چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن قلب کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب ،می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افاد خطور می کند ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟
4.4 (88.57%) 14 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرهادی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من یه چن وقتیه سوزش قلب دارم مخصوصا شبا موقع خاب میسوزه.تنگی نفس هم دارم و یه کاری رو انجام میدم زود خسته میشم نفسم بالا نمیکشه که کار کنم.
  1. تصویر کاربرNAMEسه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل قلبی باشه یا خیر

   باید اکو و تست ورزش شوید

 • تصویر کاربرمقصودی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۴ سالمه یک هفته قبل ساعت نه سی دقیقه شب بود ابتدا عرق سرد سراغم اومد بعد از چند دقیقه زربان قلبم بسیار شدید کوبنده شده بود احساس میکردم قلبم از سینه داره بیرون میاد یجور بیحیسی طرف چپم احساس میکردم از طرف قفسه سینه چپم تا سر انگشتانم بیحیس شده بود احساس بسیار بدی داشتم رفتم بیمارستان نوار قلب گرفتم دوکتور گفت مشکیل نیست بعد از دو روز رفتم ایکو کاردیو گرافی گرفتم گفت همه چی نرمال است اما هنوز طرف چپم درد دارد رگ گردنم گرفته است کاهیش اشتها دارم معده ام ترش میکند
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه صربان اضافی یاpsvt  کردید البته خطرناک نیست اگر دوباره تپش گرفتید نوار بگیرید و ارسال کنید

   برای درد باید جهت معاینه به پزشک قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربریاسر پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای مدت چند ماه که سمت چپ سینه ام هر از چندگاهی تیر میکشه که چند ثانیه طول می کشه و بعضی روزها هم شده که در طی روز چند بار این اتفاق بیفته جدیدا با هر عطسه قوی سمت چپ قفسه سینم شروع به درد گرفتن میکنه این موارد میتونه مشکل قلبی باشه
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   این نوع درد قلبی نیست و معمولا عضلانی یا اضطرابیه

 • تصویر کاربرالناز پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من تو ماه اخر بارداری هستم از نصف شب تا صبح قلبم وقتی به سمت راستم میخوابم تیر میکشه و نمیذاره بخوابم یا تو حالت درازکش بمونم. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   این نوع درد قلبی نیست

   ولی باید حتما به پزشک قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسرمي پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عرض وقت بخير و خسته نباشيد ٢٤سال دارم و مدتيه داخل قفس سينه هم سمت چپ و هم سمت راست براي چند ثانيه سوزش شديد حس ميكنم هرروزي نيست اما جديدا اگر اتفاق بيوفته فواصل بينشتا اتفاق افتادن دوباره خيلي كمه
  خواستم راهنماييم كنيد ممنون
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا درد عیر قلبیه

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید.اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر