انواع روش های درمان تنگی دریچه ریوی

تنگی دریچه ریوی بیماریست که در آن تغییر شکل بر روی دریچه ای که جریان خون را از قلب به ریه های شما انتقال می دهد، اتفاق می افتد. در نتیجه حرکت جریان خون کند می شود. اغلب، تنگی دریچه ریوی قبل از تولد به عنوان یک نقص مادرزادی قلبی توسعه می یابد.

تنگی دریچه ریوی محدوده ای از شدت خفیف و بدون علامت تا شدید را شامل می شود. تنگی ریوی خفیف معمولا با گذشت زمان بدتر نمی شود اما تنگی دریچه ریوی متوسط و یا شدید ممکن است بدتر شده و نیاز به عمل جراحی داشته باشد. خوشبختانه، درمان تنگی دریچه ریوی بسیار موفقیت آمیز است و بسیاری از افراد مبتلا به تنگی دریچه ریوی می توانند پس از عمل دریچه، به زندگی عادی خود بازگردند.

علائم تنگی دریچه ریوی

نشانه ها و علائم تنگی دریچه ریوی ،بسته به میزان انسداد دریچه، متفاوت است. افراد مبتلا به تنگی خفیف ریوی معمولا هیچ نشانه ای ندارند اما در افراد مبتلا به تنگی دریچه ریوی متوسط و یا شدید اغلب اولین علائم در هنگام ورزش کردن بروز می کند.

تنگی نفساز جمله علائم تنگی دریچه ریوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوفل قلبی یا یک صدای غیر طبیعی ناشی از جریان خون آشفته

⚠ تنگی نفس، به خصوص در هنگام انجام فعالیت

از دست دادن هوشیاری (غش کردن)

⚠ درد قفسه سینه

⚠ خستگی

علت تنگی دریچه ریوی

تنگی دریچه ریوی معمولا هنگامی رخ می دهد که دریچه ریوی به درستی در زمان رشد جنین توسعه نمی یابد. نوزادانی که این بیماری را دارند، اغلب دچار اختلالات مادرزادی قلب می شوند. هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث رشد غیر طبیعی دریچه می شود!

در تنگی دریچه ریوی چه اتفاقی می افتد؟

یک یا تعدادی از لت ها ممکن است معیوب و یا بیش از حد ضخیم شده باشند و یا لت ها ممکن است از یکدیگر بطور کامل جدا نشوند. اگر این اتفاق بیافتد، دریچه به درستی باز نمی شود و جریان خون محدود می گردد.

تنگی دریچه ریویگاهی اوقات دیگر شرایط پزشکی و یا داشتن یک دریچه مصنوعی می تواند علت این وضعیت در افراد مسن باشد.

عوامل خطر

از آنجا که تنگی دریچه ریوی معمولا قبل از تولد توسعه می یابد ، بسیاری از عوامل خطر شناخته نشده وجود دارد. با این حال، شرایط خاصی می تواند خطر ابتلا به تنگی دریچه ریوی در مراحل بعدی زندگی، افزایش دهد از جمله:

۱- سندرم کارسینوئید

این سندرم ترکیبی از علائم و نشانه ها از جمله گرگرفتگی پوست و اسهال در نتیجه انتشار یک ماده شیمیایی بنام سروتونین را شامل می شود. سروتونین در نتیجه رشد تومورهای کارسینوئید در دستگاه گوارش است.

۲- تب روماتیسمی

این عارضه عفونت ناشی از باکتری استرپتوکوک، مانند گلودرد میکروبی و یا تب مخملک است که می تواند به دریچه های قلب آسیب برساند.

عوارض تنگی دریچه ریوی

تنگی دریچه ریوی خفیف تا متوسط به طور کلی عوارضی ایجاد نمی کند. تنگی ریوی شدید ممکن است با عوارض زیر همراه باشد:

⛔ عفونت 

افراد مبتلا به مشکلات ساختاری قلب مانند تنگی ریوی، بیشتر در معرض خطر گسترش عفونت های باکتریایی در پوشش داخلی قلب (اندوکاردیت عفونی) هستند.

⛔ مشکلات پمپاژی قلب

در تنگی شدید ریوی، بطن راست قلب باید پمپاژ سخت تری برای ورود خون به شریان ریوی داشته باشد. پمپاژ بطن راست در برابر افزایش فشار باعث می شود که دیواره عضلانی بطن ضخیم شده و حفره در بطن بزرگتر شود (هیپرتروفی بطن راست). در نهایت، قلب سفت شده و ممکن است تضعیف گردد.

عوارض تنگی دریچه ریوی⛔ نارسایی قلبی

اگر بطن راست قادر به پمپاژ کارآمد نباشد، نارسایی قلبی ایجاد می شود. در نتیجه تورم پا و شکم می تواند علت خستگی و تنگی نفس باشد.

⛔ ضربان قلب نامنظم (آریتمی)

افرادیکه مبتلا به تنگی ریوی می باشند، ضربان قلب نامنظم بیشتری دارند؛ مگر در مواردی که تنگی شدید باشد. ضربان قلب نامنظم همراه با تنگی ریوی معمولا تهدید کننده زندگی نمی باشد.

تشخیص تنگی دریچه ریوی

تنگی دریچه ریوی اغلب در دوران کودکی تشخیص داده می شود؛ اما گاهی اوقات ممکن است تا اواخر زندگی تشخیص داده نشود. اگر پزشکتان سوفل قلبی در طول یک معاینه معمولی بشنود و مشکوک به تنگی ریوی گردد، ممکن است از انواع تست ها برای تایید تشخیص خود استفاده کند.

نوار قلبی

نحوه گرفتن نوار قلب به این صورت است که پد هایی با سیم (الکترود) به قفسه سینه، مچ دست و مچ پا متصل می شود. الکترودها، فعالیت الکتریکی در قلبتان را اندازه گیری کرده و بر روی کاغذ ثبت می کنند. این تست در تعیین اینکه آیا دیواره عضلانی بطن راست شما ضخیم شده (هایپرتروفی بطن) یا نه، کمک کننده است.

✅ اکوکاردیوگرافی

امواج صوتی از قلب شما منعکس می گردند و تصاویر متحرکی ایجاد می کنند که می تواند بر روی صفحه نمایش های ویدئویی مشاهده گردد. این تست برای بررسی ساختار دریچه ریوی، محل و شدت تنگی (استنوز) و همچنین عملکرد بطن راست مفید است.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلب✅ سایر آزمایشات تصویربرداری

MRI و سی تی اسکن گاهی اوقات برای تایید تشخیص تنگی دریچه ریوی مورد استفاده قرار می گیرند.

✅ کاتتریزاسیون قلبی

در این روش، پزشکتان یک لوله باریک انعطاف پذیر (کاتتر) را به داخل سرخرگ یا سیاهرگ کشاله ران شما وارد کرده و به درون عروق خونی یا قلب شما می پیچد. یک رنگ از طریق کاتتر تزریق شده که باعث می شود تا رگ های خونی شما در زیر اشعه ایکس قابل رویت گردند. پزشکان همچنین از کاتتریزاسیون قلبی برای اندازه گیری فشار خون در حفره های قلب و رگ های خونی نیز استفاده می کنند.

پزشکان معمولا از این تست تنها در صورتی استفاده می کنند که احتمال می دهند شما یا فرزندتان به بالون والوولوپلاستی نیاز خواهید داشت. روشی که می تواند همزمان با کاتتریزاسیون قلبی انجام شود.

درمان تنگی دریچه ریوی

تنگی دریچه ریوی از خفیف، متوسط یا شدید بسته به اندازه اختلاف فشار خون بین بطن راست و شریان ریوی طبقه بندی می شود. تنگی ریوی خفیف معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد.

درمان تنگی دریچه قلببسته به درجه انسداد، موارد جدی تر ممکن است به بالون والوولوپلاستی یا جراحی قلب باز نیاز داشته باشند.

۱- balloon valvuloplasty بالون والوولوپلاستی

بالون والوولوپلاستی با استفاده از لوله های کوچک از طریق کاتتریزاسیون قلبی عبوری از  ورید پا، به قلب شما هدایت می شود. متخصص قلب و عروق یک بالون را در این مکان قرار داده و به کمک آن، دریچه ریوی تنگ شده را باز می کند. در نتیجه، دریچه باز شده و جریان خون به راحتی عبور خواهد کرد.

شایع ترین عارضه ی بالون والوولوپلاستی نشت خون از طریق دریچه ریوی (نارسایی دریچه) می باشد. که البته در بسیاری از روش ها، خطر خونریزی، عفونت یا ایجاد لخته خون وجود دارد.

۲- عمل جراحی قلب باز

اگر متخصص قلب و عروق تشخیص دهد که بالون والوولوپلاستی گزینه مناسبی برای درمان نیست، ممکن است به عمل جراحی قلب باز نیاز داشته باشید. در طول عمل جراحی قلب، ترمیم شریان ریوی یا دریچه و یا قراردادن دریچه مصنوعی انجام می شود. ترمیم دیگر نقایص مادرزادی قلب می تواند در طول عمل جراحی انجام شود.

خطر جزئی خونریزی، عفونت یا لخته شدن خون از جمله عوارض عمل جراحی قلب باز می تواند باشد.

شیوه زندگی بیماران با تنگی دریچه ریوی

در گذشته به مردمی که دچار تنگی دریچه قلب بودند، توصیه می شد تا برای جلوگیری از باکتری های ایجاد کننده عفونت لایه داخلی قلب (اندوکاردیت عفونی)، قبل از انجام اقدامات خاص دندانپزشکی و یا جراحی، آنتی بیوتیک مصرف کنند.

با این حال، کالج متخصصان قلب آمریکا و انجمن قلب آمریکا توصیه می کنند که آنتی بیوتیک تنها برای افرادی که مبتلا به تنگی ریوی می باشند، لازم نیست بلکه افراد در معرض خطر بالا مانند کسانی که سایر شرایط قلبی یا دریچه مصنوعی دارند را نیز از عوارض جدی اندوکاردیت عفونی حفظ می کند.

در خصوص زمان و نحوه مصرف آنتی بیوتیک حتما با دکتر قلب و عروق خود مشورت کنید و از مصرف خودسرانه هرگونه دارو پرهیز نمایید.

علاوه بر دارو درمانی، انتخاب و به کار بستن یک سبک زندگی سالم برای حفظ سلامت قلب، خطر ابتلا به دیگر بیماری های قلبی مانند حمله قلبی را کاهش می دهد. ترک سیگار، عدم استعمال دود قلیون و یا سیگار، رعایت رژیم غذایی سالم که در آن مصرف نمک و چربی اشباع محدود شده است، تمرکز بیشتر بر مصرف میوه و سبزیجات، ماهی، محصولات لبنی کم چرب، غلات کامل و گوشت بدون چربی نقش مهمی در حفظ سلامت شما خواهند داشت.

علاوه بر موارد ذکر شده اضافه وزن نیز ممکن است نفس های شما را کوتاه کرده و حتی در صورت نیاز شما به عمل جراحی قلب، روند آن را پیچیده و سخت کند. بنابراین همیشه وزن خود را در محدوده نرمال نگه دارید و در کنار رژیم غذایی مناسب، ورزش و تحرک را نیز فراموش نکنید.

آیا بارداری با وجود تنگی دریچه ریوی خطرناک است؟

بارداری به طور کلی یک مشکل برای زنانی است که تنگی دریچه ریوی خفیف تا متوسط  دارند. اگر شما تنگی شدید دریچه ریوی دارید ، خطرات ناشی از عوارض در طول زایمان بالاتر از زنانی است که چنین مشکلی ندارند. اگر لازم باشد، ممکن است در دوران بارداری روش بالون والوولوپلاستی انجام شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Foroogh یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۲۰ سالمه و در ۲سالکی عمل سوراخ بین دوبطن داشتم از سال ۹۸ که مراجعه داشتم گفتن که دریچه میترالم گشاد شده و خون برگشت میده و بطن راستم کمی از حالت معمول بزرگ تر شده داروهای انالاپریل۵و دیگوکسین ۲۵.میخورم چند ماهه قفسه سینم دچار برآمدگی شده واحساس درد و و نفس تنگی و تیر کشیدن و هنگام فعالیت سریع خسته میشم و تنگی نفس میگیرم به نظر شما خطرناکه دکتر؟
  من برا مراجعه خرداد نوبت داشتم ولی به علت شرایط کرونا نتونستم برم ما شهرستانیم راه دوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   گزارش اکوی اخر را بفرستید
  2. تصویر کاربر Foroogh پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   بفرمایید دکتر آخرین اکو شهریور سال۹۹
  3. تصویر کاربر Foroogh پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   بفرمایید دکتر آخرین اکو شهریور سال۹۹
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اگر بتوانید زودتر برای ویزیت بیایید بهتر است چون این یک نارسایی شدید دارد که تنگی نفستان هم از همان است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۲۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  دکتر جان مادرم دکترا بهش گفتن دریچه قلب گشاد و پمپاژ خون ۲۵ درصد هس ک عمل ریسک داره دارو استفاده کنه الان ۱۵ روز داره دارو استفاده میکنه اما بعد هر غذایی حالا بلدرچین کبابی باشه یا سبزیجات بخار پز میگه دل درد دارم موندیم چکار کنیم ؟؟!دکتر جان شما چ توصیه ای می‌کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   دارو چه می خورند
  2. تصویر کاربر لیلا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   رزورکسین5
   مایوکارمت-وانس47/5
   ویتامین ب1
   300
   فوروزماید40
   اسپیرونولاکتون25
   فولیک اسید 5
   سی لاکس
   ویتامین D50000
  3. تصویر کاربر لیلا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   رزورکسین5
   مایوکارمت-وانس47/5
   ویتامین ب1
   300
   فوروزماید40
   اسپیرونولاکتون25
   فولیک اسید 5
   سی لاکس
   ویتامین D50000
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   فورزومایدشان را کمی بیشتر کنید تا آب اضافی به شکمشان فشار نیاورد قرص پنتاپرازول ۴۰ را هم بهشان اضافه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر غضنفری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین اقای دکترمن ۱۰روزپیش نوارقلب واکو تست ورزش دادم دکترم فرمودند گشادی دریچه قلب دارین درد داشتم روقفسه سینه وپشت قلبم ولی بااینکه دارومیخورم روزی بیشتراز۲۰ باردرد دارم واذیت میشم چیکارباید بکنم داروهم بهمبیزوپرلول ۲/5 وآاسآ وکلیدینیوم سی دادن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر تست وررش سالم بوده نگران نباشی این درد از قلب نیست گشادی میترال را هم فراموش کنید به هیچ وجه علامت نمی دهد و بسیاری به ان مبتلا هستند و هیچ خطری هم ندارد
  2. تصویر کاربر غضنفری یکشنبه ۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام ممنونم اقای دکتر والا اول نوارقلب واکو انجام دادن گفتن دریچه قلب گشادهستش بعد گفتن برید تست ورزش تابگم چیکارباید کرد الان دردروی قلبم وپشت قلبم زیاده شاید هر ساعت چندین بار یعنی داروهام خوبه نگران دردش نباشم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   نه نگران نباشید تست ورزش سالم تا حد زیادی نگرانی های قلبی را رفع نمی کند
  4. تصویر کاربر غضنفری دوشنبه ۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یه دنیاممنونم ازشمااقای دکتر وهمچنین ممنونم ازآقای فیض ابادی که معرفی کردشماروبمن
   تاچه مدت داروهامو بخورم که بخوام بیام ویزیت بشم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   حداقل شش ماه بعد ویزیت شوبد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ، خانمی ۴۷ساله هستم که دکتر قلب رفتم و گفت دریچه قلب شما بر اثر استرس ها باز شده میخواستم ببینم میتونم عکس رو به شما نشون بدم؟
  که راهنماییم کنید!

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   بفرمایید عکس گزارش اکو را بفرستید اینجا
  2. تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ممنونم اقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   اینها که گزارش اکو نیستند هیچ کدام
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام من یه جوان ۴۲ ساله و ورزشکار هستم که خودم و خانوادم سابقه هیچگونه بیماری قلبی نداریم
  چند روزی درد در سینه و تنگی نفس داشتم که بعد از گرفتن اکو و نوار قلب معلوم شد دریچه قلبم گشاد شده
  خواستم بدونم دوباره خوب میشم و میتونم ورزش کنم دوما خطرناک هست یانه
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام گشادی خفیف دریچه چیز مهمی نیست اما اگر شدید باشد نیاز به پیگیری دائم دارد برای بررسی درد باید تست ورزش شوید تا مشخص شود که آیا درد قلبی هست یا خیر

 • تصویر کاربر Hadi سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  اقای دکتر به من گفتن که تنها راهش فقط عمل هستش
  گاها هم درد میکنه قلبم و ضربان قلبم داعم روی ۴۵ تا ۴۰ هستش
  مشکلم گشادی دریچه هستش و دکتر هیچ دارویی تجویز نکرد
  اقای دکتر من خیلی نگرانم یعنی اصلا مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر نازی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مادربزرگ من 60 سالش تاالان هیچ عملی انجام نداده و مشکل خاصیم نداره تا چند وقت پیش که شوهرش فوت کرد و چندباریم که دخترش حالش بدشد ضربان قلبش بالا رفت ما ترسیدیم و اکوو تخصصی انجام داد گفته که دریچه های قلبش دچار شل شدگی شدن و نیاز ب عمل باز داره ما پدربزرگموبعد از عمل از دست دادیم و هنوز هفتمشم نیومده خاستم ببینم عملش خطرناکه؟ هزینه عملش چقدره؟و خیلی لاغر و ضعیفم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام

   نارسایی دریچه به همراه افت کارکرد انقباضی قلب وجود دارد باید تکلیف رگهای قلب مشخص بشه و دریچه تعویض بشه

 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام خدمت خدمت دکتر نجفی من ۱۸ سالم هست و گشادی دریچه قلب دارم همون پرولاپس و الان میخواستم بدونم میتونم ورزش کنم،من فوتبالیست هستم،بعد تو تنفسم مشکلی پیش نمیاد؟
  ممنون میشوم‌پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر فقط پرولاپس هست

   ورزش هیچ منعی نداره

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترچندوقت پیش نوارقلب واکو وتست ورزش گرفتم دکترگفتن که گشادگی دریچه قلب ولی الان سمت چپ سینه ام داغ وسوزش داره شدید دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اکر تست ورزش نرمال باشه احتمال بیماری قلبی کم هست 

   اگر اضطراب دارید درمان کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر با مدارک مراجعهدکنید

 • تصویر کاربر کوثردیاری سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ۲۶سالمه متاهل هستم دوسال پیش شب ساعت ۱۱ دردشدید قفسه سینه داشتم کتف و دست چپم هم باهاش درد میکرد و تنگی نفس داشتم تا ساعت ۵صبح ادامه داشت روز بعد خوب بودم بعد از اون گهگاهی درد داشتم یکسال گذشت یه شب بعد از خوندن یه کتاب بود که احساس کردم پاهام کاملا یخه بعد درد قفسه سینه و تپش قلب شدید و ضربان تند سریع رفتیم دکتر سرم وصل کردم و چندتا امپول زد تا تپش قلب و ضربانم کم شد بعد از اون که مراجعه کردم به پزشک گفت شلی میترال داری وهیچ دارویی و یل مسکنی تجویز نکرد گهگاهی درد دارم هفته پیش سرماخوردم استخوان قفسه سینه ام و کتم و دست چپم چندروز مداوم درد میکرد شب که دراز میکشیدم دیگه نمیتونستم دست چپم رو بالا بیارم یا تکون بدم اونم مسکن خوردم خوب شد حالا سه روزه مدام پاهام سرده و درد ضعیفی دارم واقعا دارم نگران میشم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این علایم اضطرابیه و قلبی نیست

   اما بهتره معاینه شوید و تست ورزش هم برای اطمینان انجام دهید

درحال دریافت اطلاعات
واریس در پاها بیماری بسیار شایعیست، بخصوص در خانم ها. شاید شما به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه…
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
واریس در پاها بیماری بسیار شایعیست، بخصوص در خانم ها. شاید شما به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه…
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر