خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب برای چه افرادی بیشتر است؟

اگر بخواهیم در مورد عوارض بعد از آنژیوگرافی صحبت کنیم، باید بگوییم که انجام آنژیوگرافی از طریق مچ دست در مقایسه با انجام آن از طریق کشاله ی ران عوارض جانبی کمتری را ایجاد می کند.

با این حال برخی افراد، پس از آنژیوگرافی دچار عوارضی می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

هری ریختن دل

حین انجام آنژیوگرافی، ممکن است کمی احساس لرزش قلب و درد خفیف در قفسه ی سینه خود داشته باشید. اگر کاتتر برای شما از طریق کشاله ران وارد شده باشد، ممکن است در همان پا متوجه احساس قلقلک، مور مور شدن و سوزن سوزن شدن شوید. ممکن است ماده ی حاجبی که طی فرآیند استفاده می شود، باعث احساس گرگرفتگی، تاری دید، ایجاد سرفه یا حتی احساس ناخوشایند در شما شود. این علائم خفیف بوده و سریعا ازبین می روند، اما چنانچه متوجه آن ها شدید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. ممکن است در محلی که کاتتر وارد شریان شده است دچار مقداری کبودی، تورم یا خونریزی شوید. این اتفاق باید بعد از چند روز خود به خود برطرف شود. اگر ادامه داشت، با متخصص قلب یا پرستارتان تماس بگیرید.

عوارض بعد از آنژیوگرافی

بیشتر افراد بعد از آنژیوگرافی دچار عوارض خاصی نمی شوند. هرگونه عارضه ای که ایجاد شود، خفیف بوده و به سادگی درمان می شود. با این حال برخی از عوارض بعد از آنژیوگرافی عبارتند از:

⚠ عفونت بعد از آنژیوگرافی

ممکن است در محل ورود کاتتر دچار عفونت شوید، گرچه این مورد نادر است. ممکن است زخم شما قرمز و متورم شود و طی روزهای ابتدایی بعد از آنژیوگرافی از آن چرک خارج شود. اگر بعد از آن که به خانه رفتید متوجه آن شدید، با بیمارستانی که در آن آنژیوگرافی انجام داده اید، تماس بگیرید. شما باید در هنگام ترک بیمارستان از آن ها شماره ی تماس بگیرید. ممکن است نیاز به یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک داشته باشید.

⚠ واکنش حساسیتی (آلرژیک) به رنگ

بعضی از افراد به رنگی که در طی آنژیوگرافی استفاده می شود، واکنش حساسیتی نشان می دهند. این اتفاق معمولا بعد از چند روز بهتر می شود، اما پزشک شما برای درمان و پیشگیری از وقوع آن می تواند برای شما داروهایی تجویز کند.

درصورتی که هرگونه حساسیتی دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هر نوع حساسیت یا آسم دارید، احتمال بیشتری دارد که به ماده حاجب، واکنش حساسیتی نشان دهید.

⚠ مشکلات کلیه بعد از آنژیوگرافی

از عوارض بعد از آنژیوگرافی می توان به مشکلات کلیه اشاره کرد؛ به خصوص اگر کلیه های شما نیز به خوبی کار نکنند. قبل از آنژیوگرافی، اگر هرگونه مشکل کلیه ای دارید، به متخصص قلب خود بگویید، زیرا ممکن است از ماده حاجب دیگری استفاده کند.

خطرات آنژیوگرافی

دکتر قلب شما می تواند با اطمینان از این که قبل از آنژیوگرافی بدن شما آب کافی داشته دارد، خطر ایجاد مشکلات کلیه ای را کاهش دهد.

همچنین درصورتی که دیابت یا فشار خون بالا دارید، شانس بیشتری برای دچار شدن به مشکلات کلیه ای خواهید داشت. درصورتی که از متفورمین استفاده می کنید (یک داروی متداول برای دیابت)، به پزشک خود بگویید. ممکن است نیاز باشد تا دو روز بعد از آنژیوگرافی استفاده از این دارو را متوقف کنید.

⚠ ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی)

ممکن است در اثر ورود کاتتر به قلبتان یا به دلیل تزریق ماده حاجب، دچار آریتمی شوید. اگر این اتفاق در هنگام آنژیوگرافی ایجاد شود، پزشکتان بی درنگ آن را درمان خواهد کرد.

⚠ تجمع خون زیر پوست (هماتوم)

اگر خون درهنگام آنژیوگرافی از عروق خارج شود، میتواند زیر پوست تجمع یابد. به این اتفاق هماتوم می گویند. ممکن است نیاز باشد که هماتوم را تخلیه کنید. اگر بعد از رفتن به خانه متوجه مشکلی شدید، با بیمارستانی که در آن آنژیوگرافی انجام داده اید، تماس بگیرید.

⚠ حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی

به صورت خیلی نادر، نوک کاتتر می تواند باعث کنده شدن لخته ی خون یا پلاک چربی از دیواره عروق خونی شود. ممکن است که این لخته یا پلاک چربی عروقی که خون رسانی به قلب یا مغز را بر عهده دارد، را مسدود کند و منجربه حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی شود.

عوارض آنژیوگرافی

در صورتی که شما مشکلات سلامتی دیگری مانند حساسیت یا مشکل کلیه ای دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که به عوارض دچار شوید. پزشک شما در مورد فواید و مضرات آنژیوگرافی با شما صحبت خواهد کرد.

آیا کودکان می توانند آنژیوگرافی انجام دهند؟

کودکان می توانند آنژیوگرافی انجام دهند. هدف از آنژیوگرافی کودکان در درجه اول، تشخیص دقیق مشکلات قلبی آنهاست.

آنژیوگرافی کودکان همانند بزرگسالان بوده، اما معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این به دلیل آن است که ممکن است کودکان بی حرکت بودن در هنگام آزمایش را سخت بدانند. اگر کودک شما بیهوش شود، به معنی آن است که هنگام آنژیوگرافی هوشیار نخواهد بود. کارکنان بیمارستان تمام کارهای لازم برای مراقبت از کودک شما در هنگام آنژیوگرافی را انجام خواهند داد.

کارکنان به صورت ویژه ای برای انجام آنژیوگرافی کودکان آموزش دیده اند. آن ها مقدار اشعه ای که به کودک شما تابیده خواهد شد را برحسب جثه ی فرزندان تنظیم خواهند کرد. این به دلیل حساسیت بیشتر کودکان در برابر اشعه است. کارکنان اطمینان حاصل خواهند کرد که نوع ماده حاجب مورد استفاده و کاتتر برای کودک مناسب است.

اگر در مورد انجام آنژیوگرافی برای کودکتان نگران هستید، در مورد عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب با پزشک متخصص قلب صحبت کنید. شما میتوانید از فواید و معایب آنژیوگرافی آگاه شوید و بدانید آیا جاگزینی برای آن وجود دارد یا خیر؟

آیا آنژیوگرافی دردناک است؟

معمولا آنژیوگرافی دردناک نیست. معمولا این فرآیند تحت بی حسی موضعی برای شما انجام می شود. این به معنی آن است که در محل ورود کاتتر دردی احساس نخواهید کرد. اگر نگران یا مضطرب هستید، میتوانند به شما قبل از آزمایش آرامش بخش بدهند. این کار باعث رهایی از نگرانی و اضطراب خواهد شد.

چرا باید قبل از این فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنم؟

ممکن است پزشکتان از شما بخواهد چند روز قبل از فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنید. این کار باعث کاهش خطر خونریزی بعد و در هنگام آنژیوگرافی شود. اما بدون مشورت با پزشک استفاده از هرگونه دارو را متوقف نکنید.

وارفارین

وارفارین یک داروی ضد انعقاد است، چیزی که باعث کاهش ایجاد لخته ی خون می شود. اگر بیماری مانند فیبریلاسیون دهلیزی داشته باشید، ممکن است نیاز به استفاده از وارفارین داشته باشید.

اگر دارویی را همیشه مصرف می کنید، آن را به پزشکتان نشان دهید تا در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن قبل از آنژیوگرافی توصیه های لازم را به شما اعلام کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام بنده برچ هفت پارسال با گرفتگی یک رگ نودونه درصدی استنت گذاشتم بعد چند وقت زیر کتف چپ پشتم سوزن سوزن میشه حالا فهمیدم قند دارم تحت درمانم رفتم ارتوپد مشکل خاصی نیست یک مهره گردنم کم ابی داره نوروبیون وقرص و فیزیوتراپی نوشتن این سوزن سوزن پشتم کتف چپ از کجاست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   علایم ناشی از قند است از نظر قلبی مورد مهمی نیست
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر سوال من در مورد پدرم هست سال ۹۷ با ضربان قلب ۳۸ به بیمارستان مراجعه کردن که پس از اون دستگاه پیس میکر گذاشته شده و همزمان هم انژیوگرافی صورت گرفته ولی ۲ تا از رگها باز نشده که همان زمان کاندید عمل بودن ،سال ۹۸ پس از ازمایش خون مشخص شد کراتین خون بالا حدود ۱.۷ بوده که برای سونوگرافی مراجعه میکنن چیزی مشاهده نشده الان هم هفته گذشته بدلیل بالا رفتن قند خون و از حال رفتن به بیمارستان مراجعه کردن دکتر قبلی که انژیو و پیس میکر رو انجام دادن گفتن الان هم همزمان با انجام شدن روند یکسری از ازمایشات و اکو میخوان انژیوپلاستی برای ۲ عروق کرونر انجام بدن و در صورت باز نشدن ۲ رگ عمل باز بای پس و با توجه به اینکه الان هم مقدار کراتین بالاتر رفته حدود ۲.۵ که اگر به همین صورت پس از بررسی دکتر کلیه احتمالا انژیوپلاستی دیگه صورت نگیره و مستقیم عمل بای پس رو انجام بدن ،
  جناب دکتر به نظر شما با توجه به قند خون،مقداری فشار خون پیس میکر و شرایط کلیه ریسک این عمل چقدر میتونه باشه ایا میتونه با این شرایط عوارض زیادی یا حتی خطرات دیگه ایی داشته باشه؟ و ایا بهتر نیست پس از تحت کنترل گرفتن مقدار کراتین و قند عمل بای پس صورت بگیره،اصلا شما برای این شرایط این عمل رو پیشنهاد میکنین ممنون از شما
  1. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   ۶۵ سال سن
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   با توجه به شرایطشان گزینه ی بهتر انجام بای پس است. اما در مورد زمان عمل بستگی به شدت تنگی های عروقی دارد. اگر پزشکشان صلاح می داند می شود مختصری عمل را عقب انداخت تا وضعیت کلیه و قند اصلاح شود ولی اگر تنگی های عروقی شدید باشند ممکن است تعویق عمل به صلاح نباشد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پدر من حدود 4 ماه پیش سکته کرد و بعد از مراجعه به بیمارستان تحت استنت گذاری و آنژیو پلاستی قرار گرفت نکته عجیب این بود که پدر من دو بار به فاصله ی یک روز تحت آنژیوپلاستی قرار گرفت و هر دو بار استنت گذاری از طریق رگ دست انجام شد .سونوگرافی که از دست ایشون گرفته شد کاملا عادی بود ولی پدرم یک ماه بعد دچار التهاب و درد شدید در در دستی که آنژیو شده بود شد. تشخیش اولیه به دیسک گردن بود ولی فیزیوتراپی و دارو های ضد درد اثری نداشتند. آیا این درد و التهاب به استنت گذاری ارتباطی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   نه با این فاصله از استت گذاری ارتباطی به آن دیگر ندارد
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید مادر من دوروزه ک انژیو کردن و سطح هوشیاری پایینی دارن
  بهتر میشن ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر سطح هوشیاری پایین است حتمن باید پزشک ببیند مورد خطرناکی شاید باشد
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام
  پدر بنده حدودا چهل روز قبل انژیو از طریق پا انجام داده از همون روز نفخ شکم داشت و بعد از ان چند نوبت به پزشک گوارش مراجعه کردن
  الان بعد تقربیا یک ماه دکترا تشخیص سرطان خون دادن و ناعلاج میخواستم بدونم ایا سرطان میتونه بخاطر داروهای انژیو باشد باتوجه به اینکه روز اول دارو استفاده کردن ولی تخت عمل خالی نشد و مجددا فردا دارو مصرف کردن و بعد انژیو شدن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   نه به انها ربطی ندارد
 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  آیا انجام آنژیو گرافی وآنژیو پلاستی محدودیت زمانی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر پزشک صلاح دانسته بهتر است به تعویق نیفتد
 • تصویر کاربر بجستانی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  پدر من تو مراجعاتی که خدمت اساتید و دکترین دیگه داشته تشخیص آنژیو دادن بهشون و سوال من اینه که با توجه به آنژیو قبلی که حدود 5 سال قبل بوده و اینکه ایشون20 ساله دیابتی هستن و همچنیین نارسایی کلیه دارن و کراتین 2.2 دارن،خطری برای آنژیو ایشون رو تهدید میکنه یا این که با توجه به این شرایط هرچه زودتر باید آنژیو کنن؟؟
  قبلا از راهنمایی هاتون نهایت استفاده رو کردیم.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بر چه اساسی برایشان انژیو خواسته شده؟ خودشان مشگلی دارند؟؟
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام پیرو سوال قبلی و باتوجه به است نت آیا اسکن هسته ای برای من خوبه یا نه آیا ضرری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   خیر ضرری ندارد اگر پزشکتان صلاح دانسته انجام بدهید
 • تصویر کاربر نسرین یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر نجفی ؛ مادر بنده سال ۸۸ بعد از آنژیوگرافی ؛ بدلیل گرفتگی عروق کرونر قلب بالن زدن البته دکترشون تا جاییکه میتونستن اقدام کردن . چون من به همراهشون مطب رفتم ظاهرا تا جاییکه امکان داشته باز شد و مشکل مادرم حل شد . حدودا دو سال هست که ورم پا دارن . و دو هفته هستش که تنگی نفس و درد قفسه سینه دارن . البته تا قبل از کرونا که پزشکشون ایران بودن (ساکن شیراز ) مرتب چک میشدن . چند شب فشار بالا( حدود ۱۷ ) ایشون رو از خواب بیدار میکرد فشار معمولا ۱۲-۱۳ هست .توی حمام هم برای تنفس مشکل پیدا میکنه ؛ و موقع پیاده روی تا ۱-۲ ساعت مشکلی نداره حتی . قرص هاشون : املودیپین ۵/والسارتان۸۰/ متورال ۵۰ / آسپرین ۸۰ / رودکی‌شون ۲۰/نیتروگلیسیرین . تا بحال تست ورزش و .. انجام نداده ، امروز که مراجعه کردیم بعد از گرفتن نوار قلب و معاینه و فشار گفتن باید از طریق دست آنژیوگرافی بشن اگر نیاز باشه بالن بزنن بازم . ولی یک پزشک متخصص طب سنتی از دوستان که گفتن ۴۰ روز صبر کن و با رژیم غذایی درمان کن و پیاده روی و .. و همینطور ترس مادرم باعث شده که درنگ کنن .

  ۱-آیا خطری دارد برای بار دوم بالن زدن ؟
  ۲-و آنژیوگرافی با این شرایط ضروری هست و باید در اسرع وقت انجام شود ؟
  ۳-و لطفا پزشک خوب برای آنژیوگرافی و بالن زدن معرفی کنید شیراز .
  با تشکر از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر نسرین شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   تصحیح میکنم * « روپیکسون۲۰ »
   لطفا فوریت عمل آنژیوگرافی رو ممنون میشم بفرمایید .
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   حتمن برای انجام انژیوگرافی با این علایم اقدام کنید، متاسفانه پزشکان طب سنتی هیچ اطلاعی از این شرایط ندارند و فقط باعث گمراهی های خطرناک برای بیماران می شوند، این شرایط برای ایشان بسیار مهم است، اقدام کنید برای انژیوگرافی اگر لازم بود انژیوپلاستی هم بشوند و نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام. پدر من دی ماه 98 آنژیوپلاستی انجام دادند. 2تا فنر در 2 رگ قلب گذاشتن.
  درست از همون موقع سرگیجه داشتن و درد در قفسه سینه احساس میکردند، بابت سرگیجه به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردند و تشخیص سکته مغی بعد از آنژیو دادن...
  سرگیجه هاشون بهتر شده.
  اما همچنان احساس درد درقفسه سینه دارن ، احساس سوزن سوزن شدن درقلب که این اواخر خییلی بدتر شدن.
  ایشون 53 سالشونه
  ضربان قلب 43
  فشار گاهی 14_ گاهی12
  قرص هایی که مصرف میکنن متورال_ گلوکوفاژ_پلاویکس_آسپرین_ قرص فشار خون ....
  چند روزه پاهاشون لمس شده و احساس ضعف دارن.
  ساکن یزد هستیم و پزشکشون تهران هستن....
  با این شرایط کرونا، پیشنهاد میکنین که ما برای چکاپ به تهران بیایم؟
  ضمنا ایشون به کارش علاقه زیادی داره و تقریبا وزن 1_12 کیلویی رو همیشه بلند میکنه_ رانندگی هم میکنه.
  و ینظر شما این مسال بابت چی هست و ما باید چیکار کنیم تا ایشون درد قفسه سینه و ضعف نداشتنه باشن.
  خوردن چای_ قهوه_برنج، برای ایشون منع داره؟؟؟
  بسیار ممنون از وقتی که می گذارید و پاسخگو هستید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   ببینید اگر درد سینه دارند ممکن است دوباره دچار تنگی عروق شده باشند به نظر بنده در همان یزد به یک متخصص قلب مراجعه کنید تا هم معاینه شان کنند هم فیلم انژیوی قبلی را ببینند تا تصمیم مناسبی برایشان بگیرند
  2. تصویر کاربر حامی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   رژیم غذایی چطور؟ خوردن ای و قهوه و برنج براشون مضره؟
  3. تصویر کاربر حامی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   در یزد دکتر قلب میشه معرفی کنید؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   قهوه را احتیاط کنند، برنج مشکلی ندارد، اقای دکتر صدر در یزد از پزشکان قدیمی و حاذق هستند، با ایشان یک مشورت کنید. تا زمانی که تکلیف دردشان مشخص نشده از فعالیت سنگین خودداری کنند بهتر است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر