سی تی آنژیوگرافی قلب

تعریف سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و بدون کاتتریسم عروق مشاده می شود. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هم هنگام آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در آنژیوگرافی همزمان قادر به بازکردن رگ نیز می باشند

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب به داخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سیتو آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

سی تی آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب نرمال به شما اطمینان می دهد که قلب سالم است ولی گاهی برای درمان نیازمند انجام آنژیوگرافی هستید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  تورو خدا کمک کنید اقای دکتر من ساکن ارومیه هستم بچم ۵ روزشه نفس نفس میزد بستریش کردن عکس سی تی آنژو هم ازش گرفتم الان جواب اومده ن دکترش پیداست ن چیزی ازش میدونن اصلا هنوز هیچی به ما نگفتن عکس رو میفرستم تورو خدا جواب بدین اگه لازمه همین الان منتقل میکنم شهید رجایی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   سوراخ بین دهلیزی و بین دو شریان اصلی داره

   به فوق تخصص قلب اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴۱ سال سن دارم مدت ۱۰ سال درد قفسه سینه دارم کلیه مراحل تشخیصی موجود انجام دادم همیشه جواب دکترهای معالج این بود که درد قلب من استرسی است البته من نظامی هستم و شغل پر اضطرابی دارم هفته گذشته سیتی آنژیو دادم نتیجه پیوست است اجر زخمتی نیست تفسیر و توصیه درمانی لطق بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   تنگی خفیف در دو رگ قلبی دهرید

 • تصویر کاربر ,مینا چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مادر من 4 سال پیش آنژیوگرافی کردن و استند گذاشتن رگ فرعی، وقرص قلب میخورن 4 ساله و همچنین قرص آسپرین میخورن، باید شب مصرف میکردن آسپرین رو اشتباهی صبح مصرف کردن.و گوارشش رو بهم ریخته. سوال بنده اینه که میتونن قطع کنن داروی قلب رو یا باید ادامه بدن؟؟ و این رو نگفته بودن که باید آسپرین رو شب مصرف کنن. الان که شب مصرف میکنن ناراحتی گوارش پیدا کردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   خیر نمیشه دارو رو ناگهانی قطع کرد

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر حمیدرضا چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز،پدر من ۷۰ سال دارد، به خاطر درد قفسه سینه به بیمارستان مراجعه کردیم، دکتر ازمایش خون گرفت گفت انزیم خون بالاست و دستور آنژیو داد، بعد از انژیو دکتر گفت گرفتگی یکی از رگ هاست که نیاز به بالن و فنر و عمل جراحی نیست و دارو درمانی مشکل حل میکنه، ولی پدرم ۳ روز داخل بیمارستان بستری بود، اما بعداز ترخیص مدفوع تیره و تقریبا سیاه هست، الان ۲ روزه که مرخصش کردم، دارو ضد انعقاد پلاکت و آسپرین و فشار خون و ضد چربی مصرف میکنن، ایا نیاز به مراجعه مجدد داره یا نه. در ضمن رنگ تیره مدفوع داره هر روز کمتر میشه ولی بازم تیره هست. مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   این خونریزی گوارشی هست

   اسپرین رو قطع کنید و بلافاصله به بیمارستان به پزشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،
  پدر من پزشکی هسته ای برای قلب انجام داده که جوابش آمده که یکی از رگها دچار گرفتگی زیاد شده، آیا باز هم نیاز به آنژیو هست یا باید والن بزنه؟، اقدامات قبل از آنژیو رو بفرمایید؟ و اینکه میتونه آسپرین بخوره یا نه؟ تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر