همه چیز درباره ارتباط فشار خون بالا و اختلال نعوظ

همه چیز درباره ارتباط فشار خون بالا و اختلال نعوظ

همه چیز درباره ارتباط فشار خون بالا و اختلال نعوظ

فشار خون بالا چطور می تواند باعث اختلال در نعوظ شود؟ آیا این عارضه قابل درمان است؟ با دانستن پاسخ این سوالات می توان هر چه سریعتر به حل مشکل اختلال یا عدم نعوظ پرداخت و رابطه جنسی ایده آل را تجربه کرد. با ما همراه باشید…

پارگی عروق با فشار خون بالا

فشار خون بالا با آسیب رساندن به عروق خونی می تواند دستیابی به این وضعیت را دشوار تر کند. فشار خون بالا ارتباط نزدیکی با آسیب دیدگی، پارگی یا تنگی عروق خونی دارد. این وضعیت می تواند تاثیری منفی بر جریان خون داشته و حتی خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را نیز افزایش دهد.

پیشنهاد دکتر محمد حسین نجفی برای مطالعه:
همه چیز را درباره آنژیوگرافی سال ۹۸ بدانید. برای مطالعه بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

همه چیز در مورد عمل آنژیوگرافی قلب سال ۹۸

جریان خون در هنگام نعوظ

به صورت طبیعی، عدم انسداد جریان خون، کلید دستیابی به نعوظ های سالم است. در هنگام تحریک جنسی، بدن میزان جریان خون رونده به آلت را افزایش داده، کورپورا کاورنوسا را پر کرده و حالت نعوظ را ایجاد می کند.

جریان خون

نعوظ آلت برای اغلب مردان حالتی طبیعی است که پس از تحریک و برانگیختگی جنسی به وجود می آید. با این حال، فرایند درونی نعوظ آلت بسیار پیچیده تر بوده و نیازمند همکاری بخش های مختلفی از بدن است.

در هنگام احساس برانگیختگی جنسی مغز به بافت درون آلت پیام می فرستد. سپس، بافتی به نام کورپورا کاورنوسا متسع شده و جریان خون به آلت تناسلی وارد می شود. در نتیجه ورود خون، بافت آلت انبساط و گسترش می یابد.

کورپورا کاورنوسا متشکل از دو بافت استوانه ای شکل است که از قاعده تا سر آلت امتداد یافته اند. این فرایند را می توان به پر شدن یک بادکنک به وسیله آب تشبیه کرد. همزمان با ورود جریان خون، فشار درون آلت افزایش یافته و آلت سفت تر می شود.

کورپورا کاورنوسا

علاوه بر این موارد، مغز به بافت اطراف آلت پیام می فرستد تا از خروج خون از بافت جلوگیری شده و نعوظ بدست آمده حفظ شود. پس از اتمام رابطه یا تحریک جنسی، میزان فشار درون ورید های اطراف آلت کاهش یافته، خون خارج شده و نعوظ از بین می رود.

فشار خون بالا هر مرحله از این فرایند را با چالش های بیشتری همراه می کند. در ابتلا به فشار خون بالا، توانایی شریان های خونی آلت در متسع شدن و حفظ جریان مداوم و ثابت خون کاهش می یابد.

آیا فشار خون بالا سبب اختلال در نعوظ می شود؟

هایپرتنشن یا فشار خون بالا یکی از رایج ترین بیماری هایی است که رابطه نزدیکی با اختلال نعوظ دارد. به همین دلیل، کاهش فشار خون تا محدوده طبیعی نه تنها برای سلامت کلی بدن مناسب است بلکه به کاهش خطر ابتلا به مشکلات نعوظ و بهبود اعتماد به نفس فرد در روابط جنسی نیز کمک می کند. فشار و جریان خون هر دو نقش بزرگی در کمک به دستیابی و حفظ نعوظ می کنند. 

فشار خون بالا بر تمامی اندام های بدن فشار وارد کرده و وضعیتی را به وجود می آورد که تمامی افراد باید به آن توجه داشته باشند. ارتباطات نزدیکی بین فشار خون بالا و مشکلات نعوظ بیان شده است. در مجموع، حدود ۳۰ درصد مردان مبتلا به فشار خون بالا به درجاتی از اختلال نعوظ نیز دچار می شوند. فشار خون اثرات مستقیم و غیر مستقیمی را بر کیفیت و ماندگاری نعوظ آلت بر جای می گذارد.

فشار خون بالا و اختلال نعوظ

ضعیف شدن نعوظ بخاطر فشار خون

آسیب دیدن عروق خونی منجر به ضعیف شدن و کاهش تدوام جریان خون در سرتاسر بدن می شود. این وضعیت، دستیابی به نعوظ را دشوار تر می سازد. هنگامی که جریان خون کافی جهت پر کردن کورپورا کاورنوسا وجود نداشته باشد دستیابی و حفظ نعوظ دشوار خواهد بود. گاهی اوقات، فشار خون بالا اختلال کامل نعوظ ایجاد نکرده و در عوض سبب ضعیف شدن نعوظ ها یا سختی در حفظ آن ها می شود.

فشار خون بالا و میل جنسی مردان

فشار خون بالا با کاهش سطح تستوسترون ارتباط دارد. تستوسترون هورمونی است که در میل جنسی مردانه نقشی کلیدی ایفا می کند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۲ بیان داشت که مردان مبتلا به فشار خون در مقایسه با مردان دارای فشار خون طبیعی، مقادیر کمتری هورمون تستوسترون در بدن خود دارند.

فشار خون و تستوسترون

تستوسترون هورمون جنسی اولیه در مردان و عامل اصلی ارتقا عملکرد جنسی طبیعی است. با توجه به این موضوع، فشار خون بالا می تواند از دو جنبه سبب ابتلا به اختلال نعوظ شود.

این دو جنبه شامل موارد زیر است :

 • دشوار کردن دستیابی به نعوظ
 • کاهش عملکرد و میل جنسی مردانه به دنبال کاهش تستوسترون

فشار خون بالا و عملکرد جنسی

فشار خون بالا می تواند سبب سفتی دیواره عروق خونی شده و با اختلال در ورود جریان خون به آلت تناسلی حفظ یک نعوظ قوی را دشوار سازد. این موارد از اثرات منفی فشار خون بالا بر عملکرد جنسی مردان می باشند.

فشار خون بالا انجام ورزش های جسمانی را نیز با سختی بیشتری همراه می کند. چنین وضعیتی سبب کاهش تحرک افراد مبتلا شده و این افراد به دلیل قرار نداشتن در بهترین شرایط فیزیکی، بهترین عملکرد جنسی را نیز نخواهند داشت.

فشار خون و عملکرد جنسی

با اینکه رابطه جنسی چندان که تصور می شود کالری نمی سوزاند اما می تواند فعالیتی چالش برانگیز برای سیستم تنفسی و قلبی عروقی باشد. بر این اساس، برخورداری از سلامت مناسب با داشتن عملکرد جنسی بهتر ارتباط دارد. زنان و مردان در هر دقیقه از رابطه جنسی به ترتیب ۴٫۲ و ۳٫۱ کالری می سوزانند.

چگونگی کاهش فشار خون

در صورت ابتلا به فشار خون، بهترین کار، پرسیدن راهکار های کاهش ایمن و پایدار فشار خون از پزشک خود می باشد. امکان دارد پزشک انجام تغییرات در سبک زندگی یا استفاده از دارو های تنظیم کننده فشار خون را به بیمار توصیه کند.

فشار خون بالا اغلب به وسیله چندین عامل ایجاد می شود. در پایین لیستی از موثر ترین اقداماتی آورده شده که می توان جهت کاهش فشار خون و خطر ابتلا به مشکلات نعوظ مرتبط با آن انجام داد:

❇ تغییر سبک زندگی

در صورت داشتن اضافه وزن، جهت کمک به کاهش وزن و حفظ آن در محدوده ای مناسب رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید. اضافه وزن (مخصوصا چربی اطراف شکم) ارتباط تنگاتنگی با فشار خون بالا دارد.

ورزش برای کاهش فشار خون

❇ ورزش منظم

ورزش مخصوصا ورزش هوازی همانند دویدن یا دوچرخه سواری می تواند فشار خون را به صورت طبیعی کاهش دهد. اغلب ورزشی چون ۳۰ دقیقه ورزش روزانه و مداوم برای کاهش قابل توجه سطح فشار خون کافی است.

❇ کاهش مصرف سدیم

رژیم های غذایی سرشار از سدیم می توانند فشار خون را تا ۸ میلی متر جیوه افزایش دهند. یکی از موثر ترین روش های کاهش فشار خون کاهش مصرف مواد غذایی نمکی و سرشار از سدیم است.

❇ اجتناب از مصرف الکل و سیگار

مصرف بیش از حد الکل سبب افزایش فشار خون و احتمالا کاهش اثرات داروی های کنترل فشار خون می شود. سیگار نیز می تواند سبب افزایش چشم گیر فشار خون شود.

غذای سالم برای کاهش فشار خون

❇ تغییر رژیم غذایی

 در نهایت، رژیم غذایی نیز با فشار خون ارتباط دارد. با کاهش مصرف چربی های اشباع شده و افزایش مصرف سبزیجات و غذا های کم چرب می توان فشار خون را مقداری کاهش داد.

برای مطالعه بیشتر:
درمان فشار خون بالا در طب سنتی چگونه است؟ برای خواندن بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا در طب سنتی

کاهش فشار خون بالا برای داشتن سلامت بهتر

فشار خون بالا به عنوان ((قاتل خاموش)) شناخته می شود. این بیماری با گذشت زمان می تواند فشار زیادی را به اندام های بدن از جمله قلب، مغز، کبد و کلیه وارد کند. این یعنی فشار خون بالا احتمال ابتلا به انواع خطر ها از سکته مغزی تا بیماری ایسکمیک قلبی را افزایش می دهد.

در صورت ابتلا به این بیماری انجام اقدامات و تغییر سبک زندگی بسیار اهمیت دارد. انجام این اقدامات نه تنها عملکرد جنسی افراد را بهبود می بخشد بلکه به کاهش عوارض اختلال نعوظ نیز کمک می کند. با کاهش فشار خون بالا می توان عمری طولانی تر داشته و از داشتن یک زندگی با کیفیت بیشتر لذت برد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهداد دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام... دکتر جان من 53 سال دارم و 2 سال است که داروی فشار خون آتنولول و لوزارتن اچ مصرف می کنم. احساس می کنم که مصرف این دارو روی رابطه جنسی من تأثیر گذاشته و نعوظ کم و میل جنسی کمتر شده است. لطفا راهنمایی بفرمایید... ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اتنولول باعث این عوارض میشه

   میتونید اون رو به تدریج قطع کنید

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  از وقتی متوجه فشارخون شدم حدود یکسال چون در نوار مرزی ودوراز مراکز درمانی زندگی میکنم مجبور شدم شبها مقداری تریاک بخاطر فشارخون بکشم ونعوذ هم با مشکل مواجه شدم سن چهل وشش و نود کیلو وزن دارم..اآیا دارویی هست که علیرغم فشارخون نعوذ را بهبود ببخشد..من هیچ داروی فشارخونی استفاده نمیکنم....مننون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   باید تریاک را قطع کنید

   برای درمان فشار خون باید دارو براتون شروع بشه و به پزشک مراجعه کنید و برای این مشکل خاص باید با روانپزشک و متخصص اورولوژیست مشورت کنید

 • تصویر کاربر cavid جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام. من 2 سال است فشار خون دارم و پزشکم بیزوپرونولول روزی 5 میلی تجویز کرده. از وقتی آنرا مصرف می کنم دیگر حالت نعوض از بین رفته است. قبلا لوزار مصرف می کردم و مشکلی نداشتم. آیا این دارو ممکن است مشکل ساز شود. البته به پزشکم چیزی نگفته ام. چون این دارو را 3 ماه است مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام می تونید مجدداً لوزارتان مصرف کنید

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام من مادرم 61 سالشه .قرص املودپین 5 روزی یکی .کنکور 25 روزی یکی .هیدروکلرتیازید نصف لوزار 25 نصف روزی یکی میخوره فشارش 16 بود امد الان 105رو 7 ضربانش هم 51 الی 55 هست خواستم بدونم مشکلی نداره.فشار 105 پایین نیست.؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   کنکور رو قطع کنید

 • تصویر کاربر حبیب‌الله سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدا قوت من61سال سن دارم بمدت 4ماه است بدون پزشک اعتیاد به تریاکم راکه مقدار زیاد مصرف بود را ترک کردم ودراین مورد دارونمیخورم حال فشارم گاهی به 15,5هم میرسه دکترمتورال 50 تجویز کرده چگونه مصرف کنم پیاده روی هم میکنم صبح بعدازنمازحدود45دقیقه ممنونتم من نقته صفر مرزی بلوچستان هستم روستای کشتگان فدایت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   هر ۱۲ ساعت نصف مصرف کنید

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من 18سالمه در هنگامی که تحریک می شوم و نعوظ رخ می دهد یکم تپش قلب می گیرم ولی وقتی نعوظم تکمیل می شود تپش کم می شود به نظر شما طبیعی است؟ اکو هم دادم و پرولاپس خفیف داشتم ولی ترسم از مشکل قلبیه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.این حالت طبیعی هست

 • تصویر کاربر ناهید جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  فشارخون من هر دو هفته یکبار تا مرز 19/12 میرود مشکلم چیست برای درمان فشارخون از قرصهای والساتون 80 استفاده میکنم و بعد از دوروز بحالت 9 الی 12 میرودو طپش قلب دارم و قرص پروپانل میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید از نظر علل ثانویه فشار خون بررسی شوید

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  فشار خون من عمدتا فاصله سیستولیک و دیاستولیک کم است مثلا 13روی 10
  حتی بامصرف انواع داروها این فاصله تصحیح نمیشه 12روی 9/5 روهم تجربه کردم ، در این شرایط حال عمومی خوبی ندارم .
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بیشتر فشار دیاستولی دارید باید دوز داروهاتون افزایش پیدا کنید

 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  لطفا درخصوص آزمایش پیوست راهنمایی بفرماییدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ازمایشی ارسالرنشده

 • تصویر کاربر فرحناز یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  . سلام. 51سالمه.قرص اعصاب سراتالین نصفی عصر ونزدیک خواب کلوناز پام و ترازودن از هر کدام نصفی میخورم. اما تقریبا هر چهار و پنج ماهی حالت مشگل نفس عمیق بهم دست میده و خیلی اذیتم میکنه. البته ورزش میکنم پیاده روی هر روز و شنا هفته ای دوبار. وزنم 73هستش.لطفا راهنماییم کنین که تنگی نفسم درست بشه و میدونم که از اعصابه. البته تمرین نفس کشیدن درست رو انجام میدم ولی زیاد تاثیری نداره. خیلی ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تنگی نفس هم میتونه قلبی ریوی و یا اضطرابی باشه

   باید معاینه و اکو سوید تا بشه علل قلبی رو رد یا تایید کرد

درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر