چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن قلب کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب ،می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افاد خطور می کند ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن قفسه سینه سمت چپ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟
4 (80%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  دوسال گذشته دومرتبه شده است که غذادرگلویم گره خوردوناگهانبحالت بیهوشی افتادم زمین
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   سلام
   بايد حتما ويزيت و معاينه شويد
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   بايد مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام . بنده حدود دو ماه قبل اکوکاردیوگرافی انجام دادم و دکترم گفتن مشکلی نداره . ولی گاهی اوقات درد در سینم احساس میکنم . با توجه به اینکه اکو سالمه . خطر حمله یا سکته تهدیدم نمیکنه ؟ . به شدت فوبیا و ترس دارم از این بابت و فکرمو مشغول کرده از زندگی افتادم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   بهتره جهت درمان اضطراب به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربرمسعود سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  علت بالا رفتن انزیم رنین وبالارفتن فشارخون.اسکن ادرنال سالم..باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   علل زيادي داره
   بايد به فوق غدد و فوق كليه مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرنگار سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  البته در ادامه سوال و توضیحات قبلی . درد قفسه سینه ای که چند روزه دچارش شدم می‌تونه بخاطر نزدیک‌بودن زمان پریود باشه؟ ( در توضیحات قبلی خدمتتون گفتم که اسفند ماه به ایران آمدم به دلیل اظطراب دچار مشکلاتی شدم....)
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   بله
 • تصویر کاربرماندانا جمعه ۲ آذر ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، من 34 ساله هستم و الان مدتی هست که قلبم تیر میکشه و عرق زیادی هم می کنم تقریباً دو ماه می شد که این حال را داشتم ولی بعد از مدتی خودش خوب شد الان یک هفته میشه دوباره قلبم تیر میکشه و متاسفانه شبها موقع خواب بیشتر اذیتم میکنه جوری که نمی تونم موقع خواب رواندازی قسمت قلبم رو تحمل کنم به نظرتون مشکل قلب دارم !
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   ممكنه قلبي و اضطرابي باشه
   بهتره ويزيت و معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر