عوارض بالون زدن قلب چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش کم تهاجمی باز نمودن رگ های بسته قلب است ولی باید عوارض بالون زدن قلب یا عوارض گذاشتن فنر در قلب را نیز مدنظر داشت.

عوارض بالون زدن قلب

بالون قلب چیست؟

بالون زدن قلب یا بالن قلب روشی است که از آن برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود.در آنژیوپلاستی عروق کرونر یک بالون کوچک به صورت موقت در ناحیه بسته شریان جایگذاری می شود تا به عریض نمودن آن کمک کند.

چه موقع پزشک برای قلب بالون و فنر میزند؟

شایعترین عوارض balloon angioplasty یا عوارض بالون زدن قلب

بسیاری از بیماران پیش از آنکه برایشان وقت گذاشتن فنر در قلب را در بیمارستان ها مشخص کنم، از من می پرسند که آیا استنت گذاری عوارض دارد یا خیر؟

من نیز در پاسخ همیشه این سوال را از بیمارانم می پرسم که اگر قرار باشد از خیابان عبور کنند، آیا ممکن است حادثه ای برایشان رخ دهد یا خیر؟

بیمار نیز در پاسخ می گوید: بله! پس در آنژیوپلاستی یا گذاشتن فنر در قلب نیز مانند هر کار دیگری ممکن است عوارضی ایجاد شود. خونریزی شایعترین عارضه آنژیوپلاستی یا فنر گذاشتن قلب است. این خونریزی ممکن است در محل ورود وسایل آنژیوگرافی در کشاله ران یا مچ دست رخ دهد. امروزه توسعه در روش رادیال یا همان آنژیوگرافی از طریق مچ دست شانس خونریزی محل آنژیوگرافی را به شدت کاهش داده است.

از دیگر عوارض گذاشتن فنر در قلب این است که  گاهی ممکن است به هنگام بادکردن بالن آنژیوپلاستی و استنت گذاری ، رگ قلب دچار پارگی شود. پزشک متخصص قلب و عروق در این مورد با استفاده از وسایل موجود می تواند از ادامه خونریزی ممانعت بعمل آورد. گاهی حین گذاشتن فنر در قلب عوارضی اتفاق می افتد که مجبوریم بیمار را به طور اورژانسی برای عمل قلب باز آماده کنیم؛ مثلا ممکن است پارگی رگ در حین آنژیوپلاستی به خوبی درمان نشود.

توضیح دکتر محمد حسین نجفی در مورد آنژیوپلاستی عروق کرونر را با زدن روی دکمه زیر بخوانید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

درد قفسه سینه به طور شدید نیز از عوارض گذاشتن فنر در قلب است که علت آن در معرض کم اکسیژن قرار گرفتن قلب بوده و حالت شبیه سکته قلبی باشد. به صورت کلی عوارض آنژیوپلاستی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

۱- تنگ شدن مجدد شریان(restenosis) بعد از بالون زدن قلب

از عوارض آنژیوپلاستی این است که در برخی مواقع جریان خون رگ مسدود می شود که علت آن هم آزاد شدن موادی است که از پشت استنت به داخل جریان خون آزاد می شود. تنگ شدن مجدد در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد از جمله عوارض بالون زدن قلب است. فنر قلب به منظور کاهش تنگی مجدد طراحی شده است. استنت های فلزی خالص اصل، شانس تنگی مجدد را تا ۲۰ درصد کاهش می دهند و استفاده از استنت دارویی این میزان را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.

۲- ایجاد لخته های خونی بعد از بالون قلب

تشکیل لخته های خونی حتی در هفته یا ماه های اول پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر در لابه لای استنت از جمله عوارض فنر قلب است. این لخته ها ممکن است سبب بروز حمله قلبی شوند. به منظور کاهش عوارض بالون زدن قلب و شانس ایجاد لخته در استنت ها، مصرف آسپیرین ، کلوپیدوگرل یا پلاویکس و داروهای دیگر، دقیقا طبق دستور دکتر متخصص قلب و عروق بسیار مهم است. در مورد مدت زمان مصرف این داروها یا قطع آن ها در صورت انجام جراحی باز قلب با دکتر قلب خود مشورت کنید.

۳- خونریزی بعد از بالون زدن قلب

ممکن است در محل نصب کاتتر در دست یا پا خونریزی دیده شود. معمولا این خونریزی ها در حدی است که تنها موجب ایجاد کبودی می شود. اما در صورت خونریزی جدی به تزریق خون و اقدامات جراحی نیاز دارد.

۴- حمله قلبی

حمله قلبی از جمله عوارض بالن زدن قلب بسیار نادر است اما ممکن است طی انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر صورت گیرد.

۵- آسیب شریان کرونر

شریان کرونر ممکن است حین انجام آنژیوپلاستی پاره یا کنده شود. این مورد از عوارض بالون زدن قلب است که در صورت وخیم بودن میتواند به ضرورت انجام عمل قلب باز اورژانسی بینجامد.

۶- مشکلات کلیوی

موادی که طی آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت ها استفاده می شود، ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود؛ به خصوص در افرادی که از پیش مشکلات کلیوی دارند. اگر جزء افراد در معرض خطر هستید، متخصص قلب و عروق ممکن است دارویی تجویز کند تا به حفاظت از کلیه ها کمک کند.

۷- سکته مغزی

طی آنژیوپلاستی عروق کرونر، لخته های خونی که ممکن است روی کاتتر ایجاد شوند می توانند جدا شده و به سمت مغز حرکت کنند. رقیق کننده های خونی به منظور کاهش این خطر تجویز می شوند. سکته مغزی از جمله عوارض بالون زدن قلب است که می تواند در اثر جدا شدن پلاک چربی هنگامی که کاتتر در آئورت پیچ خورده است نیز اتفاق بیفتد.

۸-ضربان غیرطبیعی قلب

قلب ممکن است در اثر بالون زدن عروق کرونر تحریک شود و ضربان آن بسیار تند با کند گردد. این مورد از عوارض بالون زدن قلب حالت معمولا گذراست اما گاهی استفاده از دارو یا دستگاه تنظیم ضربان قلب لازم است.

البته پزشک متخصص برای اغلب موارد فوق راه حل مناسب را پیدا می کند؛ پس نباید به خاطر ترس از تصادف، از خیابان عبور نکرد!

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر النا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من الان چندسال که احساس میکنم دچار استرس و اضطراب شدم و این باعث شد نتونم روی درس هام خوب تمرکز کنم میخواستم ببینم اگه امکانش هست راهنماییم کنید که چکار کنم که این اضطراب کم بشه بتونم روی درس هام تمرکز داشته باشم هنگام کنفرانس های کلاسیم هم نمیتونم خوب ارائه بدم
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید پدرم چندروز قبل آنژیوگرافی شده 99 درصدرگ قلب گرفته بوده که با بالن وفنرباز شده خودش میگه موقع آنژیوانگاردرد شدیدی توقفسه سینه داشته یکی دیگه از رگ هاشون 70 درصدگرفتگی داره وقراره چهل روز دیگه دوباره آنژیو بشن من خیلی میترسم چون شنیدم آنژیوخطرناکه اگه میشع یکم توضیح بدید که چقدر خطرداره برلی ایشون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   آنژیو مثل هر اقدامی تا حدی ریسک داره که در هر فرد بسته به شرایط فرق داره

   باید دید ایا سودش بیشتره یا احتمال عوارض

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیمار دو سال پیش عمل قلب انجام داده یک ماه پیش بعد از سیتی انژیو گرفتی یک رگ مشخص شده گویا دز قرص چربی که قبلا پیشنهاد شده بوده کم بوده و الان قرص چربی با دزبالاتر از قبل( ۸۰ ) تجویز شده و انژیو پلاستی و در صورت لزوم استنت گذاری پیشنهاد شده. فعلا بعد از گذشت یک ماه درد قفسه سینه حین پیاده روی کم شده.قبل انجام انژیو با توجه به عوارض انژیو ایا بهتر نیست یک سیتی انژیو مجدد گرفته بشه؟ ایا احتمال داره با مصرف قرص چربی گرفتگی رگ تغییر کنه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.خیر 

   قرص چربی معمولا شدت انسداد رو کم نمیکنه بهتره در صورت داشتن علایم آنژیو انجام شود

 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 63 سال سن دارد بعد عمل دیسک کمردچارلخته شدن خون درپا شده بعد از 3روز دربیمارستان امروز حالش بهم خورده ودچارتنگی نفس شده درسی سی یو بستری شده چکار کنیم لطف بفرماییدجواب سریع ممنون شهرستان قوچان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا دچار امبولی ریه شدن

   باید بررسی و سی تی آنژیو بشن و درمان مثل لخته پا دارویی هست

 • تصویر کاربر عبداله سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.بنده جوانی 32ساله درتابستان انژیوشدم ومعلوم شدسه رگم تقریبا بالای 70درصد گرفته دورگم بافنر25و35بازشد.بعداز چهارماه دیگه دوباره مراجعه کردم برایه رگ سوم ورگ اصلیم دوباره انژیو شدم معلوم شد رگهایه قبلیم دوباره گرفته دوبار بالن ویک استنت دیگه گذاشتیم تادوباره بازشدن رگ اصلیم هنوز مونده دکترمحمداحمدی درتبریز فرمودن قرص پلاویکس رو مرتب نخوردی درحالی که مرتب خوردم سیگارهم نمیکشم تقریبا 9ماهه.خواستم بفرمایید چرا استنت ها دوباره گرفته وچکارکنم که دوباره گرفتگی نداشته باشن؟؟پلاویکس رو روزی چندباروچه ساعتی بخورم؟؟برایه رگ سوم واصلیم چکارکنم که تقریبا بالای 70درصد گرفته؟؟چرادرسن 32سالگی دچاراین مشکل شدم؟؟ترس واسترس درگرفتگی رگ تاثیردارد؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   پاسختون قبلا داده شد

   اصطراب هم میتونه عامل باشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر