چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن تیر کشیدن سینه سمت چپ کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب، می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افراد خطور می کند، ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

علائم خطرناکی که خانم‌ها باید مدام چک کنند

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟
4.5 (89.41%) 17 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من همیشه سمت چپ کمرم احساس سوزش و گاهی هم انگار یچیزی قلبمو فشار میده فشار خون هم همیشه 12 هستش احتمال داره مشکل قلبی باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   این علایم معمولا قلبی نیست

   اما بهتره معاینه شوید

 • تصویر کاربرسامان پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من چند روزیه که بصورت پراکنده یهو قفسه سینه چپ و راست بازوهام هر دو طرف مچ دستم شونه چپم شکمم دقیق نمیدونم کدوم عضوش درد میگیره بنظرتون از استرسه یا ناراحتی قلبی
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   احتمالا اصطرابیه

   اما بهتره ویزیت شوید

 • تصویر کاربرخدا جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید تروخدا ج بدید من مشکل افسردگی دارم و تحت درمانم ازون موقع ک رفتم دکتر و دارو مصرف کردم گاهی مدت چند دقه سوزش میگیرع طرف چپ فقط سوزش وقتی دراز میکشم بدترع خیلی میترسم دکترم میگ نه حساس نشید اضطرابه کمکم کنید یهو ظرف ثانیه سوزش میگیره
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا علایم قلبی نیست و اضطرابیه

   با اینحال تست ورزش انجام دهید تا بشه ۱۰۰ درصد نظر داد

 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مرد25ساله قریب به دوماه که قلب احساس تیر کشیدن .سنگین شدن قفسه سینه .درد از انگشت شصت چپ تا کردن بطوری که حتی قادر به تکان خوردن هم نبودم .احساس گرفتگی قلب.سوزش کتف ها مخصوصا قسمت قلب بیشتر این علائم مشکل قلبی هستن یا خیر خیلی داغون کرده.درضمن سابقه خانوادگی از طرف پدر دارم آخه هم پدر و مادر بزرگم مشکل قلب دارن منم ترسم از اینه که منم مشکل داشته باشه قلبم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   درد احتمالا قلبی نیست

   احتمالا عصب دست درگیره

   بهتره نوار عصب عضله بگیرید

   و جهت بررسی قلب تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرمتین چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدود حدود ماه هست که قلبم تیر میکشه و گه گاهی درد میکنه البته بصورت خیلی کم رفتم پیش دکتر قلب گفت از استرس و ارابه رفتم پیشه یه دکتر دیگه برام اکو و تست ورزش نوشت انجام دادم دید گفت چیزی نیست و قرص متورال 50 داد گفت صبحها نصف بخور الان یکم بهتر شدم ولی گهاگاهی تیر میکشه و درد میکنه ولی خوب نشده کامل می خواستم کمک کنید بونم دلیلش چیه ایا واقعا از اظترابه؟؟؟ آیا این قرص خوبه یا نه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بله احتمالا اصطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر