سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمرتضی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سال 82 ، 84 ،97 تحت انژیوپلاستی قرار گرفتم و سه عدد استنت دارم . روز یک عدد پلاویکس ، آ اس آ ، لوزار ، آتروواستاتین مصرف میکنم
  اما گاهی اوقات درد قفسه سینه میگیرم که با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش خون و نوار قلب پزشک اعلام میدارند که مشکل قلبی نیست ، آیا با آزمایش خون و نوار قلب میتوان به این نتیجه رسید یا مجددا آنژیوگرافی لازم است ؟ با سپاس فراونآیا مشکلات گوارشی میتواند درد قفسه سینه ایجاد کند ،و آیا میتوان در صورت مسدود بودن رگ مجددا استنت گذاری کرد ، با توجه به وجود سه استنت
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   بر اساس شرح حال تا حد زیادی میشه حدس زد اما بهتره تست ورزش یا اسکن انجام دهید

   بله میشه

 • تصویر کاربرپرویز جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر مدت دو الی سه ماهی میشه که من بعضی اوقات قفسه سینه بهمراه دست چپم درد میگیره چندین بار به دکتر 2مراجعه کردم و نوارقلب گرفتن گفتن که مشکل از اعصاب شماست امروز هم همراه دست چپم نبض گردنم سمت چپ تیر میکشه میشه لطف کنید نظرتون را نسبت به من بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۹ مهر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام.اگر مشکل اصطرابی دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی دقیق تر مراجعا کنید

 • تصویر کاربرchacha جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تقریبا ۲ ماه پیش با درد قفسه سینه به دکتر مراجعه کردم که با گرفتن نوار. قلب گفتن مشکلی ندارم روزی ۱ بار میرفتم دکتر چون ترسیده بودم اکو شدم و گفتن که پرولاپس خفیف دارم ولی مشکلی نیست تا این درد زد به دست چپم و گردنم و. گوشم فقط سمت چپم هر. دکتری رفتم گفتن مشکلی ندارم ولی الان ۲ ماه که پوکساید میخورم ولی همچنان درد خفیف قفسه سینه رو دارم که میزنه به پشت سرم و گوشم خیلی خفیفه دیگه نمیدونم چیکار کنم همش فکر میکنم الان حمله قلبی بهم دست میده🥺
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   جهت اطمینان از قلب تست ورزش انجان دهید

    و جهت کتترل اضطراب حتنا به روانمزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرحمید جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکترسلام من دارو چربی هم استفاده میکنم بازهم چربی بالاست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید ازمایش انجام دهید

 • تصویر کاربرمحدثه پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر وعرض خسته نباشید به شما پدرم چند سالی هست که دوباره آنژیوگرافی ویه بار هم بالون زده در ضمن قبلا با مشاوره شما و چون سن بالا بوده فرمودین عمل باز براشون خیلی خوب نیست اما میخوام بپرسم برای تنگی نفس شدید وبیخوابی شب به جهت خفگی چه کاری لازم هست انجام بدیم تا بیشتر از پیش قوای بدنی تحلیل نره لطفا راهنمایی بفرمایید. به محض اینکه چند قدم راه میره نفسش تنگ میشه خواهش میکنم بفرمایید چکار باید کرد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   تنگی نفس علل زیادی داره

   باید ابتدا علت مشخص شود

   بنابراین باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر