دکتر محمد حسین نجفی

واسکولیت التهاب رگهای خونی است که سب آسیب به دیواره ی رگهای خونی شامل: ضخیم تر شدن، شکننده تر شدن، باریک تر شدن و زخم شدن دیواره رگ ها می شود. این تغییرات جریان خون را محدود کرده و در نتیجه اندام ها و بافت ها آسیب می بینند.

درمان واسکولیتواسکولیت شامل انواع مختلفی است که بیشتر آنها نادر و کمیاب هستند. این نوع التهاب ممکن است تنها به یک قسمت مانند پوست آسیب برساند و یا چندین اندام و عضو را درگیر سازد. واسکولیت می تواند بصورت کوتاه مدت (حاد) یا  بصورت بلند مدت ( مزمن) رخ دهد.

این التهاب ممکن است هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه برخی از انواع آن درمیان گروه های جمعیتی خاص رایج تر هستند.  بسته به نوع واسکولیتی که فرد به آن مبتلاست ممکن است نیازی به درمان نباشد و یا ممکن است برای کنترل و جلوگیری از بدتر شدنش دارو مصرف شود.

واسکولیت همچنین بعنوان التهاب رگ های لنفاوی(angiitis) و تورم شریان ها(arteritis) نیز شناخته می شود.

علائم واسکولیت چست؟

نشانه های واسکولیت بسیار متغیر است ولی در اغلب موارد شامل کاهش جریان خون بدن می شود. این بیماری با علائمی همچون: تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن، دردهای کلی در بدن، عرق های شبانه، ایجاد جوش یا التهابات پوستی، مشکلات عصبی مانندبی حسی یا ضعف بدن و نبود ضربان در عضوهای دست یا پا می تواند همراه باشد.

دلایل ایجاد واسکولیت

دلیل اصلی ایجاد واسکولیت بطور کامل مشخص نیست اما برخی از موارد آن به ژنتیک فرد بستگی دارد و موارد دیگر بدلیل اشتباه سیستم ایمنی فرد در حمله به رگ های خونی رخ می دهد. دلایل تحریک سیستم ایمنی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان خون⚠ برخی آلودگی ها و عفونت ها مانند: هپاتیت B و C

⚠ بیماری های سیستم ایمنی مانند: آرتریت روماتوییدف لوپوس و اسکلورودرما یا سختی پوست

⚠ سرطان خون

⚠ واکنش به داروهای خاص

رگ های خونی که تحت تاثیر واسکولیت قرار می گیرند، ممکن است دچار خونریزی، آماس و یا التهاب شوند. التهاب می تواند سبب ضخامت بیشتر لایه های دیواره ی رگ ها شود که این ضخیم تر شدن، سبب باریکتر شدن رگ های خونی، کاهش جریان خون و در نتیجه کاهش انتقال اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها می شود.

انواع واسکولیت

⛔ سندروم بهجت (Behcet)

این سندروم سبب ایجاد التهاب در سرخرگ ها و سیاهرگ های فرد می شود. سن ابتلا دهه های ۲۰ و ۳۰ زندگی فرد است. علائم و نشانه ها شامل: زخم های دهانی و تناسلی، التهاب، تورم چشم ها و زخم های آکنه مانند روی پوست است.

⛔بیماری برگر Buerger disease

بیماری برگراین بیماری سبب ایجاد التهاب و لخته در رگ های خونی دست و پا می شود. علاوه بر این می تواند درد دست ها، بازوها و پاها را نیز سبب شده و روی انگشتان دست و پا زخم هایی ایجاد کند. این ناهنجاری ارتباط مستقیمی با استعمال دخانیات دارد. به این بیماری ترومبوز انسدادی نیز گفته می شود.

⛔کرایوگلوبولینمی یا وجود کرایو گلوبولین ها در خون

این بیماری در اثر وجود غیرطبیعی برخی پروتئین ها در خون ایجاد می شود که اغلب با هپاتیت C همراه است. علائم و نشانه ها شامل کهیر، درد مفاصل، ضعف و بی حسی یا خارش می باشد.

⛔ سندرم چرگ اشتراوس

سندروم نادریست که کلیه ها، ریه ها و اعصاب دست ها و پاها را متاثر می کند. این سندروم علائم گستره ای شامل آسم، دردهای عصبی و تغییرات سینوسی را دارد.

⛔ آرتریت سلولهای بزرگ

این بیماری شامل التهاب رگ ها در ناحیه ی سر بویژه در بخش گیجگاهی می باشد که معمولا در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق میفتد. این بیماری می تواند سبب ایجاد سردرد، نرمی و نازک شدن جمجمه، درد فک، بینایی تار یا دیدن اجسام بطور دوگانه و حتی کوری شود. به این بیماری ورم شریانی موقتی نیز گفته می شود. این حالت با روماتویید مولتی میالژی یا درد در چند ماهیچه که باعث ایجاد درد و سخت و سفت شدن در ماهیچه های گردن، شانه، کشاله ران و لگن می شود، ارتباط و پیوستگی دارد.

⛔ گرانولوماتوز وگنر

این بیماری سبب التهاب رگ های خونی بینی، گلو، ریه ها و کلیه ها می شود. علائم این بیماری شامل گرفتگی و خونریزی از بینی و عفونت سینوس ها می باشد. در این بیماری بافت های آسیب دیده توده هایی بنام گرانولوما ایجاد می کنند. اگر ریه ها دچار آسیب شوند، سرفه های خونی نیز ایجاد می شود و در اغلب موارد کلیه های فرد آسیب می بینند. البته بیشتر افراد تا زمانیکه بیماریشان پیشرفت نکند، علائم محسوسی را بروز نمی دهند.

⛔ پورپورای هنوخ شوئن لاین

این نیز یک التهاب است که در مویرگ های پوستی، مفاصل، آرنج و کلیه ها خود را بروز می دهد و از علائمش می توان دردهای شکمی، ادرار خونی، درد مفاصل و وجود جوش هایی در باسن و پایین ترین قسمت پاها را نام برد. این حالت در هر سنی افراد را مبتلا می کند؛ اما در کودکان بیشتر رخ می دهد.

⛔ واسکولیت با ازدیاد حساسیت

علائم واسکولیتعلائم اولیه شامل ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست که معمولا در پایینتر نقطه ی پاها می باشد و در اثر تحریکات ناشی از آلودگی و عفونت یا واکنش نادرست به یک دارو ایجاد می شود.

⛔ بیماری کاوازاکی

این بیماری در اغلب موارد کودکان زیر ۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و از علائم آن می توان تب، جوش و التهاب چشم را نام برد. همچنین بعنوان سندروم گره لنفاوی مخاطی پوستی نیز نامیده می شود.

⛔ پلی آنژیت میکروسکوپی

این نوع از واسکولیت، رگ های خونی کوچک کلیه ها و ریه ها را متاثر می کند و در اغلب موارد با هپاتیت نوع B همراه می باشد. علائم شامل جوش، درد مفاصل و ماهیچه ها، درد شکمی، فشار خون بالا و مشکلات کلیوی است.

⛔ آرتریت تاکایاسو

این فرم از واسکولیت سرخرگ های بزرگتر مانند آئورت را تحت تاثیر قرار داده و معمولا در زنان جوان رخ می دهد. از علائم آن می توان به بی حسی و سردی در اعضای بدن،  از دست دادن نبض، فشار خون بالا، سر درد و مشکلات بینایی اشاره کرد.

عوارض واسکولیت

عوارض این بیماری بستگی به نوع و شدت شرایط بیماری فرد مبتلا دارد و ممکن است در اثر مصرف داروهای تجویزی برای درمان بیماری نیز ایجاد شود. از جمله عوارض واسکولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض واسکولیت۱- آسیب به اندام های بدن

برخی از انواع واسکولیت می توانند شدید باشند و به اندام های اصلی آسیب برسانند.

۲- لخته های خونی و آنوریسم

لخته ی خونی که در رگ ایجاد می شود، مانع از جریان خون می گردد. به ندرت پیش می آید که واسکولیت سبب شود رگ خونی متورم یا ضعیف شود و آنوریسم را تشکیل دهد. برای رفع این حالت ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.

۳- عفونت

عفونت ها سبب ایجاد شرایط سخت و تهدید کننده ی زندگی مانند: ذات الریه و عفونت های خونی یا سپتیسمی می شوند.

برای درمان واسکولیت به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

متخصصینی که می توانند واسکولیت را درمان کنند شامل:

✅ روماتولوژیست و یا متخصص مفاصل

✅ متخصص مغز و اعصاب

متخصص قلب

✅ متخصص بیماری های عفونی

✅ متخصص بیماری های کلیوی

✅ متخصص ریه

✅ متخصص پوست

روش های تشخیص واسکولیت

پزشک کار تشخیص را با بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی شروع خواهد کرد و ممکن است چندین آزمایش و پروسه ی تشخیصی را به شما پیشنهاد دهد.

تفسیر آزمایش خون PT? آزمایش خون

این آزمایش برای اثبات وجود یا عدم وجود التهاب در خون از طریق بررسی افزایش میزان پروتیین C-REACTIVE بکار می رود. آزمایش شمارش سلول های خونی نیز نشان می دهد که تعداد گلبول های قرمز فرد کافی است یا خیر؟ همچنین آزمایش خون با جستجوی آنتی بادی های خاص به تشخیص واسکولیت کمک می کند.

? آزمایش ادرار

این آزمایش وجود گلبول های قرمز خون و یا وجود بیش از اندازه پروتئین در ادرار را نشان می دهد. این عامل، نشانه ای برای مشکل پزشکی جدی است.

? آزمایشات تصویربرداری

تکنیک های تصویربرداری غیر تهاجمی برای تشخیص اینکه کدام رگ و یا کدام اندام آسیب دیده است، بکار می روند. کاربرد دیگر این روش، بررسی پاسخ بدن به درمان می باشد. تست های تصویربرداری برای تشخیص واسکولیت شامل اشعه ی ایکس، اولتراسوند، پرتونگاری مقطعی کامپیوتری شده (CT)، تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و پرتونگاری مقطعی انتشار پوزیترون (PET) می باشند.

تصاویر آنژیوگرافی از راه دست? اشعه ایکس برای بررسی رگ ها یا آنژیوگرافی

درعمل آنژیو قلب یک کاتتر منعطف نازک در درون سرخرگ یا سیاهرگ بزرگ قرار داده می شود. سپس رنگ ویژه ای درون کاتتر تزریق شده و به محض اینکه این رنگ سرخرگ ها و سیاهرگ ها را پر کند، تصویر اشعه ایکس گرفته می شود و رگ خونی در این تصویر برداری اشعه ایکس مشخص می گردد.

? بیوپسی

یک پروسه ی جراحی مانند که پزشک نمونه کوچکی از بافت آسیب دیده را برمی دارد و از نظر علائم مورد نظر واسکولیت آن را بررسی می کند.

درمان واسکولیت

درمان روی کنترل هز نوع التهاب از طریق داروها و هر نوع بیماری پایه ای که واسکولیت را تحریک می کند، متمرکز است. درمان واسکولیت دو مرحله را شامل می شود: فاز اول توقف التهاب و فاز دوم جلوگیری از بازگشت مجدد ( درمان حفاظتی)

هر دو مرحله ی درمان از طریق تجویز دارو انجام می شود. نوع و مدت زمان مصرف دارو بستگی به نوع واسکولیت و اندام های درگیر و شدت بیماری دارد. در برخی افراد بهبودی اولیه مشاهده می شود ولی ممکن است که بیماری مجددا تشدید یابد. برخی افراد نیز هیچ بهبودی در بیماری شان ایجاد نمی شود و نیاز به درمان پیوسته دارند. برخی داروهای درمان واسکولیت شامل موارد زیر است:

داروهای خوراکی دیابت

✅کورتیکواسترویید

این داروها شامل پردنیزون و متیل پردنیزون (Medrol) برای کنترل التهاب در رگ های آسیب دیده می باشند. در صورت مصرف طولانی مدت، این داروها عوارض جانبی شدیدی خواهند داشت. عوارض جانبی احتمالی شامل چاقی، دیابت و پوکی استخوان( osteoporosis) است. اگر برای درمان بیماری تان به مصرف طولانی مدت برای درمان حفاظتی نیاز است، سعی کنید کمترین دوز مصرفی ممکن را از پزشک درخواست کنید.

✅داروهایی که سیستم ایمنی را متاثر می کنند.

اگر مصرف داروهای کورتیکو استرویید تاثیری نداشت، پزشک داروهای سیتوتوکسیک و سرکوبگر سیستم ایمنی را تجویز خواهد کرد. این داروها با کاهش یا توقف عملکرد سلول های سیستم ایمنی که سبب التهاب شده اند، تاثیر خود را اعمال  می کنند. برخی از این داروها عبارتند از آزاتیوپرین( Azasan, Imuran)، متوترکسات ( Trexall, Rheumatrex) و سیکلوفسفامید

عوارض احتمالی سیکلوفسفامید شامل: خطر بروز سرطان، ناباروری و عفونت است. اگر چه این داروها برای کنترل التهاب موثر اند اما بدلیل عوارضی که دارند، اولین گزینه درمان نیستند! بخصوص زمانی که قرار باشد در طولانی مدت مصرف شوند.

ریتوگزیماب (Rituxan) گزینه ی مطمئن و موثری برای درمان واسکولیت و بخصوص درمان حفاظتی می باشد؛ البته زمانی که فرد به هپاتیت B مبتلا نیست؛ زیرا از عوارض جانبی این دارو افزایش ریسک واکنش به هپاتیت B است.

توصیه های ضروری به بیماران واسکولیت

۱- خوب غذا خوردن سبب می شود تا عوارض جانبی داروها مانند پوکی استخوان، افزایش فشار خون و دیابت کاهش یابد. رژیم غذایی تان باید شامل میوه و سبزیجات تازه ، تمام دانه ها، لبنیات کم چرب، گوشت کم چرب و ماهی باشد. اگر داروهای کورتیکواسترویید مصرف می کنید، با پزشکتان در مورد ضرورت نیاز به مصرف ویتامین D و مکمل های کلسیم مشورت کنید.

میان وعده برای بیماران قلبی۲- درمورد واکسیناسیون به روز باشید و واکسن های آنفولانزا و ذات الریه را دریافت کنید؛ زیرا این واکسن ها از مشکلات ناشی از عوارض جانبی داروها مانند عفونت جلوگیری می کنند.

۳- ورزش منظم ایروبیک مانند پیاده روی، از پوکی استخوان و افزایش فشار خون و دیابت جلوگیری می کند. ورزش برای سلامتی قلب و ریه ها نیز موثر است و علاوه بر این در بیشتر مردم سبب حال خوب و روحیه ی بهترشان می شود. اگر اهل ورزش کردن نیستید، آن را بطور آهسته و مداوم شروع کنید.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

4.6/5 - (11 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  باسلامجناب دکتر نجفی بنده ۶۹ساله هستم ودورگ قلبیم بسته است ودکتر اسپرین وقرص چربی۴۰۰تجویزکرده است حال ازشما سوال داشتم ایا قبل از انژیواسپرین ضرری نداردوباعث باز شدن۵۰درصد از عروق میشودممنون میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   داروها شرایط عروق را کنترل می کنند و از پیشرفت پلاک و تنگی جلوگیری می‌کنند وباعث باز شدن عروق نمی شود
 • تصویر کاربر پورسیف چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده مشکل سرخوردگی مهره ۳و۴ رو داشتم و ساتیک برام ایجاد شده
  الان بعد از چندین فیزیوتراپی و رعایت نشست و برخواست و رعایت خوراک بهتر شده ولی گزگز کردن پشت ساق پا در هنگام راه رفتن رو دارم ، چه کار باید انجام دهم یا چه دارو یا چه خوراکی خاصی باید مصرف کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام شايد تردميل در اب كمك كنه
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  من پدرم‌دچار بیماری واسکولیت عروق خونیه یکسالی هست درگیر شده پیش چند تا دکترم بردیمش ولی بهبود پیدا نکرده واسکولیت راهی داره که قابل درمان باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   کنترل می شود
 • تصویر کاربر قاسم شنبه ۱۴ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با توجه به اسکن و تست ورزش و اکو که انجام شده و جدید هم هست آیا اینجانب دچار گرفتگی عروق میباشم؟نیاز به آنژیو دارم؟
  ضمنا موقع راه رفتن کمی دچار تنگی نفس میشوم.
  هیچ نوع دارویی استفاده نمیکنم
  چکاپ هم دادم و مشکلی نداشتم
  سن ۷۰ سال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   در صورت عدم وجود سابقه بیماری با این اسکن فعلا نیازی به آنژیو از نظر بنده نیست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  ۴۱ ساله هستم اقا مدت ۲۰ روزی هست سینه سمت چپ دقیقا زیر سینه درد دارم به طوری که انگار چاقو فرو کردند وموازی با ان پشت شانه ام وگاهی هم به طرف وسط شانه هایم کشیده میشود نوار قلب گرفتم با اکو وازمایش میگه مشکلی نداره متخصص ولی درد دارم چند روزی هست که قفسه سینه ام با پشت کتفم مور مور میشه چکار کنم کلافه شدم
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   اگر بررسی قلبی سالم بوده پس مشکل قلبی نیست و احتمالا مسایل عضلانی مطرح است
 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مادرم 64سال سن دارن ایشون به بیماری دیابت مبتلا هستن پنج سال پیش پنج تا از رگها فنر گذاشتیم به تازگی دو باره حالش بد میشه میخواستم خواهش کنم آیا مادر من میتواند عمل باز انجام دهد متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)
   باید سی دی انژیو را ببینیم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  بنده 33ساله باتوجه به ازمایش های فروان واکومری وسی تی انژیو کت راست دکتر ها فهمیدن که فشار شریان ریوی بدون علت دارم میخاستم بدونم این بیماری تاچند وقت منوازپا درمیاره درمان که نداره کنترلش تاکی هست ایا بادارو میشود تا مادام العمر کنترلش کرد یانه چند سال دیگه منو میکشه ممنونم اگه واقعیتو بگید باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   فشار شریان ریوی تان چند است؟ این طور نیست که این بیماری شما را از پا در بیاورد ولی مساله ی اصلی این است که این بیماری بسته به شدتش با دارو قابل کنترل است
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   باسلام فشار ریه 110بود که دکتر فعلا قرص فروزماید -دیگوگسین-ماسیتنتان-اسپرونولانتون-تیدافیل داده
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   داروهای خوبی تجویز شده است و درمان صحیح است، باید مدتی استفاده کنید و مجدد فشار شریانی در پاسخ به داروها ارزیابی شود
  4. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   ممنون فقط یه سوال باتوجه به استفاده مادام العمر ازدارو امکان پیشگیری هست یا چند سال بعد دارو جواب نمی دهد ومن ازپا درمی اورد تابحال بیماری داشتید بااین بیماری که چند سال بیمار باشد وزندگی می کند باداروایا تا به حال بیمار فشار شریانی دارید که مشاهده کنید زندگی انرا ونحوه زندگی انراممنون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   بله بیمارانی داریم که سالها با این بیماری زندگی می کنند باید دارو استفاده کنید به طور بلندمدت ولی معمولا پاسخ درمانی خوب است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشته سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی خدمت اقای دکتر.من خانمی ۳۶ سال هستم که چند سال از درد پا رنج میبرم بیشتر شبها عضلات پا گرفته میشه رفتم دکتر مغز و اعصاب ام ار ای نوشتن گفتن دیسک داری باید عمل کنی و پلاتین برات بزاریم .عمل رو انجام دادم ولی متاسفانه درد پام بیشتر شده ساقه پام با پشت رانم درد زیادی داره درگهان زده بیرون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   بعید است اینها مشکل گرفتگی عروق باشد ولی یک بار متخصص قلب نبض پایتان را معاینه کند
 • تصویر کاربر شمشیری شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 390 مشاهده پرسش
  پدرم ۸۶ ساله. کهولت سن دارن. بهمن ۹۹ دچار ورم پا شدن. دکتر قلبشون اکو و نوار قلب گرفتن و سالم بود. آزمایش خون و ادرار هم سالم بود. قرص فروزماید ۴۰ دادن که یه روز درمیون نصف بخورن. یک ماه از قرصشون باقی مانده. یه هفته است که دستشون حالت زخم و سرخی داره. توی عکس میفرستم.
  داروهایی که مصرف میکنن ایناس:
  متورال هر شب نصف قرص
  آندونیت سدیم: هفته ای ۱ عدد
  فروزماید ۴۰. یه روز درمیان نصف
  ویتامین دی ۵۰ هزار، ماهی یک عدد
  کلسیم سیترات ۵۰، دو روز درمیان
  دایجستیو، هر شب یک عدد
  دایمتیکون. روزی یک عدد بعد ناهار
  قرص آ.اس.آ ۸۰م. یک روز درمیان ۱ عدد

  پرهیز نمک دارن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   اینها احتمالا ضایعات پوستی هستند و خیلی مربوط به داروهای قلبی ننی شوند یک متخصص پوست هم ببیند و نطرش را بگوید
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام
  من مادرم ۴۸سال سن دارن و دریچه میترالشون گشاد هستش و فشار خون هم دارن الان دو ماهی میشه در بدن خودشون مخصوصا ناحیه پا پر از لک های ریز قرمز خونی شدن و ازمایش های خونی و ادراری هم انجام دادن و سابقه بیماری روماتیسم هم دارن نمونه برداری از پوستشونم هم شده و حدودا هفته پیش تمام این لک ها از بدنشون رفته بود و اصلا اثری ازشون نمونده بود ولی الان باز برگشته و قبلا سوزش نداشتن ولی الان دارن میخواستم ببینم این چه نوع واسکولیکی هستش ؟ و. باید به چه متخصصی مراجعه کنن چون تمامه این ازمایشات رو متخصص پوست برای ایشون نوشتن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   یک متخصص روماتولوژی نشان بدهید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر