چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن قلب کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب ،می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افاد خطور می کند ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن قفسه سینه سمت چپ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟
4.4 (88.89%) 9 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من یکسال پیش سی تی آنژیوگرافی قلب انجام دادم که کاملا نرمال بود . اما دقیقا روی جناق سینه در در دارم که با چرخیدن بالاتنه بیشتر میشه گاهی حالت گرفتگی دردناک دقیقا پشتم احساس میکنم در ضمن معده هم سوزش و حالت سوءهاضمه دارم حالت موندم مشکل من گوارشی یا قلبی. پیش هر دو متخصص هم رفتم الان یک ساله درگیرم. آیا به جواب سی تی آنژیوگرافی میشه اکتفا کرد یا باید پیگیر باشم
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   ممکنه گوارشی یا عضلانی استخوانی باشه

   قلبی بعیده 

 • تصویر کاربرالی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.نتایج ازمایش و نوارقلب رو فرستادم. نظرتون رو میفرمایید.
  من در اغلب موارد درد در قفسه سینه و سمت چپ رو دارم
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   چیزی ارسال نشده

 • تصویر کاربرخانم چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  قلب بشدت تیر میکشه انگارجسم تیزی فورکرده باشن .بعد چنددقیقه اروم میشه بعد 20دقیقه یا بیشتر باز شروع میشه این درد تپش قلب میگیرم درد رو قفسه سینه وکم اوردن نفس بعضی مواقع که درد بیشترهست دست چپ سرمیشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   احتمالا درد قلبی نیست
   ولی بهتره جهت معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشادی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 25 سالم و حدودا 6 سالی هست که زیر قلبم هردفعه شروع به سوزش وتیر کشیدن میکنه بعضی شبا ازخواب بیدار میشم از درد و میشینم نوار قلب گرفتم سنوگرافی سینه هم رفتم مشکلی نبوده ولی همچنان این درد هس فقط یه دکتر بهم قرص پرورونول داد امکان مشکل قلبی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   این دردها معمولا فلبی نیست ولی بهتره مراجعه کنید
 • تصویر کاربرپیرخانی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من ۱۸سالمه حدود سه ماه ک سمت چپ قفسه سینم تیر می‌کشه یه وقتایی ب گردنم میزنه ....گاهی ساعت ها طول می‌کشه هی تیر می‌کشه بعد چند ثانیه ک خوب میشم دوباره شروع میشه.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   احتمالا قلبی نیست
   ولی بهتره مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر