سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرانور شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن دست چپم بی حس میشه وموقعی روسینه ام میخوابم یک کم میسوزه وقتی بلندمیشم خوب میشه نفس تنگی هم ندارم یک موقعه هایی پشت سینه ام احساس خستگی وسنگینی میکنم فکرم بدجورمشغوله لطفا جواب سوالم بدیدممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   سلام
   اين علايم قلبي نيست
   به دكتر مغز و اعصاب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت شما استاد عزیز آقای دکتر میخواستم بدانم که آیا گزارش این اکو مشکل دارد؟ باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   نرماله
 • تصویر کاربرمهتاب سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من 35 سال دارم و سابقه DVT دارم و قرص زالربان مصرف میکنم. الان یک هفته است پای چپم کمی ورم کرده و درد میکند و 2 روز است پایین کتف سمت چپم گزگز میکند و کمی درد دارم. امکان دارد که مربوط به لخته شدن خون باشه؟ آیا باید سونوگرافی داپلر انجام دهم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)
   سلام
   بله حتما
 • تصویر کاربرشادی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من چند روزه قفسه سینه ام شدید درد میکنه و سنگین میشه،تپش قلب هم دارم دست چپمم درد میکنه میزنه به پشتم دردش،شبا هم اصلا خواب ندارم تا میام دراز بکشم قفسه ی سینه ام از تو میلرزه جوری که احساس میکنم از تو بدنم یه چیزی رد شد زود بلند میشم میشینم،دیشب رفتم دکتر نوار قلب گفتم ازم گرفتند بعد گفتند ضربانت یکم بالاست خواستم شماهم ببینید نوارو بگید چیه ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۶ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   نوار نرماله
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد و اگر بهتر نشديد جهت بررسي قلبي مراحعه كنيد
 • تصویر کاربرفهیمه سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۶ سالمه
  یه مدت طولانیه که قفسه سینه خیلی عمیق سوزش دارم سوزش هام بعضی وقتا همراه با گرفتگی قفسه سینه ام هست واینکه سوزش ها گاهی ثانیه به ثانیه پشت سره همه و یوقتایی هم با درد شدیدی هست ک باعث میشه چند ثانیه تکون نخورم و بعدش بادرد بازوی سمپ چپم مواجه میشم بنظر شما موضوع جدیه؟
  ممنون..
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   به نظر درد قلبي نيست و شايد اضطرابي يا عضلاني باشه
   به هر حال بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر