سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی

تعریف سی تی آنژیوگرافی 

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و بدون کاتتریسم عروق مشاده می شود. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هم هنگام آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در آنژیوگرافی همزمان قادر به بازکردن رگ نیز می باشند

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب بداخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سی تی آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی قلب

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

بررسی نتیجه سی تی آنژیوگرافی قلب نرمال به شما اطمینان می دهد که قلب سالم است ولی گاهی برای درمان نیازمند انجام آنژیوگرافی هستید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرندا شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.مادر ۷۷ساله من از لحظه ای که انژیوپلاستی (دوعدد استنت)کرد تاالان که حدودا ۲سال میگذرد درد دست چپ منتشر شونده به پشت قفسه سینه و گزگز بازو چپ دارد که با خوردن پلاویکس و قرص فشارخوب میشود.درحالیکه قبل از انژیوپلاستی بهیچ وجه درد نداشت.ایا این نشانده این نیست که انژیوپلاستی بدرستی انجام نشده یا به شیوه نادرستی استنت گذاری شده؟اسکن قلب پس از یکسال نیز ازدید پزشک بلااشکال بود و حالا پس از تحمل درد فراوان سیتی انژیو را تجویز کرده است.نمیدانم مشکل از پزشکشان است یا از جای دیگریست.ممنون از شما اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۵( 1 هفته پیش)
   سلام
   اين درد هيچ ارتباطي به انژيوپلاستي نداره
   بهتره از نظر درگيري عصب دست به دكتر مغز و اعصاب مراجعه كنند
 • تصویر کاربریزدانیان جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر مادرم سال 90به فاصله یک هفته دو تا استند گذاشتند الان دوباره دچار خستگی و درد قفسه سینه شده و در سیسی یو تحت نظر بوده در شهرستان آنژیو گرافی شدند عمل باز پیشنهاد شد با توجه به سن مادرم 74 سال .او را به تهران نزد یک دکتر بردیم که گفت آنژیو پلاستی انجام میدهند حال خواستم بپرسم با توجه به شرایط مادرم فاصله بین این دو چند روز باشد از شنبه تا پنجشنبه کافی است؟چون مادرم با هر فعالیتی خسته میشود میترسیم زیاد صبر کنیم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶( 1 ماه پیش)
   سلام
   بله مشكلي نيست
 • تصویر کاربرمعصومع شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من 44سالشونه 4روز پیش آنژیوگرافی انجام دادن یکی از رگ ها گرفتگی داشت و بالن و فنر گذاشتن 3روزه که در ران پاشون احساس سر شدن می‌کنند تورم و یا کبودی هم ندارن اصلا.میشه راهنمایی کنید خطر داره یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶( 2 ماه پیش)
   سلام
   حتما بايد به پزشكشون مراجعه كنند و نبض ها معاينه شوند
   گاهي هم اسيب خفيف عصبي ايجاد ميشه كه قابل برگشته
   در هر حال بايد مراجعه كنند
 • تصویر کاربرلیلابشیری جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۱۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام حضورشما دکتر محترم مادرمن 66سال دارند مدتی است درددرقفسه سینه دارندهنگام فعالیت بیشترمیشه سرگیجه ودرددردستاشون دارندآنژیو مغزشدن دکترشون گفتن مشکلی نیست سیتی قلب دادند یه دکترمیگن باید آنژیو بشه و یه پزشک دیگه میگن نه لازم نیست حالا ازشما که حاذق تر هستید میخواستم با توجه به دیدن مدارک مادرم بفرماییدکه نیازبه آنژیو دارند یاخیر وبا دارو مشکلشون برطرف میشه یانه بسیارسپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۱۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   بهتره انژيو شوند
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.س روز میشه ک انژیو کردم.روز اول بعد,از,ترخیص مشکلی نداشتم.از روز دوم کبودی شروع شد و گسترش یافت.ب اندازه کف دست.و یک نقطه منورم ب اندازه سکه وجود دارد ک متورم نیست ولی سفته.روی این نقطه لمس شود درد دارم.لطفا بفرمایید,چی کار باید,کرد؟ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۴( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر