب رفتم یه آملودیپین 5میلی هر صبح و والزامین 80هر شب استفاده کنم بهتر شده ولی فکر کنم رو مرز هست با یه کم نوع غذا بالا میره و همیشه سرم منگ هست خواستم نظرتان را بدونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   بهتره دوز دارو رو کمی افزایش بدید و از نظر علل ثانویه بررسی شوید

 • تصویر کاربررها جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  ضمن تشکر از پاسخگویی سریع جنابعالی که فرموده بودید با یک بار فشار نمی توان گفت یک فرد فشار خونی است حضورتان عرض کنم که پس از اولین مرتبه که فشار 16.5 روی 10 بود ظرف چند روز مدام در مطب پزشک یا درمانگاه چک کردم همان عدد بالا بود فقط وقتی منزل هستم و با دستگاه فشارسنج خانگی اندازه می گیرم حدود 12-13 روی حدود 8 و حتی کمتر نشان می دهد البته عرض کنم خدمتتان چون این مدضوع فشار خون برایم غیر منتظره بود هر زمان که در مطب پزشک یا درمانگاه می خواهم چک کنم اضطرابی من را فرا می گیرد که نکنه فشار باز هم بالا باشد
  علی ایحال پزشک قرص لوراز 25 روزی یک عدد تجویز کرده و دو روز است که قرص را مصرف می کنم خواستم بدانم چقدر بعد از شروع مصرف قرص می توان فهمید که این قرص اثر داشته یا خیر
  باز هم ممنونضمنا مادرم هم فشار خون دارند و ب ای همین احتمال می دهم من هم داشته باشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   برخی افراد در مطب به دلیل اضطراب دچار فشار میشن

   این نیاز به دارو نداره

 • تصویر کاربررامین جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  مادرم 79 سالشه فشارخون خیلی بالایی داره
  کاپتوپریل 25 هر 8 ساعت
  املوبر 5 عصر یک عدد مصرف میکنه
  و قرص چربی خون
  جدیدا فشارخونش طول روز یوی دوبار بالا میره مجبور میشیم دوباره اون لحظه کاپتوپریل بدیم آیا قرصی تجویز میکنید که تنظیم بشه ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   املودیپین هر دوازده ساعت یک عدد مصرف کنند

 • تصویر کاربرebrahim سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده 36 سال سن و حدود دوسالي قرص متوپرولول 47.5 و لوزارتان اچ مصرف ميکردم در ابتداي درمان بعد از مدتي لوزارتان اچ رو به لوزارتان پتاسيم دکتر تبديل کرد ...سال دوم درمان لوزارتان رو چند ماهي قطع کردم فشارم تا 13 روي 8 بود ....يه مدتي متوپرولول رو قطع کردم ولي تو استرس و اضطراب و مراجعه به پزشک فشارم تا 16 ميرفت ...مجدد شروع کردم روزانه يک عدد متوپرولول و يک عدد لوزارتان پتاسيم ....فشارم بعد عز بيست روز مدام روي 13 ثابت شده ولي هرازگاهي حس ميکنم تا 14 هم ميره مضطرب ميشم ..تازه لوزارتان رو تبديل کردم به لوزارتان اچ که ابتداي درمان دکتر داده بود البته نصف قرص آيا کار درستي هست؟پيشنهاد شما چي هست ...ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   برای درمان اضراب باید به روانپزشک مراجعه کنید و احتمالا با کنترل اصطراب مشکل فشارتون تا حد زیادی کنترل میشه

 • تصویر کاربروحید جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عرض درود و وقت بخیر خدمت آقای دکتر نجفی؛
  آقای دکتر من یه مادر 45 ساله دارم که یه هفته پیش رفته بودن دکتر که بهشون گفتن قند عصبی دارن،
  خیلی حالم دگرگون شده!
  اگه امکانش باشه آدرس مطبتون رو بگیرم یا یه دکتر خوب معرفی بکنین که من تو کمترین زمان دستورالعملهای درمان رو دست بگیرم ممنون شما میشم.
  در ضمن من بیرون از کشورم، موفق به ثبت شماره تلفن خارج از کشورم‌ رو نشدم،
  و این شماره که ثبت کردم فقط قادر به استفاده از واتساپ میباشم.
  اما از ایمیل میتونم به راحتی باهاتون ارتباط برقرار کنم.
  بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   من پزشک غدد نیستم

   ایشون باید به متخصص غدد مراجعه کنند

  2. تصویر کاربروحیدسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   درود بر شما:
   امکانش هست دکتر غدد که کارشون مورد قبول خود شما باشه برام معرفی بکنید؟
   با سپاس فراوان
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   دکتر معصومه یارجانلی

   ادرسشون در نت هست

   سعادت اباد

  4. تصویر کاربروحیدپنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   بسیار سپاسگزارم🙏🏻
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خواهش میکنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر