برای کاهش خطر لخته شدن خون چه بخوریم؟

how-to-prevent-blood-clots-during-pregnancy-1024x683

پزشکان اغلب داروهای رقیق کننده خون را برای کسانی با افزایش خطر بیماری قلبی یا عروق خونی تجویز می کنند. خون رقیق تر می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به لخته شدن خون در شریانها و وریدها شده، که می تواند شانس ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد.

داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضد انعقاد اغلب برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود. رژیم غذایی غنی از غذاهای مدیترانه ای می تواند به کاهش خطر ابتلا به انسداد سرخرگها کمک کرده، و غذاهای خاصی – از جمله سیر، زنجبیل و زردچوبه – می تواند در رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته شدن خون مفید واقع شوند.

– جلوگیری از لخته شدن خون با رژیم غذایی مدیترانه ای

mediterranean-diet-fish-oil-healthy-foodرژیم غذایی مدیترانه ای در ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورها در منطقه مدیترانه سرچشمه گرفته است. این شامل کربوهیدرات کمتر، گوشت کمتر و بیشتر بر پایه غذاهای گیاهی و چربی های اشباع نشده نسبت به رژیم غذایی معمول آمریکایی است. سایت مدلاین MedlinePlus  به رژیم غذایی بر پایه خوردن مقدار زیادی از ماهی، غذاهای دریایی دیگر، غذاهای با فیبر بالا، میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات و روغن زیتون، با مقدار کمی از گوشت قرمز، چربی اشباع شده و قند اشاره می کند. این رژیم برای جلوگیری از لخته شدن خون مفید است.

– سیر

سیرسیر در طی قرن ها در تعدادی از برنامه های دارویی استفاده گردیده، که به عنوان یک ضد عفونی کننده و یک درمان برای سرماخوردگی می باشد. یکی از امیدوار کننده ترین نقش های سیر استفاده از آن در پیشگیری از بیماری های قلبی و تصلب شرایین است. سیر ممکن است نه تنها قادر به کاهش سرعت پیشرفت تصلب شرایین باشد، بلکه همچنین ممکن است اثرات مطلوبی بر فشار خون داشته باشد. توانایی سیر در جلوگیری از لخته شدن خون عمل می کند می تواند تا حدی مسئول این اثرات سلامتی بر روی قلب باشد.

– زنجبیل

زنجبیل

ریشه زنجبیل در غذاهای آسیایی، هندی و عربی و بعنوان دارو استفاده می شود. دانشگاه مرکز پزشکی مریلند به لیست طولانی از کاربردهای آن اشاره می کند که عبارتند از درمان ناراحتی معده، اسهال، تهوع، ورم مفاصل و بیماری قلبی از جمله آنها هستند. زنجبیل همچنین دارای خواص جلوگیری از لخته شدن خون و رقیق کننده خون ، و نیز اثرات ضد التهابی بوده که به عنوان التهاب ایجاد شده ای که می تواند خون را غلیظ نماید، ممکن است به طور غیر مستقیم به رقیق کردن خون کمک کند و از لخته شدن خون جلوگیری می کند . زنجبیل را می توان در شکل های مختلف از جمله ریشه، عصاره، کپسول تازه یا خشک و چای مصرف کرد.

– زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه گیاه معطری که معمولا در آشپزی هندی استفاده می شود، همچنین بعنوان دارویی است در طب چینی و آمریکایی و هندی به عنوان یک ضد التهاب با پتانسیل بالقوه برای درمان زخم، بیماری های پوستی و شرایط کبد مورد استفاده قرار می گیرد. مشابه سیر، زردچوبه نیز ممکن است با جلوگیری از تجمع کلسترول بد در رگ های خونی شروع آترواسکلروز را دفع نماید. سایت مدلاین همچنین اشاره می کند که زردچوبه می تواند لخته شدن خون را کاهش دهد، که با توجه به خواص رقیق کننده خون آن است.

تعدادی از مواد غذایی و مکمل ها برای جلوگیری از لخته شدن خون شناخته شده هستند. این مواد عبارتند از مواد غذایی با مقادیر بالایی از مواد آسپرین مانند به نام سالیسیلاتها، اسیدهای چرب امگا ۳، مکمل های ویتامین E، و مواد غذایی با خواص طبیعی آنتی بیوتیک.

توت فرنگی حاوی مقدار بسیار بالای طبیعی از سالیسیلاتها می باشد.

– سالیسیلات ها

عسلیک نوع از رقیق کننده های طبیعی خون زیر واحدهایی از ویتامین K شناخته شده به عنوان سالیسیلاتها هستند که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. یکی از مهمترین و به خوبی شناخته شده ترین این مواد آسپرین ها هستند. برخی از افراد شناخته شده به آسپرین یا سایر سالیسیلات حساس می باشند.

غذاهایی که سالیسیلاتهای بالاتری دارند شامل بسیاری از ادویه جات، میوه ها، میوه ها به خصوص میوه های خشک، آجیل، و همچنین برخی از طعم دهنده و مواد نگهدارنده.

گیاهان و ادویه جات حاوی سالیسیلات ها عبارتند از:

 • پودر کاری
 • فلفل هندی
 • زنجبیل
 • پاپریکا
 • آویشن
 • دارچین
 • زعفران
 • پونه کوهی
 • زردچوبه
 • شیرین بیان
 • نعناع

میوه های حاوی سالیسیلات ها شامل:

 • کشمش
 • آلو
 • گیلاس
 • کران بری
 • بلوبری
 • انگور
 • توت فرنگی
 • ماندارینها
 • پرتقال ها

دیگر مواد حاوی مقادیر بالای سالیسیلات ها:

 • عسل
 • سرکه
 • سرکه سیب

– ویتامین E

ویتامین Eویتامین E یک آنتاگونیست یا مهار کننده ویتامین K می باشد. برخی از غذاها این روزها با ویتامین E نگه داری شده اند، بنابراین به برچسب مواد غذایی دقت کنید. البته مقدار این ویتامین در غذاهای سرشار از این ویتامین بقدر ضروری بالا نیست.

تعدادی از تحقیقات اثر برخی از موارد را روی رقیق کنندگی خون و جلوگیری از لخته شدن خون بررسی کرده اند که به نظر می رسد بین این موارد و انعقاد خون رابطه ای وجود دارد.

یک از این موارد آهن است هنگامی که افراد دچار کم خونی فقر آهن هستند، تعداد پلاکت آنها معمولا افزایش می یابد که مطالعات موردی نشان دهنده اینست که زمانیکه سطح آهن بالاست، مقدار پلاکت پایین است و برعکس.

ورزش 

بر اساس مطالعات، به نظر می رسد ورزش شدید سطح ویتامین K کاهش می دهد. ویتامین K یک ماده ضروری در فرآیند انعقاد خون به حساب می آید.

جالب توجه است، نتایج مطالعات سال ۲۰۰۳ انجام شده در دانشگاه مرکز علوم بهداشتی کلرادو نشان داد که لخته شدن خون در افراد چاق می تواند با ورزش منظم حل شود.

خطر خونریزی

تمام غذاهای رقیق کننده خون باید با دقت استفاده گردند، چرا که آنها می تواند خطر خونریزی را افزایش دهند. به خصوص اگر شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، آنها می توانند شما را در معرض افزایش خطر خونریزی قرار دهند. اگر شما آسپرین، و یا رقیق کننده های دیگر خون مانند وارفارین و یا کلوپیدوگرل مصرف می کنید و یا در حال برنامه ریزی برای عمل جراحی هستید، لازم است تا با پزشک خود قبل از اضافه کردن سیر، زردچوبه، زنجبیل و یا هر مواد غذایی دیگر برای جلوگیری از لخته شدن خون به رژیم غذایی تان، صحبت نمایید.

انعقاد خون باید در محدوده مطلوب قرار گیرد. اگر خون به راحتی منعقد شود، لخته شدن می تواند به نوبه خود به شرایط سلامتی نامطلوب مانند حملات قلبی منجر گردد. و یا برعکس اگر خون به اندازه کافی لخته نشود، شرایطی مانند خونریزی از بینی با نام مستعار (خون دماغ و یا اپیستاکسی)، خونریزی، هماچوری (خون در ادرار)، دوره های سنگین قاعدگی در زنان، و حملات خونریزی مغزی ممکن است رخ دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محیا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خانمی ۴۰ ساله هستم از ۸ سال پیش دچار DVT شدم که با استراحت مطلق و استفاده با قرص ldدچار این مشکل شدم مدت ۶ ماه وارفارین مصرف کردم بعد دارو رو قطع کردن تا اینکه ۵ سال پیش به دنبال جراحی کیست تخمدان دوباره دچار DVT شدم به مدت ۱ سال وارفارین استفاده کردم بعد که قرص زالربان اومد زالربان ۲۰ مصرف میکنم تا به امروز طی این چند سال دو بار دیگه دچار لخته شدم با دوز پایین این دارو و یک بار هم طی مصرف وارفارین مشکل خونریزی شدید دارم طی دوران پریودی با اطلاعی که از قرص ویتامین e پیدا کردم میتوانم به جای زالربان از قرص ویتامین eاستفاده کنم در صورت استفاده مقدار دوز و چند روز در هفته مصرف کنم (در ضمن به خاطر کیست سینم دکترم قرص ویتامینeبرام نوشته بود که با مصرف همزمان با زالربان دچار خونریزی خیلی شدید شدم )حالا میتوانم زالربان را قطع کرده به ویتامین e بقیه عمر راسپری کنم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اصلا وینامین ای جایگزین زالربان نیست ، اشتباه نکنید
 • تصویر کاربر حبیب جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام حبیب هستم در ادامه ی سوال قبل باید بگم که سنو گرافی انجام شده و لختگی از زیر زانو ب پایین بوده و دوز داروهام زالربان روزی 2عددکلاتوور روزی 1عدد و آسپرین81روزی 1عددمصرف میکنم و الان بعد از ده روز بعد از مصرف دارو درد در کشاله ی ران دارم و در ادرار و منی خود خون دیده م
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لخته وريدي عمقي بيماري شماست، با كلات اور خون را رقيق ميكينيم تا اخته حل شود ، احتمالا از قبل مشكلي در محراي ادراري داشته ايد كهخونريزي ميكنيد ، اول ماخصص ارولوژي شما را ببيند و دوم اگر تهرانرهستين يكشنبه يا دوشنبه از دكتر خالقيان وقت بگيرين. ٢٢٨٧٤٨٩٩
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر بنده ۳ سال پیش پشت فرمون حالت تشنج و یا سکته خفیف در ناحیه سر بهش دست داد چند روز بیمترستان بستری بود بعدش مرخص شد که چند روزی خوب بود ولی در ناحیه گردن و سر احساس درد و سوزش داشت که تهران خدمت آقای دکتر کچویی متخصص مغز و اعصاب رفتیم و طی آزمایش‌هایی مارو فرستادن پیش دکتر علیرضا سعادت متخصص خون فرستادند که آزمایشی گرفتن و طبق جواب آزمایش گفتن که خونتون ی فاکتوری داره که باعث لختگی میشه و پلاکت خونت مشکل داره که باید تا آخر عمر قرص وارفارین بخورین بعدش دوباره فرستادن پیش دکتر کچویی و سه نوع قرص وارفارین آسپرین بچه و دپاکین تجویز کردند که الان طی این ۳ سال تحت نظر دکتر کچویی هست پدرم و ماهی یک آزمایش PT INR جهت کنترل PT INR میدن و چون این قرصا عوارض خیلی زیادی دارند پدرم خیلی اذیت میشند با استفاده از این داروها و دکتر کچویی گفتند که اگه داروهارو قطع کنی باعث سکته میشه
  میخواستم راهنمایی کنید که این قرصها جایگزینی داره مثلا مواد غذایی مصرف کنه یا مواد غذایی نمیتونه جایگزین باشه لطفا راهنمایی کنید..
  ی سری از دوستان میگند که مواد غذایی میتونه جایگزین باشه
  لطفا رهنمایی کنید که آیا میشه یا خیر
  یا اگه جایگزین کنیم مشکلی پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  پدرم بیماری انعقادی خون(هموفیلی)دارند میخواستم بدونم مصرف این مواد ضد انعقاد خون مثل سیر و زنجبیل و ... به برای ایشان خطرناک هست و ممنوعیت جدی در مصرف دارند یا زیاد تاثیری نداره روی بدنشون؟
  1. تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)
   یک سال هست به طور روزانه یه حبه سیر میخورند و در همین یک سال دوبار اپیستاکسی شدید داشتند که در پنجاه سال زندگیشون بی سابقه بوده میخواستم بدونم این خونریزیها بخاطر این رژیم غذایی اخیرشون هست یا خیر؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   باید با متخصص خون مشورت کنید

   در حوزه تخصص من نیست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر mousslreza چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر
  بنده درمهرماه۹۸پام از مچ در رفت ودرساق پام تورگهای شریانی خون لخته شده تابه امروز۳بارزیر اشعه m.r i رفتم دوباربرای کمرم و مچ پام یکبارهم برای اسکن قلبم.سوالم اینکه.بازهم باید برای قلبم اسکن برم ایا مشکلی برام داره یا خیر.ازمهرماه تا دیماه جمعا ۴بارمیشه خطری داره یانه.ممنون اززحمات شما سروران گرامی..ازبجنورد خراسان شمالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   خیر دوز داروی تجویز شده خیلی کم و بی خطره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر