سی تی آنژیوگرافی قلب

تعریف سی تی آنژیوگرافی 

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و بدون کاتتریسم عروق مشاده می شود. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هم هنگام آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در آنژیوگرافی همزمان قادر به بازکردن رگ نیز می باشند

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب بداخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سی تی آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

سی تی آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی قلب

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

بررسی نتیجه سی تی آنژیوگرافی قلب نرمال به شما اطمینان می دهد که قلب سالم است ولی گاهی برای درمان نیازمند انجام آنژیوگرافی هستید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سی تی آنژیوگرافی قلب
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیدمامویی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پدر بنده انژیو کرده و طبق گفته دکترشون رگ باز نشده و به گفته ایشون چون در جای حساس گرفتگی رگ هست حتی امکان بالن هم نیست و گفتن باید عمل قلب باز بشه ایشان در بیمارستانی در تبریز بستری شده ایا امکان داره ایشون به تهران منتقل شده و امکان انژیو باشه که عمل قلب باز کنسل بشه ممنون میشم جوابم رو بدهید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   احتمالا خير
   ميتونيد سي دي رو به پزشك ديگري نشون بديد
 • تصویر کاربرM.s شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اگر ممکنه یه مرکز برای سی تی انژیو کرونر برای وزن بالا معرفی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   اطلاعي ندارم متاسفانه
   شايد بيمارستان جم يا پارس
 • تصویر کاربرحجت دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام به دلیل اینکه سیگار می کشم سه سال قبل و با درد قفسه سینه به پزشک مراجعه و سی تی آنژیو انجام دادم و مشخص شد که حتی یک درصد هم گرفتگی عروق ندارم وگفتند استرس داری. الآن دوباره همان درد خفیف را دارم آیا ممکن است دچار گرفتگی عروق شده باشم .درضمن سن حقیر 55 میباشد . با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   ممكنه
   تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ٦٥ سال دارم و فشار خون ١٤ به ٨ است. ايا لازم است سي تي بكنم كه گرفتگي رگ مشخص شود ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بستگي به شرايط و علايمتون داره
   بايد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرداو شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  من مدتی فشار خون بالا در حد ۱۴ وپانزده داشتم،
  رفتم دکتر قلب متورال و والسارتان ودر مرجعه بعدی پرپرانول تجویز کرد
  ضمنا تست ورزش انجام شد دکتر گفت قلبتسالم وسالم است،
  خلاصه بعد مدتی ناخود اگاه یک چیز سبک با دست چپ جابجا کردم دیدم دارم ضعف میکنم ،بهرحال کنجکاو شدم چرا یکهویی این عارضه پیدا شده ،حالا هروقت که دست چپم ازاد وبکاری مشغول شوم اول ماهیچه وزیر ماهیچه درد وکم کم ب قلب میرد وحالت ضعف وتپش قلب ،فشار خونم هم بالا میرود بعد از چندقیقه استراحت وکم شدن درد دومرتبه همه چیز نرمال میشود،
  دکتر میگوید انژیو انجام شود،
  اگر از دست چپ هیچ کار نگیرم وفشار نیاورم نه فشار ونه تپش هیچی بوجود نمی اید،

  سوال اگر مشکل قلبی بود چرا با وجود هرکاری که بادست راست انجام میدهم تپش وفشار و...پیش نمی اید؟
  ممنون وسپاس فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلامم
   ممكنه مشكلي در خود اندام وجود داشته باشه
   بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر