سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

[vc_row][vc_column][vc_tta_tabs color=”sky” gap=”1″ alignment=”right” active_section=”1″][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-mixcloud” title=”تعریف سندرم حاد عروق کرونر” tab_id=”1474619050933-1fef31d5-ede05f25-b042″ add_icon=”true”][vc_column_text]

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”تشخیص سندرم حاد عروق کرونر” tab_id=”1474619050969-568d2a53-41f35f25-b042″][vc_column_text]

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=” درمان سندرم حاد عروق کرونر” tab_id=”1475696929854-373c1898-9ee65f25-b042″][vc_column_text]

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحدت پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر خوب و انسان دوست .آقای دکتر بنده مدت زیادی است که یک ربع بیشتر نمیتوانم پیاده راه بروم چون پس از یک ربع درد در ناحیه قفسه سینه از جلو و پشت احساس میکنم و بایدحتما دراز بکشم تا درد از بین برود در ضمن در کشیدن نفس عمیق هم مشکل دارم و احساس میکنم ریه ام از هوا پر نمیشود اگر کمکم کنید ممنون میشوم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   حتمن باید یک نوارقلب و اکو و تست ورزش بدهید
 • تصویر کاربر mahla چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام خدمت آقای دکتر پدرشوهرم ناراحتی قلبی دارند دیشب یه دفعه تنگی نفس ونبض ضعیف داشتند فشارخونشم بالا بود آیا ممکن کرونا گرفته باشه لطفا راهنمایی کنید آخه خیلی نگران هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   فقط تنگی نفس علامت کرونا نیست ولی این علایم اگر ادامه پیدا کردند باید متخصص قلب ببیندشان و معاینه شان کند
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دختر من 10 سالشه و حدود 3 ساله که گاهی اوقات میگه قفسه سینه اش درد میگیره و بعدش خوب میشه، دستاش درد نمیگیره فقط قفسه سینه
  نوزاد که بود یه دکتری گفت همه کودکها از بدو تولد سوراخ کوچکی در قلب خودشون دارند و خودبه خود بسته میشه، من خودم پدرم براثر سکته قلبی فوت کرد و پدر دخترمم دوماه پیش سکته کرد که بالون زدیم باز شد، حالا من نگران دختر ده ساله ام هستم و از شما میخوام که راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر اینطور است یک بار دیگر نوارقلب و اکو بگیرند
 • تصویر کاربر سیم سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام وایام به کام خانمی ۴۰ساله هستم الان به مدته ۳ماهه دردشدید قفسه سینه دارم که بافعالیت بیشتر میشه دردش به پشت شانه وبازوهامم درگیر کرده حس خنجر وفشار وخرد شدگی دارم سیتی ریه دادم مشکلی نداشتم اکو قلبم دوبار دادم هم رنگی هم معمولی گفتن یه سوراخ ریز داره قلبم ویکی از دریچه هام گشاد کرده ودکتربهم گفتش دردم ربطی به اینا نداره وگاهی اوقات حس دلهره یهویی بهم دست میده هیچ دارویی هم بهم نداده خیلی اذیتم خواهش میکنم راهنمایی بفرماییدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   به نظر واقعن این دردها منشا قلبی ندارند و بیشتر ناشی از استرس هستند یک تست ورزش هم محض اطمینان بکنید
 • تصویر کاربر فائزه چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  دختری هستم ۲۱ ساله از اوایل فروردین امسال دچار استرس و اضطراب شدیدی شدم که هر آن حس میکردم الان میخواد سکته کنم یا اینکه شبا خوابم نمیبرد و مینشستم گریه میکردم.. رفتم دکتر و بهم دارو آلپرازولام با فلوکسامین تجویز کردن و الان ۷ ماهه به صورت مداوم استفاده میکنم تا حدودی استرسمو کنترل کرده منتها دو ماهی هست قلبم درد میگیره و به دست چپم میزنه بعضا هم اگه دردش بیشتره باشه پشت قلبم هم درد میگیره.. این درد ها مثلا دو هفته ای یه بار اتفاق میفته و من با خوردن داروی نوافن یکم دردم آروم میشه‌‌.. شما چی تشخیص میدین؟ من چیکار کنم؟؟
  راستی بعضا هم حالم انقدر بد میشه که احساس میکنم الان میخوام سکته کنم از چی میتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   این علایم علایم اضطرابی و استرس و حملات پنیک هستند، فقط یک نوارقلب بگیرید اگر مشکلی نداشت پیگیری قلبی نمیخواهد بهترین کمک به شما زیر نظر روانپزشک بودن است
درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر