دکتر محمد حسین نجفی

آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت شکمی بزرگ شدن بخش پایین تر آئورت می باشد که درمیان ناحیه شکمی گسترش میابد (در این زمان، بخش بالایی آئورت در قفسه سینه می تواند بزرگ شود).

آنوریسم آئورت شکمی
به بزرگ شدن رگ آئورت در قسمت شکم، آنوریسم آئورت شکمی گویند.

آئورت یک رگ خونی اصلی است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن حمل میکند. مانند بسیاری از شریان ها، آئورت الاستیک است، که اجازه می دهد آن با خون تحت فشار بالا پر شود.

آنوریسم آئورت شکمی زمانی توسعه میابد که دیوار شریان مانند یک بادکنک ضعیف و متسع می شود. آنوریسم آئورت شکمی ها معمولا قبل از تولید علائم آنها، مانند درد پشت کشف میگردند، اما مانند یک لوله آب ضعیف اند، و اگر بیش از حد بزرگ گردند ممکن است پاره شوند.

از آنجا که یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده بسیار خطرناک است و می تواند باعث خونریزی های تهدید کننده حیات شود، پس قبل از اینکه این اتفاق بیفتد آنوریسم آئورت شکمی میتواند به بهترین نحو با یک جراحی اصلاح شود.

برخی عوامل مستعد کننده آنوریسم آئورت شکمی

– سیگار کشیدن

– وراثت

– نقصهای مادرزادی، مانند ضعف به ارث برده در دیواره رگ های خونی. به عنوان مثال، سندرم مارفان

– صدمه

– عفونت

– فشار خون بالا (هایپرتانسیون). که آسیب به دیواره رگ های خونی سرعت میبخشد.

– تصلب شرایین (آترواسکلروز نیز نامیده می شود). زمانی اتفاق می افتد که پوشش طبیعی شریان ها تخریب میشود و دیواره ی عروق ضخیم شده، و تجمع چربی و پلاک جریان خون از طریق سرخرگ ها را مسدود مینماید. همکاری بین تصلب شرایین با گسترش آنوریسم آئورت شکمی بحث برانگیز است.

– کلسترول بالا

چه کسانی باید برای آنوریسم آئورت شکمی غربالگری شوند؟

آنوریسم آئورت شکمی (AAA) یک خطر بزرگ سلامتیست که ممکن است تا زمانی که یک رویداد تهدید کننده زندگی مانند پارگی آنوریسم رخ نداده، علائم مرتبط با آن وجود نداشته باشد. سونوگرافی شکم یک ابزار غربالگری برای پیشگیری است که می تواند برای شناسایی یک AAA مورد استفاده قرار گیرد به طوری که می تواند درمان های سریع قبل از پارگی آنوریسم ارائه دهد.

دستورالعمل های غربالگری اضافی

انجمن جراحان عروق (SVS) و انجمن پزشکان عروق و زیست شناسان (SVMB) سونوگرافی شکم برای غربالگری AAA، برای بیماران مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی توصیه میکنند :

– همه مردان ۶۵ ساله یا مسن تر و مردان در اوایل ۵۵ سالگی با یک سابقه خانوادگی از AAA.

– همه زنان ۶۵ ساله یا مسن تر با یک سابقه خانوادگی از AAA و یا کسانی که سیگار می کشند.

علائم و نشانه های آنوریسم آئورت شکمی

اکثر مردم از داشتن آنوریسم آئورت شکمیشان بی اطلاع هستند چرا که در بسیاری از موارد،هیچ گونه علائم آنوریسم آئورت شکمی ندارند. با این حال، به عنوان آنوریسم آئورت شکمی رشد می کنند، این علائم عبارتند از:

– بزرگ شدن ضربان دار و یا احساس یک توده دردناک توسط یک پزشک به هنگام انجام یک معاینه فیزیکی

– درد در پشت، شکم، و یا کشاله ران که ممکن است طولانی مدت بوده و با تغییر موقعیت یا داروهای ضد درد تسکین نیابد.

یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده معمولا درد ناگهانی و شدید و سایر علائمی مانند از دست دادن هوشیاری یا شوک، بسته به محل آنوریسم آئورت شکمی و میزان خونریزی تولید می کند. آنوریسم آئورت شکمی پاره شده نیاز به درمان اورژانسی دارد.

تشخیص آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی در طول یک معاینه فیزیکی معمول یا درطی یک تصویر برداری اشعه ایکس هنگامی که برای دیگر نگرانی های سلامتی آزمایش میشوید تشخیص داده میشود.

هنگامی که به وجود یک آنوریسم آئورت شکمی گمانه زنی میشود، آزمایشهای زیر ممکن است برای تعیین اندازه، محل آنوریسم آئورت شکمی، و گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند :

– سونوگرافی

امواج صوتی با فرکانس بالا، که برای گوش انسان نامفهوم میباشند، از طریق بافت های بدن منتقل می شوند. پژواک حاصل از امواج صوتی ثبت و به تصاویر ویدئویی یا عکس تبدیل میشود.

– سی تی اسکن

توموگرافی کامپیوتری، که معمولا به عنوان یک CT اسکن شناخته میشود، با استفاده از اشعه X و کامپیوتر تصاویر مقطعی از بدن تولید میکند.

– تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

امواج مغناطیسی، امواج رادیویی، و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر روشنی از بدن استفاده می شوند. این روش شامل استفاده از امواج اشعه ایکس نمیشود.

– آنژیوگرام

آزمایشی که در آن یک لوله نازک (کاتتر) به یک رگ خونی وارد شده و ماده حاجب برای قابل مشاهده شدن رگ های خونی درزیر اشعه ایکس تزریق میگردد. این روش به ندرت برای تشخیص آنوریسم آئورت شکمی استفاده می شود اما ممکن است به درمان آنوریسم کمک کنند.

درمان آنوریسم شکمی

درمان آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی بسیار بزرگ و یا علامت دار نیاز به درمان دارند. بهترین روش برای ترمیم هر آنوریسم به عوامل مختلفی، از جمله محل و شکل آنوریسم و همچنین شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد. دو نوع از درمان های جراحی برای آنوریسم های بزرگ وجود دارد.

– ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به روش جراحی باز

که شامل یک برشی است که جراح برای دسترسی به آنوریسم آئورت شکمی ایجاد میکند. بخش های بیمارشده آئورت با یک پیوند جایگزین میگردند که به عنوان یک رگ خونی جایگزین عمل می کنند.

این بخش از آئورت بالا و پایین بخش برآمده آئورت کلمپ ( بسته ) شده و بخش آنوریسم باز میگردد. لوله های ساخته شده از مواد مصنوعی مانند پلی استر، در داخل عروق قرار میگیرند و به بالای آئورت و پایین آنوریسم دوخته میشوند. که جایگزین ضروری بخش آنوریسم آئورت با یک نوع مصنوعی است.

جراحی باز یک روش اثبات شده است که دارای یک سابقه خوب و خطرات قابل قبول جهت آنوریسم آئورت شکمی میباشد. اما آن شامل یک دوره بهبودی طولانی است.

میانگین دوره بستری شدن از در حدود ۵ تا ۸ روز است. زمان تا بازگشت به فعالیت های عادی حدودا از ۶ هفته تا ۳ ماه میباشد. همانطور که با هر عملی، خطر عوارضی وجود دارد جراحی ترمیمی باز نیز اینگونه است. شما میتوانید در این مورد به طور کامل با پزشک خود صحبت کنید.

– ترمیم کم تهاجمی : ترمیم اندوواسکولار

“اندوواسکولار” به معنای “داخل و یا در داخل یک رگ خونی” است و این دقیقا همان یک لوله شبیه به بافت کوچک میباشد که استنت های فلزی به بافت متصل شده، و استنت پیوندی نامیده میشود، به بدن شما وارد شده و در محل مورد نظر قرار میگیرد. شما ممکن است واجد شرایط برای پیوند استنت اندوواسکولار باشید درصورتیکه آنوریسم آئورت شکمی شما پاره نشده و آنوریسم پنج سانتی متر و یا اندازه ی بزرگتر دارد.

اول، برش کوچکی در هر کشاله ران ایجاد میگردد تا به شریانی برسند که خون را از آئورت حمل میکند. جراح سپس استنت پیوندی از طریق این شریان حرکت میدهد تا جایی که در درون بخش های بیمارشده آئورت را باز کند.

استنت پیوندی قسمت های ضعیف شده از داخل تقویت کرده و یک کانال جدید برای جریان خون ایجاد، و خطر پارگی از بین میبرد. این روش معمولا ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد و بیماران معمولا بیمارستان ۱ تا ۲ روز بعد ترک میکنند.

بازگشت به محدوده فعالیت طبیعی از ۲ تا ۶ هفته است. مانند هر روش پزشکی، ترمیم اندوواسکولار با خطرعوارضی همراه میباشد. و آن همچنین شامل پیگیری منظم ویزیت پزشکی برای ارزیابی استنت پیوندی میباشد. این پیگیری منظم بسیار مهم است و نیازمند CT خواهد بود.

– معاینات آنوریسم آئورت شکمی

اگر شما یک آنوریسم آئورت شکمی کوچک دارید، پزشک از شما می خواهد هر ۶ تا ۱۲ ماه برای انجام یک CT و یا سونوگرافی برای اندازه گیری اندازه آنوریسم خود و برای بررسی هر علائم دیگری ممکن است شما داشته باشید چکاب شوید. اگر عمل جراحی توصیه می شود، شما به یک ارزیابی جامع پزشکی قبل از عمل خود نیاز دارید. که ممکن است شامل یک تست استرس و چکاب قلب و عروق گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (25 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  درود دکتر گرامی
  عزیزم خواهر بنده پنجاه و پنج سال سن دارد مدتهاست که معده ایشان دارای ورم بیش از حد بوده و بزرگی آن به مانند حاملگی می‌باشد و البته که یبوست مزمن هم دارند. اما آنچه ناراحت کننده است اینکه وی نسبت به سن بسیار ناتوان می‌باشد و در راه رفتن و هیجانات نفس نفس زده و مشخصه که اشکالاتی هست. چند سال قبل آنژیو کردند و توصیه شد که از استرس دور باشند. اما دکتر دیگری در زمان اکو گفتند که دیواره آئورت در زمان کودکی اندکی خون ریزی داشته و مادرزادی ست که البته دکتری که آنژیو کردند منکر این استدلال شدند. لیکن در حال حاضر ایشان هم ناتوان هستند و هم با کوچکترین هیجانی تپش پیدا میکنند. لطفا نگران هستیم راهنمایی کامل بفرمایید. در پناه خدا باشید و ممنون از بزرگواری شما. موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام مفهوم و بيماري تحت خونريزي آئورت تا بحال نشنيده ام
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..آقای دکتر من بیست سالمه و سه ساله به علت تیرکشیدن قلب به دکتر مراجعه و ایشون از من تست اکو و ورزش گرفتن و گفتن دریچه های قلبت شلی مختصری داره که گفت مشکل خاصی نداری..از دو ساله که آقای دکتر بالای شکممم ضربان قلب دارم..و پایین کمر بالاتر از باسن هم بعضی اوقات درد میگیره..بعد دکتر گفت اصلا مشکلی نداری..چون است های کامل از من گرفتن از قلبم..ولی بازم آقای دکتر میترسم که ائورت شکمی داشته باشم..چون بعضی اوقات هم مثلا یک هو مثل اینکه یک هو واسه یک ثانیه قلبم نمیزنه ..این احساس بهم دست میده..درد هم روی شکمم و قفسه سینه ندارم و هموطنور که گفتم فقط همونقلبم تیر میکشد گاهی اوقات و هنگام بلند شدن هم واسه چند ثانیه ضربان قلبم یک هو بالا و بعد پایین می آید.ایا باید رسیدگی کنم به این موضوع؟چون حدود دوماه قبل دیواره است هارو انجام دادن و دکتر گفتن بازهم مشکی نداری..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی از شکم کرده اید؟ برای بررسی ایورت شکمی
  2. تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   نه والا...
   دکتر های متخصص که رفتم ..نگفتن باید همچین کاری انجام بدم...باید انجام بدم؟
   همشون از من تمام تست هارو گرفتن ولی سونوگرافی شکم رو انجام ندادم
  3. تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   نه والا...
   دکتر های متخصص که رفتم ..نگفتن باید همچین کاری انجام بدم...باید انجام بدم؟
   همشون از من تمام تست هارو گرفتن ولی سونوگرافی شکم رو انجام ندادم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   انجام بدهید که خیالتان راحت شود هر چند احتمالش کم است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . ۳۲ ساله هستم و مدتیه سمت چپ قفسه سینم درد هایی مثله گزگز کردن داره ولی دکتر که رفتم تو تست های ورزش و اکو هیچ موردی نبوده و از طرفی کاملا سلامت قلبمو بهم اطمینان دادن . اما این احساس الان نزدیک دو ماهه با منه . همیشگی نیست بیشتر بعد فعالیت خودشو نشون میده . تنگی نفس مختصرم بهم میده .بنظرتون باید چیکار کنم جناب دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 9 ماه پیش)
   وقتی تست ورزش و اکو سالم است یعنی ا۱لا جای نگرانی ندارید و قلب مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  باسلام هرازگاهی احساس تپش شدیددرپایینترازمعده وکمی بالاترازقسمت ناف به همراه داغی واظطراب ودلشوره که موجب دردوتیرکشیدن درقسمت پشت ونواحی قلب ودست چپ همراه است که یکبارپزشک قلب وعروق ازائورت وشکم اکوگرفتن ونوارقلب گرفتن که همه چی نرمال تشخیص داده شد
  لطفا منوراهنمایی کنیدمن ازاین حالت خیلی عذاب میکشم ایاممکنه منم مشکل انوریسم ائورت داشته باشم یامیتواندازاستراس وعوامل دیگرباشدممنون میشم راهنماییم کنید28ساله هستم وخانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   اگر سونوگرافی ایورت شده اید و سالم بوده پس انوریسم نیست این علایم در سن شما بیشتر منشا استرسی دارند و خیلی به مسایل قلبی مربوط نمی شوند
  2. تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   ممنون خسته نباشیددارویی خاص برایم تجویزنمکنیداقای دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   می توانید برای بهبود استرس مدتی کلردیازپوکساید ۵ را روزانه استفاده کنید
  4. تصویر کاربر سامان یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   سلام هرشب یک دونه کافیه اقای دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   بله عالی است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده دو سال است که به دلیل درد شکمی بعد از ورزش هوازی آن هم هر دفعه به مدت ۵ تا ۶ روز متحمل رنج بسیار شده ام و نزد متخصص گوارش هم رفته ام بعد از آزمایش فرمودند مشکل گوارش ندارم
  محل درد بالای ناف تا پایین قفسه سینه قسمت مرکزی شکمم هست ناگفته نماند که جدیدا در قسمتی که درد می‌گیرد ضربان هم احساس میکنم لطفا خواهشمندم به دادم برسید دیگر قادر به ورزش کردن نیستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   اکو و تست ورزش اگر انجام نداده اید انجام بدهید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۳ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید..پسر من حدود 19سال سن داره..بعد چند سال پیش ازش تست ورزش و اکو گرفتن ..انگار مقداری شلی دریچه قلب داشت که دکتر گفت زیاد مهم نیست..بعد سال کنکورش خیلی تپش قلب بالایی میگرفتش...بعد دکتر بردم...نوار قلب و اکوش همه چیزش اوکی بود ..فقط دکتر بهش پرانول داد مصرف کنه...بعد الان وارد دانشگاه شده...ولی میگه خیلی قلبم و پشتم تیر می‌کشه.بعضی شبا وقتی می‌خوابه احساس می‌کنه پاهاش یکم سست میشه و وقتی بلند میشه از تخت خواب ضربان قلب میگیره..و با خوردن قرص پرانول آروم میشه ....پسرم استرس هم سال کنکور زیاد داشت...بعد میگه روی شکمم بالاتر از نافش هم احساس ضربان میکنم...پسرم قبل کورونا خیلی ورزش میکرد...اون زمان تنها دردش همین تیر کشیدن قلبش بود که دکتر گفت واسه شلی دریچه قلبه و مشکل خاصی نیست..ولی الان ضربان قلب هنگام بلند شدن هم بهش اضافه شده ولی اکو ها و نوار قلباش همش درسته!!می‌تونه از ورزش نکردن و استرس داشتم باشه؟یا هم آنوریسم شکمی؟..یکم نگرانش شدم..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۳ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   احتمال انوریسم شکمی در این سن بسیار کم است بیشتر همان طور که می گویید علایم استرسی است در کل نگران نباشید قلبشان بر اساس چیزی که می گویید مشکل مهمی ندارد
 • تصویر کاربر بهشتی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام و ادب آقای دکتر ، دخترم ۱۸ سلله هستنو و اخیرا هرازگاهی شکایت از تپش قلب و ضربان شکمی دارند . حتی من دستم رو روی شکمش میگذارم مشخصه ‌ بعد قطع میشه ، هفته قبل پیش دکتر متخصص قلب بردمش نولر قلب و اکوش کانلاسالم بود خداروشکر و فشارخونش چون نسبتا بود (9 روی ۸ بود ) دارویی تجویز نکردن / آزمایش و چکاپ داخلی پیشتهاد دادند / من بواسطه سرچ و گفته های شما از آئورت شکمی میترسم خولستم دکتر هم براشون سونو شکمی نوشته / هنوز انجام ندادیم ولی من خیلی میترسم . با توجه به شرح حال نظرتون چیه ؟ ممکنه مشکلی باشه / البته دخترم دل درد هم داره ودائم استرس داره خصوصا الان بعد از کنکور و ورودش به دانشگاه و محیط جدید /// ممنونم بخاطر پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   در افراد جوان این حالت زیاد پیش میاید و از استرس است. ایورت شکمی گشاد برای افراد مسن است و در جوانان دیده نمی شود اما اگر خیلی نگرانید یک بار سوموی شکم بکنید ولی در کل نگران نباشید. می توانید بهشان پرانول ۱۰ هم روزی دو بار بدهید
  2. تصویر کاربر بهشتی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   تشکر دکتر
  3. تصویر کاربر بهشتی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   تشکر دکتر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلامت باشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر pt پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام آقای دختر
  وقت شما بخیر
  خانم ۳۷ ساله هستم.
  مدتی هست درد های گذری با حالت تیر کشیدن در ناحیه قلب، جناغ، زیر بغل و معده دارم.
  در هنگام تحرک مشکل خاصی ندارم. فقط چون دو دوز واکسن آسترازنیکا زدم از نظر امکان ایجاد لخته نگران هستم.
  ممنون‌میشم راهنمایی بفرمایید که نیاز به چکاپ و آزمایش هست یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 1 سال پیش)
   احتمال لخته خیلی کم است اگر نگران هستید یک بار اکو کنید
 • تصویر کاربر مليكا دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  كتف سمت چپم سه چهار روزه كه روزي ٥،٦ بار يدفعه تير بدي ميكشه كه براي چند ثانيه نفسم از درد حبس ميشه
  مخصوصا وقتي دست چپم و تكون ميدم اين اتفاق بيشتر ميوفته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   اینها بعید است علایم قلبی باشد نسکن بخورید خوب نشد یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر یهمن سه شنبه ۵ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام من الان ۴روزه درد وسنگینی قفسه سینه دارم وبیمارستان فیاض بخش رفتم گفتن برو بیمارستان شریعتی دیر وقت بود نرفتم بعضی مواقع درد کمتر میشه ولی قطع نمیشه ونفس عمیق میکشم درد کم یا زیاد نمیشه ودردش خیلی شدید نیست وبه پشت گردنم تیر میکشه میتونید راهنمای کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر یهمن شنبه ۲ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   9
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   یک بار باید نوارقلب و اگو و تست ورزش بگیرید تا اگر مشکل قلبی بود تشخیص داده شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر