چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن تیر کشیدن سینه سمت چپ کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب، می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افاد خطور می کند ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟
4.4 (88.75%) 16 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرافتخاری چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  به نام خدا
  و تقدیم دعای خیر و آرزوی سلامتی برای جناب آقای دکتر نجفی
  اینجانب از کودکی در قسمت چپ قفسه سینه درد داشتم و الان که تقریبا 38 سالمه تقریبا به طور متناوب درد بیشتر شده به طوری که
  روزانه حداقل 10 بار هربار به مدت دو ثانیه جلوی قفسه سینه و زیر دنده های سمت چپم درد می کند و سر انگشت کوچک دست چپم مقداری بی حس می شود و ساعد دست چپم گاهی درد می کند
  البته ناگفته نماند که کف دستم بریده شده بود و در کودکی بخیه خورده است
  و ضربان قلب من در حالت استراحت بالای 80 میباشد
  و در حرکت و زندگی عادی مشکلی ندارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   این شکل درد معمولا قلبی نیست و احتمالا عضلانی یا اضطرابیه

 • تصویر کاربرشايان یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وقتى نفس عميق ميكشم قلبم يك تيره ضعيفى ميكشه يا وقتى دُلا مىشم يا يك حركت ناگهانى مى كنم يك تيره ضعيفى ميكشه علت چيست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست و درد عضلانیه

 • تصویر کاربرن.م شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من مدتی که توی سینه چپم دائم سوزش و تیر کشیدن احساس میکنم. و تیرکشیدن گاهی وقتا بهکمرم زیر بغلم یا روی کتفم هم میرسه و گاهی وقتا نمیتونم خوب نفس بکشم
  پارسال به خاطر درد توی سینم اکو و تست ورزش دادم گفتن بخاطر دریچه میترالم هستش اون دردا
  اما این سوزش ها جدیده و آزار دهنده هر لحظه حس میکنم مبخوام قلبمو از جا در بیارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بهتره اگر اضطراب دارید درمان کنید و اکر بهتر نشدید مجدد تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرنرگس دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من چند دقیقه پیش به صورت دراز کش بودم که یهو به صورت ناگهانی از دردی درست سمت قلبم ناله کردم مثل شک بود.بعد چند ثانیه کوتاه مجدد درد دیگه ای گرفت واین بار کاملا احساس می کردم یه چیزی مثل لوله سرم گره خورده و یه چیزایی به زور می خواد خارج شه که بعد از خارج شدنش دردم درجا خوابید من همه اینارو در عرض چندثانیه حس کردم.چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   معمولا این سکل دردها قلبی نیست

   ولی اگر تکرار شد باید به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرایرج یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمدتیه سمت چپم احساس دردوسوزش میکنم رفتم پیش دکترازم نوارقلب گرفتن گفتن قلبم مشکلی نداره لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   بهتره تست ورزش انجام دهید تا تکلیف قلب مشخص بشه و اگر اضطراب دارید درمان کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر