دکتر محمد حسین نجفی

حتما بسیاری از مردم عرق کردن سر و گردن در خواب را تجربه کردند. در این مقاله در رابطه با تعریق شبانه در زنان و مردان صحبت شده است.

علت عرق کردن سر و گردن در خواب

عرق کردن سر و گردن در خواب شکایتی شایع ولی عموما بی خطر است که به خاطر تغییرات سیستم های عصبی اتونومیک در خواب رخ می دهد و باعث بروز این این حالت می شود. ترشح برخی هورمون ها در خواب (نظیر کورتیزول و آدرنالین) تغییر می کند و به دنبال این تغییر است که برخی افراد بیش تر از سایرین در خواب دچار تعریق می شوند. 

البته به خصوص در افراد دیابتی افت های قند شبانه می تواند باعث بروز این حالات گردد. در صورتی که به این مشکل دچار هستند توصیه می شود یک بار آزمایشات کامل خون شامل قند و چربی و کبد و کلیه و تیروئید را انجام بدهید تا در صورت بروز مشکل خاصی درمان آن شروع گردد.

علت عرق کردن سر و گردن در خواب

علت عرق کردن سر و گردن در خواب مردان

عامل این عرق کردن می تواند در چنیدن دسته بندی قرار گیرد که عبارت است از:

1- سطوح پایین تستوسترون در خون

سطوح پایین تستوسترون که به آن هایپوگنادیسم مردانه نیز گفته می شود، می تواند باعث تعریق شبانه شود. حدودا 38 درصد از مردان 45 ساله یا بالاتر، به دلایل مختلفی، سطح تستوسترون پایینی دارند. 

حتی مردان سالم بالای 60 سال نیز، به احتمال 20 درصد ممکن است سطح تستوسترون پایینی داشته باشند. علل هایپوگنادیسم در مردان بسیار متفاوت است. اما می توان آن ها را به دو دسته طبقه بندی کرد. علل اولیه، که به مشکلاتی در بیضه ها اشاره دارد و علل ثانویه که نشان می دهد در بخشی از مغز که تولید هورمون ها را کنترل می کند، مشکلاتی وجود دارد.

سایر علائم ناشی از سطوح پایین تستوسترون عبارتند از:

تعریق شبانه ناشی از سطوح پایین تستوسترون را می توان از طریق درمان جایگزینی تستوسترون و یا درمان علت زمینه ای این مشکل، برطرف نمود.

سطح پایین تستوسترون مردان از علل تعرق شبانه

2- استرس و اضطراب

اضطراب می تواند فعالیت غدد عرق را افزایش دهد. افرادی که استرس یا اضطراب بالایی دارند، بیشتر ممکن است دچار تعریق شبانه شوند. 

این امر هم در مورد اضطراب کوتاه‌ مدت و هم اضطراب مزمن صادق است. برخی تحقیقات نشان می ‌دهد که استرس برای حل یک مسئله ریاضی هم می ‌تواند بر فعالیت غدد عرق تاثیر بگذارد.

زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به اختلال اضطراب هستند. مردان نیز کمتر ممکن است که علائم ناشی از مشکلات روان خود را گزارش کنند و یا به دنبال درمان این مشکلات باشند. علائم استرس می‌ تواند در مردان و زنان متفاوت باشد. 

زنان واکنش‌ های احساسی بیشتری (مانند غم و اندوه) نشان می دهند اما مردان علائم فیزیکی بیشتری (مانند تغییرات فشار خون) را تجربه می‌ کنند. با این حال، پاسخ های زنان و مردان به استرس، شباهت های زیادی دارد.

استرس و اضطراب از علل تعریق شبانه

علت عرق کردن سر و گردن در خواب زنان

1- یائسگی

هورمون ها می توانند بر نحوه تعریق بدن تاثیر بگذارند. حدودا 80 درصد از زنانی که در دوران پیش از یائسگی و یا یائسگی قرار دارند، گر گرفتگی یا تعریق شبانه را تجربه می کنند. این دو علامت به عنوان علائم وازوموتور در یائسگی شناخته می ‌شوند و می ‌توانند باعث ناراحتی و کاهش کیفیت زندگی فرد شوند. 

علائم وازوموتور در یائسگی می تواند در دوران پیش از یائسگی شروع شود. این دوره، با نوسانات هورمونی تشخیص داده می شود. علائم وازوموتور علاوه بر اینکه در دوران یائسگی ادامه می یابند، ممکن است پس از یائسگی نیز ظاهر شوند.

یائسگی از علل عرق کردن سر و گردن شبانه زنان

2- نوسانات هورمونی

گرگرفتگی و تعریق شبانه ممکن است اغلب به عنوان علائم یائسگی شناخته شوند، اما این دو علامت می توانند ناشی از نوسانات هورمونی چرخه قاعدگی یا بارداری نیز باشند.

برخی از زنان ممکن است در مراحل مختلفی از چرخه قاعدگی خود، تعریق شبانه را تجربه کنند. زنان مبتلا به اختلال خلقی پیش از قاعدگی (PMDD) اغلب با مشکلاتی همچون اختلالات خواب و خواب بی کیفیت مواجه می شوند. سایر علائم PMDD می تواند شامل تغییرات خلقی، اضطراب، افسردگی، کاهش تمرکز و کمبود انرژی باشد.

بیش از یک سوم زنان باردار، دچار گر گرفتگی یا تعریق شبانه می شوند و 29 درصد از آن ها، پس از زایمان نیز همچنان این علائم را تجربه می کنند. 

تعریق مرتبط با بارداری در حدود هفته 30 به اوج خود می رسد، در حالی که تعریق پس از زایمان حدودا دو هفته بعد از زایمان به اوج خود می رسد. عوامل خطر تعریق مرتبط با بارداری شامل مواردی همچون افسردگی و وزن بالا می باشد.

نوسانات هورمونی از علل عرق کردن شبانه زنان

3- نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان می تواند باعث شود که برخی از زنان، علائم یائسگی (از جمله تعریق شبانه و گر گرفتگی) را در سنین بسیار پایین تر از یائسگی تجربه کنند.

نارسایی زودرس تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان ها قبل از 40 سالگی به طور طبیعی کار نکنند. این اتفاق منجر به بروز علائم یائسگی و ناباروری می شود. این بیماری با یائسگی زودرس متفاوت است. 

زیرا زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان، ممکن است گهگاهی پریود شوند. علاوه بر این، برخی از زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان همچنان می توانند باردار شوند.

نارسایی زود تخمدان

4- اضطراب و استرس

بیش از 30 درصد زنان، در مقطعی از زندگی خود به اختلال اضطراب مبتلا می شوند. علاوه بر این، حدودا 63 درصد از زنان سطوح متوسط استرس را گزارش می کنند. اضطراب و استرس کوتاه مدت یا مزمن، می تواند باعث افزایش فعالیت غدد عرق و در نتیجه تعریق شبانه شود. 

همچنین، اضطراب احتمالا باعث می شود که افراد بیشتر متوجه تعریق شبانه خود شوند. این امر می تواند به دلیل اختلال خواب مرتبط با اضطراب و یا نگرانی در مورد مشکلات ناشی از تعریق شبانه باشد. 

اگر نگران تعریق شبانه و یا سطح استرس و اضطراب خود هستید، پزشک می ‌تواند هر گونه علت یا بیماری زمینه ‌ای را تشخیص دهد و گزینه‌ های درمانی مناسب شما را پیشنهاد کند.

علل دیگر

داروهایی که باعث ایجاد تعریق شبانه می شوند

چه داروهایی باعث تعریق شبانه می شوند؟

تعریق شبانه میتواند ناشی از عوارض داروهای مصرفی شما باشد، از قبیل:

شرایط پزشکی که می توانند باعث تعریق شبانه شوند چه هستند؟

به طور کلی بیماری ها و شرایطی که می تواند باعث تعریق شبانه در مردان و زنان شوند عبارتند از:

علت عرق کردن سر و گردن در خواب

چه زمانی برای تعریق شبانه به پزشک مراجعه کنیم؟

برنامه ملاقات با پزشک را داشته باشید درصورتیکه که:

 • تعریق شبانه به صورت منظم رخ می دهد.
 • تعریق شبانه خواب شما را مختل می کند.
 • تعریق شبانه توسط یک تب یا علایم دیگری از قبیل کاهش وزن غیر قابل توضیحی همراه باشد.

علت تنگی نفس در خواب

تنگی نفس در خواب برخی علت های مهم دارد که نیازمند بررسی توسط پزشک هستند. مثلا افراد چاق در صورت بروز تنگی نفس و از آن مهم تر خروپف های شبانه باید حتما از نظر بیماری آپنه ی انسدادی خواب بررسی شوند. 

هم چنین بیمارانی که نارسایی قلبی دارند در صورتی که شبها به دنبال دراز کشیدن دچار تنگی نفس می شوند باید درمان دارویی شان تشدید شود زیرا این مشکل نشانه ی این است که ایشان هم چنان به درجاتی از احتقان ریوی دچار هستند. 

هم چنین استرس و خواب نامناسب نیز می تواند عامل بروز این حالات باشد. به طور کل توصیه می شود اگر از علایم فوق رنج می برید یک بار حتما توسط متخصص قلب ویزیت شوید تا از نظر کارکرد قلبی و وضعیت عروقی مورد بررسی قرار بگیرید.

اغلب به عنوان یک تنگی شدید در قفسه ی سینه، دشواری در دم یا یک احساس خفگی توصیف می شود. فعالیت و تمرین سنگین، دمای بالای هوا، چاقی مفرط و ارتفاع زیاد می تواند منجر به تنگی نفس در یک فرد سالم شود. 

خارج از این مثال ها، تنگی نفس می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد. اگر تنگی نفس غیر قابل وصفی دارید، به خصوص اگر به طور ناگهانی و شدید باشد فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

علت تنگس نفس در خواب

علت تنگی نفس

بیشتر موارد تنگی نفس مربوط به وضعیت قلب یا ریه هستند. قلب شما و ریه هایتان درگیر انتقال دادن اکسیژن به بافت های شما و خارج کردن دی اکسید کربن بوده و مشکلات در ارتباط با هر یک از این روندها که تنفس شما را تحت تاثیر قرار می دهند، می باشند.

تنگی نفسی که به طور ناگهانی اتفاق بیفتد ( که به آن حاد گفته می شود) شمار محدودی از علت ها را دارد که شامل :

 • آسم ( اسپاسم شاخه ای )
 • مسمومیت ناشی از کربن مونو اکسید
 • تامپوناد قلبی ( مایع بیش از حد اطراف قلب )
 • سکته ی قلبی
 • نارسایی قلبی
 • فشار خون پایین ( هیپوتنشن )
 • امبولی ریوی ( لخته ی خون در یک رگ درون ریه ) •پنوموتوراکس بیرون جنبی ( ریه ی تخریب شده )
 • ذات الریه ( ویروس ریوی )
 • خون ریزی ناگهانی
 • انسداد مجرای تنفسی فوقانی ( انسداد در راه تنفسی )

در مورد تنگی نفسی که برای چند هفته یا بیشتر طول کشیده ( به طور مزمن ) این وضعیت بیشتر به علل زیر می باشد :

 • آسم
 • سی او پی دی ( یک بیماری ریوی مسدود کننده و مزمن )
 • عملکرد غیرطبیعی قلب
 • بیماری های ریوی بینابینی
 • چاقی مفرط
علت تنگی نفس

مراقبت های لازم در مواقع تنگی نفس

برای جلوگیری از وخیم شدن  تنگی نفس مزمن اقدامات زیر را انجام دهید :

– سیگار نکشید. وقتی که شما از تنباکو استفاده نمی کنید، خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و ریوی و سرطان شروع به افت می کند، حتی اگر چندین سال سیگار می کشیده اید.

– از قرار گرفتن در معرض آلاینده ها بپرهیزید. تا حد ممکن، از تنفس مواد آلرژی زا و سموم محیطی خودداری کنید.

– اگر دچار اضافه وزن هستید، وزن خود را کاهش دهید.

– یک برنامه ی کارکردی داشته باشید. با پزشکتان در میان بگذارید که اگر بیماری هایتان بدتر شد، چه کاری انجام دهید.

– ارتفاع را در نظر داشته باشید. از تقلا در ارتفاع های بالاتر از ۱/۵۲۴ متر بپرهیزید.

– به طور دائم تجهیزات خود را بررسی کنید. اگر به اکسیژن اضافی متکی هستید، مطمئن باشید مقداری که دارید کافی بوده و دستگاه ها به درستی کار می کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (193 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۴ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  من خانمی هستم 37سال الان سه ماه زایمان کردم وهر شب گردن من عرق میکند دیابت بارداری هم داشتم استرس واضطراب هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   چک فشار خون و قندخون ناشتا
 • تصویر کاربر غلامرضا شنبه ۸ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با درود. ۵۰ سال سن دارم .در هنگام خواب تعریق دور گردن زیادی دارم به نحوی که لباسم در ناحیه گردن کامل خیس میشه.
  جهت استحضار روز یک عدد قرص دیابت بعد ناهار استفاده می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   بررسی تیروئید
 • تصویر کاربر فاطیما جمعه ۷ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خانمی ۲۹ ساله هستم ۳ ماه است که عادت ماهانه نمیشم و مطمئن هستم که باردار نیستم، خیلی شدید عرق سرد میکنم فقط سر و گردن پیشانی بدنم اصلا عرق نمیکنه شب ها موقع خوابیدن تا ۷ صبح خیلی شدید هستش جوری که بیدار‌میشم هر دو ساعت یک بار گلا لباسم رو عوض میکنم و روبالشتی کلا خیس می‌شود انگار سرم رو داخل یه ظرف آب کردم و دراوردم لطفا راهنماییم کنید ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   پراجعه به متخصص زنان و همچنین انجام آزمایش کامل
 • تصویر کاربر ب چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام مدتی است درهرزمان از روز که خوابم ببره به محض بیدارشدن چه یک ثانیه بخوابم چه چندین ساعت با عرق کردن سروگردن واغ شدن مواجه میشم وکم کم بقیه بدنم هم درگیرمیشه بررسی شد وتشخیص ضربان اضافه دادن با داروی پروپیزانول وویتامین ب۱کنترل شده ولی چندروزه دوباره شدید شروع شده.فقط اتفاقی که افتاد مشکل‌ارتوپدی‌پیش اومد کورتون در دستم زدن ویه سری دارو دادن وبا توجه به اینکه سلیاک دارم داروها عوارض داد ومن قطع کردم وفقط داروی پروپیزانول رو ادامه دادم مشکل از کحاست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام با هولتر ريتم نوع اريتمي مشخق بشه
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مرد ۴۳ ساله هستم بعد گرفتن کرونا مدت ۲ سال هست دچار عرق کردن سر وگردن وسینه در هنگام خواب می شم طوری که بعد از بیدار شدن در صبح بالش و زیر پیراهنم خیسه بعد عوض می کنم.آزمایش psaبرای بزگی پرستات داده نرمال بوده آزمایش تیروئد وقند وچربی نرمانه ولی کمی چربی کبد دارم و وسنگ کلیه البته کمر درد و دیسک گردن هم دارم.لطفا راهنمایی بفرمابید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   تقویت سیستم ایمنی
 • تصویر کاربر غلامرضا یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام
  یک ماهی هست وقتی میخوابم سرم عرق میکنه طوری که بالشم حسابی خیس میشه
  فقط سرم هست بدنم اصلا عرق نمیکنه
  وقتی کولر روشن میشه و کمی خنکم میشه دیگه سرم عرق نمی کنه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام...احتمالا نکته خاصی نیست
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من یک سال پیش سه تا آستن گذاشتم در قلبم الان چند روزی یهو عرق میکنم وبیحال میشم وپشت گردنم درد میگیره آیا حمله قلبی رخ میده یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   سلام حتما قلب چک بشه
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مرد۵۴ساله هستم که حدود ده سال قبل حملات شدید پانیک پیدا کردم بعد از مراجعه به پزشکان مختلف روان پزشکم قرص سرترالین صد براین تجویز کرد که بعد از چند سال به دلیل حساسیت پوستی دارو را عوض کرد و دو سال قبل قرص کلومیپرامین۲۵را برایم تجوزی نمود که عوارض دارو ها هم ضعف و بی میلی شدید جنسی و حدود دو سال است که در زمان خواب از ناحیه سر و گردن شدیدا عرق میکنم ، لازم به توضیخ است که اثر دارو ها حملات پانیک را کنترل نمودند خواهشمند است در صورت امکا پاسخ و هرگونه دستور را به شماره همراهم پیامک بفرمایید با تشکر و احترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام در مورد اين داروها همكاران روان پزشك كمك بيشتري ميتونن بكنن
 • تصویر کاربر A دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  باسلام
  مردى شصت ساله باوزن يكصد كيلو گرم
  تمامى علائم ماشى از سطوح پايين تسترون رادارم قرص قند نوع ٢ وقرص متادون روزى ٢عدد مصرف ميكنم لطف نموده بفرماييد چه كارهايى بكنم وچه كارهايي نكنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام متادون ترک و ورزش منظم روزانه
 • تصویر کاربر ایرج شنبه ۲۰ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۴۵ سالمه بیشتروقتها هنگان خواب رفتن نفصم می گیرد مثل اینکه در دهانم را گرفته باشند وآزاد کنند تند تند نفس می کشم خروپف می کنم پشت سرم عرق می کند با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   یک بار باید تست خواب بدهید برای بررسی اپنه ی خواب
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر