قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود.

آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

✅ ورزش کردن

✅ کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن

✅ توقف سیگار کشیدن

برای طلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

چگونگی مصرف آتورواستاتین

✅ قبل از شروع مصرف آتورواستاتین یا لیپوفیکس ۲۰ یا زمانی که مجددا دارو را دریافت می کنید در صورت آماده بودن بروشور اطلاعات بیمار توسط داروسازتان آنرا مطالعه کنید.

✅ این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

✅ آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

⛔ در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

⛔ اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

✅ به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

✅ بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

# دانه های پوستی

# خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)

# سرگیجه شدید

# مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

✅ قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

✅ پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

✅ قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

⛔ نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

✅ بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

⛔ این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

⛔ اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس آتورواستاتین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

⛔ بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

⛔ سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

⛔ هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

✅ در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 
3.3 (65%) 8 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبری سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.مصطفی اکبری هستم. ۳۸ سالمه.حدودا ۱۵ کیلو هم اصافه وزن دارم.۶ یا ۷ سالی میشه که دچار تعریق شدید با کوچکترین فعالیت میشم.بخاطر زانو درد ورزش رو کلا گذاشتم کنار. در هوایی که بقیه عرق نمیکنن یا خیلی کم عرق میکنن من خیس خیس میشم.وزنم هم بعداز همین تغییر رفته بالا.چندین بار ازمایش تیروئید دادم و البته دکتر عمومی بود و گفت تیروییدت مشکلی نداره. اما چربیت بالاست.به ۵۰۰ هم رسیده بودهم کلسترولم بالابودو هم چربی بد.درنهایت قرص چربی بهم داد.یه مدت مصرف کردم.بهتر شدم ولی تعریقم کم نشد.اخیرا یه دکتر دیگه رفتم برام قرص تیرویید لووکسین و چربی لیپوفیکس تجویز کرد.چربی حدودا از چهار ماه قبل و تیروئید هم از یک ماه پیش..اخیرا متوجه شدم فشارخونم رفته بالا.۱۵ روی۱۲ بود.چندین مرحله گرفتم.در همین حد بود.ضربان قلبم هم شده ۱۰۰.آیا ممکنه از عوارض دارو باشه؟.واینکه آیا به نظر شما ممکنه کبدم چرب شده باشه واگه این احتمال هست بخاطر درمانش باید کجا مراجعه کنم. ایا بخاطر فشار خون و شرایط قلبم نیاز هست به شما مراجعه کنم یا باید به تخصص دیگه ای بخاطر چربی خون و تیرویید و احتمالا کبد چرب مراجعه کنم.اگه نیاز هست خدمت شما بیام لطفا ادرس رو بفرستین.قبلا هم یه سوال پرسیده بودم که لطف کردین و پاسخش رو بهم دادین.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   وزنتون رو کم کنید

   برای جربی و فشار باید دارو مصرف کنید

   برخی ادمها غدد عرق ساز پر کار دارند و خیلی نمیشه کاری کرد

 • تصویر کاربر09373911208 دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  متولد49هستم.سه سال است یائسه شده ام وباقرص سیپروترون کامباندپریودمیشم.الان فشارم 15رو10است.ایافشارخون گرفتم‌اگراین سیپروترون رانخورم ایافشارم نرمال میشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه

   باید قطع کنید و فشارهارو کنترل کنید

 • تصویر کاربرزینب سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من خانمی ۲۶ ساله هستم. چند روز پیش در از عفونت شدید گلو. دکتر برام امپول پنی سیلین تجویز کردن. بعد از انجام تست و نداشتن حساسیت. تزریق اصلی انجام شد که به گفته دکتر دچار ایست قلبی و بیهوشی کامل شدم و بعد از انجام ماساژ قلبی بعد از چند دقیقه به هوش امدم. چند روز بعدش دوباره به پزشک قلب مراجعه کردم و بر اساس نوارقلبی که گرفتن مشکل خاصی گفتن ندارم. اما فشارخونم ۱۰ روی ۶ بود. حالا نگرانی اصلی من اینکه دوباره این چنین مشکلی در اینده برام پیش بیاد. به نظر شما احتمال داره؟ باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   اگر دارو تجویز نکنید تکرار نمیشه

   ولی بهتره به یک فوق eps مراجعه کنید و تست ورزش هم شوید

  2. تصویر کاربرزینبپنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   بسیار متشکرم از پاسخگوییتان.
   جسارتا من در کرمان زندگی میکنم. متخصصeps دکتر مجربی در کرمان شما سراغ دارید؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خیر متاسفانه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرافرا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر. مادر من 63 سالشون هست الان دو ساله که در فصل بهار نوسان فشار شدید دارن که فشار به یکباره بخصوص هنگام صبح به 18 میرسه و از بینیشون خون میاد حتی با وجود اینکه داروی فشار مصرف میکنن پارسال هم این اتفاق افتاد و مادر من سه ساعت خونریزی بینی داشتن. آزمایش قندو چربی و چکاپ کامل خون نرمال بود و همچنین سونوگرافی لگن و شکم. اما هنوز علت این افزایش فشار هنگام خواب و یا صبح مشخص نشده متاسفانه. داروها لوزار آملودیپین هیدروکلروتیازید آتوروواستاتین. ممنون از پاسخگوییتون.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   باید از نطر علل ثانویه مخصوصا تنگی شریان کلیه بررسی شوند و دوز داروها و زمان بندی داروها تنظیم شود

 • تصویر کاربرشهریار یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،من شهریار هستم ۳۴ ساله،مدتی پیش پس از۵ روز احساس درد در قفسه سینه که بعضی اوقات مثل فرو کردن سوزن در بدن بود به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم در تست ورزش من یه تغییرات جزئی بوده ولی نوار قلب واکوکاردیوگرافی چیز خاصی نشان نداد،دکتر نوشت که باید برای اطمینان تست سی تی آنژیو بدهی،یه سری قرص مثل آسپرین ولیپوفیکس نوشت ولی سی تی آنژیو ندادم،من شب ها خیلی شدید از خواب می پرم ونفسم گرفته میشه وبدنم هم خیلی اوقات مورمور میشه الان دارم داروهای مثل نوروتریپلیتین ودپاکین وتری فلویورزین مصرف می کنم ولی بعضی موقع درد قفسه سینه رو دارم به نظر شما این حالت منگی وگیجی ارتباطی به قلب دارد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سللم

   احتمالا مشکل اصلی شما اصطرابیه و بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

   برای قلب هم برای تعیین تکلیف سی تی رو انجام بدید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر