سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب

تعریف سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و بدون کاتتریسم عروق مشاده می شود. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هم هنگام آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در آنژیوگرافی همزمان قادر به بازکردن رگ نیز می باشند

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب به داخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سیتو آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

سی تی آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب نرمال به شما اطمینان می دهد که قلب سالم است ولی گاهی برای درمان نیازمند انجام آنژیوگرافی هستید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دو سال پیش به علت اینکه گاهی فشارم میرفت روی ۱۵ به شما مراجعه کردم تست ورزش و اکو و سیتی آنژیو انجام شد و شما فرمودید مشکلی نیست روزی نصف متورال مصرف کن . من بعد ازیکماه دارو قطع کردم و هر چند وقت یکبار شاید همونطور میشدم اما الان چند روز است که در طولروز فشارم میره ۱۶ و ۱۷
  اعتبار آزمایش سی تی چند سال است ؟ من چکار کنم؟
  ۳۵ ساله وزن ۹۰قد۱۷۵
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام سی تی نرمال پنج سال . فشارتون بالاست نیاز به دارو هست. فعلا لوزارتان اج نصفه مصرف کنید
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  جناب دکتر،آیا با سیتی آنژیوگرافی میتوان همزمان اقدام به بازکردن رگهای قلب کرد،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر ناهید پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  ۲۰ سال دیابت دارم ۴۳ سالم هست تازه سی تی اسکن قلب دادم دکترا میگن یک نارسایی جزیی وجود دارد ایا احتیاج به سی تی اسکن انژیو هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سمیرا سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادر من ۵۶ ساله برای انژیو وقت داره ۵ روز قبل جراحی دندان عقل انجام داده میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد برای شنبه و وقت انژیو دارن؟با توجه به اینکه مواد بی حسی زده شده و کلی مسکن و چرک خشک کن استفاده میکنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   نه هیچ تداخل مهمی ندارد
 • تصویر کاربر نادر شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  راستش الان که دارم این پیام رو می نویسم ساعت ۲شب هست تو خرم آباد هستیم و درایم پدرم رو به دکتر می بریم مشکل پدرم این هست که شب ها در خواب دچار تنگی نفس می شود و یک دفعه نفسش قطع می شود دکتر ها هم عکس گرفتن میگن مشکلی نداری. البته من از زمانی که یادم میاد پدرم خودش همیشه موقع خواب چند تا بالش میزاشت زیر سرش میگفت تا بهتر نفس بکشم الان که ۶۴سالشه دیگه خیلی خالش بد میشه دهنش خشک میشه و نمی تونه نفس بکشه.ولی روزها خیلی حالش‌خوبه البته اضطراب هم داره .به نظرتان ما چکار کنیم با سپاس فراوان دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   ببینید این علایم ممکن است ناشی از بیماری های قلبی باشد بهتر است یک متخصص قلب ببیند و نوارقلب و حتمن اکو انجام بدهند
 • تصویر کاربر بيتا دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم ديابتيه،داراى فشار خون بالا و مشكل كم كارى كليه هم داره
  به علت گرفتگي عروق تقريبا ٢٠ روز قبل آنژيو گرافى كرده و بالن زده،از اون موقع بعضي روزها دچار حالت تهوع و بى اشتهايي ميشه.داروهايي كه مصرف مي كنه شامل: تزريق انسولين،قرص هاى پلاويكس،پنتوپرازول،آسپرين،پرازوسين،نيترو كاردين،روپيكسون،آملوديپين،هيدروكلروتيازيد
  آيا حالت تهوع و بي اشتهايي از عوارض زاروها مي تواند باشد يا ممكنه مشكل ديگه اي داشته باشه؟نيازي هست به پزشك مراجعه كنيم؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام نیاز هست ازمایش بدن و توسط پزشکشون معاینه بشن
 • تصویر کاربر موسوی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر. بنده ۶۰ سال سن دارم. ده روز پیش با فشار ۱۴/۱۰ به دکتر مراجعه کردم که با قرص زیر زبانی هم کاهش پیدا نمیکرد.

  در نتایج تست ورزش، نوار قلب، اکو مشکلی گزارش ندادن، و ازمایش های مربوط به کلیه مشکلی نبود. سیتی انژیو انجام شد که جوابش رو براتوت میفرستم.

  تشخیص پزشک فشار عصبی بوده و درداروهای مصرفی در حال حاضر روزانه: یک اسپرین، لوزارتان ۲۵ دو عدد،متورال۵۰ یک عدد، اتورواستاتین ۲۰ یک عدد، کلردیازپوکساید۵ یک عدد. تجویز شده و ۶ روز استفاده شده. منتهی فشار به طور متوسط ۱۴-۹.۵ و ضربان قلب ۴۵-۵۰ هست. و گاها سردرد و تیر کشیدن قلب دارم.
  متشکر میشم در صورت امکان شما هم لطف کنید نظر تخصصیتون رو بفرمایید.
  پیشاپیش از وقتی که میذارید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام متورال روزي نصف كافيست و داروي لوزارتان را به لوزارتان اچ داروپخش نصف صبح و شب تغيير دهيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خودتون گفتید فروزماید مصرف کنم روزی نصف ،2 سال پیش هم دکترم یه همچین قرصی بهم داده بود گفت دور قلبت اب اورده ولی تنگی نفس نداشتم حالا چیکار کنم از دکتر رفتن واسه اکوی مجدد میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا بر اساس نتیجه اکوتون گفتم که فروزماید استفاده کنید

   فعلا همون نصف استفاده کنید و بعد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر abi شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام
  دوهفته قبل سی تی آنژیو انجام دادم
  این جدول نتیجه است
  می خواستم ببینم گرفتگی رگ وجود دارد یا خیر واحتیاج به آنژیو گرافی وبالن هست یا خیر
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام یکی از رگها تنگی خفیف دارد معمولاً در این موارد آنژیوگرافی انجام نمی‌شود و صرفاً درمان دارویی انجام می شود

 • تصویر کاربر شقایق جمعه ۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت شما دکتر فهیم
  مادرمن آبان ماه۹۸بادرد و فشارخون بالا مراجعه کردن بیمارستان وبستری شدن بعد از چند روز دکتر تشخیص آنژیوگرافی دادن انجام شد گرفتگی داشتن وفنر زدن بعد از آن مدام دچار درد قفسه سینه میشوند اکو بعداز آنژیوگرافی خوب بوده والانم تحت نظرن ودارو مصرف میکنند ولی مدام از درد قفسه سینه رنج میبرند و میخواستم بدونم آیا واقعا مشکلی هست یا تلقین چون بعد از آنژیو مادرم خیلی ترسیده بود ومن واقعا نگرانشم ممنونم از اینکه این امکان ب وجود آوردید ک باهاتون در ارتباط باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   درد ممکنه گوهرشی به خاطر داروها یا اضطرابی باشه

   البته ممکنه هم قلبی باشه.به پزشکشون اطلاع بدید

درحال دریافت اطلاعات
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
اگر کیسه های کوچک هوا در ریه ها پر از مایع شوند و هر گونه حرکتی در این کیسه ها صورت بگیرد، مانند زمانی…
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟