چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن تیر کشیدن سینه سمت چپ کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب، می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افراد خطور می کند، ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

علائم خطرناکی که خانم‌ها باید مدام چک کنند

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باران شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام ببخشیدمن تست ورزش انجام دادم درشروع تست تپش قلب۱۳۸بود بعداز سه چهار دقیقه تپش قلبم شد۲۰۰ایا تست ورزش یا قلبم مشکلی داری یا میتونم تست ورزش براتون ارسال کنم ما دسترسی به دکتر خوب نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   باید تست ورزش بطور کامل دیده سود

 • تصویر کاربر keni یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم كه 13 سالشه بيشتر از يك هفته هست كه احساس فرو رفتن سوزن در قلبش كه همراه با درد شانه سمت چپ و احساس تهوع و سردردي همراه و استرس همراه ميشه اين يك مشكل جدي قلب هست؟ نوار قلب گرفيته بوديم گفت مثل يك ادم ورزشكار ميمونه و ازمايش خون كه گرفتيم هم سالم و سلامت بود ولي اين موضوع همچنان نگرانم ميكنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اینگونه درد ها در این سن معمولا قلبی نیست 

   اما اگر ادامه داشت جهت معاینه مراجعا کنید

  2. تصویر کاربر keni شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)
   خوبه كه در اين سن معمولا قلبي نيست ولي خيلي وقته كه ادامه داره بعضي وقت ها هم همين درد رو حس ميكنه ولي فقط چند ثانيه ميمونه و ميره و براي درمان استرسش روي قلبش چيكار بايد بكنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   باید مسکن معمولی استفاده بشه و هم به متخصص روانپزشک اطفال مراجعه کنید

  4. تصویر کاربر keni یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)
   ممنون ولي احتمال داره يك مشكل جدي باشه؟ و اكو لازم هست؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   احتمالش کمه

   ولی بدون معاینه بیمار نمیشه نظر قطعی داد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حلما شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر نجفی آیا دردمداوم کتف میتواند نشانه بیماری قلبی باشد. ؟؟یا تیر کشیدن کتف ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   خیر

   احتمالا مشکل مفصلی هست

 • تصویر کاربر ملکی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدخدمت شما خانم ۳۰ساله ایی هستم پسرم مبتلابه لانکیوتی خودم دچاردردزیرسینه چپ وپشت کمر وسنگینی قفسه سینه میشوم ‌مدام دچارنوسان ضربان قلب هستم گاهی ضربان قلبم بسیارپایین گواهی بسیاربالاس طبق نظردکترفرزندم بیماری پسرم احتمال ژنتیکی بودنش بالاس خودم و ‌همسرم بعدازبررسی نوارقلب چیزی مشخص نشد ولی درتست ورزش دقیقه چهارم خودم دچارکیوتی طولانی شدم وبشدت حالم بدشد اصلاقادربه ورزش وفعالیت زیادنیستم دچارتنگی نفس سرگیجه افت فشارمیشوم میخوام بدونم نظرجنابعالی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   Qtطولانی باعث علایمتون نمیشه

   باید معاینه و اکو و تست شوید و اگر انجام سده مدارک باید دیده شوند

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر yaser شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده مدتیه که به گفته روانپزشک پانیک دارم
  و تمامیه آزمایشات قلبی رو انجام دادم از جمله صدها نوار قلب و اکو. و در این اواخر تست ورزش تا استپ ۵. هیچ گونه مشاهده مشکل قلبی دیده نشده. ولی چند روزیه که دایما درد قفسه سینه یه صورت نقطه یه کم بیشتر مثل سوزن فرو کردن و پشت کمرم سمت چپ. آیا میشه مشکل از گرفتگی عروق باشه؟؟؟ با اسکن قلبی مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا درد قلبی نیست

   بهتره اضطراب رو درمان کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر