نتیجه اکوکاردیوگرافی شما خوب است یا بد؟

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان، تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

در دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلبدر اکوکاردیوگرافی به وسیله دستگاه اکوکاردیوگراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی، حرکت ماهیچه قلب، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد.

تفاوت اکو و نوار قلب

 به کمک نوار قلب می توان ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی های قلبی را شناسایی کرد.  چنانچه پزشک در تفسیر نوار قلب به مورد مشکوکی برخورد کند جهت بررسی بیشتر، حتما برای شما یک اکوکاردیوگرافی تجویز می نماید. با استفاده از اکوکاردیوگرافی می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد.

انواع اکوی قلب

قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

۱- اکوی دو بعدی

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود. این نوع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌ باشد.

۲- اکوی داپلر

اکوی داپلر برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

۳- اکوکاردیوگرافی از راه مری یا TEE

اکو مریاکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکو از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب، تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و غیره مفید است.

امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌ شود.

۴- اکوکاردیوگرافی تنشی یا اکو استرس

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب (Cardiac Stress Test) محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌ های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

انجام تست ورزش بشار رسن بازیکن عراقی پرسپولیس با حضور در مطب دکتر محمد حسین نجفی

بشار رسن۵- اکوکاردیوگرافی قلب جنین

در این اکو قلب جنین امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد. این روش معمولا برای بررسی بیماری های مادرزادی قلب و آریتمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی که اغلب از هفته شانزدهم بارداری به بعد انجام می شود ، برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست.

خواندن جواب اکو قلب

 • LVEF

کسر تخلیه‌اى بطن چپ است که میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه را نشان می دهد.

حد نرمال این معیار ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 • EF

کسر تخلیه‌اى که معمولا در آن همان LVEF مد نظر است.

 • MR

نارسایی دریچه میترال است که معمولا بصورت علامت مثبت (+ + ++ = خفیف، +++= متوسط و + = شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • MS

MS تنگی دریچه میترال می باشد و معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe بیان می شود.

تفسیر اکوی قلب

 • AR

نارسایی دریچه ائورت: معمولا با علامت مثبت (++++ = خفیف، +++= متوسط و += شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • AS

تنگی دریچه ائورت است که با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • TR

مخفف دریچه تریکوسپید است.

 • PAP‌

فشار پولمونر (ریوی) را نشان می دهد.

 • RWMA

اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قبلی یا ایسکمی قلبی است.

 • LVH

هیپرتروفی عظله قلبی که ناشی از اضافه بار فشاری ناشی از فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 • CHF

نارسائى احتقانى قلب

 • CAD

بیمارى شریان کرونر

تفسیر جواب اکو و خواندن گزارش اکوکاردیوگرافی

اصطلاحات اکو— نتیجه اکوی طبیعی

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانی است که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل می کنند. به طور خاص، این بدان معنی است که:

# هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

# دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون در آنها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد. اندازه گیری مقدار پمپاژی قلبی می تواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا در غیر اینصورت احتمال نارسایی قلبی بالا خواهد رفت.

# دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی می باشند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

# پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نمی باشد.

# کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ ۶۰٪ طبیعی در نظر گرفته می شود.

# برون ده قلبی حجمی از خون است که قلب در هر دقیقه پمپاژ می کند. در حالت استراحت قلب بزرگسالان به طور متوسط ۴٫۸-۶٫۴ لیتر خون در دقیقه پمپ می کند.

شرایط دیگری که می توانند علائم مشابه ایجاد نموده و نیاز به یک اکوکاردیوگرام، در وهله اول تقویت نمایند. به عنوان مثال، کم خونی می تواند باعث شنیدن صداهای قلبی گردد، و حملات هراس می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

اگر اکوی شما طبیعی است، پزشکتان ممکن است آزمایش های اضافی به منظور کمک به کشف منبع علائم تان درخواست نماید. پزشکتان ممکن است خواستار انجام مجدد اکو چند ماه بعد از شما گردد که برای دیدن اندازه قلب و ساختار آن در صورت ایجاد تغییر می باشد.همچنین برای مشاهده نقایص مادرزادی قلب هم می توان از تست اکوکاردیوگرام بهره برد.

— نتیجه اکوی غیر طبیعی

یک یافته غیر طبیعی در اندازه و یا ساختار قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# لخته شدن خون در یکی از حفره های قلب اغلب به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

# یک یا چند دریچه قلبی به درستی باز و بسته نشوند. این ممکن است نشانه ای از بیماری های دریچه قلب باشد، که می تواند به عضله قلب آسیب برساند.

# دیواره قلبی بیش از حد نازک و یا ضخیم و یا حفره های قلب بیش از حد بزرگ. این ممکن است نشان دهنده کاهش جریان خون به قلب، و یا یک برآمدگی در دیواره قلب باشد. بطور مثال، پزشک شما قادر خواهد بود که ضخامت دیواره بطن چپ شما را اندازه بگیرد و در صورتی که اندازه آن بیش از ۱٫۵ سانت باشد غیر طبیعی تلقی خواهد شد. ضخامت این دیواره یا سایر دیواره های قلبی می تواند نشان دهنده برخی علایم از قبیل، فشار خون بالا، ضعیف شدن دریچه های قلبی، دریچه های آسیب دیده باشد.

# پریکارد افیوژن تجمع مایع در پریکارد در کیسه اطراف قلب است که این حالت فشار اضافی بر روی قلب وارد می کند، که مانع از پمپاژ طبیعی آن می شود.

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

– صداهای غیرطبیعی قلب
– دریچه‌ های مصنوعی قلب
– عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
– آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
– عفونت پرده اطراف قلب
– عفونت دریچه‌ های قلب

لخته شدن خون
– وجود لخته خون یا آمبولی ریوی پس از سکته
– بیماری‌ های قلبی مادرزادی
– فیبریلاسیون دهلیزی
– افزایش فشار ریوی

 هزینه اکوی قلب چقدر است؟

بسته به اینکه شخص بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی دارد یا خیر؟ و حتی اینکه اکوی قلب در مراکز دولتی یا خصوصی انجام می گیرد، هزینه اکوی قلب متغیر خواهد بود. اگر فردی دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا ارتش را داشته باشد در مراکز دولتی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان از آنها دریافت می شود. در همان مراکز اگر فردی بیمه نداشته باشد هزینه اکوی قلب ۱۴۰ هزار تومان خواهد بود.

در سیستم خصوصی هزینه اکوی قلب حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزارتومان تعرفه اکوی قلب بدون بیمه خواهد بود. اما اگر فرد به بیمارستان خصوصی که با بیمه او قرارداد دارد، مراجعه نماید، می بایست از کل هزینه اکوی قلب ۱۵۰ هزار تومان را پرداخت کند و مابقی به عهده بیمه خواهد بود.

در مورد اکوهایی که از طریق مری انجام می شود بالتبع هزینه ها بیشتر خواهد بود.

در این مرکز جهت راحتی خانم های محترم، اکوکاردیوگرافی توسط سرکار خانم دکتر اسماعیلی پزشک متخصص قلب و عروق فدراسیون ورزشی فیفا انجام خواهد شد.

اکوی قلب جنین نیز توسط خانم دکتر نیکوفر در کلینیک قلب و عروق دکتر نجفی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش انجام اکوی قلب جنین از طریق مادر و اطلاعات تماس بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://drhsnajafi.com/8401

 

 

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خزان چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام. وقتتون به خیر.
  من قبلا تیجه اکوی خودم رو برای شما ارسال کردم و سوال خودم رو در مورد دریچه آئورت دولتی پرسیدم و شما فرمودین که فعلا وضعیت قلب خوبه.
  با توجه به اینکه این اکو حدود سه چهار سال پیش گرفته شده، به نظر شما لازمه که امسال اکو تکرار بشه؟
  به نظر شما تنگی نفس و گاها سرگیجه می تونه دلیل پیشرفت بیماری باشه ؟
  از کمک و راهنماییهای شما بی نهایت ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اکوتون رو تکرار کنید

   ممکنه

 • تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  مادر بنده با سن 73 سال هستن که بعد از آنژیو مشخص شد یکی از عروق قلبشون به طور کامل گرفته و مشکل دریچه هم دارن و کاندید عمل تعویض دریچه هستن. منتها به خاطر ef=25% برخی از پزشکان محترم ریسک عمل را بالا و احتمال رفع مشکل را بعد از عمل ضعیف میدونن. نظر جناب عالی چیه؟ آیا صرفاً با استنت گذاری نتیجه مثبتی حاصل میشه؟ باتری لازمه؟ یا این که بهتر از همه همون عمل کردنه؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نطر داد

   باید خود بیمار و سی دی انژیو دیده شود

   به اناتومی انسداد بستگی داره

 • تصویر کاربر محبوب یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترببخشیدچندروزه فشارخونم بالا هست اول ازسردردشروع شد رفتم زیرزبونی بهم دادن پایین نیومدیعنی رو ۲۰بود دوباره آمپول زدم آوردنش رو۱۸ بعداومدرو۱۵بعدازدوروزقفسه سینم دردگرفت نوارقلبم خوب بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر محبوب شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   ببخشیدهمون قرص رو یکی شب میخورم یکی صبح من زندگی ام تو شماله میخواستم راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   قره هیدروکلرتیازید اضافه کنید
  4. تصویر کاربر محبوب شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون ازراهنماییتون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   انلودیپین هر دوازده ساعت و به پزشک قلب مراجعه کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر خلیلی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .پدرم تقریبا از سی و پنج سالگی فشار خون بالا در حد ۱۶۰/۱۰۰ داشتن و دارویی مصرف نمیکردن که تقریبا شیش ماهه وزنشون کم شده و همراه با کاهش وزن فشار خونشون هم کاهش پیدا کرده و همیشه 120/80 و حتی پایین تره . برای بررسی وضعیت قلبشون اکو و تست ورزش و نوار قلب گرفتن ازشون . تست ورزششون خوب بوده و هیچ علامتی خبن گرفتن تست نداشتن ولی در اکوی قلبشون ef=52% بوده و دکتر گفتن که احتمال داره یکی از رگای قلبشون بسته باشه و باید آنژیو انجام بدن . با توجه به عکسی که از اکوی قلب فرستادم مشکلشون چی میتونه باشه؟ آیا قلبشون مشکل داره اصلا؟ نیازی به آنژیو هست یا نه؟ ممنون میشم این اکو رو برام تفسیر کنید. ممنون بابت پاسخگوییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر تست ورزش نرماله معمولا نیاز به انزیو نیست

   باید بیمار و سی دی دیده شوند

 • تصویر کاربر شاپور پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر گرامی.چند وقتیه تپش قلب تو سینه و گلو دارم بعداز غذا بیشتر نمود داره.موقع راه رفتن نفسم سنگین میشه .شش ماه پیش اکو دادم خوب بود.استرسی هستم لطفأ راهنمایی کنید مخصوصا برای سنگینی تنفسم در راه رفتن.آیا مشکل قلبی دارم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رحمان پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم اکوی رو برام تفسیر کنید و.آیا امیدی هست برای بسته شدن سوراخ ها،
  در ضمن پسرم اول تعداد تنفس هاش به 90 تا هم در دقیقه میرسید الان که نه ماهشه شده 50 آیا مشکلی هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله احتمال داره

   باید با فوق تخصص قلب اطفال مشورت کنید من اطلاعی ندارم

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  آقای دکتر انشاءالله که شما و همکارانتان همیشه سالم و سلامت باشید
  آقای دکتر مادر من 6 ماه قبل سکته قلبی کرده
  و در حال حاضر ef 55% دارند
  در حالی که قبلا 35% بوده
  این نشان دهنده چست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام
   بهبود وضعیت قلب
 • تصویر کاربر سوران دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. بنده خانم 30 ساله، بیشتر اوقات درد سمت چپ قفسه سینه و تنگی نفس شدید دارم. فشار خونم هم بالا میره و زود خسته میشم. نتیجه اکو رو پیوست کردم اگر امکان داره لطف کنید بفرمایید مشکل بنده در چه حدی هست. با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   افتادگی و نارسایی خفیف دریچه دارید که اهمیت نداره

   احتمالا اضطراب دارید

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  هر دکتری که رفتم گفته برای کم تحرکیه و مشکله جدی ایی نیست اما هیچکدوم برای درد زیاد قفسه سینه ایی که دارم چیزی درستی تجویز نکردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  باسلام. فرزند پسرمن دربدو تولد بعلت تاخیردرزایمان 10روزدرNAcUبستری بودپژشک معالج درحین معاینه تشخیص صدلی اضافی درقلب را دادند وبه پزشک قلب ارجاع شدیم پزشک قلب پس از اگوکاردیوگرافی گفتن این صدای اضافی اراثرحفره درقلب نوزاد هست و با افزایش سن برطرف میشود بعد 4_5سال مجدداباید مورد معاینه قرارگیرد چند روز قبل معاینه مجدد در سن 5 سالگی انجام شد توسط پزشک دیگری ایشان گفتن حفره ای فعلن وجود نداردولی صدای خیلی خفیفی شنیده میشود بامعاینه دقیقترتوسط اکوکاریوگرافی گفتن احتمال کوارکتاسیون میرود. بنده چندروزی درگوگول بسیاری از مقالات و تحقیقات پزشکان را مطالعه کردم ولی هیچ علائم فیزیکی و عینی که نشان دهنده کوارکتاسیون باشد در پسرم در این 5سال نمیبینم باتشکر از شما خواستن نظرتان را بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   با مدارک به فوق قلب اطفال مراجعه کنند

درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر