دکتر محمد حسین نجفی

درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا قرص متیل دوپا در بارداری ضرر دارد؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
 
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
 
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.6/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید من ۲۶ سال سن دارم ۱۰ هفته باردارم قبلا سابقه فشار نداشتم ولی چند هفته هست میرم فشار میگیرم تا چهارده میره رفتم دکتر قلب گفت قلبت مشکلی نداره نوار و اکو گرفت ولی بهم قرص متیل دوپا داد صبح یکی شب یکی بخورم ولی امروز رفتم فشارمو گرفتم بازم چهارده بود البته این یه روزه قرص رو خوردم بعد چند روز فشارم تنظیم میشه یا ب نظرتون قرص رو عوض کنم گاه گاهی سرمم درد میکنه و اینکه قلبمم بعضی روزا خیلی تند میزنه البته تیروئید دارم ممکنه بنظرتون مال تیرویدم باشه دکتر بهم گفت هولتر گیر بیار ۲۴ ساعت تو خونه به خودت وصل کن تا ببینه فشارم تو خونه چطوره ولی گیرم نیومد ممنون میشم جواب بدید که چیکار کنم و چی بخورم که فشار بالا نره از الان خیلی زوده اول بارداری فشارم رفته بالا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام اگر تهران هستيد براي سلام برای تهیه هولتر فشار خون در منزل با شماره ۰۹۱۲۸۵۸۵۱۰۲ تماس بگیرید با سپاس کلینیک قلب و فشار خون دکتر نجفی تماس بگيريد
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ۴۰سالمه و فشار خون دارم ورزش بدنسازی انجام میدم آیا میتونم کراتین مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام خیر بشدت مخالفم
 • تصویر کاربر پریناز جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۲سالمه وقتایی ک عصبی میشم یا استرس میگیرم سردرد بدی میگیرم جوری ک حس میکنم فشارم رفته بالا و داغ میکنم سعی کردم با سرکه سیب و مسکن ارومش کنم .نمیخام از الان قرص فشار بخورم راه حل شما چیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام هولتر فشار خون مصب بشه
 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  هفته 37 بارداری هستم قرص فشار میخورم خون دماغ شدم آیا فشار خونم بالاست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام الزاما به مفهوم فشار بالا نیست و توصیه به سلام برای تهیه هولتر فشار خون در منزل با شماره ۰۹۱۲۸۵۸۵۱۰۲ تماس بگیرید با سپاس کلینیک قلب و فشار خون دکتر نجفی فشار خون میکنم
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دو هفته پیش اومدم و ویزیت شدم ۲۴ سالمه، اکو دادم و مشکلی نداشتم، یکم تپش داشتم که بهم قرص کنکور کور ۲/۵ دادید،
  همیشه کلا فشار من ۹ بود ولی این قرص رو مصرف کردم دیگه تپش ندارم منتهی یکم بی حال میشم حس میکنم فشارم پایین میاد میخواستم بپرسم چه کار کنم

  کلا ۳۰ تا قرص داده شده بهم که چند تا خوردم ولی کمی بی حال میشم انگاری فشارم پایین میاد به نظر شما چه کار کنم ممنونم یزدانی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام بهتره در کنار مصرف دارو مصرف مایعات بیشتر داشته باشین
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.۲۱ سالمه. من وقتی استرس میگیرم فشارم میره بالا تا ۱۵ ۱۶.. هولتر فشارخون انجام دادم فشارم ۱۱ و ۱۲ بود که پزشک گفتن نرماله.مدت ۲ ماه بیزوپرولول برای استرس و تپشم مصرف کردم. حالا بعد ۶ ماه دوباره میخام فشارمو بگیرم میره بالا تا ۱۶. از فشارگرفتن میترسم.
  دوباره به پزشک مراجعه کردم و اکو و نوار انجام دادم که نرمال بود. و گفتن بیزوپرولول رو ادامه بده و دیگه فشارتو نگیر. میخاستم بدونم با اینکه ۶ ماه پیش هولتر انجام دادم. ممکنه به فشارخون مبتلا شده باشم؟ نیازی به هولتر مجدد هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   علایم شما اضطرابی است و بعید است در 6 ماه اتفاقی جدید افتاده باشد . توصیه می کنم دیگر فشار نگیرید و داروهای فعلی را ادامه بدهید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من خیلی سردرد دارم فشار به قفسه سینم آمده فشارم بالا رفته سابقه فشار خون بالا نداشتم اعلام سکته‌ هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   علایم اسکته نیست ولی بخاطر فشاربالا باید یک متخصص قلب ببیند و دارو بدهد تا ان موقع املودیپین یک دوم روزی بخورید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر نجفی مهربان دکتر جان بنده به علت فشار خون بالا که داشتم دکتر قرص پرازوسین یک یدونه صبح و یه دونه شب داده بهم و مشکل پروستات هم داشتم خواستم ببینم ایا به نعوذ هم ربطی داره یا خیر و قرص خوبیه یا نه واسه فشار چون التهاب پروستات هم دارم و بین این و بیزوپیل کدوم بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   نه مشکلی برای نعوظ ندارد و می توانید مصرف کنید برای کنترل فشارخون داروی بهتری است
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر جان بتده قرض کنکورد خارجی پیدا نکردم کم یاب شده ایا میتوانم نمونه ایرانی مصرف کنم یا تفاوت زیادی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   بله می توانید ایرادی ندارد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من فشارم بالاست گاهی وقتها هم کلیه هام درد میکنه و سنگ داره علت بالا رفتن فشار میشه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   بله می تواند باشد دارو چه می خورید
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   انژیپول ۹۵ املو پرس۵
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   اگر فشارها بالای ۱۴ می رسد قرص لوزارتان اچ روزی یک نصف اضافه کنید
  4. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۵ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام خیلی ممنون بعد اقای دکتر سنم ۳۸ وگاهی وقت احساس تب لرز دارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   بخاطر فشار است این علایم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر