دکتر محمد حسین نجفی

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

علائم بیماری دریچه میترال

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند.

احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.

سندرم نارسایی دریچه میترال

 حمله های ایسکمیک گذرا با تاثیر بر جریان خون رونده به مغز، سبب اختلال موقت در عملکرد آن می شوند. سکته مغزی به مرگ بخشی از بافت مغز در اثر عدم دریافت خون و اکسیژن کافی گفته می شود. گاهی اوقات عامل اختلال در جریان خون رونده به مغز، تشکیل یک لخته خونی در این مسیر است که با نام آمبولی شناخته می شود.

افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال از نظر ابتلا به عفونت های باکتریایی قلب و دریچه های آن، در معرض خطر بالایی قرار دارند. علائم بیماری دریچه میترال مختلف بوده اما در دو دسته نارسایی میترال و تنگی میترال (استنوزیس) جای می گیرند. در پایین این مطلب، به علائم هر کدام از این دسته ها پرداخته شده است.

علائم اولیه نارسایی دریچه میترال شامل موارد زیر هستند:

 • تنگی نفس
 • خستگی و عدم تحمل فعالیت
 • ضربان قلب سریع و تپنده (تپش قلب)
 • درد قفسه سینه
 • افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال می تواند خفیف بوده یا به تدریج بروز دهد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

در برخی افراد، علامت اولیه و حتی تنها علامت تنگی میترال، تنگی نفس است. در این وضعیت همگام با پیشرفت بیماری، قلب به دلیل تلاش برای عبور خون از یک دریچه باریک و تنگ دچار ضعف می شود. علائم تنگی دریچه میترال می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ناشی از تجمع مایعات در ریه ها
 • تپش قلب
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • تورم پا و کف آن
 • تشکیل لخته های خونی
 • درد قفسه سینه

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • سیاهی رفتن چشم‌ها 
 • تنگی نفس 
 • سرفه‌ ناخودآگاه‌ 
 • درد قفسه سینه
 • غش‌ کردن‌ 
 • احساس‌ وقوع مرگ‌ 

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

 • ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
 • نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌ مدت‌
 • سرفه پی‌در‌پی
 • نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
 • زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.

مانور والسالوا: 

در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

3.5/5 - (2 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یعنی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  بنده چهل ساله هستم دارای اریتمی قلبی که ضربان قلبم جا میندازه ودچار ریزش قلب میشوم ودر اکو افتادگی درچه مشاهده شده داروی متورال مصرف میکنم اما خیلی اثر ندارد ودائما قلبم هوری میریزه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اگر اضطراب داريد درمان كنيد
   دوز متورال رو دو برابر كنيد
 • تصویر کاربر Amirhosseinojani جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  بنده از اسفند ماه دچار تپش قلب شدید شدم و دست چپم به شدت درد میکرد بار اول که نوار قلب دادم عادی بود اما بعد از عید علائم بدتر شد و دوباره نوارقلب دادم دکتر گفت که تاکی کاردی سینوسی و اکو تجویز کردم اکو انجام دادم و گشادی خفیف دریچه میترال داشتم اما الان دردها بیشتر شده و به دست چپم قفسه سینه پشت جناق گردن و حتی به فک و دندان هایم میزنه.و حتی من پله های زیادیم که میرم بالا دچار تپش قلب میشم.تمام آزمایشاتیم که انجام دادم مشکلی نداشتن میخواستم بدونم که آیا این درد ها منشا قلبی داره.آیا لازمه که تست ورزشم انجام بدم ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا قلبي نباشه و شايد زمينه اضطرابي داره
   اما بهتره تست ورزش رو انجام دهيد تا تكليف مشخص شود
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام آیا نارسیم درچه میترال معافیت سربازی یا معاف از رزم داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اگر خفيف باشه خير ولي اگر شديد باشه بله
 • تصویر کاربر زحسن چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه تپش قلب دردپشت قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد
   ولي براي تشخيص دقيق بهتره ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من دختري ٢٢ ساله هستم و فوق استرسي و بعد از اكو متوجه افتادگي نسبي دربچه ميترال شدند
  ميخوام بدونم كه كساني كه دچار اين افتادگي هستند ميتوانند عمر طولاني داشته باشند ياخير؟ به مرور بدتر نميشه اين بيماري يا ثابت ميماند؟ راه ثابت ماندن ان چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس اصلا مهم نيست و طول عمر فرد طبيعي هست و نياز به كاري نيست
 • تصویر کاربر ملیکا دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  درد دست چپ و قفسه سینه و گرفتگی عضلات پشت برای چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر اسماعیلی یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر بنده چندین ساله مشکل افتادگی دریچه میترال دارم ولی دوهفته ای هست درد در اطراف قلب بصورت پراکنده دارم یکی دوبار هم درد در دست چپ شانه داشتم چندروز پیش اکو دادم حتی اشاره ای به میترال هم نداشت گفت درد عضله است نظرحضرتعالی چیه مچکر آیا ممکنه اکو اشتباه بکنه و یا دکتر متوجه نشده باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس رو برخي گزارش ميكنند برخي خير خيلي هم اهميت نداره
   اگر اضطراب داريد درمان كنيد
   اگر ادامه داشت جهت اطمينان تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  من دچار تکرر ادرار بودم و احساس پری مثانه داشتم ک سونوگرافی چیزی نشون نداد و ازمایش ادرار هم عفونتی نداشت.ولی چون دکتر شک ب التهاب مثانه کرد قرص سیپروفلوکساسین و مترادینازول‌داد.من پس از مصرف این قرص ها دوار منگی و کاهش هوشیاری در بیداری شدم و انگار بیهوس میشدم برای چند ثانیه و دوباره ب حالت قبل برمیگشتم.بعد از چند روز دچار گزگز دست و پا شدم و هنگام خواب با اخساس قطع نفس و لرزش و شوک در قلب از خپاب میپرم و این اتفاق شاید چندین بار در شب یا روز فرقی ندارد هر موقع خواب باشم میفته.فکر میکردم دچار بیماری ام اس شدم برای همین خیلی ترسیده بودم و افسردگی گرفته بودم .پیش متخصص مغز و اعصاب رفتم ام ار آی نوشت ولی سالم بود و هیچ مشکلی نداشت .گاهی اوقات یک دست و یک پام بی حس میشه و ضعف میره.سرگیجع دارم و تعادلم کم شده و نمیتونم راحت راه برم‌.چشمام ضعیفه و این مدت دچار تاری دید شدم و خیلی اذیتم میکنه.الان هم پس از گذشت ۴هفته هنوز در پا و دستم احساس سوزن سوزن شدن میکنم و وقت خواب اخساس سبک و سنگین شدن دست و پام میشم و شوک در قلبم ک باعث میشه با نفس نفس از خواب بپرم .دکتر من دختری ۱۸ساله هستم ک پارسال با درد قلب ب پزشک مراجعه کردم با اکو متوجه شدن ک افتادگی دریچه دارم و گفتن چیز مهمی نیست .ولی من شک دارم ک طی یک سال مشکلی بوجود نیومده باشه.حال روحی روانیم اصلا خوب نیست .ضربان قلبم وقت استراحت بالاست و ارث بیماری قلبی و چربی خون در خانواده هستش .در ازمایش خون پارسال که برای درد قلبم رفتم چربی بالا داشتم ک با رژیم غذایی برطرف شد.ولی مشکل خوابم و پرش از خواب با احساس تنگی نفس و عرق خیلی روی زندگیم اثر گذاشته.الان هم منتظر جواب ازمایش خونم هستم .نمیدونم پیش دکتر مغز و اعصاب ببرم یا قلب .اخه پای چپمو نمیتونم وقت راه رفتن دریت بردارم و منخرف میشه ب بیرون‌دکتر لطفااااااا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   به نظر افسردگي و اصطراب داريد
   بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی آقای دکتر مادر من باسن 56 سال و دارای بیماری لوپوس دچار تنگی دریچه میترال شدن که هم اکو و هم اکو مری اینو نشون داده و ایشون از تعویض دریچه و عمل قلب باز می ترسن به نظره شما میشه راهی غیر از تعویض دریچه پیشنهاد کرد خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   گاهي امكان بالون زدن دريچه هست ولي نه در همه موازد
   اگر اكو مري تعويض رو توصيه كرده تنها راه همونه
  2. تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام ممنون از پاسختون آقای دکتر ایشون چون لوپوس دارن دکتر ناظری و دکتر ماندگار گفتن تعویض دریچه خطره سکته و خونریزی داره فقط میشه بالون زد که ابتدا یه آنژیو انجام بدن ولی دکتره روماتولوژیش گفته که بیماری لوپوس باعثه نازک شدن دیواره رگها میشه و خیلی باید مواظب باشن و اگر میشه دست نزنن ولی این تنگی باعث میشه هرچند وقت یکبار ریه اب بیاره که گویا خون وارده ریه میشه واقعا مستاصل شدیم نمی دونیم دست بزنیم به قلب کلا یانه
  3. تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام ممنون از پاسختون آقای دکتر ایشون چون لوپوس دارن دکتر ناظری و دکتر ماندگار گفتن تعویض دریچه خطره سکته و خونریزی داره فقط میشه بالون زد که ابتدا یه آنژیو انجام بدن ولی دکتره روماتولوژیش گفته که بیماری لوپوس باعثه نازک شدن دیواره رگها میشه و خیلی باید مواظب باشن و اگر میشه دست نزنن ولی این تنگی باعث میشه هرچند وقت یکبار ریه اب بیاره که گویا خون وارده ریه میشه واقعا مستاصل شدیم نمی دونیم دست بزنیم به قلب کلا یانه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بهتره كه اقدامي انجام بشه
   چون اگر اقدام انجام نشه خطر مرگ وجود داره
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Ramin سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با عرض سلام

  جناب دکتر - بنده احتیاج به ترمیم و یا تعویض دریچه میترال دارم
  در یک همایش، پزشک فوق تخصص قلب عروق میگفت:
  تعویض دریچه یعنی تعویض یک بیماری با بیماری دیگر
  با توجه بر این ایا اگر جراحی کنم حصلی نخواهد داشت؟
  و یا اینکه عواقب و عوراض سختی دارد و یک زندگی نرمال نخواهم داشت؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مداركتون رو ارسال بفرماييد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟