با کاردیومیوپاتی بطن راست آشنا شوید

کاردیومیوپاتی بطن راست

کاردیومیوپاتی بطن راست یا دیسپلازی اریتموژن بطن راست که گاهی کاردیومیوپاتی اریتموژن بطن راست نیز نامیده می شود یک شکل نادر از کاردیومیوپاتی است که در آن عضله قلبی بطن راست (RV) توسط چربی و یا بافت فیبروز جایگزین می گردد.

در کاردیومیوپاتی بطن راست ، بطن راست متسع شده و بطورضعیف منقبض می شود و در نتیجه توانایی قلب برای پمپاژ خون معمولا ضعیف می گردد. بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی بطن راست یا ARVD اغلب ریتم غیر طبیعی قلب دارند که می تواند خطر ابتلا به ایست قلبی ناگهانی یا مرگ را در آنها افزایش دهد.

علت  آریتمی کاردیومیوپاتی بطن راست

علت کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD ناشناخته است. احتمال رخ دادن آن در حدود ۱ در هر ۵۰۰۰ نفر است. کاردیومیوپاتی بطن راست می تواند با هیچ سابقه خانوادگی اتفاق بیفتد.. سابقه خانوادگی کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD  حداقل در ۳۰ تا ۵۰ درصد از موارد است. بنابراین توصیه می شود که همه اعضای درجه اول و دوم خانواده (پدر و مادر، خواهر و برادر، فرزندان، نوه ها، عمو، عمه، برادرزاده، خواهرزاده) حتی در نبود علایم به دقت برای این شکل از کاردیومیوپاتی ارزیابی شوند.

محققان دو الگوی وراثت برای کاردیومیوپاتی بطن راست یافته اند:

اتوزومال غالب

هنگامی که یکی از والدین مبتلا به کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD است. مطالعات نشان می دهد که در این خانواده ها، اعضای خانواده و به احتمال ۵۰ درصد این وضعیت را به ارث می ببرند، اگر چه علائم و سن شروع ممکن است بین اعضای خانواده متفاوت باشد. ARVD در برخی از مکان های جغرافیایی، مانند ایتالیا، رایجتر است.

اتوزومال مغلوب

(شکلی است که بیماری نکساس نامیده میشود) که با علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD در بالا ذکر شده تشخیص داده میشود. بیماری نکساس با ضخیم شدن لایه بیرونی پوست کف دست و کف پا (هیپرکراتوزیس) و ضخیم شدن مو، “پشم مانند” همراه است.

همه ژن های خاص به عنوان یک علت برای کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD شناسایی نشده اند. محققان در حال تلاش برای شناسایی جهش های ژنی خاص و مکان کروموزومی مرتبط با ARVD میباشند.

کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD همچنین ممکن است به علل غیر ژنتیکی مانند اختلالات مادرزادی (موثر بر بطن راست)، میوکاردیت ویروسی یا التهابی مرتبط باشد.

علائم و نشانه های دیسپلازی آریتمی بطن راست

کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD معمولا در سنین جوانی (معمولا کمتر از ۴۰ سال) تشخیص داده میشود و ممکن است باعث مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران شود. علائم عبارتند از:

آریتمی بطنی

ریتم نامنظم قلب که منشاء آن در بطن و یا حفره های پایین تر از قلب – شایع ترین تاکی کاردی بطنی است.

تپش قلب

تپش قلب، تکان و لرزش در قفسه سینه به دلیل ریتم غیر طبیعی قلب

سرگیجه

سرگیجه سبکی سر، یا غش ناشی از ریتم نامنظم قلب می تواند نشانه کاردیومیوپاتی بطن راست باشد.

مرگ ناگهانی قلبی 

مرگ ناگهانی قلب می تواند اولین نشانه از کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD باشد.

نارسایی قلبی 

نارسایی قلبی، تنگی نفس با فعالیت، عدم توانایی در انجام فعالیت های عادی بدون خستگی، تورم در پاها، مچ پا و ساق پا (ادم)

تشخیص دیسپلازی اریتموژنیک بطن راست

کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD بر اساس سابقه ی پزشکی، معاینه فیزیکی، و آزمایش (اکوکاردیوگرام، مانیتور هولتر، تست های الکتروفیزیولوژیک، MRI قلب، و یا سی تی اسکن قلب تشخیص داده می شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب (MRI) برای تشخیص کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD توصیه می شود، به این عنوان که میتواند به حفره های بافت فیبر و چربی میوکارد بطن راست (RV) نفوذ کند. همچنین می تواند ابعاد افزایش یافته  RV و همچنین اختلالات در حرکت دیواره نشان دهد. متاسفانه، کیفیت تصویر اغلب به علت ریتم های نامنظم قلبی با محدودیت هایی همراه است. به همین دلیل، بیمار همچنین ممکن است تحت انجام یک CT اسکن قلبی برای تایید یا رد تشخیص ARVD قرار بگیرد. این تست تصویربرداری می تواند اختلالات مشخصه RV قلب و یا حفره RV تشخیص دهد. بر خلاف MRI، سی تی اسکن می تواند در بیمارانی که یک دستگاه کاشته شده در بدن (به عنوان مثال ضربان ساز، دفیبریلاتور) دارند انجام شود.

در صورتی که بیمار این ویژگیها را دارا باشد تشخیص ARVD تایید میشود :

– عملکرد غیر طبیعی بطن راست (RV)

– ارتشاح چربی و یا فیبروز چربی از بطن راست عضله قلب (میوکارد)

– ECGغیر طبیعی

– آریتمی (تاکی کاردی فوق بطنی، تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی، به خصوص با ورزش)

– سابقه خانوادگی ARVD

درمان دیسپلازی آریتمی بطن راست

هیچ درمان قطعی شناخته شده ایی برای کاردیومیوپاتی بطن راست ARVD وجود ندارد. درمان معمولا کنترل آریتمی بطنی بیمار و مدیریت نارسایی قلبی است. هدف اصلی از درمان جلوگیری از آریتمی های قلبی پایدار و یا مرگ ناگهانی میباشد. بنابراین، درمان دارویی ضد آریتمی اغلب درمانیست که مورد استفاده قرار میگیرد. آریتمی های بطنی مکرر که با درمان های دارویی بطور موفقیت آمیزی درمان نمیشوند ممکن است با ابلیشن رادیو فرکانسی درمان شوند. بیمارانی که تصور می شود در معرض خطر مرگ ناگهانی هستند معمولا با دفیبریلاتورهای قابل کاشت (ICD) درمان می شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هلن دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید
  آقای دکتر، سوالی داشتم من 21 سالمه، سه روز هست درد در ناحیه کتف سمت چپ دچار هستم..
  فقط غلظت خون هم دارم. دیروز هم موقعه ی پیاده روی پای چپم درد گرفت.. ولی بعدش خوب شد.
  آیا مشکلی هست آقای دکتر یا این که مسئله ای نیست؟ راستی قبلا ضربان قلبم خوب بود، ولی الان اومده پایین. و گاهی فقط دستم بی حس کمی میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   مسکن مصرف کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حالتون خوبه ؟ آقای دکتر مامان من 67 سال سن با سابقه ی فشار خون و چربی خون و نارسایی متوسط دریچه ی میترال دارن با سابقه ی سکته ی قلبی و فنر تو قلب شون گذاشتن با بازده ی قلبی 40 درصد. میخاستم از خدمتتون بپرسم آقای دکتر قرص متورال برای قلب کارایی بیشتری داره یا قرص کارودیلول 6/25 ؟ آقای دکتر فشار مامانم متغیر هست و از دوازده پایین تر و از هفده بالاتر نمیره و معمولا روی 14 ،15،16 هست و دکتر براشون لوزارتان 50 هر دوازده ساعت یه قرص کامل نوشتن . آقای دکتر من شنیدم متورال طول عمر مریض رو بیشتر میکنه میخاستم بدونم آیا کارودیلول هم مثل متورال هست و نسبت به فشار و وضعیت قلب مامانم شما توصیه میکنین متورال رو مصرف کنه یا کارودیلول رو ؟ آقای دکتر قرص اسپیرونولاکتون رو هم دکتر نصف قرص صبح ها و همچنین املودپین براشون نوشته به نظر شما استفاده کنه مامانم یا افت فشار زیاد میاره ؟ لطفا اگه تایید نمیکنین بفرمائید کدوم قرص هارو مصرف کنن بهتره ؟خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   کارودیلول هم طول عمر رو بیشتر میکنه و بهتره

   به دستورات مزشک عمل کنید و داروهارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر
  حضورذهن داشته باشید مزاحم شدم دراین راستا که من هرسال جهت تست قلبم به پزشک متخصص مراجعه میکنم
  وامسال که رفتم بعداز اکو گفت که اندازه قلبت نرماله اما LVH هست بعدازتست ورزش گفت گرفتکی نداری واعلام کرد این ضخامت هم مهم نیست یعد قرص میتازرو 475تجویزنمود روزی نصفی
  میخوام شماهم اکوی من بررسی نموده واظهارنظرکنید
  چراکه دکتراز دریچه های میترال ویاافتادگی بقیه دهلیزوبطن ها چیزی نگفت واین دارو که عرض کردم حالم دگرگون کرده ومیخواهم بدانم که آیااین ضخیم شدن خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید گزارش اکو رو بفرستید

   برخی موارد چیزهای بی اهمیت مثل افتادگی ذکر نمیشه

   اگر فشار خون ندارید این دارو رو قطع کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید گزارش اکو رو بفرستید

   برخی موارد چیزهای بی اهمیت مثل افتادگی ذکر نمیشه

   اگر فشار خون ندارید این دارو رو قطع کنید

   اگر فشار خون ندارید خطری نداره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر باران شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت، آقا ی دکتر مدتی است که متوجه شدیم مادرم قلبش بزرگ است و اصلا هیچ اطلاعی از بزرگی قلب مادر نداشتیم، زمانی که یک جراحی کوچک در بیمارستان داشتن برا ی معاینه قلبی به متخصص قلب مراجعه نمود که دکتر قلب گفت چون فشار خون ایشون بالا بوده و کنترل نشده قلبش بزرگ شده و حالا نمیشه کاری کرد، الان قرص اسویکس مصرف می کنه، قرص لوزارتان 25، قرص آسپرین هم از وقتی سکته مغزی کردن (سه سال قبل) مصرف می کنه لطفا بگید چکار کنم نزد متخصص قلب مادرم رو بردیم گفتن قرص های مذکور رو باید استفاده کنه ولی گاهی اوقات دستش درد می کنه لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید دارو مصرف کنند و از نظر گرفتگی عروق قلب بررسی بشن

   باید مراجعه کنند

 • تصویر کاربر Azam جمعه ۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  ببخشید قرص پلاویکس خارجی بهتره یا ایرانی ؟؟؟
  آیا قرص فوروزماید و لوازتان و کاردیلول همگی برا فشار خون؟؟؟؟
  کدوم قرص برا تنگی نفس خوبه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   کاملا بستگی به وضعیت بیمار و شرایط قلبی فرد دارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر