دکتر محمد حسین نجفی

درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا قرص متیل دوپا در بارداری ضرر دارد؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
 
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
 
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.7/5 - (7 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سما شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام من هفته ۱۴ بارداری هستم ازاول باردای روزی دوعدد میتل دوپامصرف میکردم ازهفته ۱۲بعدمصرف اسپرین فشارم میشه ۱۰.الان یک میتل دوپاواسپرین مصرف میکنم بازم فشارم میشه ۱۰.فشارپایین اشکال نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)
   نه خوب است اتفاقا مصرف کنید و نگران نباشید فشاربالا برای شما خطرناک است
 • تصویر کاربر آقای سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام امروز جهت ویزیت مراجعه کردم
  دارو خانه به من قرص teveten600 داده می خواستم بدونم دوز ۶۰۰ درسته و اینکه با داروی والزومیکس 5/160 تداخل نداشته باشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   خیر تداخل ندارد مصرف کنید
 • تصویر کاربر رزیتا سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  با وجود فشار حدود ۱۲ و نیم روی ۷ و نیم و با توجه به نوسان فشار خون و بالارفتن فشار در بعضی مواقع تا حدود ۱۸ در صورتی که بیمار فراموش کرده باشد قرص والساکور ۸۰ را قطع کرده باشد آیا قرص والسامیکس را هم بخورد در یک شب یا از روز بعد جایگزین کند.لازم به دکر است که والسامیکس را جنابعالی به جای والساکور جایگزین کرده اید.
  و دیگر اینکه بهترین زمان ب ای مصرف والسامیکس چه موقع است؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   والسومیکس را روزی یکی بخورید بهتر است بعد از صبحانه به طور منظم مصرف شود
 • تصویر کاربر ترنم سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر جان قرص فشار رو اسمش رو پیدا کردم
  لوزامیکس بوده
  حالا شما فرمودید آملودین بخورم اگه بالای ۱۴ بود فشارم
  حالا لوزامیکس رو شروع کنم ؟
  یا فقط آملودین بخورم
  تشکر
  ببخشید چند بار پرسید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   لوزامیکس را نصف و املودیپین را نصف بخورید
 • تصویر کاربر میعاد سه شنبه ۱۰ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر پدرم ۲ ماه هست دوتا استنت گذاشتن ... قرص تیکورا ۹۰ ۲ بار در روز ، کنکور ۲/۵ نصف صبح و نصف شب و استاتین ۲۰ مصرف میکنن ... در اخرین ویزیت به دلیل ldl 34 , استاتین ۴۰ به دور ۲۰ تغییر دادن ، و قرص متورال هم تبدیل به کنکور شد و نیتروکانتین هم به کل حذف شد ... هم نظرتون رو راجب دارو ها و تغییر هم اینکه ایا فشار ۱۳ برای پدرم که ۶۴ ساله هستند نرمال هست؟ و اینکه ایشون شب ها خیلی احساس بی حالی و سستی میکنن ایا مشکل ساز هست؟ جز این موارد هیچ مشکلی ندارند . سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ آبان ۱( 3 ماه پیش)
   داروها خیلی خوبند فشار ایشان بالاتر از ۱۴۰ روی ۹۰ نباشد بهتر است علت بی حالی هم ممکن است مصرف نیتروکانتین باشد که با قطع دارو احتمالا بهتر می شود
  2. تصویر کاربر میعاد پنجشنبه ۵ آبان ۱( 3 ماه پیش)
   سپاس از حضرت عالی....
   دو مورد دیگم اینکه
   ایشون چربی خوبشون هم رسیده به ۲۴ با مصرف استاتین آیا خطری داره ؟ و باید چی مصرف کنن؟
   دوم هم اینکه ایا تزریق امپول نوروبیون ایرادی برای افرادی که استنت گذاشتن داره یا توصیه میفرمایید؟ تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ آبان ۱( 3 ماه پیش)
   چربی خون هرچقدر کمتر باشد بهتر است پس این عدد عالی است و خطری ندارد. نوروبیون هم مشکلی ندارد
  4. تصویر کاربر میعاد شنبه ۷ آبان ۱( 3 ماه پیش)
   سپاس
   جناب دکتر با عرض شرمندگی یک مورد آخر هم اینکه ایشون از بعد عمل دچار سرفه های مزمن و طولانی شدن و این باعث استرس ما شده که مشکل ریه و ... نباشه! با توجه به مصرف دارو های تیکورا و کنکور و استاتین ، میتونه عوارض این دارو ها باشه یا پیگیری کنیم؟ عکس یا سی تی از ریه لازم هست یا میتونن انجام بدن؟ سرفه ها خشک هست
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   بعید است این داروها به سرفه منجر شوند احتمالا چیز مهمی نباشد یک متخصص ریه ببیند بد نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مهر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام الان چند ساله فشار خونم بالا هست قرص لوزامیکس اچ وبیسونا ۲/۵مصرف میکنم الان چند روزه بطور ناگهانی صبح بیدارشدم سرگیجه شدید طوری که خونه دور سرم میگرده حالت تهوع دارم مجازم بده رفتم دکتر فشارم ۱۲ بود الان به من قرص سرگیجه داد مثل بتاهیستین وسینازین وقرص ماشین داد می خورم کمتر شد آقای احتیاجه اسکن یا ام آر ای برم یا دکتر مغز اعصاب برم ممنونم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 4 ماه پیش)
   نه از نظر من کار بیشتری نیاز نیست ادامه بدهیدبه همین داروها
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲سالمه وبعداززایمان دوم که سزارین شدم دچارفشا خون بالاشدم که فقط قرص والسارتان ۸۰تونست فشارمن روتنظیم نگه داره والان چندوقته صدای تپ تپ مثل ضربان درگوش چپم میشنوم وزمانیکه به سمت چپ میخوابم صداش بلنده وقطع ووصل میشه دائمی نمیشنوم وبه صداخیلی واکنش عصبی دارم حتی صدای بازی بچه ها وجاهای شلوغ عصبی وافسردم میکنن آیامن واقعاتوموردارم میشه لطفا راهنماییم کنیدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   نه اینها نشانه ی تومور نیست بیشتر ناشی از استرس است یک بار ولی اکو بکنید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز..من بیمار شما هستم ولی بخاطر مسافت نتونستم خدمت برسم ..۲۰ ساله چربی خون دارم ..این آزمایش ک فرستادم با مصرف هرشب ی قرص اترواستاتین ۲۰ و جم فیبروزیل ۳۰۰ هستش ...بازم چربی بالاست ..لطف میکنید راهنمایی بفرمایید ..برای فشارم هم نصف قرص لوزاتن اچ ۴۰ میخورم ..ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   جمفیبروزیل را قطع کنید به جای اتورواستاتین از روزواستاتین ۴۰ روزی یکی استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده بدلیل حملات اضطرابی دچار فشار خون بالا میشم که قرص آملو پرس ۵ تجویز شده الان می خواستم ورزش ems رو انجام بدم خواستم بپرسم که آیا مشکلی نداره و نیاز نیست قبلش تست ورزش انجام بدم لازم به ذکره که در ۵ سال گذشته تحرکم بسیار بسیار پایین بوده
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ تیر ۱( 7 ماه پیش)
   نه نیازی به تست ورزش نیست
 • تصویر کاربر نازیلا پنجشنبه ۲ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید...من بیشتر اوقات با فشار خون پایین روبرو میشوم.و همیشه سرگیجه دارم بنظرتون باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲ تیر ۱( 7 ماه پیش)
   یک بار اکو بکنید تا وضعیت ساختاری قلب روشن شود به جز این استفاده از نمک و مایعات کافی هم کمک می کند اگر هم کم خونی دارید آن هم باید درمان شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر