عوارض بالون زدن قلب چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش کم تهاجمی باز نمودن رگ های بسته قلب است ولی باید عوارض بالون زدن قلب یا عوارض گذاشتن فنر در قلب را نیز مدنظر داشت.

عوارض بالون زدن قلب

بالون قلب چیست؟

بالون زدن قلب یا بالن قلب روشی است که از آن برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود.در آنژیوپلاستی عروق کرونر یک بالون کوچک به صورت موقت در ناحیه بسته شریان جایگذاری می شود تا به عریض نمودن آن کمک کند.

چه موقع پزشک برای قلب بالون و فنر میزند؟

شایعترین عوارض balloon angioplasty یا عوارض بالون زدن قلب

بسیاری از بیماران پیش از آنکه برایشان وقت گذاشتن فنر در قلب را در بیمارستان ها مشخص کنم، از من می پرسند که آیا استنت گذاری عوارض دارد یا خیر؟

من نیز در پاسخ همیشه این سوال را از بیمارانم می پرسم که اگر قرار باشد از خیابان عبور کنند، آیا ممکن است حادثه ای برایشان رخ دهد یا خیر؟

بیمار نیز در پاسخ می گوید: بله! پس در آنژیوپلاستی یا گذاشتن فنر در قلب نیز مانند هر کار دیگری ممکن است عوارضی ایجاد شود. خونریزی شایعترین عارضه آنژیوپلاستی یا فنر گذاشتن قلب است. این خونریزی ممکن است در محل ورود وسایل آنژیوگرافی در کشاله ران یا مچ دست رخ دهد. امروزه توسعه در روش رادیال یا همان آنژیوگرافی از طریق مچ دست شانس خونریزی محل آنژیوگرافی را به شدت کاهش داده است.

از دیگر عوارض گذاشتن فنر در قلب این است که  گاهی ممکن است به هنگام بادکردن بالن آنژیوپلاستی و استنت گذاری ، رگ قلب دچار پارگی شود. پزشک متخصص قلب و عروق در این مورد با استفاده از وسایل موجود می تواند از ادامه خونریزی ممانعت بعمل آورد. گاهی حین گذاشتن فنر در قلب عوارضی اتفاق می افتد که مجبوریم بیمار را به طور اورژانسی برای عمل قلب باز آماده کنیم؛ مثلا ممکن است پارگی رگ در حین آنژیوپلاستی به خوبی درمان نشود.

درد قفسه سینه به طور شدید نیز از عوارض گذاشتن فنر در قلب است که علت آن در معرض کم اکسیژن قرار گرفتن قلب بوده و حالت شبیه سکته قلبی باشد. به صورت کلی عوارض آنژیوپلاستی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

۱- تنگ شدن مجدد شریان(restenosis) بعد از بالون زدن قلب

از عوارض آنژیوپلاستی این است که در برخی مواقع جریان خون رگ مسدود می شود که علت آن هم آزاد شدن موادی است که از پشت استنت به داخل جریان خون آزاد می شود. تنگ شدن مجدد در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد از جمله عوارض بالون زدن قلب است. فنر قلب به منظور کاهش تنگی مجدد طراحی شده است. استنت های فلزی خالص اصل، شانس تنگی مجدد را تا ۲۰ درصد کاهش می دهند و استفاده از استنت دارویی این میزان را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.

۲- ایجاد لخته های خونی بعد از بالون قلب

تشکیل لخته های خونی حتی در هفته یا ماه های اول پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر در لابه لای استنت از جمله عوارض فنر قلب است. این لخته ها ممکن است سبب بروز حمله قلبی شوند. به منظور کاهش عوارض بالون زدن قلب و شانس ایجاد لخته در استنت ها، مصرف آسپیرین ، کلوپیدوگرل یا پلاویکس و داروهای دیگر، دقیقا طبق دستور دکتر متخصص قلب و عروق بسیار مهم است. در مورد مدت زمان مصرف این داروها یا قطع آن ها در صورت انجام جراحی باز قلب با دکتر قلب خود مشورت کنید.

۳- خونریزی بعد از بالون زدن قلب

ممکن است در محل نصب کاتتر در دست یا پا خونریزی دیده شود. معمولا این خونریزی ها در حدی است که تنها موجب ایجاد کبودی می شود. اما در صورت خونریزی جدی به تزریق خون و اقدامات جراحی نیاز دارد.

۴- حمله قلبی

حمله قلبی از جمله عوارض بالن زدن قلب بسیار نادر است اما ممکن است طی انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر صورت گیرد.

۵- آسیب شریان کرونر

شریان کرونر ممکن است حین انجام آنژیوپلاستی پاره یا کنده شود. این مورد از عوارض بالون زدن قلب است که در صورت وخیم بودن میتواند به ضرورت انجام عمل قلب باز اورژانسی بینجامد.

۶- مشکلات کلیوی

موادی که طی آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت ها استفاده می شود، ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود؛ به خصوص در افرادی که از پیش مشکلات کلیوی دارند. اگر جزء افراد در معرض خطر هستید، متخصص قلب و عروق ممکن است دارویی تجویز کند تا به حفاظت از کلیه ها کمک کند.

۷- سکته مغزی

طی آنژیوپلاستی عروق کرونر، لخته های خونی که ممکن است روی کاتتر ایجاد شوند می توانند جدا شده و به سمت مغز حرکت کنند. رقیق کننده های خونی به منظور کاهش این خطر تجویز می شوند. سکته مغزی از جمله عوارض بالون زدن قلب است که می تواند در اثر جدا شدن پلاک چربی هنگامی که کاتتر در آئورت پیچ خورده است نیز اتفاق بیفتد.

۸-ضربان غیرطبیعی قلب

قلب ممکن است در اثر بالون زدن عروق کرونر تحریک شود و ضربان آن بسیار تند با کند گردد. این مورد از عوارض بالون زدن قلب حالت معمولا گذراست اما گاهی استفاده از دارو یا دستگاه تنظیم ضربان قلب لازم است.

البته پزشک متخصص برای اغلب موارد فوق راه حل مناسب را پیدا می کند؛ پس نباید به خاطر ترس از تصادف، از خیابان عبور نکرد!

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

عوارض بالون زدن قلب چیست؟
4 (80%) 2 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرا.ه جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید شوهر من دو هفته هست بالون قلب زده تو این دوهفته دکتر قرص پلاویکس رو روزی دوبار تجویز کردن بعد از دوهفته گفتن روزی یکی مصرف کنن از وقتی که روزی یکی شده سمت راستش که قبل از بالون درد میکرد یک درد خفیفی داره و قلبشون درد گرفته اشکالی ندارد این درد ها طبیعیه لطفاً راهنمایی فرمایید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   ارتباطي به نوع مصرف دارو نداره
   ولي بهتره به پزشكشون اطلاع بدن
 • تصویر کاربرسعید سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر نجفی
  پدر بنده 70 سال سن دارند ، حدود چهار ماه پیش در منزل ایشون دچار گرفتگی رگ شدند که همراه با عرق سرد و بی حالی مواجه شدند ، که حدود چهار روز در بیمارستان بستری بودند و سپس جهت بازکردن رگ ها به دکتر خسروی مراجعه کرده که گزارش انژیوپلاستی خدمت شما ارسال میکنم .
  سوال بنده از جنابعالی درمورد
  1 تغذیه باید به چه صورت باشه به عنوان مثال از کره به عنوان صبحانه میتوانند استفاده کنند یا غذا های سرخ کردنی.
  2 رانندگی ایا مانعی دارد
  3 ایا از استخر سونا و جکوزی میتوانند استفاده کنند
  4 ورزش سنگین و کار های سنگین ایا میتوانند انجام دهند
  5 ایا احتمال گرفتگی مجدد وجود دارد .
  6 ایا از شراب قرمز میتوانند استفاده کند .
  داروی مصرفی پنتو پترازول ، زیلت 75 ،
  اسپیرین ، اترواستاتین 40
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   سوال اول رژيم غذايي كم كالري و كم نمك
   خير
   بهتره تغييرات دماي بدن زياد نباشد مثلا سونا خوب نيست
   ورزش معمول
   بله
   بله
 • تصویر کاربراحسان سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  پدر بنده هفته پیش آنژیوپلاستی شدند و بعد از آنژیوپلاستی به ccu منتقل شدند و بعد از نیم ساعت و علائم احتمال دادند لخته در استنت ایجاد شده و سریع آنژیوپلاستی مجدد انجام دادند و رگ را پاکسازی کردند و دو روز در ccu بودند و اکو گرفتند و گفتند عملکرد قلب افت کرده و گفتند بعد از مدتی رفع می شود الان بعد از گذشت یک هفته شب ها سرفه دارند و خس خس سینه هم است.لطفا راهنمایی بفرمایید.
  از راهنمایی و لطف شما متشکرم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   بيمار بايد حتما ويزيت و معاينه شود
   بايد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربررامين یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سوزش در ناحيه قفسه سينه و زير بغل داشتم . تست ورزش دادم و دكتر اعلام نمود كه تاليوم اسكن انجام دهم . نتيجه تاليوم اسكن چيزي نشان نداد . 6 ماه بعد مجددا تست ورزش دادم و باز هم متخصص قلب ديگري اعلام نمود كه نتيجه تست ورزش خوب نيست . مدارك قبلي را نشان دادم و اعلام شد كه براي اطمينان آنژيو گرافي انجام دهم .
  آنژيو گرافي در بيمارستان دي انجام و اعلام گرديد گرفتگي 3 رگ قلب مشاهده مي گردد و بايد استنت بگذارم .آيا بايد اين كار انجام شود ؟‌
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   بايد سي دي انژيو ديده شود تا بشه نظر داد
 • تصویر کاربرمنصور یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دیابتی هستم با مصرف انسولین قبل از انژیوپلاستی زیپمت هم‌مصرف می کردم ادامه مصرف ان با پلاویگس ومتوهگزال مشکلی ندارد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   خير مشكلي نداره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر