سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسن یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۲۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر بنده حدود دوسال پیش درد شدیدی باعث گرفتگی پشت بازو دست چپ درحین کار شدم کم کم درد به گردن شانه ها کشیده شد قفسه سینه سمت چپ را نیز درگیر کرد که الان هم ادامه داردکه بعضی اوقات باعث درد در قفسه سینه سمت چپ که حالت یه درد مبهم گاهی بالای پستان وگاهی زیربغل وکتف و گردن حتی سردرد وبی حسی دست چپ که موقعی برای حدود ۵الی ۱۰ دقیقه دست رابالا نگه دارم دستم زود خسته میشه درضمن با مراجعه به دکتر قلب درشهرمون باانجام تست ورزش واکو گفتن که تستت مثبته وافتادگی دریچه داری وبعد از گرفتن اسکن قلب جواب اسکن منفی بود وگفتن مشکل قلبی نداری خواستم ببینم نظر شما چیست باتشکر.ناگفته نمانه mriگردن انجام دادم دکتر گفت یه دیسک خفیف گردن داری
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۲۰( 1 ماه پیش)
   سلام
   به اين شكل نميشه نظر داد
   خودتون و مداركتون بايد رويت شود
 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۰۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه واسترس شدیذ
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۰۱( 1 ماه پیش)
   سلام
   به روانپزشك حتما مراجعه كتيد و براي بررسي قلبي و معاينه به متخصص قلب مراجعه كتيد
 • تصویر کاربرعلیرضا جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عید شما مبارک...سوالی داشتم قبلا که رمز رو گم کردم و نتونستم پیام شما رو بخونم ...سوال در رابطه با قرص متورال و پرانول هست...قبلا یک بار دکتر یک چهارم قرص متورال رو تجویز کرد خوردم وقتی می خوردم انگار یک جورایی شفا می داد ولی اشتباه کردم نخوردم روزی یک چهارم می خوردم نه درد قفسه سینه داشتم نه تپش قلب نه افت فشار موقع صحبت کردن هم راحت صحبت میکردم دیگه فشارم هم بهم نمیومد مثل یک آدم عادی میشدم فقط یک مقداری دستو پام سرد میشود همین اونم مقطعی بود و اما پرانول هر وقت خوردم حالمو بد کرد با اینکه خیلی از دکترها بخاطر اضطراب و استرس تجویز میکنند منو خیلی اذیت کرد میخواستم سوال کنم میتونم این پرانول۱۰ رو بصورت یک چهارم تا سه روز بعد نصفی سه روز بعد تا یک هفته از هفته دوم یکی کامل تا این بدنم عادت کنه ...یا همون متورال یک چهارم بخورم البته با این پرانول أین درد قفسه سینه با قلقلک که شبیه دلشوره هست برطرف میشه ولی اذیتم کرده ..الان چکار کنم خیلی اذیتم فرق پرانول با متورال برای من اینه که متورال یک روز کامل منو عادی نگه داشته حتی صحبت کردن همه چیز عادی ولی پرانول فقط سه ساعت راحت صحبت کردم بعدش اذیت شدم ولی نفس تنگی و دلشوره و درد کاملا تا یک روز برطرف شد حالا شما چه دستور میدید من فقط میخوام بدونم نحوه مصرف پرانول میشه اون طور که توضیح دادم بخورم یا نه ؟؟؟یا همون متورال رو بخورم یا اگر شما تشخیص نمیدید من متورال بخورمدلیلش چی هست از همه مهمتر من روزی یک ساعت ورزش میکنم که شاید این استرس با اضطراب از بین بره آیا مصرف دارو منظور همین داروهای ذکر شده آیا با ورزش کردن مشکلی .. بازم عیدتون مبارک خیلی آقایی دکتر جان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۴۵( 1 ماه پیش)
   سلام
   شما هم متورال رو شروع كنيد و هم فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربرعلیرضادوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۰۱( 1 ماه پیش)
   سلام.. خسته نباشید ....آقای دکتر متورال همون یک چهارم رو بخورم منظور شما همون یک‌چهارم هست ؟؟؟ ورزرش رو چکار کنم انجام بدم یا نه؟؟؟چون دارم قرص متورال میخورم ...چند وقت مصرف کنمش؟؟؟من به روانپزشک مراجعه کردم گفت یک اضطراب گذرا هست و نیاز به چیزی نداری منظور قرص اعصاب و روان بود ولی توصیه کرد با دکتر قلب و عروق صحبت کنم ....فقط شبها اذیتم روزها خیلی کم و خوابم هم خیلی خوب هست هم شب هم روز هر موقع اراده کنم میخوابم ولی تپش قلب رو دارم نسبت به شش ماه گذشته ۱۸۰درجه تغییر کردم فقط تنها مشکلم یک دلشوره روی سینه هست همین ....یک‌موردی که نگفتم با مسایل جنسی بعد از ارضا کلا اینا بیش حد تشدید میشه که من الان چند روزه ترک کردم و بهتر شدم فقط همین ولی زود انزالی شدید دارم این کل مطلب بود ...شما خیلی خوبی آقای دکتر یک سر تهران بیام حتما جواب وقت گذشتنهات رو به این شکل برای مریضهات میدم کاشکی مشهد بودی شانس ما تو مشهد دکتری با این کیفیت جواب دهی وجود نداره یا من نمیشناسمش بازم ببخشید که مزاحم شما شدم
  3. تصویر کاربرعلیرضادوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۰۲( 1 ماه پیش)
   سلام.. خسته نباشید ....آقای دکتر متورال همون یک چهارم رو بخورم منظور شما همون یک‌چهارم هست ؟؟؟ ورزرش رو چکار کنم انجام بدم یا نه؟؟؟چون دارم قرص متورال میخورم ...چند وقت مصرف کنمش؟؟؟من به روانپزشک مراجعه کردم گفت یک اضطراب گذرا هست و نیاز به چیزی نداری منظور قرص اعصاب و روان بود ولی توصیه کرد با دکتر قلب و عروق صحبت کنم ....فقط شبها اذیتم روزها خیلی کم و خوابم هم خیلی خوب هست هم شب هم روز هر موقع اراده کنم میخوابم ولی تپش قلب رو دارم فقط تنها مشکلم یک دلشوره روی سینه هست همین ....یک‌موردی که نگفتم با مسایل جنسی بعد از ارضا کلا اینا بیش حد تشدید میشه که من الان چند روزه ترک کردم و بهتر شدم فقط همین ولی زود انزالی شدید دارم این کل مطلب بود ...شما خیلی خوبی آقای دکتر یک سر تهران بیام حتما جواب وقت گذشتنهات رو به این شکل برای مریضهات میدم کاشکی مشهد بودی شانس ما تو مشهد دکتری با این کیفیت جواب دهی وجود نداره یا من نمیشناسمش بازم ببخشید که مزاحم شما شدم
  4. تصویر کاربرعلیرضادوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳( 1 ماه پیش)
   سلام.. خسته نباشید ....آقای دکتر متورال همون یک چهارم رو بخورم منظور شما همون یک‌چهارم هست ؟؟؟ ورزرش رو چکار کنم انجام بدم یا نه؟؟؟چون دارم قرص متورال میخورم ...چند وقت مصرف کنمش؟؟؟من به روانپزشک مراجعه کردم گفت یک اضطراب گذرا هست و نیاز به چیزی نداری منظور قرص اعصاب و روان بود ولی توصیه کرد با دکتر قلب و عروق صحبت کنم ....فقط....یک‌موردی که نگفتم با مسایل جنسی بعد از ارضا کلا اینا بیش حد تشدید میشه که من الان چند روزه ترک کردم و بهتر شدم فقط همین ولی زود انزالی شدید دارم این کل مطلب بود ...شما خیلی خوبی آقای دکتر یک سر تهران بیام حتما جواب وقت گذشتنهات رو به این شکل برای مریضهات میدم کاشکی مشهد بودی شانس ما تو مشهد دکتری با این کیفیت جواب دهی وجود نداره یا من نمیشناسمش بازم ببخشید که مزاحم شما شدم
  5. تصویر کاربرعلیرضادوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳( 1 ماه پیش)
   سلام.. خسته نباشید ....آقای دکتر متورال همون یک چهارم رو بخورم منظور شما همون یک‌چهارم هست ؟؟؟ ورزرش رو چکار کنم انجام بدم یا نه؟؟؟چون دارم قرص متورال میخورم ...چند وقت مصرف کنمش؟؟؟من به روانپزشک مراجعه کردم گفت یک اضطراب گذرا هست و نیاز به چیزی نداری منظور قرص اعصاب و روان بود ولی توصیه کرد با دکتر قلب و عروق صحبت کنم ...
  6. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۷( 1 ماه پیش)
   بله يك چهارم هر ١٢ ساعت
   ورزش انجام دهيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربرصدیقه جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم فشارش پایینه چیکار کنم ممنو میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۴( 2 ماه پیش)
   سلام
   اگر علامت ندارن نياز به اقدام خاصي نيست
 • تصویر کاربرMorteza دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد پشت کتف که کمر و باسن میزنه
  درد پشت کتف سمت چپ که به کمر و باسن میرنه..
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۴( 2 ماه پیش)
   سلام
   شما حتما بايد ويزيت و معاينه شويد
   بهتره به ارتوپد مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر