با کاردیومیوپاتی بطن راست آشنا شوید

کاردیومیوپاتی بطن راست

کاردیومیوپاتی بطن راست یا دیسپلازی اریتموژن بطن راست که گاهی کاردیومیوپاتی اریتموژن بطن راست نیز نامیده می شود یک شکل نادر از کاردیومیوپاتی است که در آن عضله قلبی بطن راست (RV) توسط چربی و یا بافت فیبروز جایگزین می گردد.

در کاردیومیوپاتی بطن راست ، بطن راست متسع شده و بطورضعیف منقبض می شود و در نتیجه توانایی قلب برای پمپاژ خون معمولا ضعیف می گردد. بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی بطن راست یا ARVD اغلب ریتم غیر طبیعی قلب دارند که می تواند خطر ابتلا به ایست قلبی ناگهانی یا مرگ را در آنها افزایش دهد.

علت  آریتمی کاردیومیوپاتی بطن راست

علت کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD ناشناخته است. احتمال رخ دادن آن در حدود ۱ در هر ۵۰۰۰ نفر است. کاردیومیوپاتی بطن راست می تواند با هیچ سابقه خانوادگی اتفاق بیفتد.. سابقه خانوادگی کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD  حداقل در ۳۰ تا ۵۰ درصد از موارد است. بنابراین توصیه می شود که همه اعضای درجه اول و دوم خانواده (پدر و مادر، خواهر و برادر، فرزندان، نوه ها، عمو، عمه، برادرزاده، خواهرزاده) حتی در نبود علایم به دقت برای این شکل از کاردیومیوپاتی ارزیابی شوند.

محققان دو الگوی وراثت برای کاردیومیوپاتی بطن راست یافته اند:

اتوزومال غالب

هنگامی که یکی از والدین مبتلا به کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD است. مطالعات نشان می دهد که در این خانواده ها، اعضای خانواده و به احتمال ۵۰ درصد این وضعیت را به ارث می ببرند، اگر چه علائم و سن شروع ممکن است بین اعضای خانواده متفاوت باشد. ARVD در برخی از مکان های جغرافیایی، مانند ایتالیا، رایجتر است.

اتوزومال مغلوب

(شکلی است که بیماری نکساس نامیده میشود) که با علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD در بالا ذکر شده تشخیص داده میشود. بیماری نکساس با ضخیم شدن لایه بیرونی پوست کف دست و کف پا (هیپرکراتوزیس) و ضخیم شدن مو، “پشم مانند” همراه است.

همه ژن های خاص به عنوان یک علت برای کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD شناسایی نشده اند. محققان در حال تلاش برای شناسایی جهش های ژنی خاص و مکان کروموزومی مرتبط با ARVD میباشند.

کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD همچنین ممکن است به علل غیر ژنتیکی مانند اختلالات مادرزادی (موثر بر بطن راست)، میوکاردیت ویروسی یا التهابی مرتبط باشد.

علائم و نشانه های دیسپلازی آریتمی بطن راست

کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD معمولا در سنین جوانی (معمولا کمتر از ۴۰ سال) تشخیص داده میشود و ممکن است باعث مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران شود. علائم عبارتند از:

آریتمی بطنی

ریتم نامنظم قلب که منشاء آن در بطن و یا حفره های پایین تر از قلب – شایع ترین تاکی کاردی بطنی است.

تپش قلب

تپش قلب، تکان و لرزش در قفسه سینه به دلیل ریتم غیر طبیعی قلب

سرگیجه

سرگیجه سبکی سر، یا غش ناشی از ریتم نامنظم قلب می تواند نشانه کاردیومیوپاتی بطن راست باشد.

مرگ ناگهانی قلبی 

مرگ ناگهانی قلب می تواند اولین نشانه از کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD باشد.

نارسایی قلبی 

نارسایی قلبی، تنگی نفس با فعالیت، عدم توانایی در انجام فعالیت های عادی بدون خستگی، تورم در پاها، مچ پا و ساق پا (ادم)

تشخیص دیسپلازی اریتموژنیک بطن راست

کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD بر اساس سابقه ی پزشکی، معاینه فیزیکی، و آزمایش (اکوکاردیوگرام، مانیتور هولتر، تست های الکتروفیزیولوژیک، MRI قلب، و یا سی تی اسکن قلب تشخیص داده می شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب (MRI) برای تشخیص کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD توصیه می شود، به این عنوان که میتواند به حفره های بافت فیبر و چربی میوکارد بطن راست (RV) نفوذ کند. همچنین می تواند ابعاد افزایش یافته  RV و همچنین اختلالات در حرکت دیواره نشان دهد. متاسفانه، کیفیت تصویر اغلب به علت ریتم های نامنظم قلبی با محدودیت هایی همراه است. به همین دلیل، بیمار همچنین ممکن است تحت انجام یک CT اسکن قلبی برای تایید یا رد تشخیص ARVD قرار بگیرد. این تست تصویربرداری می تواند اختلالات مشخصه RV قلب و یا حفره RV تشخیص دهد. بر خلاف MRI، سی تی اسکن می تواند در بیمارانی که یک دستگاه کاشته شده در بدن (به عنوان مثال ضربان ساز، دفیبریلاتور) دارند انجام شود.

در صورتی که بیمار این ویژگیها را دارا باشد تشخیص ARVD تایید میشود :

– عملکرد غیر طبیعی بطن راست (RV)

– ارتشاح چربی و یا فیبروز چربی از بطن راست عضله قلب (میوکارد)

– ECGغیر طبیعی

– آریتمی (تاکی کاردی فوق بطنی، تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی، به خصوص با ورزش)

– سابقه خانوادگی ARVD

درمان دیسپلازی آریتمی بطن راست

هیچ درمان قطعی شناخته شده ایی برای کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD وجود ندارد. درمان معمولا کنترل آریتمی بطنی بیمار و مدیریت نارسایی قلبی است. هدف اصلی از درمان جلوگیری از آریتمی های قلبی پایدار و یا مرگ ناگهانی میباشد. بنابراین، درمان دارویی ضد آریتمی اغلب درمانیست که مورد استفاده قرار میگیرد. آریتمی های بطنی مکرر که با درمان های دارویی بطور موفقیت آمیزی درمان نمیشوند ممکن است با ابلیشن رادیو فرکانسی درمان شوند. بیمارانی که تصور می شود در معرض خطر مرگ ناگهانی هستند معمولا با دفیبریلاتورهای قابل کاشت (ICD) درمان می شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  من خانم 35 ساله هستم بعد سنگینی قفسه سینه دارم احساس میکنم باد جمع شده در قفسه سینه و بعد شروع میکنه به سوز زدن و نفس تنگی ایجاد میشه و بعد از اون درد گلو شروع میشه و بعد دهان و بعضی اوقات بوی غذا هم خیلی بیش از حد اذیت کننده میشه برام و بین دو کتف هم درد ایجاد می‌کنه و وقتی خمیازه و نفس عمیق میکشم نوک انگشتان دست تز میشه و بعضی اوقات هم بالاتر از معده و سمت چپ میپره دکتر معده مراجعه کردم قرص استفاده کردم 6 ماه ولی بدتر شد این مشکلات حالا میخواستم بپرسم مشکلم از قلبم هست یا نه آخه مادرم و خواهرم آنژیو گرافی کردن حالا میخواستم مطمئنم شم از گفته های شما ببینم هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   ببخشید نوار قلب گرفتیم گفت مشکلی نیست سالم هست حالا اکو هم بگیرم حتما یا نه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر علایم ادامه دارد یک بار بگیرید که خیالتان راحت شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من میخواستم از شما در مورد فلج بطنی بپرسم که یعنی فلج بطنی یعنی چی و درمانش چی میتونه باشه واقعیتش من دوستم مدتها پیش تنگی نفس عجیبی داشت و بسیار باشگاه میره و قلیون میکشه تا دکتر گفته بود ی مدت باشگاه و دود بذاره کنار تااینکه دوباده درداش شروع شد که دکتر گفته فلج بطنی هس درمانش چیه؟و اینکه نگران کننده هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   دقیقا نمیدانم منظورشان از فلج بطنی چه بوده ولی اگر منظور ضعیف شدن قلب بوده یعنی نارسایی قلبی پیدا کرده اند و کارکرد قلبشان ضعیف شده، اگر منظور این بیماری بوده که بیماری جدی است و نیاز به درمان و پیگیری دارد
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من قبلا هم چند بار وقتتونو گرفتم آقای دکتر . سوال بنده این هستش ک من بیماری مادرزادی دریچه آئورت دولتی و اتساع آئورت 4.8 دارم . آیا با توجه ب شیوع کرونا من جزو آندسته از بیماران پر خطر هستم یا خیر؟ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر بیماران پرخطر بیمارانی هستند که ایمنی ضعیف تری دارند که شما از ان دسته نیستید، البته همه ی موارد را رعایت کنید که مبتلا نشوید و حاگر خدای نکرده مبتلا شدید حتما سعی کنید زیر نظر پزشک باشید و خوددرمانی نکنید
 • تصویر کاربر hossein پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام. پدر من 78 سالشه و اکو 10 درصد داره د زیر سینه احساس گرفتگی داره. باطری قلب تجویز شد. آیا تحمل باطری رو میتونه داشته باشه؟ با سلام. پدر من 78 سالشه و اکو 10 درصد داره د زیر سینه احساس گرفتگی داره. باطری قلب تجویز شد. آیا تحمل باطری رو میتونه داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام

   گذاشتن باتری کار خیلی سخت و پیچیده‌ای و با ریسک بالایی نیست

   اگر پزشک تجویز کردن بهتره که  تعبیه بشه

 • تصویر کاربر مهری دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خانمی۳۵ ساله هستم که در حدود ا ماه پیش با حس تپش قلب و گاهی اوقات درد به پزشک مراجعه کردم اکو کردم نرمال بود فقط نارسایی میترال در حد۲ بود در تست ورزش هم به صورت تکی pvc داشتم البته تو نوار قلب اصلا pvcندارم فقط وقتی مانیتور کردم دیدم که pvc دارم البته شرایط استرسی هم به خاطر فوت پدرم برام به وجود اومده گاهی اوقات حس میکنم تپش قلبم زیاد میشه البته به خاطر شرایط کاری شیفت شب هم دارم لطفا راهنمایی کنید.ترمیم دریچه از الان ضروریه؟و برای pvc چه درمانی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف تا متوسط نیاز به اقدام درمانی خاصی نداره

   برای آریتمیتون میتونید پروپرانولول ۲۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و باید زمینه بروز اریتمی که اضطراب هست جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر یاسمین پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد عزیز و فرهیخته آقای دکتر یه سوال داشتم که آیا منی که 30 سالمه و راحت ورزش میکنم و فوتبالم یک ساعت ونیم میدوام بازی میکنم یزره نفس نفس خستگی ندارم آیا قلب سالمی دارم؟ از لحاظ رگ ها و دریچه ها؟ چند درصد میشه گفت قلب سالم و خوبی دارم که میتونم کوه برم فوتبال بازی کنم راحت....بدون مشگل .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا بله

   ولی بدون معاینه نمیشه نطر صد در صدی داد

 • تصویر کاربر عابد جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر من 53 ساله س و امسال دچار سکته قلبی شد و استنت و باتری قلب هم کار گذاشته
  الان بعد از چهار ماه سرفه های مداوم می‌کنه فقط وقتی دراز میکشه سرفه های کمتر میشه
  میخواستم بدونم می‌تونه از چی باشه و درمانش چیه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نارسایی قلبی یا آمبولی ریه یا  عفونت ریوی و یا علل دیگر باشد بیمار باید معاینه شود

 • تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود 7 ماه پیش دچار آریتمی شدیدی شدم و بعد گرفتن اکو معلوم شد که EF قلبم در حدود 30 تا 35 درصد است .در حال حاضر دارو مصرف میکنم آیا من میتوانم روزه بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.خیر نمیتونید

 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 34 ساله هستم خواستم بپرسم اگر پزشک آب دور قلب را بکشد و دوباره برگردد و دوباره بکشد و برگردد تکلیف چیست باید چکار کرد منظورم اینکه درمان قطعی داره یا خیر !!؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید دنبال علت گشت و داروهایی مثل کلشی سین یا کورتون تجویز کرد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من یه چندوقتیه قلبم درد میکنه ینی تحرک ک دارم قلب درد میگیرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   درد سینه هنگام فعالیت ممکنه ناشی از انسداد عروق ۳لب باشه

   باید جهت معاینه و تست ورزش مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
واریس در پاها بیماری بسیار شایعیست، بخصوص در خانم ها. شاید شما به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه…
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
واریس در پاها بیماری بسیار شایعیست، بخصوص در خانم ها. شاید شما به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه…
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر