نتیجه اکوکاردیوگرافی شما خوب است یا بد؟

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان، تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

در دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلبدر اکوکاردیوگرافی به وسیله دستگاه اکوکاردیوگراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی، حرکت ماهیچه قلب، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد.

تفاوت اکو و نوار قلب

 به کمک نوار قلب می توان ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی های قلبی را شناسایی کرد.  چنانچه پزشک در تفسیر نوار قلب به مورد مشکوکی برخورد کند جهت بررسی بیشتر، حتما برای شما یک اکوکاردیوگرافی تجویز می نماید. با استفاده از اکوکاردیوگرافی می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد.

انواع اکوی قلب

قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

۱- اکوی دو بعدی

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود. این نوع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌ باشد.

۲- اکوی داپلر

اکوی داپلر برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

۳- اکوکاردیوگرافی از راه مری یا TEE

اکو مریاکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکو از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب، تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و غیره مفید است.

امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌ شود.

۴- اکوکاردیوگرافی تنشی یا اکو استرس

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب (Cardiac Stress Test) محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌ های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

انجام تست ورزش بشار رسن بازیکن عراقی پرسپولیس با حضور در مطب دکتر محمد حسین نجفی

بشار رسن۵- اکوکاردیوگرافی قلب جنین

در این اکو قلب جنین امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد. این روش معمولا برای بررسی بیماری های مادرزادی قلب و آریتمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی که اغلب از هفته شانزدهم بارداری به بعد انجام می شود ، برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست.

خواندن جواب اکو قلب

 • LVEF

کسر تخلیه‌اى بطن چپ است که میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه را نشان می دهد.

حد نرمال این معیار ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 • EF

کسر تخلیه‌اى که معمولا در آن همان LVEF مد نظر است.

 • MR

نارسایی دریچه میترال است که معمولا بصورت علامت مثبت (+ + ++ = خفیف، +++= متوسط و + = شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • MS

MS تنگی دریچه میترال می باشد و معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe بیان می شود.

تفسیر اکوی قلب

 • AR

نارسایی دریچه ائورت: معمولا با علامت مثبت (++++ = خفیف، +++= متوسط و += شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • AS

تنگی دریچه ائورت است که با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • TR

مخفف دریچه تریکوسپید است.

 • PAP‌

فشار پولمونر (ریوی) را نشان می دهد.

 • RWMA

اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قبلی یا ایسکمی قلبی است.

 • LVH

هیپرتروفی عظله قلبی که ناشی از اضافه بار فشاری ناشی از فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 • CHF

نارسائى احتقانى قلب

 • CAD

بیمارى شریان کرونر

تفسیر جواب اکو و خواندن گزارش اکوکاردیوگرافی

اصطلاحات اکو— نتیجه اکوی طبیعی

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانی است که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل می کنند. به طور خاص، این بدان معنی است که:

# هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

# دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون در آنها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد. اندازه گیری مقدار پمپاژی قلبی می تواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا در غیر اینصورت احتمال نارسایی قلبی بالا خواهد رفت.

# دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی می باشند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

# پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نمی باشد.

# کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ ۶۰٪ طبیعی در نظر گرفته می شود.

# برون ده قلبی حجمی از خون است که قلب در هر دقیقه پمپاژ می کند. در حالت استراحت قلب بزرگسالان به طور متوسط ۴٫۸-۶٫۴ لیتر خون در دقیقه پمپ می کند.

شرایط دیگری که می توانند علائم مشابه ایجاد نموده و نیاز به یک اکوکاردیوگرام، در وهله اول تقویت نمایند. به عنوان مثال، کم خونی می تواند باعث شنیدن صداهای قلبی گردد، و حملات هراس می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

اگر اکوی شما طبیعی است، پزشکتان ممکن است آزمایش های اضافی به منظور کمک به کشف منبع علائم تان درخواست نماید. پزشکتان ممکن است خواستار انجام مجدد اکو چند ماه بعد از شما گردد که برای دیدن اندازه قلب و ساختار آن در صورت ایجاد تغییر می باشد.همچنین برای مشاهده نقایص مادرزادی قلب هم می توان از تست اکوکاردیوگرام بهره برد.

— نتیجه اکوی غیر طبیعی

یک یافته غیر طبیعی در اندازه و یا ساختار قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# لخته شدن خون در یکی از حفره های قلب اغلب به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

# یک یا چند دریچه قلبی به درستی باز و بسته نشوند. این ممکن است نشانه ای از بیماری های دریچه قلب باشد، که می تواند به عضله قلب آسیب برساند.

# دیواره قلبی بیش از حد نازک و یا ضخیم و یا حفره های قلب بیش از حد بزرگ. این ممکن است نشان دهنده کاهش جریان خون به قلب، و یا یک برآمدگی در دیواره قلب باشد. بطور مثال، پزشک شما قادر خواهد بود که ضخامت دیواره بطن چپ شما را اندازه بگیرد و در صورتی که اندازه آن بیش از ۱٫۵ سانت باشد غیر طبیعی تلقی خواهد شد. ضخامت این دیواره یا سایر دیواره های قلبی می تواند نشان دهنده برخی علایم از قبیل، فشار خون بالا، ضعیف شدن دریچه های قلبی، دریچه های آسیب دیده باشد.

# پریکارد افیوژن تجمع مایع در پریکارد در کیسه اطراف قلب است که این حالت فشار اضافی بر روی قلب وارد می کند، که مانع از پمپاژ طبیعی آن می شود.

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

– صداهای غیرطبیعی قلب
– دریچه‌ های مصنوعی قلب
– عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
– آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
– عفونت پرده اطراف قلب
– عفونت دریچه‌ های قلب

لخته شدن خون
– وجود لخته خون یا آمبولی ریوی پس از سکته
– بیماری‌ های قلبی مادرزادی
– فیبریلاسیون دهلیزی
– افزایش فشار ریوی

 هزینه اکوی قلب چقدر است؟

بسته به اینکه شخص بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی دارد یا خیر؟ و حتی اینکه اکوی قلب در مراکز دولتی یا خصوصی انجام می گیرد، هزینه اکوی قلب متغیر خواهد بود. اگر فردی دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا ارتش را داشته باشد در مراکز دولتی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان از آنها دریافت می شود. در همان مراکز اگر فردی بیمه نداشته باشد هزینه اکوی قلب ۱۴۰ هزار تومان خواهد بود.

در سیستم خصوصی هزینه اکوی قلب حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزارتومان تعرفه اکوی قلب بدون بیمه خواهد بود. اما اگر فرد به بیمارستان خصوصی که با بیمه او قرارداد دارد، مراجعه نماید، می بایست از کل هزینه اکوی قلب ۱۵۰ هزار تومان را پرداخت کند و مابقی به عهده بیمه خواهد بود.

در مورد اکوهایی که از طریق مری انجام می شود بالتبع هزینه ها بیشتر خواهد بود.

در این مرکز جهت راحتی خانم های محترم، اکوکاردیوگرافی توسط سرکار خانم دکتر اسماعیلی پزشک متخصص قلب و عروق فدراسیون ورزشی فیفا انجام خواهد شد.

اکوی قلب جنین نیز توسط خانم دکتر نیکوفر در کلینیک قلب و عروق دکتر نجفی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش انجام اکوی قلب جنین از طریق مادر و اطلاعات تماس بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://drhsnajafi.com/8401

 

 

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شکوفه یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چندسال پیش مادرم سکته ی قلبی کردند والان مدتیست ICD دارند الان یک ماهی میشه خیلی بی جون و بی اشتها هستند اخیرا اکو کردند لطفا درمورد اکو و شرایطشون توضیح بدید باتشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی شدید قلبی دارند

   ولی برای بررسی علت ضعفشون باید ویزیت شوند

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  پسر من در یک سالگی برای کوارکتاسیون ائورت تحت بالون قرار گرفته و تا الان که چهار سال دارد چک آپ میشود و حال عمومی وی خوب است و مشکلی ندارد در اکوی دیروز دکتر به همسرم که پرستار است گفته Hypertrabeculation lv دارد و در اکو نوشته suspected Hypertrabeculation lv که البته از فامیلی بودن ما پرسیده که جواب مثبت است و گفته چیز مهمی نیست، خواستم بدونم معنی و علت آن چیست و چقدر نگران کننده است؟آیا خدای نکرده به نارسایی قلبی بر می گردد یا نه یا کاردیو میو پاتی؟ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   یعنی بطن چپ قسمتهای عصلانی برجسته داره مییتونه تو زمینه فشار باشه

   ولی بهتره با پزشکشون مشورت کنید

 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر نجفی
  دختر 2 ساله ای دارم که 2/5/98 دکتر غلامپور عمل کردن بستن vsd ,PDA, و ضخامت بطن راست داشتن ک ایشون عمل کردن و دکتر داخلیش دکتر وصال هستن بیمارستان رجایی ک تقریبا 2 هفته بعد یک اکو انجام دادیم ک دکتر وصال نبودن و دستیارشون گفتن ی جزئی مایع داره ک 10 روز بعد دوباره بیار حین ترخیص قرص ال داکتون و فوروزماید و کاپتو میدین اکو رو هم براتون ارسال کردم نظرتونو لطفا بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   کمی اب دور قلب بعد عمل طبیعیه و خودبخود جذب نیشه اما بهتره که تحت نظر باشید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   کمی اب دور قلب بعد عمل طبیعیه و خودبخود جذب نیشه اما بهتره که تحت نظر باشید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خزان شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام . وقتتون به خیر.
  می تونم از شما خواهش کنم در مورد راههای درمان فیبروالاستوم پاپیلري دريچه ائورت با اندازه 8 میلی متر راهنمایی بفرمایید.
  از لطفتون واقعا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره انسداد ایجاد کرده باشه یا نه

   عکس اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام، فشارم معمولا کمی بالاست.اکوی قلب انجام دادم، نتیجه این بوده، آیا مشکل خاصی داره قلبم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اکو خوبه 

   ولی برای درمان فشار باید دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  باسلام مدتی است که موقع هرهیجان مثبت ومنفی چیزی بلندکردن یاحتی بلندحرف زدن دچارگرفتگی وسوزش واحساس زخم دربالای سمت چپ می شوم موقع راه رفتن احساس می کنم قلبم تکان می خوردآیا چیزمهمی هست ازانجام اکووتست ورزش می ترسم وهزینه اش راهم نمی توانم پرداخت کنم خواهشا براساس تجربه تان بگوییدآیاقلبم مشکلی داردباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکلتان قلبی نیست و اضطرابیه

   جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی تکمیلی  مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شیتا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  من دانشجوی ترم 3 پزشکی هستم .چند ماه پیش در بیمارستان شنیده بودم فردی43ساله بر اثر Angio plasty رگ کرونر مبتلا به اترواسکلروز اش پاره شده بود و 97 درصد گرفتگی داشت. اما طی عمل دیگری حالش کاملا خوب شد . چند ماه بود که بیش از یازده کتاب جراحی می خواندم ولی نتوانستم بفهمم که چطور رگ مبتلا به پارگی را درست کردند.
  اگر مرا راهنمایی کنید ممنون می شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   با استنتینگ محل دایسکسبون به دیواره می چسبه

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام
  ۳۸ سال سن دارم و از سال ۹۰ فشار خونم بدون دارو 140/95 هست جواب اکو رو پیوست کردم میخواستم بدونم وضع قلبم چطوریه
  درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   دیواره قلب در اثر فشار کمی ضخیم شده

   باید فشارتون رو به دقت کنترل کنید

 • تصویر کاربر بهار جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام مادرم اکو کردن ۵۵ ساله هستند با سابقه فشار خون در تفسیر اکوی قلب نوشته شده کهthere is diastolic dysfunction g1
  و lvef=55%
  و mild mr
  و trivial tr
  و ivc not dilated with good collapse
  ممنون میشم اگه لطف کنین و این اکو رو تفسیر کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف دریچه دارند

   اکو تقریبا نرماله

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام ممنون میشم پاسخ بفرمایید خیلی نگرانم، در نتیجه اکو همسر من نوشته lvef60% و ECA و low pr TR یعنی مشکلی داره؟ تست ورزش غیر نرماله تصاویر مدارک قبول نمیکنه سایت حجمش بالاست، امکان گرفتگی هست؟ راهنماییمون کنید خدا ازتون راضی باشه این هم اطلاعاتش
  توروخدا راهنمایی کنید، نتیجه تکوlvf60% و ECAو low PR TR و تست ورزش غیر نرمال
  METS HR bpm BPs/BPd MaxSTl
  PreEx 86 110/70 -0.6 warmup 0 110/70 -0.6 Exe 4.8 99 120/70 -0.3
  -0.4 130/70. 116 7.1
  0.3 130/70 133 10.1
  0 140/70 0 13.5 peak
  0.1 140/70 152 4.7 Retov
  0.2 120/70 99 1 Post
  (Max value (HR:217). (RPp:212).( BP:160
  1-=(ST+(v3)=1.5 ST-(III
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پمپاژ قلب نرماله 

   یک نارسایی دریجه داره که مهم نیست

   تست ورزش باید دیده شود تا بشه در موردش نطر داد

درحال دریافت اطلاعات
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر