سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرSam یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  به تشخیص پزشک همسرم دارای بیماری Acs هست اما پزشک زیر زبانی نداد میخواستم بیشتر بدانم
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام

   همیشه زیر زبانی نیاز نیست

   باید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمحمدجعفری چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر

  من وقتی بصورت دمر میخوابم بعد از چند ثانیه دردشدیدی در ناحیه قلبم ایجاد میشه به طوریکه شدت درد مجبورم میکنه جا به جا بشم

  چند وقته به این مشکل خوردم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   احتمالا درد عضلانیه
   اگر ادامه داشت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحمید سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر یک سوال داشتم . با وجود 2 بار تست ورزش و اکو سالم و 4 5 بار نوار قلب که اونم سالم بوده ایا نیاز به عکس برداری از قلب هست ؟ . مشکل ام درد قفسه سینه دست چپ و زیر بغل و تنگی نفس است . که درد موقع استراحت هست و نه موقع فعالیت . البته خیلی روی درد حساس و با کوچک ترین دردی استرس شدیدی میگیرم . ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   اخير
  2. تصویر کاربرحمیدسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر متوجه نشدم . لازم نیست ؟ اگه نه به نظر شما به چه پزشکی برم . خیلی ممنون که جواب‌دادین
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   نياز به بررسي بيشتر نيست
   روانپزشك چون احتمالا اضطرابيه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربراعلایی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من حمله پانیک بهم دستداد از اضطراب وترس رفتم متخصص قلب ازم نوار و تست ورزشو اکو گرفت گفت هیچ مشگل قلبی ای نداری علایمات ربطی به قلب نداره منتهی گفتم آقا دکتر تو تست ورزشم اینا چیهگفتپی وی سیه مهم نیست تو تست ورزش من بعد اون ترسیدم میترسم ورزش کنم خواهش میکنم شماهم نگا کنید کل نوار و اکو و تستمو بگید آیامهمه خطری داره فعالیت ورزش کنم؟ یاپی وی سیم کمه تو ضربان بالا 180 تا انگار است استرس گرفتم آقا دکتر خواهش میکنم شمام کمکم کنید بگید که آیا این تستا نرماله طبیعیه وپی وی سی ای که تو تست ورزشهارزشی نداره مهمه مهم نیست خطر داره نداره؟ کا مدارکو فرستادم درضم 28 سالمه ولی من تو ورزش فوتیال هیچ وقت خستگی کم اوردن حس نکردم هیچ بیماری ارثی ای ام نداریم چزبی فشار قند هیچی ندارم....ممنونم دوستت دارم دکتر جان میبوسمتان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   اينها نرماله
   شما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربراعلاییدوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   دکتر جان پس اون دوسه تاپی وی سی تو ضربان 170به بالا مهم نیست اهمیت نداره؟ همچیم نرماله خیال راحت به ورزش و فعالیتم ادامه بدم؟ ولی برم روانپزشگ چون علایمام مربوط به قلب نیست درسته؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   اهميت نداره
   بله
   درسته
  4. تصویر کاربراعلاییدوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   فداتون دست مهربان وروی ماهتان را میبوسم
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   خواهش ميكنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. آقای دکتر پدر من 56 سالشه. مدتی بود که هنگام پیاده روی احساس سوزش در قفسه سینه داشتند. نوار قلب و اکو هیچ مشکلی نشان نداد اما در تست ورزشی گرفتگی یکی از عروق مشخص شد و در تهران براش فنر (استنت) ازناحیه ران گذاشتند. فشار خونش خوبه و رژیم غذایی هم رعایت میکنه.اما همچنان احساس یک لقمه در گلو و حس گرفتگی گلو و سوزش هنگام راه رفتن رو دارن. مشکل کجاست؟آیا ممکنه استنت خوب انجام نشده باشه؟یا ممکنه مشکل ریه و تیروئید و ...باشه؟
  ممنون میشم زودتر پاسخ دهید. با تشکر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بايد بيمار با مدارك ديده شوند
   بهتره مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر