سی تی آنژیوگرافی قلب

تعریف سی تی آنژیوگرافی 

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف آنژیوگرافی مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و بدون کاتتریسم عروق مشاده می شود. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هم هنگام آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در آنژیوگرافی همزمان قادر به بازکردن رگ نیز می باشند

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب بداخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سی تی آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

سی تی آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی قلب

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

بررسی نتیجه سی تی آنژیوگرافی قلب نرمال به شما اطمینان می دهد که قلب سالم است ولی گاهی برای درمان نیازمند انجام آنژیوگرافی هستید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سی تی آنژیوگرافی قلب
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرAli شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما، همسر بنده خانمی46 ساله که مدتی است دچار تنگی نفس واحساس فشار درناحیه قفسه سینه وتپش قلب میشه وسرفه میکنه وبعضی وقتها درخواب ودربعضی مواقع هنگامی که استرس داره، نوار وتست ورزش واکو نرمال بوده متخصص قلب گفت پانیک است ولی سیتی آنژیو داد که همش نرمال ولی در D1 تنگی گزارش شده لطفا راهنمایی فرمایید آیا آنژیو کنم یانه، ضمنا دکتر سیتی آنژیو گفت رگهای خانمم مادرزادی نازک است.
  1. تصویر کاربرNAMEشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   خیر لازم نیست

   اسپرین مصرف کنند و به روانپزشک مراجعه کنند

 • تصویر کاربرنیکا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر خواهش میکنم زود جواب سوالمو بدید مادرم ۲ سال مشکل داشتن در ناحیه قلب احساس سنگینی میکردن و گاهی گرفتگی پشت شونه وو نوار قلب و اکو دادن همون ۲ سال پیش خوب بود و دارو استفاده میکردن بعد ۲ سال باز یکم درد قفسه سینه و سنگینی قلب تپش و گرفتگی دست چپ دارن بعد فشار خون بالا اکثرا ارثیه اونم رفتن باز دکتر که نوار قلب خوب بود اکو خوب بود تست ورزش دادن گفتن یکم نوسان نشون داده حالا دکترش براش سیتی انژو نوشته بنظرتون بهتر نیست مستقیم انژو بشن چون مادرم خیلی استرسی و اضطرابش زیاده میترسم که استرس بگیره بعد کارش دوبارع به انژو بکشه چرا دکترش،مستقیم نگفت انژو
  بعد داروهایی جدیدا داده میگه ۵۰ درصد بهتر شده حالم
  همین بیمارستان نوبت گرفتیم واسه سیتیش ۱۸ همین ماه من بچه کوچیک دارم اقای دکتر میگن ۲۴ ساعت باید دور باشه از بچه کوچیک درسته؟ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   بهتره سی تی بشن

   بله

 • تصویر کاربریونس پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  جناب آقای دکتر نجفی
  بنده ۳۵ ساله بعد از دوسال درد در قفسه سینه وبا مراجعه به دکتر قلب ایشان برای من سی تی آنژیو قلب نوشتن بعد گرفتن جواب و مراجعه به دکتر گفتن مشکلی نیست ولی گفتن رگهای درو قلب یکم حالت انقباض دارند میخواستم ببینم راه درمانی دارند یا نه ممنون
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام

   عکس گزارش سی تی رو بفرستید

 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادر من 74 سال سن دارد و 8 ماه پيش دچار سكته مغزي از نوع خونريزي شد البته با اصرار دكتر قلب بعد از 20 روز از سكته آنژيو گرافي كرد و در عروق كرونر استنت گذاشتند اما از اون موقع نفس تنگي گرفته مخصوصا وقتي طاق باز مي خوابه يا حركت مختصري مي كنه واقعيتش من به كار دكتر قلب شك دارم و فكر مي كنم فقط مسئله پول بوده و كار خاصي نكرده.آيا انجام سيتي آنژيو رو بصلاح ميدونيد و آيا خطري براي پارگي رگ هاي مغزي در اثر تزريق ماده حاجب وجود ندارد؟ممنون ميشم پاسخ بديد ضمنا مادرم af هست
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه نارسایی قلب یا امبولی باسه

   باید فورا به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر نجفی عزیز
  بنده 28 سال سن دارم سال 96 خدمت جنابعالی مراجعه کردم و به دلیل اینکه به خاطر درد در ناحیه سینه خیلی مضطرب بودم شما توصیه فرمودید برای اینکه خیالم راحت باشه CT انجام بدم که انجام شد و جوابش هم نرمال بود
  بنده قبلا ورزش میکردم ولی الان فعالیت بدنیم کمه میخواستم بدونم نتیجه نرمال CT تا چه مدت گارانتی میکنه؟
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش)

   سلام

   در هر فرد فرق میکنه

   ولی معمولا ۵ سال

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر