دکتر محمد حسین نجفی

علائم پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

علائم بیماری دریچه میترال

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند.

احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.

سندرم نارسایی دریچه میترال

 حمله های ایسکمیک گذرا با تاثیر بر جریان خون رونده به مغز، سبب اختلال موقت در عملکرد آن می شوند. سکته مغزی به مرگ بخشی از بافت مغز در اثر عدم دریافت خون و اکسیژن کافی گفته می شود. گاهی اوقات عامل اختلال در جریان خون رونده به مغز، تشکیل یک لخته خونی در این مسیر است که با نام آمبولی شناخته می شود.

افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال از نظر ابتلا به عفونت های باکتریایی قلب و دریچه های آن، در معرض خطر بالایی قرار دارند. علائم بیماری دریچه میترال مختلف بوده اما در دو دسته نارسایی میترال و تنگی میترال (استنوزیس) جای می گیرند. در پایین این مطلب، به علائم هر کدام از این دسته ها پرداخته شده است.

علائم اولیه نارسایی دریچه میترال شامل موارد زیر هستند:

 • تنگی نفس
 • خستگی و عدم تحمل فعالیت
 • ضربان قلب سریع و تپنده (تپش قلب)
 • درد قفسه سینه
 • افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال می تواند خفیف بوده یا به تدریج بروز دهد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

در برخی افراد، علامت اولیه و حتی تنها علامت تنگی میترال، تنگی نفس است. در این وضعیت همگام با پیشرفت بیماری، قلب به دلیل تلاش برای عبور خون از یک دریچه باریک و تنگ دچار ضعف می شود. علائم تنگی دریچه میترال می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ناشی از تجمع مایعات در ریه ها
 • تپش قلب
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • تورم پا و کف آن
 • تشکیل لخته های خونی
 • درد قفسه سینه

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • سیاهی رفتن چشم‌ها 
 • تنگی نفس 
 • سرفه‌ ناخودآگاه‌ 
 • درد قفسه سینه
 • غش‌ کردن‌ 
 • احساس‌ وقوع مرگ‌ 

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

 • ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
 • نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌ مدت‌
 • سرفه پی‌در‌پی
 • نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
 • زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.

مانور والسالوا: 

در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

3.5/5 - (2 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرين شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  امروز بعد از ويزيت مجدد در برگه ويزيت ديدم كه علاوه بر افتادگي دريچه ميترال با نارسايي خفيف,AVP و TVP هم نوشته شده ولي هيچ كدام از دكترهايي كه رفتم چيزي نگفتن تا اين كه خودم از دكتر پرسيدم كه گفتند همه‌ي دريچه‌هام شلی اندکی دارند، حالا آقای دکتر من ورزش بدنسازی میکنم و علائم درد قفسه سینه تپش قلب با اینکه بهتر شده را هنوز دارم آیا ورزش باید کنار بزارم؟ قرص متورال مصرف کردم ۱ماه( نصف صبح نصف شب) که با نظر پزشک گفتند ۲ ماه دیگر ادامه بدم، اگر نخوام مصرف کنم چون هیدرونفروز کلیه هم دارم، قطع یهویی مصرف قرص خطرناک نیست؟
  لطف کنید شما هم نظرتون رو راجب اکوی من بفرمایید و اگر صلاح دونستید بفرمایید که حضوری مراجعه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اينها اصلا مهم نيست
   ميتونيد داروتون رو قطع كنيد و ورزش رو هم انجام بديد
  2. تصویر کاربر آرين چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   آقای دکتر ار وقتی متوجه شدم علائم تنگی نفس هم دارم که همش‌ سرفه میکنم تا گلومو صاف کنم که با تمرین کردم تشدید هم میشه، آیا این‌ها ربطی به این بیماری دارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير
  4. تصویر کاربر آرين چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   خیلی ممنون آقای دکتر لطف کردید.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   ????
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  با سلام:از سال 88 تاکنون سه بار تست اکو دادم.اخرین بار مهر سال گذشته بود.هر سه بار اکو نرمال بود .فقط افتادگی خفیف دریچه میترال داشتم.حدودی یکسالی است وقتی صبح از خواب بلند میشم تپش قلب دارم و بعد یک ربع تا نیم ساعت خودبخود خوب میشود .البته این مشکل هر روز نیست .مثلا ممکون یک تا دو ماه در سال باشد.از طرفی حدود یکسال است وقتی غذا میخورم البته اگر غذا را بسیار زیاد بخورم و معده پر شود پس از غذا دچار تپش شدید میشم که حدود یک تا یکساعت و نیم ادامه دارد. البته اگر قبل از غذا یا بعد ان قرص پروو پرانولول بخورم این تپش بعد غذا یا تمام میشود و یا کم میگردد.مشکل چیست؟چرا پس از خوردن غذای کامل و یا زیاد تپش میگیرم.قبلا اینطور نبودم.البته ازمایش کامل هورمونی و الکتروتیت خون و ادرار و خون دادم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   براي اينكه خون به سمت دستگاه گوارش ميره
   با حجم كمتر غذا بخوريد
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر زینب شنبه ۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.من چند ماه پیش پدرمو از دست دادم و بعد از یه مدت دچار تپش قلب شدیدواسترس شدید شدم که به دکتر قلب مراجعه کردم و گفتن که افتادگی دریچه داری ولی اسمی از نارسایی نیاوردند ولی توی اکو نوشته mild mrوmild t و دکتر هم فقط پروپرانول ۱۰تجویز کرد و گفت روزی نصف قرص بخور حالا می خواستم بدونم که من نارسایی دارم؟امکان داره پیشرفت کنه ؟چند وقتی یه بار باید اکو بشم ؟بیماریم خطرناکه؟درضمن من بیست سالمه و قبل از ازدست دادن پدرم هیچ وقت دچار تپش قلب شدید نشده بودم یعنی حس میکنم این علایم به خاطر روحیمه.نارسایی تشدید می شه یا ثابت میمونه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اين نارسايي ها مهم نيست و اكثر افراد دارن و بيماري تلقي نميشه
   جاي نگراني نداره و نياز به اكو مجدد نيست
   براي درمان اضطراب به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر زینب شنبه ۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   باتشکر فراوان از دکتر مهربان و دلسوز.
  3. تصویر کاربر زینب شنبه ۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   باتشکر از زحمات شما دکتر مهربان و دلسوز وبا آرزوی سلامتی برای شما.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Haniye شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.من خانم 26 ساله هستم حدود 2ماه تپش قلب داشتم دکتر قلب رفتم و اکو دادم افتادگی دریچه قلب داشتم و کمی کم خونی ولی دکترم بهم نگفت زیاد یا کم و نارسایی دریچه هم دارم یا نه.2ما قرص کنکور روزی یک دوم.و قرص اهن و فولیک اسید مصرف کردم.بازم بهتر نشدم روانپزشک مراجعه کردم و الپرازولام نیم یک دوم و زولفت50یک دوم و پراپرانول 10 شبی مصرف میکنم بهتر شدم ولی بازم یکم ورزش کنم یا کار منزل انجام بدم سریع خسته میشم و تپش قلب میگیرم.یا گاهی غذا زیاد بخورم تو گلو و شکمم ضربان حس میکنم.و یک بار سرما خوردم قرص سرما خوردکی مصرف کردم تپش قلبم به شدت بالا رفت و نوار قلب گرفتم دکتر تپش قلب شدید تایید کرد.میخواستم از شما بپرسم ایا افتادگی دریچم زیاد که این حالت میشم.احتیاج به جراحی دارم یا نه.من قصد باردار شدن دارم میخوام اگه احتیاج به جراحی داره قبل بارداری انجام بدم بارداریم به مشکل نخوره.و بارداری برام ممنوع نیست و میتونم زایمان طبیعی داشته باشم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اكو خوبه
   اضطرابتون رو درمان كنيد
   ازمايش تيروييد بديد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   باارداري مشكل نداره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۷ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من افتادگی خفیف دریچه میترال بدون Mr و افتادگی خفیف دریچه تریکوسپید دارم؛و پروپانول برای تپش مصرف میکنم؛ایا میتوانم بدنسازی انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بله مشكلي نداره
 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درد شدید در قفسه سینه دارم که بامراجعه به همکارانتون گفتن افتادگی دریچه میترال دارید وپرانول تجویزکردن ولی بهبودی حاصل نشده ومن شدیدن به خاطر مشکلات زندگی استرس وتپش قلب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   براي اضطراب به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 907 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  هزینه ی عمل ترمیم دریچه میترال در بیمارستان دولتی چه قدر میباشد؟ با دفترچه خدمات روستایی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   در هر بيمارستان تا حدودي متفاوته
   بايد از خود بيمارستان سوال كنيد
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من جوان بیست ساله ورزشکار چند وقتی احساس تیر کشیدن لحظه ای در قفسه سینه و بعضی اوقات در بازو چپ به صورت لحظه ای دارم که با علائمی مانند رفلاکس معده و احساس افسردگی همراه هست به دکتر مراجعه کردم نوار قلب گرفتن و گفتن که هیچ مشکلی نداری از استرس است و قرص پرانولول 10دادن همون روز خوردم و خوابیدم بعد از بیدار شدن استرس و افسردگی زیادی گرفتم دیگه نخوردم تا چند روز پیش که باز هم دچار تیر کشیدن لحظه ای شدم و این درد بعضی وقت ها به پا یا پهلو نیز سرایت میکند
  در موقع ورزش هیچ دردی سراغم نمیاد به نظر شما دچار افتادگی میترال شده ام؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمالا علايمتون عصبيه
   حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد بهتره ويزيت شويد
 • تصویر کاربر زیبت یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من افتادگی دریچه قلب دارم هرچن وقت یک بار باید ویریت بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اصلا مهم نيست
   نياز به ويزيت و ازمايش دوره اي نيست
 • تصویر کاربر آزاد جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  هنگام خواب با مکث ضربان قلب ازخواب میپرم.چرا درضمن 43سالمه وسیگار هم میکشم.ولی الان مشکل دارم شبها
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد فورا مراجعه كنيد و هولتر انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر