نتیجه اکوکاردیوگرافی شما خوب است یا بد؟

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان، تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

در دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلبدر اکوکاردیوگرافی به وسیله دستگاه اکوکاردیوگراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی، حرکت ماهیچه قلب، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد.

تفاوت اکو و نوار قلب

 به کمک نوار قلب می توان ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی های قلبی را شناسایی کرد.  چنانچه پزشک در تفسیر نوار قلب به مورد مشکوکی برخورد کند جهت بررسی بیشتر، حتما برای شما یک اکوکاردیوگرافی تجویز می نماید. با استفاده از اکوکاردیوگرافی می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد.

انواع اکوی قلب

قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

۱- اکوی دو بعدی

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود. این نوع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌ باشد.

۲- اکوی داپلر

اکوی داپلر برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

۳- اکوکاردیوگرافی از راه مری یا TEE

اکو مریاکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکو از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب، تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و غیره مفید است.

امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌ شود.

۴- اکوکاردیوگرافی تنشی یا اکو استرس

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب (Cardiac Stress Test) محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌ های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

انجام تست ورزش بشار رسن بازیکن عراقی پرسپولیس با حضور در مطب دکتر محمد حسین نجفی

بشار رسن۵- اکوکاردیوگرافی قلب جنین

در این اکو قلب جنین امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد. این روش معمولا برای بررسی بیماری های مادرزادی قلب و آریتمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی که اغلب از هفته شانزدهم بارداری به بعد انجام می شود ، برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست.

خواندن جواب اکو قلب

 • LVEF

کسر تخلیه‌اى بطن چپ است که میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه را نشان می دهد.

حد نرمال این معیار ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 • EF

کسر تخلیه‌اى که معمولا در آن همان LVEF مد نظر است.

 • MR

نارسایی دریچه میترال است که معمولا بصورت علامت مثبت (+ + ++ = خفیف، +++= متوسط و + = شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • MS

MS تنگی دریچه میترال می باشد و معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe بیان می شود.

تفسیر اکوی قلب

 • AR

نارسایی دریچه ائورت: معمولا با علامت مثبت (++++ = خفیف، +++= متوسط و += شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • AS

تنگی دریچه ائورت است که با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • TR

مخفف دریچه تریکوسپید است.

 • PAP‌

فشار پولمونر (ریوی) را نشان می دهد.

 • RWMA

اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قبلی یا ایسکمی قلبی است.

 • LVH

هیپرتروفی عظله قلبی که ناشی از اضافه بار فشاری ناشی از فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 • CHF

نارسائى احتقانى قلب

 • CAD

بیمارى شریان کرونر

تفسیر جواب اکو و خواندن گزارش اکوکاردیوگرافی

اصطلاحات اکو— نتیجه اکوی طبیعی

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانی است که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل می کنند. به طور خاص، این بدان معنی است که:

# هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

# دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون در آنها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد. اندازه گیری مقدار پمپاژی قلبی می تواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا در غیر اینصورت احتمال نارسایی قلبی بالا خواهد رفت.

# دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی می باشند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

# پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نمی باشد.

# کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ ۶۰٪ طبیعی در نظر گرفته می شود.

# برون ده قلبی حجمی از خون است که قلب در هر دقیقه پمپاژ می کند. در حالت استراحت قلب بزرگسالان به طور متوسط ۴٫۸-۶٫۴ لیتر خون در دقیقه پمپ می کند.

شرایط دیگری که می توانند علائم مشابه ایجاد نموده و نیاز به یک اکوکاردیوگرام، در وهله اول تقویت نمایند. به عنوان مثال، کم خونی می تواند باعث شنیدن صداهای قلبی گردد، و حملات هراس می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

اگر اکوی شما طبیعی است، پزشکتان ممکن است آزمایش های اضافی به منظور کمک به کشف منبع علائم تان درخواست نماید. پزشکتان ممکن است خواستار انجام مجدد اکو چند ماه بعد از شما گردد که برای دیدن اندازه قلب و ساختار آن در صورت ایجاد تغییر می باشد.همچنین برای مشاهده نقایص مادرزادی قلب هم می توان از تست اکوکاردیوگرام بهره برد.

— نتیجه اکوی غیر طبیعی

یک یافته غیر طبیعی در اندازه و یا ساختار قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# لخته شدن خون در یکی از حفره های قلب اغلب به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

# یک یا چند دریچه قلبی به درستی باز و بسته نشوند. این ممکن است نشانه ای از بیماری های دریچه قلب باشد، که می تواند به عضله قلب آسیب برساند.

# دیواره قلبی بیش از حد نازک و یا ضخیم و یا حفره های قلب بیش از حد بزرگ. این ممکن است نشان دهنده کاهش جریان خون به قلب، و یا یک برآمدگی در دیواره قلب باشد. بطور مثال، پزشک شما قادر خواهد بود که ضخامت دیواره بطن چپ شما را اندازه بگیرد و در صورتی که اندازه آن بیش از ۱٫۵ سانت باشد غیر طبیعی تلقی خواهد شد. ضخامت این دیواره یا سایر دیواره های قلبی می تواند نشان دهنده برخی علایم از قبیل، فشار خون بالا، ضعیف شدن دریچه های قلبی، دریچه های آسیب دیده باشد.

# پریکارد افیوژن تجمع مایع در پریکارد در کیسه اطراف قلب است که این حالت فشار اضافی بر روی قلب وارد می کند، که مانع از پمپاژ طبیعی آن می شود.

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

– صداهای غیرطبیعی قلب
– دریچه‌ های مصنوعی قلب
– عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
– آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
– عفونت پرده اطراف قلب
– عفونت دریچه‌ های قلب

لخته شدن خون
– وجود لخته خون یا آمبولی ریوی پس از سکته
– بیماری‌ های قلبی مادرزادی
– فیبریلاسیون دهلیزی
– افزایش فشار ریوی

 هزینه اکوی قلب چقدر است؟

بسته به اینکه شخص بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی دارد یا خیر؟ و حتی اینکه اکوی قلب در مراکز دولتی یا خصوصی انجام می گیرد، هزینه اکوی قلب متغیر خواهد بود. اگر فردی دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا ارتش را داشته باشد در مراکز دولتی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان از آنها دریافت می شود. در همان مراکز اگر فردی بیمه نداشته باشد هزینه اکوی قلب ۱۴۰ هزار تومان خواهد بود.

در سیستم خصوصی هزینه اکوی قلب حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزارتومان تعرفه اکوی قلب بدون بیمه خواهد بود. اما اگر فرد به بیمارستان خصوصی که با بیمه او قرارداد دارد، مراجعه نماید، می بایست از کل هزینه اکوی قلب ۱۵۰ هزار تومان را پرداخت کند و مابقی به عهده بیمه خواهد بود.

در مورد اکوهایی که از طریق مری انجام می شود بالتبع هزینه ها بیشتر خواهد بود.

در این مرکز جهت راحتی خانم های محترم، اکوکاردیوگرافی توسط سرکار خانم دکتر اسماعیلی پزشک متخصص قلب و عروق فدراسیون ورزشی فیفا انجام خواهد شد.

اکوی قلب جنین نیز توسط خانم دکتر نیکوفر در کلینیک قلب و عروق دکتر نجفی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش انجام اکوی قلب جنین از طریق مادر و اطلاعات تماس بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://drhsnajafi.com/8401

 

 

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  مرد ۳۶ سال سن دارم.چند وقت است در گیر فشار خون هستم.اکو شدم و تشخیص گشادی دریچه میترال و هایپرتروفی شده ام.با توجه به اکو و نوار قلبی پیشنهاد شما چی هست‌.در ضمن من لوزامیکس اچ مصرف میکنم فشارم بین ۸.۵ تا ۱۳ هستش.من اکو جدید و اکو قبلی رو برایتان ارسال کردم.ایا از بزرگ شدگی جلوگیری شده است یا بیشتر شده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   تکراری
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید من بابام را بردم دکتر گفت دهلیزهاش بزرگ شده قرص داده تا مصرف کنه که تپش آن پایین بیاد و دهلیزها بهتر شود می خواستم نظر شما را هم بدونم ممنون میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه در مورد علت و درمان اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر Ghasemi یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام
  در هفته ۲۶ بارداری اکو قلب جنین انجام دادم.
  یک اکوژنیک فوکوس دیده شد.
  در هفته ۳۴ تکرار کردم اکو رو. اکوژنتیک فوکوس از بین رفته ولی گفتن LVH خفیف داره جنین. آیا این بزرگ شدن دیواره بطن چپ پس از تولد نوزاد از بین میره یا باید دارو مصرف بشه یا خدائی ناکرده نیاز ب اقدام جدی مثل جراحی هست؟ خیلی نگرانم. لطفا زودتر جواب بدین. بقیه چیزا ها در جنین نرمال بوده. ضمن این ک خودم دیابت دارم. انسولین و متفورمین مصرف میکنم. اوایل بارداری فشارم حدود ۱۳ بود. ب خاطر وزنم هم دکترم بهم آسپرین دادن. ممنون از راهنمایی شما پیشاپیش.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

    سلام باید با متخصص زنان و قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چند وقتی هست که مشکل فشار خون دارم واسه همین برام اکو نوشته بودن که انجام دادم
  اگه میشه یه نگاهی بیندازید اگه مشکلی بود بهم بگید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اکو تقریبا نرماله

   نارسایی های جزیی دریچه دارید که چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،من در دوران بارداری اکو قلب جنین انجام دادم دکتر گفت چیز مهمی نیست ولی باید یه ماهگی نوزاد رو بیارید برای معاینه که من هنوز نرفتم ایا سوراخ قلب یه مشکل قلبی حساب میشه یا چیز مهمی نیست ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام فایلتون ارسال نشده مجددا ارسال کنید

 • تصویر کاربر Amir یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر من ۲۹ سالم هست و از حدود ۷ یا ۸ ماه پیش احساس تپش قلب داشتم و هفته پیش رفتم پیش متخصص و اکو شدم دکتر تلویحا حرف از جراحی زد میخوام ببینم وضع قلبم چه طوره عکس جواب اکو رو گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه و نارسایی دو دریچه و بزرگی شریان ایورت دارید

   بر این اساس نمیشه گفت 

   باید اکو تخصصی توسط فوق تخصص اکو براتون انجام بشه

 • تصویر کاربر Amir یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر من ۲۹ سالم هست و از حدود ۷ یا ۸ ماه پیش احساس تپش قلب داشتم و هفته پیش رفتم پیش متخصص و اکو شدم دکتر تلویحا حرف از جراحی زد میخوام ببینم وضع قلبم چه طوره عکس جواب اکو رو گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   در این اکو چیزی نیست که دلیل جراحی باشه

   عکس رو کامل و واضح بزارید

 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر خواهشمند است تفسیر نتیجه اکو را بیان بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف دو دریچه دارید که چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

   سایر موارد هم نرماله

 • تصویر کاربر Mojjy چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز-من دو سال پیش اکو کردم و پزشک معالج یک دوره یکماهه قرص متوپرولول و و یتامین ب 12 دادند و گفتند نیازی به مراجعه نیست و همه چیز خوبه.ولی دقیقا همون مشکلاتی که مرا به مطب ایشون کشان کماکان وجود دارد. اینکه و =قتی حتی نرم میدوم تو مسیر کوتاهی درد تیرکشنده ای سمت راست قفسه سینه و تپش شدید قلب میگیرم .نتایج را برایتان مینویسم لطف میکنید اگر راهنماییم کنید.از اصفهان تماس میگیرم-سن:28 قد:180 وزن:90 جنس:مذکر

  LV:normal in size
  LVDdi:5.2cm
  LVDsy:3.1cm
  IVS:0.8cm
  post wall:0.8cm

  global EF:60-65%
  Global LV systolic function is:normal
  LV wall thickness :normal
  segmental LV systolic function :not R.W.M.A at rest
  Diastolic LV function:normal
  E=66cm/s A=46cm/s E/A=1.4 DT=197ms Eٌ=11 Aٌ=10cm/s
  TAPSE: 2cm mid RVD:2.5cm RV assesmet:Sّ=12
  RV:normal in size RV systolic:normal LA:normal in size Right Atrium:normal in size
  MV:AML prolaps AV:normal TV:normal TRG{mmHg} :21 PAP systolic:25 Pulmonary Valve:normal
  MILD MR+
  Mild AL+
  Mild TR+
  Mild Pl+
  IVC:normal
  IAS:redanncy
  IVS;normal
  LVEF:60-65%
  anterior prolaps
  redundant coroda tendini
  tricuspid aortic valve
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تغییراتی در اکو هست ولی مهم نیست و باعث علایم نمیشه

   احتمالا مشکلتون اضطرابیه باید به روانپزشک مراجعه کحید

   برای اطمینان میتونید جهت رد منشا قلبی درد تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام ... از سال گذشته زیر جناق سینه ام یک تکان و احساس میکردم ضربانم میمونه تا یکماه پیش که تکرارش زیاد شد به پزشک متخصص قلب در چالوس مراجعه کردم برایم اسکن هسته ای و تست ورزش نوشتن که انجام دادم و مشکل قلب نبود بعد خود دکتر اکو ازم گرفتن و گفتن اصلا مشکل قلب نداری از اون روز بمدت 20 روز دیگه اون صربه را احساس نکردم اما الان 10 روزه که برگشته ولی روی قفسه سینه اینجوری میشم و روزی تقریبا 10 تا 20 بار یک لحطه زیر گلو تا بالای معده میگیره .. هیچ دردی نداره اگه ترس کنم ضربانم نامنظم میشه اگه نترسم هیچ اتفاقی نمی افته البته ریفلاکس معده حدود دو ساله که دارم و کپسول لنزو 30 میخورم گاهی اوقات هم نفخ معده دارم ... جناب دکتر الان من باید چکار کنم واقعا زندگیم سخت شده اگه قلب نیست باید به ریه یا معده مربوط بشه ؟؟ دیگه نمیدونم به چه دکتری مراجعه کنم خواهشن راهنمایی کنید اگه لازمه خودتون نوبت بدین تا بیام اگه به دکتری دیگه مربوط میشه تا برم ..ممنون میشم اگه جوابمو زود بدین ... تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اصطرابی دارید و علایم در اثر اضطرابه

   به روانپز شک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر