درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا متیل دوپا در بارداری خطرناک است؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعباس جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک تست ورزش هست میخواستم جوابش برام بکید باتشکرفراوان.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 روز پیش)
   بفرستین
 • تصویر کاربرزهرا پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخير 

  مادرم 52 سالشونه و 84 کیلو وزن دارند چند سالي فشار خون بالا دارن که تقریبا به مدت دو سال و نیم ظهر نصفی از والسارتان 80 میخوردند و صبح و بعد از ظهر هر بار نصفي از متورال 50 تقریبا 4 ماه پیش دکتر رفتیم اکو گرفت و لوزار 25 داد بعد از اون هم به دکتر دیگری مراجعه کردیم  و تست ورزش گرفت که خوب بود قبل تست هم فشار 14 روی 9 بود ايشون هم لوزار 25 تجویز کرد نصفي صبح و نصفي شب و دوز متورال رو هم نصف کرد یعنی 14صبح و 14 شب  بعد از مدتی فشارشون بالا رفت که مینیمم به 10 و 11 رسید و ماکسیمم به 16و 17 رسيد و چند بار با آمپول و کاپتوپريل پایین اومد بعد قرص را عوض کردن و لوزاميکس خوردند ولی جواب نداد  بعد دوباره والسارتان (والساکور) رو شروع کردن اما با دوز 80  تقریبا 3 هفته خوب بودن اما الان با وجود والسارتان و متورال  که هر روز ساعت 6 بعد از ظهر ميخورن و نصفي متورال هم صبح,  شب فشار دياستوليک 9 میشه 12 يا 13 روی 9 و چند شب پیش ساعت 4:30 صبح با درد و قرمزی و آبریزش چشم از خواب بیدار شدن و فشار 14.5 روی 9 اما در طول روز فشار 11 روی 7.5 در ضمن اتورواستاتين 10هم مصرف میکنند و آزمایش تیروئید هم مشکلی نداشت خواهش میکنم بگید چه کاری کنیم که مشکل فشارشون در شب حل بشه? 
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرياسمن شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ٢6سالمه و هر وقت عصبي ميشوم و استرس دارم فشارم بالا ميره چندين بار تا ١٨و يا ١6هم رفته است ،چند وقته پيش حالت تهوع و سرگيجه شديد گرفتم و نفس نفس ميزدم و دستام بي حس شده بود فشارمم رفته بود رو ١4،بيمارستان كه رفتم اكو و نوار انجام دادن و گفتن هيچ مشكلي نيست،و هولتر ٢4ساعته بستم جوابشو گرفتم ميخوام ببينم اگر مشكلي از لحاظ قلبي نيست برم سراغ متخصص اعصاب ،ممنوم ميشم جواب هولتر را براي من تفسير كنيد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   بعضي موقع ها فشارتون بالا بوده
   بهتره اضطرابتون رو كنترل كنيد و مجدد هولنر انجام دهيد
 • تصویر کاربرشهناز دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.مادرم 67 ساله هست و فشار خونش اکثرا بالاست.فشارش 14 میشه تا 22 بالا می ره. داروی متازیرو 47/5 متوپرولول (پیوسته رهش )استفاده میکرد خوب بود همیشه فشارش رو 13 بود ولی الان چندماه دیگ این دارو نیست براهمین دکتر بشه موتورال 50 داد و بیشتر اوقات فشارش بالا می ره.باید چیکارکنم. درضمن مادرم بیمارقلبی دیابتی است.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   كاروديلول به جاش استفاده كنيد
 • تصویر کاربرسمانه شنبه ۱ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،ببخشیدآقای دکتر،من هم مادرم هم پدرم هردوفشاربالادارن.پدرم قلبشم آنژیوکرده،اشکال نداره داخل خونه اگه فشارشون رفت بالادیگه دکترنرن،توخونه قرص بخورن؟!
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   بايد مراجعه كنند و داروهاشون تنظيم شه كه فشار بالا نره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر