نتیجه اکوکاردیوگرافی شما خوب است یا بد؟

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان، تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

در دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلبدر اکوکاردیوگرافی به وسیله دستگاه اکوکاردیوگراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی، حرکت ماهیچه قلب، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد.

تفاوت اکو و نوار قلب

 به کمک نوار قلب می توان ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی های قلبی را شناسایی کرد.  چنانچه پزشک در تفسیر نوار قلب به مورد مشکوکی برخورد کند جهت بررسی بیشتر، حتما برای شما یک اکوکاردیوگرافی تجویز می نماید. با استفاده از اکوکاردیوگرافی می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد.

انواع اکوی قلب

قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

۱- اکوی دو بعدی

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود. این نوع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌ باشد.

۲- اکوی داپلر

اکوی داپلر برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

۳- اکوکاردیوگرافی از راه مری یا TEE

اکو مریاکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکو از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب، تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و غیره مفید است.

امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌ شود.

۴- اکوکاردیوگرافی تنشی یا اکو استرس

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب (Cardiac Stress Test) محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌ های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

انجام تست ورزش بشار رسن بازیکن عراقی پرسپولیس با حضور در مطب دکتر محمد حسین نجفی

بشار رسن۵- اکوکاردیوگرافی قلب جنین

در این اکو قلب جنین امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد. این روش معمولا برای بررسی بیماری های مادرزادی قلب و آریتمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی که اغلب از هفته شانزدهم بارداری به بعد انجام می شود ، برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست.

خواندن جواب اکو قلب

 • LVEF

کسر تخلیه‌اى بطن چپ است که میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه را نشان می دهد.

حد نرمال این معیار ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 • EF

کسر تخلیه‌اى که معمولا در آن همان LVEF مد نظر است.

 • MR

نارسایی دریچه میترال است که معمولا بصورت علامت مثبت (+ + ++ = خفیف، +++= متوسط و + = شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • MS

MS تنگی دریچه میترال می باشد و معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe بیان می شود.

تفسیر اکوی قلب

 • AR

نارسایی دریچه ائورت: معمولا با علامت مثبت (++++ = خفیف، +++= متوسط و += شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • AS

تنگی دریچه ائورت است که با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • TR

مخفف دریچه تریکوسپید است.

 • PAP‌

فشار پولمونر (ریوی) را نشان می دهد.

 • RWMA

اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قبلی یا ایسکمی قلبی است.

 • LVH

هیپرتروفی عظله قلبی که ناشی از اضافه بار فشاری ناشی از فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 • CHF

نارسائى احتقانى قلب

 • CAD

بیمارى شریان کرونر

تفسیر جواب اکو و خواندن گزارش اکوکاردیوگرافی

اصطلاحات اکو— نتیجه اکوی طبیعی

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانی است که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل می کنند. به طور خاص، این بدان معنی است که:

# هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

# دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون در آنها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد. اندازه گیری مقدار پمپاژی قلبی می تواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا در غیر اینصورت احتمال نارسایی قلبی بالا خواهد رفت.

# دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی می باشند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

# پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نمی باشد.

# کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ ۶۰٪ طبیعی در نظر گرفته می شود.

# برون ده قلبی حجمی از خون است که قلب در هر دقیقه پمپاژ می کند. در حالت استراحت قلب بزرگسالان به طور متوسط ۴٫۸-۶٫۴ لیتر خون در دقیقه پمپ می کند.

شرایط دیگری که می توانند علائم مشابه ایجاد نموده و نیاز به یک اکوکاردیوگرام، در وهله اول تقویت نمایند. به عنوان مثال، کم خونی می تواند باعث شنیدن صداهای قلبی گردد، و حملات هراس می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

اگر اکوی شما طبیعی است، پزشکتان ممکن است آزمایش های اضافی به منظور کمک به کشف منبع علائم تان درخواست نماید. پزشکتان ممکن است خواستار انجام مجدد اکو چند ماه بعد از شما گردد که برای دیدن اندازه قلب و ساختار آن در صورت ایجاد تغییر می باشد.همچنین برای مشاهده نقایص مادرزادی قلب هم می توان از تست اکوکاردیوگرام بهره برد.

— نتیجه اکوی غیر طبیعی

یک یافته غیر طبیعی در اندازه و یا ساختار قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# لخته شدن خون در یکی از حفره های قلب اغلب به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

# یک یا چند دریچه قلبی به درستی باز و بسته نشوند. این ممکن است نشانه ای از بیماری های دریچه قلب باشد، که می تواند به عضله قلب آسیب برساند.

# دیواره قلبی بیش از حد نازک و یا ضخیم و یا حفره های قلب بیش از حد بزرگ. این ممکن است نشان دهنده کاهش جریان خون به قلب، و یا یک برآمدگی در دیواره قلب باشد. بطور مثال، پزشک شما قادر خواهد بود که ضخامت دیواره بطن چپ شما را اندازه بگیرد و در صورتی که اندازه آن بیش از ۱٫۵ سانت باشد غیر طبیعی تلقی خواهد شد. ضخامت این دیواره یا سایر دیواره های قلبی می تواند نشان دهنده برخی علایم از قبیل، فشار خون بالا، ضعیف شدن دریچه های قلبی، دریچه های آسیب دیده باشد.

# پریکارد افیوژن تجمع مایع در پریکارد در کیسه اطراف قلب است که این حالت فشار اضافی بر روی قلب وارد می کند، که مانع از پمپاژ طبیعی آن می شود.

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

– صداهای غیرطبیعی قلب
– دریچه‌ های مصنوعی قلب
– عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
– آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
– عفونت پرده اطراف قلب
– عفونت دریچه‌ های قلب

لخته شدن خون
– وجود لخته خون یا آمبولی ریوی پس از سکته
– بیماری‌ های قلبی مادرزادی
– فیبریلاسیون دهلیزی
– افزایش فشار ریوی

 هزینه اکوی قلب چقدر است؟

بسته به اینکه شخص بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی دارد یا خیر؟ و حتی اینکه اکوی قلب در مراکز دولتی یا خصوصی انجام می گیرد، هزینه اکوی قلب متغیر خواهد بود. اگر فردی دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا ارتش را داشته باشد در مراکز دولتی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان از آنها دریافت می شود. در همان مراکز اگر فردی بیمه نداشته باشد هزینه اکوی قلب ۱۴۰ هزار تومان خواهد بود.

در سیستم خصوصی هزینه اکوی قلب حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزارتومان تعرفه اکوی قلب بدون بیمه خواهد بود. اما اگر فرد به بیمارستان خصوصی که با بیمه او قرارداد دارد، مراجعه نماید، می بایست از کل هزینه اکوی قلب ۱۵۰ هزار تومان را پرداخت کند و مابقی به عهده بیمه خواهد بود.

در مورد اکوهایی که از طریق مری انجام می شود بالتبع هزینه ها بیشتر خواهد بود.

در این مرکز جهت راحتی خانم های محترم، اکوکاردیوگرافی توسط سرکار خانم دکتر اسماعیلی پزشک متخصص قلب و عروق فدراسیون ورزشی فیفا انجام خواهد شد.

اکوی قلب جنین نیز توسط خانم دکتر نیکوفر در کلینیک قلب و عروق دکتر نجفی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش انجام اکوی قلب جنین از طریق مادر و اطلاعات تماس بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://drhsnajafi.com/8401

 

 

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام،اقای دکتر این اکبری چهار ماه پیشه ،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مدارکتون رو کامل بفرستید

 • تصویر کاربر سایه پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام .اقای دکتر من ۲۸سال دارم .در کودکی رماتیسم قلبی گرفتم تا ۱۸سالگی هر ماه پنی سیلین مصرف میکردم .تا حالام اکو نداده بورم چدن نمیدونستم قلبیه خانوادم تازه بهم گفتن که من رماتیسم قلبی داشتم.اکو دادم دکتر گفتن یکم دریچه میترالم ضخیم شده.باید هرسال اکو بدم.آقای دکتر از آینده خیلی میترسم واسترس گرفتم .یعنی نارسایی بیشتر خواهدشد؟کمکم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه بله و یا نه

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام. تنگی میترال در حد متوسط به شدید با mva=1.5 . و با mild Mr. Mild tr و pap=35-40 . بدون هیچ علامت بارزی و فقط اندکی تنگی نفس نیاز به عمل جراحی دارد؟ اگر عمل نشه در آینده نارسائی شدیدتر نمیشود.خانم هستم سن 55 .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر تنگی نفس دارید باید برای دریچه کاری انجان شود بالون ترجیحا

 • تصویر کاربر Hossein چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما آقای دکتر
  بنده حدود ۱ سالی هست که به ندرت در زیر قفسه سینه سمت چپ ( حدودا روی دنده ها) دردی بصورت تیر کشیدن اذیتم میکنه امروز اکو دادم اگر میشه گزارش دستی رو بخونین و لطف کنین بگین چیزه خاصی هست یا خیر
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این نوع دردها معمولا قلبی نیست

   فایلتون ارسال نشده

 • تصویر کاربر پسر چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر 28 سالمه بعلت احساس درد قلب هنگام خوابیدن به سمت چپ به پزشک متخصص مراجعه کردم و ایشون بعد از تست قلب واکو گفتن قلبم سالم است و درد خفیف برای سرماخوردگی میباشد.
  ولی بعد که نتیجه آزمایش رو دیدم LVEF رو برام 50 درصد زده ، اینجور که من خوندم 55 درصد تا 60 درصد می تونه LVEF طبیعی باشه و زیر 45 درصد هم گویای نارسایی قلبی است. از اونجایی که برای بنده 50 است یعنی خطر نارسایی قلبی بنده رو در آبنده تهدید می کنه و ممکنه این عدد پایین تر هم بیاد ؟ (نه سیگار میکشم نه چیزی دیگری)امکانش هست عدد در اکوگرافی به طور دقیق نشان نداده باشد؟ همچنین سوال دومم دکتر جان؛ من از کوچکی پرولاپس داشتم ولی دکتر این قسمت رو در نتیجه اکو علامت نزده! در عوض قسمت SHun VSD رو علامت زده !! که فکر می کنم منظور نقص دیواره بین‌بطنی باشه. می خواستم ببینم دکتر جان این مورد خطرناک نیست ؟ و از اونجایی که هنوز کمی درد دارم بهتر نیست به یک دکتر فوق تخصص قلب مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر پسر پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   دکتر جان کماکان منتظر پاسختان هستم.ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ۵۰ حداقل مقدار نرماله

   اگر vsd داشتید حتما بهتون میگفتن 

   احتمالا اشتباه شده

   ولی بهتره از خودشون بپرسید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام یک ماه پیش متوجه دولتی بودن دریچه قلب و اتساع ۴.۸ آئورت صعودی شدم. قلب EF مساوی یا کوچکتر از ۵۰ رو نشون داد و عملکرد دریچه ب اندازه است. بعضی اوقات درد مبهم سینه و تپش قلب دارم فشار خون هم مینیمم بالای ۹ است.نظر شما چیه.؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر تنگی یا نارسایی دریچه فعلا ندارید تحت نطر باشید

   باید برای درد تست ورزش بشید و برای فشار دارو مصرف ونید

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام . دکتر بنده درد خفیفی در قفسه سینه دارم نوار قلب دادم نرمال بود . معاینه بالینی کردند گفتند اکو لازم نیست اما به اصرار خودم اکو دادم نتیجه این بود trivial mR و trivial tr فشار ریوی ۳۰ و ۶۰٪ هم میزان پمپاژ خون و بقیه نرمال. ۲ سال قبل هم اکو دادم که trivial mR دراون هم بود . ایا نارساییtrivial که معنی ناچیز هست نیاز به دارو یا کار خاص دیگه ای هست و چه مدت دیگه اکو رو تکرار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   یعنی نارسایی خیلی خفیف 

   اهمیتی نداره و نیاز به تکرار اکو نیست

 • تصویر کاربر رحیم یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام مدتی است هنگام فعالیت وراه رفتن درقفسه سینه درد شدیدهمراه با سوزش وسط سینه دارم اکو قلب انجام دادم مشکلی نبود الان عکس رنگی قلب نوشته بایدبرم انجام بدم لطفا بنده را راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این درد قلبیه

   باید تست ورزش یا اسکن انجام دهید

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام.خانمی ۳۴ ساله هستم.درد شدید قفسه سینه دارم.و وقتی از پله ها بالا و پایین میرم یا فعالیتی انجام میدم تپش قلب میگیرم و قفسه سینم درد میگیره.چند بار اکو قلب انجام دادم دکتر بهم گفت خون تا قلبت می ره و بر میگرده. اکو کنتراست نوشتن و انجام دادم.جوابش اینه moderate sizePFO by contrast study.EF55.ivsd 0.8,LVDd=3.7.mildTR,PPG=22mmhgراهنمایی کنید ممنون میشم.درد قفسه سینه خیلی اذییتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سسلام

   Pfo مهم نیست

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   در صمن تست ورزش انجام دهید تا تکلیف قلب مشخص شود

  2. تصویر کاربر سارا جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   مرسی.بابت راهنماییتون .سوراخ قلب دارم احتمال داره بزرگ بشه.تست ورزش انجام بدم قلب چه مشکلی داشته باشه نشون میده.دکتر قلب که جواب اکو دیدن گفتم یه مقداری خون رسانی قلبم ضعیفه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   گرفتگی عروق

   چون درد موقع فعالیت دارید باید تست ورزش انجام دهید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رقیه چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۲۵هفته باردارهستم اکوقلب جنین دادم گفتن دریچه تریکوسپید نارسایی و مقدارکمی بطن راست بزرگتر از بطن چپ.توروخدا بگین این مشکل با به دنیا اومدن جنینم درست میشه .چطور میشه این نارسایی ازبین بره ایا نیاز به عمل جراحی داره توروخدا کمکم کنید خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با قلب اطفال نشورت کنید

   در حوزه تخصص من نیست

درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر