سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحسان دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دوروزه ساعت 4 الی 6 صبح وقتی تو جام میخوام به سمت دیگه ای برگردم وقتی نفس عمیق میکشم ی تیر کشیدن تقریبا شبیه به چاقو اولش ظاهر میشه که بعد همراه با ضربان قلبم یکی میشه اما ضعیفتر!! یعنی هر تپش ی تیر کشیدن!! فشارمم گرفتم 11 رو 8 ضربان قلبم 56 علتش چیه! ؟دریچه میترالمم یکم شل هست به گفته دکتر
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   درد عضلانیه احتمالا

   مسکن مصرف کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرامیرم چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  وقتی به پهلوی چپ میخوابم درد افتظاح دارم خیلی شدید ولی همینکه برمیگردم خوب میشه و هیچ دردی احساس نمیکنم چند روزه اینطوری شدم
  1. تصویر کاربرامیرمپنجشنبه ۱ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش)
   مشکلی نیست خوب میشه
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام قلب نيست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر گاه گداری میشد که فقط در هنگام خابیدن درد در سمت چب سینم میگرفت و بعد از بلند شدن ونشستن ارام خوب میشد ولی امشب از شدت درد از خواب بیدار شدم انگار یه نفر قلبم را فشار میدهد و این اتفاف هنگام دراز کشیدن شدت خیلی بیشتری دارد 40سال دارم و ازمایش چربی کمی بالا است ولی وزنم حدود شش تا هشت کیلو کم کردم و 70کیلو شدم قد 180 ممنون از پاسخ گویی و وقط ی که میگذارید
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   درد ممکنه قلبی یا غیر قلبی باشه

   باید حتما به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرLeila یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .۱۹ ساله هستم و شدیدن رفلاکس معده دارم که از دارو خوردن خسته شدم .چند وقتی هست که تنگی نفس شدید و سوزش قفسه سینه میگیرم که ازمایشاتی انجام دادم که قلب و ریه سالمه.حالا سوالم این بود که ایا با درست شدن رفلاکس معده تنگی نفس هم خوب میشه یا نه مثل اسم همیشه دارمش.ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   ریفلاکس یکی از علل تنگی نفس هست پس محتمل هست که با درمان اون تنگی نفس بهتر شود

   ولی به طور قطع بدون معاینه نمیشه گفت

 • تصویر کاربرآيسان چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد تو يع برنامه ديدم گفتيد كه سيگار باعث گرفتگي عروق و مشكلات تنفسي... غيره ميشه من سيگاري نيستم ولي گل يا ماريجوانا ميكشم ميخواستم بدونم ماريجوانا باعث گرفتگي عروق و تاثير بر سيستم قلب و عروق دارد يا خير؟ چه تاثيرات منفي روي قلب دارد اگر شد يه توضيحي بگيد ممنون از شما
  1. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای سیستم قلبی عروقی مضر است و مشکلات عروقی و اریتمی می دهد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر