دکتر محمد حسین نجفی

معمولا پرولاپس میترال یا افتادگی افتادگی میترال در  زنان دو برابر اتفاق می افتد، این بیماری در هر سنی ممکن است ایجاد شود.همچنین این بیماری  می تواند در خانواده ها به عنوان یک بیماری قلبی عروقی ارثی ایجاد شود .

پرولاپس دریچه میترال چیست؟

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری  قلبی است که در دریچه های قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. در این شرایط دریچه های قلب به خوبی بسته نمیشوند و این باعث پس زدن خون می شود. و این پس زدن خون باعث بروز برخی بیماری ها مانند سوفل قلبی می شود. اما در ۹۵ درصد مواقع این بیماری خطر جدی برای بیمار ندارد.

افتادگی دریچه میترال در زنان

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند. احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.علائم نارسایی قلبی خفیف را بشناسید.

علائم پرولاپس دریچه میترال در زنان

  علائم پرولاپس دریچه میترال در زنان شامل موارد زیر است:

علائم پرولاپس دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال و سرفه

اگر بیماری افتادگی دریچه میترال پیشرفت کند وشدید بشود کم کم میتواند عارضه ی سرفه را با خود در پی داشته باشد.

پرولاپس دریچه میترال و قهوه

کسانی که به این بیماری دچار هستند باید از مواد غذایی که موجب افزایش ضربان قلب و استرس می شود دوری کنند. که یکی از این موارد قهوه است.

چه زمانی باید نگران تنگی پرولاپس در زنان باشیم؟

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت پرولاپس دریچه میترال در زنان و تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان افتادگی دریچه میترال در بیماری های قلبی

 در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد. برای جلوگیری از استرس میتوانید از بیزوپرولول برای استرس استفاده کنید. به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند مانند: پروپرانول و افتادگی دریچه میترال. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.علائم سکته قلبی چقدر طول میکشد چه مقدار وقت داریم تا خود را به ارژانس برسانیم. گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی
  بسیار سپاسگزارم از حسن توجه و لطف بیکران حضرتعال نسبت به پاسخگویی به تمامی سوالات
  بنده 35 سالمه و این سوال رو مدتی قبل از حضرتعالی پرسیده بودم که ( در سنین کودکی طی ویزیت توسط متخصص قلب ، متوجه شدم که پرولاپس دریچه میترال دارم و در آن زمان پروپرانول10 هر شب یک عدد برایم تجویز شد، در آن زمان مشکل سیاهی رفتن چشم و تپش شدید صبحگاهی من تا حدودی برطرف شد . اما مشکل تپش شدید و مختل کننده قلبم در مواقع استرس زا مث بحث کردن حین دعوا،یا سخنرانی در جمع و خیلی از موارد مشابه دیگه به هیچ وجه برطرف نشد و این مشکل همیشه باعث سرخوردگی و از دست دادن موقعیت های خوب زندگی ام شده و میشه ....، ) در پاسح شما لطف کردید و مصرف پروپرانول 20 رو توصیه کردین که مصرف کردم و تاثیری چندانی نداشت
  علی هذه سوال بنده اینه که من در این سن میتونم برای عمل ترمیم دریچه اقدام کنم یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اين اصلا مشكل نيست كه نياز به ترميم داشته باشه
   شما مشكل اضطرابي داريد و بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتان بخیر مرد 33 ساله هستم. سال 89 قبل از رفتن به سربازی بخاطر عرق کردن کف دست رفتم پیش دکتر ارتش گفت عرق کردن دستم معافی نداره ولی اکو بده. اکو دادم و معلوم شد پرولاپس دارم و معاف از رزم شدم. ولی تا الآن هیچ وقت به دکتر قلب مراجعه نکرده ام و هیچ دارویی هم نخورده ام چون هیچ مشکلی نداشتم جز اینکه بعد از کار سنگین یا بعد خوردن غذای چرب و پرحجم بمدت یکی دو ساعت تپش قلب داشتم که خودبخود خوب میشد. الآن حدود یک هفته است که تپش قلبم بیشتر شده (تقریبا تمام روز) و سرم کمی سنگین میشه و اذیتم میکنه و این از وقتی شروع شد که یک بار سنگین رو از پله های زیاد بالا آوردم. کلا در زندگی خیلی استرس دارم و حرص و جوش زیاد میخورم و سیگاری هم هستم و به چای اعتیاد دارم. به نظر حضرتعالی لازم است دکتر برم؟ بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بهتره اول به روانپزشك مراجعه كنيد و اگر بهتر نشديد به پزشك قلب هم مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر شيدا چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام ادب بنده مشكل mild mr دارم سوالي كه ازتون دارم ايا نارسايي باعث تپش قلب يا نارسايي قلب ميشود و محدوديت ورزشي وجود دارد؟ و سوال اخر و از همه مهمتر ميزان پيشرفت نارسايي دريچه چه مقدار است و به چه عواملي بستگي دارد و طي چه بازده زماني نارسايي شديد ميشود با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نارسايي خفيف اهميت نداره و زمدگي مثل فرد عادي هست و هيچ غذا و يا چيز ديگر روي اون اثر خاصي نداره
  2. تصویر کاربر شيدا سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   چه چيزي باعث ميشه mild تبديل به modirate يا serve بشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مثلا سكته
  4. تصویر کاربر شيدا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   پس در يك فرد سالم با نارسايي خفيف تا اخر زندگيش خفيف باقي ميمونه؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   بله
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  سلام.همسر من گشادی دریچه میترال داره.یک بار براثر حرکت لخته خون از سمت قلب به سمت مغزسکته مغزی کرده و دارو های مانند وارفارین مصرف میکنه. به تازگی آزمایش انجام داده و میزبان تری گلیسیرید و sgpt بالا براش نشون داده. چه رژیم غذایی رو پیش بگیره تا به بهبود این مساله کمک بیشتری بکنه. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   غذاهاي كم كربوهيدرات و كم چربي
   بهتره با متخصص تغذيه هم مشورت كنيد
 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشین
  ببخشید آقای دکتر
  یکی از آشناهای بنده یک دخترخانوم ۲۴ ساله هستند ک هفت سال پیش برای قلبشون رفتن دکتر و گفتن ک افتادگی دریچه میترال قلب از نوع خوش خیمش دارن یکمم بنده سرچ کردم ک اینکه گفتن برای عمل و دندون پزشکی و از این دسته موارد نیازی ب انتی بیوتیک نداره
  ولی خیلی بی تفاوت نسبت بهش عمل کردن و از هفت سال پیش دکتر نرفتن
  حالا میگن ک قلبشون سوزن سوزن میشه و به سمت چپ بدنشون و پشت قلبشون هم این سوزن سوزن ادامه داره
  خیلی نگرانم
  اگه میشه لطف کنین راهنمایی کنین
  بدونم چقدر بده
  چون متاسفانه یک مشکل خیلی سنگینی دارن ک واقعا مدتی هست درگیری کامل دارن

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس اصلا مهم نيست و جاي نگراني نداره
   ولي بهتره ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام وققتون بخیر من ۱۹ سالمه و بر اثر حرص خوردن زیاد چند وقتی بی حس شدن دست چپ و درد گرفتن یه نقطه از پشت شونه ام وتنگی نفس و قفسه سینه ولی کم و وقتی به دکتر مراجعه کردم گفتن تنگی دریچه میترال است و الان چند وقت است که یه دفعه نفسم میگیره و به خصوص شب ها و وقتای استرس و قسمت چپ شونه ام و دیت چپم دوباره درد میگیره ایا این تنگی دریچه میترال است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير بعيده
   احتمالا اضطراب داريد
   ولي بهتره هم توسط متخصص قلب و هم روانپزشك ويزيت شويد
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  باسلام دختر چهار ساله ام اکو گرفتم افتاد گی دریچه دارد دکتر شهرستان گفت تهران متخصص قلب اطفال ببر میخواستم بدونم خطرناکه باید کجا ببرم که دستگاهها ی دقیقتری دارند ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير خطر نداره
   بيمارستان رجايي در خيابان وليعصر
 • تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام خسته نیاشید
  من ۲۰ سالمه و دچار افتادگی دریچه میترالم و چندین ساله دچار نفس تنگی هستم و کم خونی مینور دارم و به شدت استرس دارم
  برای افتادگی دریچم قرص متوهگزال مصرف میکنم الان چند وقتی در قفسه سینم و زیر قفسه سینه احساس درد و سوزش دارم و حالت تهوع دارم میخواستم ببینم مشکل از قلبمه یا نه و بعضی وقتا هم قلبم تیر میکشه ایا با خاطر همین افتادگی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي اصلا مهم نيست
   احتمالا شما مشكل اضطرابي داريد و بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مهدي شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما چند سوال داشتم. ١ اين كه چرا نارسايي دريچه قلب مهم نيست ؟ امكان پيشرفت تا چقدر است ٢ براي يك فرد ٢٠ ساله ضربان ١٠٠ درصد يا ماكس ١٧٠ كم نيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نارسايي خفيف چون مشكلي ايجاد نميكنه اهميت نداره
   ولي اگر شديد باشه مهمهضربان در اين حد نرماله
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت دکتر بزرگوار من با خانمی جهت ازدواج صحبت کردم وبعد متوجه شدم که نرمی دریچه یا افتادگی دارد حال بسیار از بیماری ایشون ناراحتم آیا در صورت ازدواج با ایشون خیلی سختی باید کشید وامکان ابتلای فرزندانمان به این بیماری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اين مساله اصلا مهم نيست و 90 درصد افراد جامعه دارند و مشكلي ايجاد نميكنه و جنبه ارثي نداره
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر