دکتر محمد حسین نجفی

سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و با تصویر برداری عروق مشاده می شوند. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هنگام آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در فرآیند آنژیوگرافی در صورت وجود گرفتگی پزشک با اندکی تغییر رویه میتواند گرفتگی رگ را از بین ببرد.

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب به داخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سیتی آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

تفسیر جواب سی تی آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

2.5/5 - (16 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام در سی تی انژیو خانم ۵۲ ساله در گزینه PDA در جلویش این واژه امده high take off Normal این چه مفهومی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   موردی نیست و خطری ندارد. نوعی طبیعی از اناتومی عروق قلب است
 • تصویر کاربر ب شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اگه امکانش هست نتیجه سی تی آنژیو رو برام تفسیر کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   سالم است
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۸۳ ساله هستن فقط قرص قلب تصف روز نصف شب میخورن فشارشون پایینه و چربی ندارن و مشکل حاد قلبی هم ندارن . فقط قلبشون ضعیفه و خودشون هم جسمی خیلی ضعیف هستن. هنگام راه رفتن و کمی فعالیت نفس شان میگیره . ک پزشک متخصص گفته یکی بخاطر ضعیف شدن قلب بخاطر کهولت و احتمالا رسوب کلسیم در رگ های قلب است. گفتن چون خیلی ضعیف هستن بسختی میشه آنژیو کرد مگر اینکه از طریق دست. لطفا راهنمایی فرمایید. ک ایا آنژیو برای ایشان ضروری است با خیر و چگونه . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 2 هفته پیش)
   به هر حال در این سن انژیو خطرناک تر و سخت تر است توصیه ی من این است درمان دارویی را ادامه بدهید انژیو ممکن است شرایطشان را بدتر کند
 • تصویر کاربر میکائیل شنبه ۲۶ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  آیا احتیاج به فنر و بالن باز دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   باید اول انژیو بشود، ممکن است انجا لازم باشد، نمی شود پیش بینی کرد، ولی احتمالش را ۵۰ درصد در نظر بگیرید
 • تصویر کاربر میکائیل پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  شما که گفتید رگ بنده باز نشده اگه رگ بنده مثل چند سال پیش دوباره بگیرید چگونه باید درمان شود آیا راهی هست دوباره با آنژیو باز شود من پنج سال ٣٣ میلیون که
  با تورم الان ٣٣‌٠٠ میلیون است الان در صورت بروز مشکل باید چی کار کنم
  شما به من گفتید مشابه جراحی عمل باز قلب را انجام و رگ های من با آنژیو باز شده
  1. تصویر کاربر میکائیل چهارشنبه ۲۳ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   ٣٣٠ ملیون منظورم بود
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   رگ شما الان خوب است و نیازی به باز کردن مجدد ندارد اگر هم مشکلی پیش بیاید می شود همچنان با انژیو بازش کرد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  مشکل من در چه مرحله ای هست
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   گرفتگی های خفیف گزارش شده و نیازی به کاری جز مصرف دارو ندارد
 • تصویر کاربر فرزان شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر.من از دو ماه پیش به طور ناگهانی دچار افزایش افزایش فشار خون تا ۱۸ وحتی ۲۰ میشم ولی الان چند مدته دارو استفاده میکنم وفشارم ثابت شده.سی تی انژیو انجام دادم لطف میکنید نظرتون رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   این سی تی انژیو گرفتگی نشان داده و انژیو میخواهد
 • تصویر کاربر بهپور شنبه ۱۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت...
  جناب دکتر ، بنده چند سال پیش بخاطر درد قفسه سینه به بیمارستان مراجعه و در نهایت سی تی انجام دادم. جواب خوب بود. این اواخر مجددا درد دارم و به پزشک مراجعه کردم. فرمودند اعتبار سی تی آنژیو پنج سال است لذا بنده مشکل قلبی ندارم و احتمالا عصبی منشا دردها هستند. آیا اعتبار سی تی پنج سال است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   بله تا ۵ سال معتبر اسا
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سی تی انژیو انجام دادم جوابش براتون میفرستم ممنون میشم که نظرتون رو اعلام کنید
  1. تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   جواب نداده شده
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   صددرصد سالم است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۴ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ۳۹ ساله هستم . یکسال پیش سیتی آنژیو شدم . دکتر برام آسپرین و قرص چربی ۵ نوشت که شبها مصرف بشه. در طول یکسال ۱۰ کیلو از وزنم رو پایین آوردم. تمام آزمایشاتم نرماله. فقط استرسی هستم. آلان میخوام دوباره سیتی بدم که ببینم اون گرفتگی ها رفع شده یا نه. چون استرس دارم. ممنون میشم راهنمایی بشم. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ تیر ۱( 6 ماه پیش)
   ما توصیه به انجام مجدد سی نی نمیکنیم هم اشعه دارد هم اینکه به کلیه اسیب میزند داروها را استفاده کنید گافی است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر