منو

هزینه عمل باطری قلب یا پیس میکر چقدر است؟

باطری قلب یک دستگاه کوچک است که در سینه یا شکم کار گذاشته می‌شود تا به کنترل ضربان نامنظم قلب کمک کند. این دستگاه با استفاده از پالس‌های الکتریکی، قلب را تحریک می‌کند تا تعداد ضربان های قلب طبیعی شود.

پیس میکر قلب چیست ؟

از پیس میکر قلب برای درمان آریتمی ها استفاده می شود. آریتمی اشکال در ضربان قلب می باشد. در طول یک آریتمی، قلب می تواند با سرعت زیاد، خیلی آهسته، و یا یک ریتم نامنظم بزند. یک ضربان قلب که بیش از حد سریع است تاکی کاردی نام دارد. یک ضربان قلب که خیلی آهسته است برادی کاردی نام دارد.

در طول یک آریتمی، قلب ممکن است قادر به پمپ کردن خون به اندازه کافی در کل بدن نباشد که می تواند باعث علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، یا غش شود. آریتمی شدید می تواند به اندام های حیاتی بدن آسیب برساند و حتی ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

باطری قلب می تواند برخی از علائم آریتمی، مانند خستگی را کاهش دهد. همچنین می تواند به کسی که ضربان نامنظم دارد کمک کند تا زندگی فعال تری داشته باشد.

عکس باطری قلب

عکس باطری قلبچه کسانی به باطری قلب نیاز دارند؟

پزشکان، استفاده از این باطری ها را برای عارضه‌های بسیاری پیشنهاد می دهند. شایع‌ترین عارضه‌هایی که نیاز به باطری دارند، برادی کاردی و بلوک قلب هستند. در عارضه برادی کاردی ضربان قلب کندتر از حد طبیعی است.‌ انسداد قلب، زمانی رخ می‌دهد که یک سیگنال الکتریکی در مسیر حرکتش در قلب کند یا متوقف شود.

پزشکان در موارد زیر هم استفاده از باطری قلب را توصیه می‌ کنند:

– پیری یا بیماری قلبی که توانایی گره سینوسی برای تصحیح ریتم ضربان قلب را از بین برده باشد.

– بیماری که پیش از این برای درمان نوعی آریتمی به نام فیبریلاسیون دهلیزی تحت درمان قرار گرفته باشد.

 بیماری که باید برخی داروهای قلب مثل بتا بلاکر ها را مصرف کند؛ زیرا این داروها می‌توانند ضربان قلب را بیش ‌از اندازه کند کنند.

– بیماری که غش کند یا سایر علائم کندی ضربان قلب را داشته باشد.

– بیماری که دارای اشکال در عضله ی قلبی باشد که باعث شوند سیگنال الکتریکی خیلی کند از میان عضله قلب عبور کند.

– افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های قلبی ارثی یا مادرزادی یا افرادی که عمل جراحی پیوند قلب داشته‌اند.

– کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همگی می‌توانند از باطری قلب استفاده کنند.

تست‌های تشخیص آریتمی

تست‌های زیادی برای تشخیص آریتمی‌ ها وجود دارد که ممکن است پزشک یک یا چند مورد از آن‌ها را توصیه کند که عبارتند از:

# نوار قلب
# هولتر مانیتورینگ
# اکوکاردیوگرافی
# مطالعه الکتروفیزیولوژی
# تست ورزش

انواع باطری قلب

پیس میکرها یا باتری های قلب که برای تحریک ضربان الکتریکی و یا تنظیم همزمان انقباض قلب استفاده می شوند، چندین نوع هستند. انواع باطری های قلب شامل: پیس میکرهای تک حفره ای، پیس میکرهای دو حفره ای، پیس میکر های CRT یا سه حفره ای و در نهایت ابزارهایی تحت عنوان ICD (کاشتنی با هدف القا شوک در داخل عضله جلوی سینه) هستند.

عمل پیس میکر چگونه است؟

نصب باطری قلب نیازمند انجام یک جراحی جزئی است. معمولاً این جراحی در یک بیمارستان یا یک آزمایشگاه مخصوص درمان بیماری‌های قلبی انجام می‌شود. پیش از جراحی، از طریق یک راه وریدی به شما داروی آرام‌بخش تزریق می‌کند که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی هم بشود. پزشک برای جلوگیری از احساس درد، محل نصب باطری را بی‌حس می‌کند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی‌بیوتیک بدهد.

عمل پیس میکر

در مرحله بعد، پزشک سوزنی را به یک سیاهرگ بزرگِ نزدیک شانه سمت مخالف دست غالبتان وارد می‌کند. او با استفاده از این سوزن سیم‌های باطری را از طریق سیاهرگ به‌جای مناسبی در قلب می‌فرستد؛ این کار با استفاده از هدایت فلوروسکوپی (دیدن تصاویر اشعه ایکس به‌صورت زنده) انجام می‌شود. پس از آنکه سیم‌ها در محل مناسب خود قرار گرفتند، پزشک در پوست سینه یا شکمتان یک برش کوچک ایجاد می‌کند.

او محفظه فلزی کوچک باطری را از طریق برش ایجاد شده به زیر پوست فرستاده و سر آزاد سیم‌های منتهی به قلب را به آن وصل می‌کند. باطری و ژنراتور آن در این محفظه قرار دارند.

بعد از آنکه باطری در جای خود قرار گرفت، پزشک آن را تست می‌کند تا از سالم بودن آن مطمئن شود. سپس برش را بخیه می‌زند. در کل، جراحی چند ساعت طول می‌کشد.

بعد از عمل قرار دادن باتری قلب چه خواهد شد؟

معمولا یک شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد تا تیم مراقبت‌های پزشکی بتوانند ضربان قلبتان را چک کنند و مطمئن شوند که باطری درست کار می‌کند. همچنین، اغلب پزشکان اجازه نمی‌دهند که خود بیمار برای رفتن به بیمارستان و برگشتن به خانه بعد از عمل رانندگی کند، پس باید از کسی بخواهید که شما را تا خانه همراهی کند.

هزینه باتری قلببه مدت چند روز تا چند هفته بعد از جراحی، محل نصب باطری دردناک، متورم یا حساس به لمس خواهد بود.‌ معمولا درد خفیف است و اغلب استفاده از داروهای مسکن آن را آرام می کند. البته قبل از مصرف دارو باید با پزشکتان مشورت کنید.

پزشک از شما درخواست خواهد کرد تا حدوداً یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اکثر افراد چند روز بعد از جراحی به فعالیت‌های عادی‌شان برمی‌گردند.

باطری قلب چگونه کار می‌ کند؟

از یک باطری، یک ژنراتور رایانه‌ای و سیم‌هایی که روی نوک آن‌ها حسگرهایی قرار دارد، تشکیل شده است که به حسگرها الکترود گفته می‌شود. باطری برق ژنراتور را تأمین می‌کند و هر دو در یک محفظه فلزی قرار دارند. سیم‌ها، ژنراتور را به قلب متصل می کند.

باطری قلب به کنترل و نظارت بر ضربان قلب بیمار کمک می‌کند. الکترودها فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص داده و از طریق سیم‌ها، اطلاعات مربوطه را به رایانه موجود در ژنراتور می‌فرستند.

اگر ریتم قلب بیمار غیرطبیعی باشد، رایانه به ژنراتور دستور می‌دهد پالس‌های الکتریکی به قلب ارسال کند. پالس‌ها از طریق سیم‌ها به قلب می‌رسند.

رایانه ی باطری فعالیت الکتریکی قلب و ریتم قلب را نیز ثبت می‌کند. پزشک با استفاده از این اطلاعات ثبت شده باطری را تنظیم می‌کند تا متناسب با نیاز بیمار کار کند. او می‌تواند رایانه ی باطری را با یک وسیله از بیرون تنظیم کند.

خطرات و عوارض باطری قلب چیست؟

جراحی برای نصب باطری قلب در کل بی‌خطر است. بااین‌حال، ممکن است مشکلاتی از جمله: تورم، خونریزی، کبودی یا عفونت در محل نصب باطری، آسیب‌دیدگی عروق خونی یا اعصاب، روی هم خوابیدن ریه و نشان دادن واکنش منفی به داروی مورد استفاده در طول عمل نیز رخ دهد.

تعویض باطری قلب

باطری قلب بسته به میزان فعالیتش بین ۵ تا ۱۵ سال و به‌طور متوسط ۶ تا ۷ سال دوام دارد. پزشک باید پیش از اتمام عمر باطری آن را به همراه ژنراتور تعویض ‌کند.

جراحی مورد نیاز برای تعویض باطری و ژنراتور از جراحی برای نصب باطری اولیه راحت تر است. دیر یا زود سیم‌ها هم نیاز به تعویض پیدا می‌ کنند.

هزینه عمل باطری قلب چقدر است؟

قیمت باطری قلب یا همان پیس میکرها بسیار متنوع است. بسته به اینکه در مراکز تامین اجتماعی، سیستم های آموزشی دولتی و یا بیمارستان های خصوصی باشد، متفاوت است. به عنوان مثال هزینه عمل باطری قلب در سیستم تامین اجتماعی و دو بیمارستان میلاد و بیمارستان شهید لواسانی رایگان است. در این بیمارستان ها روال خاصی برای تعبیه باطری قلب وجود دارد و زمانی نسبتا طولانی باید سپری شود تا نوبت بیمار برسد.

هزینه پیس میکر

قیمت پیس میکر

اگر فردی بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی یا نیروهای مسلح داشته باشد، هزینه عمل باطری قلب بسته به نوع بیمارستان، متفاوت است. هزینه پیس میکر در بیمارستان های دولتی در حدود  ۲ تا ۸ میلیون و در بیمارستان های خصوصی از ۱۵ تا ۵۰ میلیون خواهد بود. هزینه باتری قلب برای افرادی که بیمه جانبازان یا ارتش دارند، در بیمارستان های سپاه یعنی بقیه الله و قلب جماران رایگان است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر بنده 75 سال سن داره
  ایشون 12 سال قبل عمل قلب باز کردن و سه سال قبل هم تو یکی از رگ ها دو عدد استنت کار گذاشتن
  متاسفانه الان بعضی مواقع موقع استرس و یا عصبانیت و یا تو هوای سرد و یا تو آغاز را رفتن دچار درد شدید قفسه سینه میشن و نفسشون بالا نمیاد و فشار هم میره بالا بعد از اینکه یک عدد قرص زیر زبونی مخورن اکی میشن
  آخرین اکوی ایشون متاسفانه نشون داد که EF شده 15 درصد در حالی که 2 سال قبل 25 درصد بود. نتیجه اکو را پیوست کردم.
  آیا میشه برای بهبود یا جلوگیری از کمتر شدن EF کاری کرد؟ آیا نصب باطری قلب تاثیری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 6 روز پیش)
   باتری به بهبود ef کمکی نمی کند ولی برای بهبود علایم و وضعیت مناسب تر باید درمان دارویی بر اساس فشار و ازمایش و معاینه تنظیم گردد
  2. تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 6 روز پیش)
   جوابتون خیلی کلیه دکتر جان معلومه که باید دارو تجویز بشه
   عرضم اینه که به جز دارو میشه کاری کرد؟ اینکه برای جلوگیری از ایست ناگهانی قلب لازمه باطری نصب بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ بهمن ۰( 4 روز پیش)
   از نظر درمانی راهی جز تجویز دارو نیست، خاصیت باتری هم درمانی نیست. اما از نظر پیشگیری از ایست قلبی باتری icd را در این ef می شود نصب کرد و اقدامی علمی است
  4. تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲ بهمن ۰( 4 روز پیش)
   خیلی خیلی ممنون دکتر عزیز
   دکتر ایشون برای بررسی دقیق تر اسکن هسته ای قلب تجویز کردن که نسخه ایشون رو پیوست کردم
   فقط خواستم بدونم اسکن ضرر نداره خدایی نکرده باعث ایست قلبی نمیشه؟ پدرم یکم می ترسه از این تست
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 روز پیش)
   نه اصلا خطری ندارد اسکن. این روش را برای بررسی عروق استفاده می کنند و در شرایط ایشان خطری ندارد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دکتر در شیراز به پدرم گفته باید باطری بگذارید میخام در تهران انجام بشه و آیا اصلا لازم به باطری هست ضمنا یک بار عمل قلب باز انجام داده و بازنشته ارتش هست.
  کدوم بیمارستان عمل میکنید و هزینه چقدر میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 هفته پیش)
   اکویشان را هم لطفا بفرستید
 • تصویر کاربر بیژن پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پدر من طبق الگوی قلب در کرمانشاه و تشخیص پزشک شهرستان حدود10درصد قلبش کار می‌کنه ولی علایم شدید قلبی ندارد آیا احتمال خطا در اکو وجود دارد واگر امکان نصب باطری نداشته باشیم ادامه فعالیت ایشان چگونه باید باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 4 ماه پیش)
   اگر شک دارید بهتر است یک بار دیگر اکو کنید نزد یک متخصص دیگر، واقعیت این است که باید با این شرایط درمان دارویی کامل انجام شود ولی در کل شرایطشان سخت است
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام و عرص ادب
  پدر من سال ۹۷ جراحی قلب باز انجام دادن و متاسفانه دچار فلج پرده دیافراگم شدن و بعد از جراحی آریتمی قلبی پیدا کردن پزشک معالج تشخیص جراحی پیس میکر در آلمان یا فرانسه دادن.میخواستم بپرسم تو ایران میشه برای پدر۷۱ ساله من انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 4 ماه پیش)
   بله در بسیاری از بیمارستانهای تهران انجام می شود با یک متخصص الکتروفیزیولوژی مشورت کنید
 • تصویر کاربر هما جمعه ۱۸ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ، آقای دکتر من سی و پنج سالمه پنج شش سالی هست که ضربان قلبم تند شده اویل حدود ۱۱۰ بود با مراجعه به دکتر همون موقع برام اکو نوشتن ولی خیلی جدی نگرفتم، الان حدود دو سه ماهی هست که در حالت استراحت هم حتی ضربانم ۱۴۰ تا ۱۵۰ هستش و این ضربانات همراه با نوسان زیاد شده ولی زیر صد نیست با مراجعه به پزشک عمومی گفتن که جای نگرانی نیست و برای سن من ۱۸۰ تا هم طبیعی هستش حتی گفتن نوسانات هم عادیه ولی به پزشک دیگری مراجعه کردم گفتند شروع تاکی کاردی که اگر اشتباه نکنم و درست کلمه رو بگم گفتن منجر به فیبریلاسیون بطنی میشه و خطرناکه ، خیلی اهل درمان و پیگیری نیستم فقط خواستم بدونم نظر کدوم محتمل تره در اون صورت پیگیر باشم ممنون از تایمی که گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   یک بار اکو و نوارقلب بگیرید وری به طور کل این نوع طپش ها خطری ندارند و موارد مهمی نیستند
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام و عرض وقت بخیر یکی از فامیلا سابقه سکته داشتن و فنر کار گذاشتن ولی جدیدا گفتن باید icd-dr باید کار گذاشته بشه متاسفانه دکترشون گفتن باید از تهران تهیه بشه راهنمایی میخواستم که این نوع باتری چجوریه و قیمتش چقدره؟ پیشاپیش بخاطر وقتی که میذارید سپاسگذارم، از اردبیل
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   قیمت دقیقش را نمیدانم ولی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون بود و شرکتهای مخصوصی انها را تهیه می کنند و می فروشند
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام دکتر داداشم ۳۵ سالشه هیچ مشکلی در قفسه سینه و عوارض نداره تو روستا کار میکنه هنگام عمل منیسک زانو متوجه شدیم قلبش نامنظمه و ضربانش خیلی کنده حدود ۲۵ مایین میاد الان گفتن باید باتری بذارن لطفا راهنمایی کنید شهرستان ارومیه آذربایجان غربی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   مدارکش را باید ببینیم ولی این افت ضربان اگر تایید شود نیاز به باتری یا همان پیس میکر دارد
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  باسلام.
  مادر اینجانب قلبش با باطری کار می کرده است و عمر باطری قبلی به پایان رسید و مجبور به تعویض شدیم ولی متاسفانه پس از تعویض باطری مادرم مانند قبل نمی تواند حرکت کند و پس از اندکی راه رفتن بی حال می شود و همچنین دچار تورم در شکم شده است و پس از تعویض باطری قلب مانند قبل نمی تواند کارهایش را به خوبی انجام دهد و تماماً روی تخت می باشد و قدرت حرکتش بسیار کم شده است.لازم به ذکر است دکتری که باطری قلب مادرم را تعویض نمود فراموش کرد که چند روز قبل عمل بگوید وارفارین مصرف نکند و پس از عمل نیمی از بدن مادرم سیاه و کبود شده بود و به گفته مادرم که نیمه بیهوش بود در هنگام عمل باطری قلب را با فشار بسیار زیاد در بدن مادرم کار گذاشتند که تقریباً 2 هفته طول کشید تا مادرم از سیاهی ها و کبودی های بدن و درد خلاصی پیدا کند.با تشکر از حسن توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   الان اخرین ازمایش .inr شان چند است
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   با سلام و عرض ارادت.
   آخرین آزمایش INR جواب 1/8 بوده است.
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   با سلام و عرض خسته نباشید.
   آخرین جواب آزمایش 1/8 بوده است.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   الان هنوز سیاهی و کبودی دارند؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  باعرض سلام آقای دکتر پدر اینجانب در طول یک سال گذشته دوبار سکته قلبی داشته ودومرتبه فنر گذاشته شده به علت عدم کارکرد صحیح قلب به ریه ها آب جمع میشود و زیر نظر پزشک معالج دارو مصرف میکند ولی در کل در انجام امورات روز مره کم می آورد ونمیتواند از چند پله بالا برود وحرکت نسبتا بیشتری داشته باشد آیا برای ایشان باطری جواب می دهد دکتر گفته ۳۰ درصد قلبش کار میکند اگر مصاحت می دانید از پرونده پزشکی عکس ومطلب ارسال نمایم با سپاس از ارومیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   اگر از اکو و نتیجه ی انژیو مدرک بفرستید بهتر است
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر پدر من 60 سالشه وبیمار قند هم دارند متاسفانه جدید دکتر گفتن باید باطری قلب بزارن و این مشکل عین عمل چشم دچار ایست قلبی میشن دکترا متوجه میشن سوالم از شما اینه کسی باطری قلب داره میتونه بیهوش بشه ویه عمل دیگه مثل چشم روش انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)
   بله از این نظر منعی نخواهند داشت
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر