قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود.

آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

✅ ورزش کردن

✅ کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن

✅ توقف سیگار کشیدن

برای طلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

چگونگی مصرف آتورواستاتین

✅ قبل از شروع مصرف آتورواستاتین یا لیپوفیکس ۲۰ یا زمانی که مجددا دارو را دریافت می کنید در صورت آماده بودن بروشور اطلاعات بیمار توسط داروسازتان آنرا مطالعه کنید.

✅ این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

✅ آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

⛔ در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

⛔ اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

✅ به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

✅ بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

# دانه های پوستی

# خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)

# سرگیجه شدید

# مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

✅ قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

✅ پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

✅ قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

⛔ نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

✅ بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

⛔ این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

⛔ اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس آتورواستاتین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

⛔ بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

⛔ سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

⛔ هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

✅ در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Shr چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من یادم نمیومد که قرص لیپوفیکس توی یک شب یکی یا دوتا خوردم بعدش هم شیر خوردم نصف شب حالم بد شد و ضعف شدید داشتم و کل روز رو هم بی حال بودم بنظرتون باید به پزشکم مراجعه کنم مشکل جدی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام خیر لازم نیست
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ...۱۰ اذر آنژیوگرافی شدم از اون موقع قرص اترواستاتین ۱۰ و مادر او ۵۰ مصرف کردم الان یک هفته هست دکتر روانپزشک قطع کرده این قرصها رو ایا لزوم داره حتما مصرف کنم .....ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بیجهت قطع کردن
 • تصویر کاربر سمیر دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  میتوانم قرص اتورواستاتین ۴۰ را نصف کنم بعد بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر وسطش خط دارد می شود اگر ندارد نمی شود
 • تصویر کاربر قادر پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  داروها داروها داروها
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   تصاویر را مجدد بفرستید مشخص نیست چیزی
 • تصویر کاربر عقیق یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  آیا میتوان گریپ فروت رو صبح خورد و آتورواستاتین رو شب و قبل از خواب؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام بیمار باسابقه پرفشار خون وmi داروهای آملودوپین اسپیداکتون فورزماید۴۰ لوزار۴۰ وآسپرین وهمچنین قرص پیلاویکس ...آیا بعد از ۵ ماه مصرف باوجود فشار خون نرمال وثابت وبدون درد قلب وقفسه سینه نیاز به تغییر دارو ودوز مصرف دارد ؟؟لوزار وفوزمای۴۰ هر۱۲ساعت میباشد وقرصهای ذکر شده دیگر فقط یکبار در شبانه روز...درضمن بیمار ما سالمند هستد!با مشکلات بی خوابی وکم خوابی شدید !چه دارویی برای خواب دستور میفرمایید؟؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   تصاویر مدارک قبلی اعم از اگو و انژیو و نوارقلب را همینجا بفرستید
 • تصویر کاربر امين سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  فشار خون من در صبح ١٣٨/٩٤ و بعد از آن در ضهر كم ميشود و به ١٢٦/٨٤ ميرسد و در شب هم حدود١٣٠/٨٦
  سن من ٣٨ سال و داروى بايسوپرولول ١.٢٥ ميلى گرم مصرف ميكنم .
  به نظر شما چه دارويى مناسب تر براى من ميباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   این نوساناتی که ذکر می کنید مورد مهمی نیست و در تمامی افراد چنین تغییراتی در صبح و شب وجود دارد و در حال حاضر فشارخونهای شما قابل قبول است و نیاز به تغییر دارو نیست ولی اگر خیلی خواستید مطمین شوید و خیالتان راحت شود یک هولتر 24 ساعته ی فشارخون ببندید، اگر نوسانات غیرطبیعی باشد در ان مشخص می شود
 • تصویر کاربر جلیل پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام لیپوفیکس۲۰ برای بیماری نقرق فایده دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   بله موثر است ولی داروی اصلی نقرس نیست، داروی اصلی نقرس الوپورینول است
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من مدت طولانی است فشارخون دارم عدم تحمل دارو دارم در طول بالغ بریک سال گذشته سعی کردم خودم را با قرص کاپتوپریل تطبیق بدم الان در حال حاضر چند روزی است به دستور دکترم هر ۱۲ ساعت یک عدد کاپتوپریل استفاده می کنم فشار خونم در طول روز قابل قبول شده اما مشکل اساسی که بالغ بر یک سال دارم عرق کردن و گر گرفتگی است حالا چندتا سوال دارم این عرق کردن و گر گرفتگی ۱- می تونه از مشکل قلب و فشار باشه ۲- از عوارض استفاده قرص کاپتوپریل می تونه باشه ۳- یا مربوط به هورمون و غدد است .اخیرا هم مراجعه ی دوری داشتم با توجه به سوابق اسکن قلب برایم نوشتن در پایان عمده مشکل که اعصابم را به هم ریخته گر گرفتگی و تعریق است . پوزش بخاطر اطاله کلام مدارکی هم از قبل به پیوست ارسال می گردد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام بله میتواند.خیر عارضه کاپتوپریل نیست.همکاران متخصص داخلی میتونن کمکتون کنن،
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   مدرک را دیدم خیلی خوانا ارسال نشده
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ثنا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  حدود چهار ماه پیش یائسه شدم عضلات پشت پام حالت خشک پیدا کرد و هنگام نشست و برخاست درد می‌کنه دکتر قرص لیپوفیکس و سرترالین و آسپرین تجویز کرده البته چربی خونم نرمال آیا این تجویز مؤثره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر