سی تی آنژیوگرافی قلب

تعریف سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و بدون کاتتریسم عروق مشاده می شود. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هم هنگام آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در آنژیوگرافی همزمان قادر به بازکردن رگ نیز می باشند

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب به داخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سیتو آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

سی تی آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب نرمال به شما اطمینان می دهد که قلب سالم است ولی گاهی برای درمان نیازمند انجام آنژیوگرافی هستید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر.. مادر بنده به دلیل انسداد رگ قلبش چند روز پیش آنژیوگرافی انجام داد ولی هنوز جوابش نیومده و در حال حاضر بعضی مواقع دچار درد خفیف و تنگی نفس می شود. همچنین از داروهای دروکانتین.. آتورواستاتین.. متورال.. اسویکس و استیل سالیسیلیک اسید استفاده میکنه. البته این داروها برای قبل از آنژیوگرافی هستش و بعد از آنژیوگرافی دکتر معالج برای ایشون دارو تجویز نکرده.. سوالم اینکه برای درد خفیف قفسه سینه و تنگی نفس باید چه اقداماتی انجام شود. با احترام و با تشکر از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   نیتروکانتین ۲.۶ روزی دوبار استفاده کنند

 • تصویر کاربر ادیبی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدر بنده 70 ساله هستند، ورزشکار حرفه ای بوده و کاملا اندام متناسبی دارند (قد 174، وزن 64)، سابقه بیماری قلبی، چربی خون و ... نیز اصلا نداشته اند. جهت انجام یک جراحی که نیاز به بیهوشی دارد ایشان به دکتر قلب ارجاع داده شدند. اکو قلب نرمال و تست ورزش مثبت اعلام شده است. دکتر برای ایشان آنژیوگرافی تجویز نموده اند. آیا بدون داشتن هیچ علامت و مشکلی نظیر درد قلبی و ... باید مستقیم سراغ آنژیو رفت؟ آیا اصلا نیازی به آنژیو هست؟
  تصویر تست ورزش نیز آپلود گردید (stage3 نشانه گذاری شده است). پیشاپیش از توجه و پاسخ شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   سن بالاست و گرفتگی میتونه بدون علایم هم باشه و آنژیو کاری غیر علمی نیست

   منتها اگر تمایل ندارید میشه قبلش سی تی آنززیو کرد ولی اگر مثبت باشه باید بعد انژیو انجام شود

 • تصویر کاربر قورچیان شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  در خصوص سوال قبلی نیاز به پیگیری و یا مراجعه به پزشک می باشد
  در حال حاضر قرص امیلوتدپین 5 شب ها یک عدد و آسپرین 80 یک عدد پروپنانول 20 یک عدد و فولیک اسید یک عدد مصرف می نمایم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   سوالتون چی بود

 • تصویر کاربر سهراب شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. جناب دکتر بعرض میرسانم سه بار آنژیو گرافی کرده ام و در هر سه رگ اصلی استنت قرار دارد.الان مدتی است در پیاده روی بصورت خیلی خفیف از ناحیه فک چپ و بازوی چپ احساس درد کمی دارم که البته سریع رفع میشود.هر هفته به قله توچال صعود میکنم و هیچ مشکلی بوجود نمی آید. لطفا راهنمایی کنید. در ضمن همه قرص ها را بموقع استفاده میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   اینها میتونه نشانه انسداد مجدد عروق باشه 

   باید معاینه و بررسی شوید

 • تصویر کاربر عارف جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پدرم ۶۵ساله ولی تقریبا ۱۰سال که هر ۵ یا ۱۰ دقیقه دوتا ماهیچه ها پاهاش از پشت درد شدید پیدا می کند و بعد از استراحت خوب می شوند علت اینکه خوب نمی تواند راه برود چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه هعصاب پا درگیر باشه

   و شاید مشکل عصلانی هست

   بیمار باید معاینه شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر