چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن تیر کشیدن سینه سمت چپ کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب، می تواند افراد را عصبی کند. آیا می‌دانید کدام درد قلب خطرناک است؟

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افراد خطور می کند، ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

علائم خطرناکی که خانم‌ها باید مدام چک کنند

کدام درد قلب خطرناک است؟ در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۴سالم این دو ماهه تپش قلب وبعضی وقت ها سوزش قلب ودرد سینه چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   یک بار اکو و نوارقلب بگیرید تا از نظر قلبی بررسی صورت بگیرد
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من ۳۳ساله هستم رفتم دکتر اکو دادم گفتن دریچه قلبت گشاد است ولی مدتی است که در ناحیه سینه ام ناگهان تیر میکشد و درد شدیدی رو احساس میکنم و تپش قلبم تندتند میزنه بعد چند دقیقه خوب میشوم اما گاه گاه چنین حالتی بهم دست میده میشه راهنمایی کنید با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   اگر شدت گشادی کم است جای نگرانی ندارد و این علایم هم بیشتر عضلانی یا استرسی است
 • تصویر کاربر ارانی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام ، من خانمی ۴۰ ساله هستم که دیروز هنگام پیاده روی و بالا رفتن از سربالایی در عرض ۵ دقیقه دچار تپش قلب شدید و درد در ناحیه وسط قفسه سینه شدم ، در ضمن من قبلا به مطب شما مراجعه کردم و شما اکو و تست ورزش بنده را دیده و فرمودین مشکلی ندارم و بخاطر تپش های نامنظمی که دارم پروپرانول ۱۰ استفاده کنم ، آیا این درد و تپشی که هنگام پیاده روی برای بنده ایجاد شده خطرناک است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   نه تست وررش سالم بوده جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی من یه پسر دوازده ساله ام مدت خیلی زیادی است که بعضی مواقع تپش قلب دارم ولی حدود دو هفته ای میشه که درد ثانیه ای سوزن سوزن شدن در قلبم و انگار یک جسم نوک تیز در قلبم و پشت کتفم وارد میشه و همزمان تپش قلب می گیرم چند بار به متخصص قلب مراجعه کردم اکو و نوار قلب در هر سری گرفتم ولی مشکلی نداشتم نظر شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   اگر بررسی های قبلی سالم بوده نگران نباشید این دردها عضلانی یا استرسی هستند و نیازی به نگرانی نیست
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ۲۷ سال سن دارم و مدت ۲ ماه تپش قلب داشتم بعد از مراجعه به متخصص انجام نوار قلب اکو و تست ورزش متخصص گفت که هیچ مشکلی نداری ازمایش خون کبد تیرویید و تتسترون هم دادم که بازم هیچ مشکلی نبود .الان توش قلب از بین رفته ولی هر از چند گاهی احساس سوزش خفیف به سراغم میاد و بیشتر بعد از رابطه جنسی میاد خواستم بپرسم نظر شما چیه؟به نظر شما مشکلی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   اگر بررسی های قلبی سالم بوده نگران نباشید مشکلی وجود ندارد از این نظر
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  من هفته پیش در مطب شما تست قلب و ورزش داشتم و هنه چیز نرمال دیده شد امروز درد شدید در قفسه سینه داشتم و نوار قلب گرفتم که ضربانم ۶۳ بود و پایین چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   هیچ کاری لازم نیست نوار هم خوب است این دردها منشا قلبی ندارد نگران نباشید
 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من حدود یک سال پیش که داخل استخر بودم یهویی قفسه سینم شدید تیر کشید طوری که نتوستم داخل استخر تکون بخورم ولی بعد یک دقیقه خوب شد از اون به بعد در طول هفته چند باری تیر می کشید چند وقت پیش دکتر هم رفتم اکو قلبی گرفتم گفتن که مشکلی نداری ولی دریچه قلبت یکم نرمه و حساسه و زود با عصبی شدن تحریک میشه. ولی باز چند روزی هست سمت چپ قفسه سینم تیر میکشه و دردش هم خیلی تیزه با حرکت های ناگهانی یا نفس خیلی عمیق هم بعضی وقتا تیر میکشه چند وقت پیش هم درد معده داشتم که حدود دو هفته طول کشید تا خوب شه به صورت تلفنی با دکتر تماس گرفتم گفتن کولیت عصبی سنم هم 19 سال هست ،ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   اینها علایم قلبی نیستند نگران نباشید ورزش منظم کنید و از استرس دوری کنید به مرور خودش بهتر می شود
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 20 سالمه و تقریبا یک هفته ای هست که قلبم در طول روز دو سه بار تیر میکشه گاهی چند ثانیه فقط طول میکشه گاهی یکم بیشتر نهایت یکی دودقیقه و با نفس کشیدن دردش بیشتر میشه گاهی هم دردش خیلی کمه اذیت کننده نیست بنظرتون چیز خاصیه؟ یا بخاطر استرسه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   مورد مهمی نیست یک نوار قلب بگیرید و قرص پروپرانولول ۱۰ در موارد تشدید درد استفاده کنید
 • تصویر کاربر تدینی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام . هانیه تدینی هستم ۳۶ساله . تقریبا ۴ و ۵ روزی هس که درد خفیف ناحیه پشت کتف سمت چپ و این یکسره نیس بیشتر موقع خوابیدن این درد رو حس میکنم و این درد تا پایین تا بالای کمر هم هرزگاهی بصورت ایر کشیدن حس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   یک بار نوارقلب باید بگیرید تا دقیق مشخص شود که قلبتان مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ؛ من ۵_۶ روزه درد سمت چپ قفسه سینم دارم . یا گاها سمت راست قفسه سینم هم هست اما بیشتر به سمت قلبم . تا چند روز پیش فقط درد بود . درد نرمال . اما امشب درد بیشتر و حس گرفتگی قلب سوزش قلب هم پیدا کردم . این درد مداوم هست این چن روز اما دیروز تنها روزی بود که درد خاصی نبود . لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   یک نوارقلب حداقل باید بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
شاید شما هم در مورد داروی آمیودارون شنیده باشید، در این مقاله قصد داریم ببینم دارو برای چه بیماری هایی مصرف داشته و عوارض…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم در مورد داروی آمیودارون شنیده باشید، در این مقاله قصد داریم ببینم دارو برای چه بیماری هایی مصرف داشته و عوارض…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر