دکتر محمد حسین نجفی

علائم پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

علائم بیماری دریچه میترال

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند.

احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.

سندرم نارسایی دریچه میترال

 حمله های ایسکمیک گذرا با تاثیر بر جریان خون رونده به مغز، سبب اختلال موقت در عملکرد آن می شوند. سکته مغزی به مرگ بخشی از بافت مغز در اثر عدم دریافت خون و اکسیژن کافی گفته می شود. گاهی اوقات عامل اختلال در جریان خون رونده به مغز، تشکیل یک لخته خونی در این مسیر است که با نام آمبولی شناخته می شود.

افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال از نظر ابتلا به عفونت های باکتریایی قلب و دریچه های آن، در معرض خطر بالایی قرار دارند. علائم بیماری دریچه میترال مختلف بوده اما در دو دسته نارسایی میترال و تنگی میترال (استنوزیس) جای می گیرند. در پایین این مطلب، به علائم هر کدام از این دسته ها پرداخته شده است.

علائم اولیه نارسایی دریچه میترال شامل موارد زیر هستند:

 • تنگی نفس
 • خستگی و عدم تحمل فعالیت
 • ضربان قلب سریع و تپنده (تپش قلب)
 • درد قفسه سینه
 • افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال می تواند خفیف بوده یا به تدریج بروز دهد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

در برخی افراد، علامت اولیه و حتی تنها علامت تنگی میترال، تنگی نفس است. در این وضعیت همگام با پیشرفت بیماری، قلب به دلیل تلاش برای عبور خون از یک دریچه باریک و تنگ دچار ضعف می شود. علائم تنگی دریچه میترال می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ناشی از تجمع مایعات در ریه ها
 • تپش قلب
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • تورم پا و کف آن
 • تشکیل لخته های خونی
 • درد قفسه سینه

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • سیاهی رفتن چشم‌ها 
 • تنگی نفس 
 • سرفه‌ ناخودآگاه‌ 
 • درد قفسه سینه
 • غش‌ کردن‌ 
 • احساس‌ وقوع مرگ‌ 

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

 • ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
 • نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌ مدت‌
 • سرفه پی‌در‌پی
 • نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
 • زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.

مانور والسالوا: 

در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

3.5/5 - (2 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای
  لطف میفرمایید من رو راهنمایی کنید و اینکه آیا امکان پیشرفت نارسایی وجود دارد؟ من چکارهایی میتونم انجام بدم که پیشرفت نکنه.
  ۳۰ ساله و خانم هستم.
  پرولاپس و mr t
  1. تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   بارداری مشکل ساز نیست؟ باعث افزایش یا پیشرفت mr نمیشه؟ آقای دکتر لطف میکنید اگر جواب بدید.
   در طول بارداری نیاز به اکو مجدد هست یا خیر؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اصلا مهم نیست و جای نگرانی نداره و نیاز به کار خاصی نداره و بارداری بی خطره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلوفر دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای
  لطف میفرمایید من رو راهنمایی کنید و اینکه آیا امکان پیشرفت نارسایی وجود دارد؟ من چکارهایی میتونم انجام بدم که پیشرفت نکنه.
  ۳۰ ساله و خانم هستم.
  پرولاپس و mr t
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نارسایی در این حد مهم نیست و نیاز به کاری نداره و پیشرفت نمیکنه

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده ٢٩ ساله هستم. چند ماهی بود که گاهی دچار تپش قلب و یک ناراحتی خفیف و گذرا در ناحیه قلب و بالای قلبم میشدم. چند شبم با تنگیِ نفسِ آنی از خواب پریدم. در کل علائم زیاد آزار دهنده و مخل زندگی نبود، اما چون چند ساله که مصرف سیگار دارم احتمال دادم مشکلی وجود داشته باشه. بنابراین تصمیم گرفتم برای معاینه و پیگیری به متخصص قلب مراجعه کنم. ابتدا نوار دادم.
  بعد در اکو تشخیص این موارد بود:
  Prolapse
  (Mr (trivial
  (Tr (mild
  باقی موارد تو اکو نرمال بود.
  بعد تست ورزش دادم که اونم خوب بود.
  میخواستم بپرسم چقدر احتمال داره این دو نوع نارسایی که خفیف هستند در آینده پیشرفت کنند؟ چون دکترم گفتن ممکنه با افزایش سن تشدید بشن. به همین خاطر توصیه کردن سالی یه اکو بدم. و سوال دیگه اینکه با ورزش منظم و ترک دخانیات میشه این موارد رو برطرف کرد یا فقط میشه از پیشرفتش جلوگیری کرد؟
  شما در پاسخ به سوالاتِ مشابهِ برخی از دوستان فرمودید این ناراسایی‌ها تا آخر عمر پیشرفت نمیکنند(مگر در موارد خاص مثل سکته‌) اما ظاهراً پزشک من معتقد بود احتمال تشدید و پیشرفت وجود داره. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اینها چیز مهمی نیست و جای نگراتی نداره

   و عمولا پیشرفت نمیکنه

   اگر اصطراب دارید بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر
  در مراجعه به پزشک متخصص قلب تشخیص افتادگی خفیف دریچه میترال داده شد.میخواستم بدونم آیا پیشرفت میکنه یا اینکه متوقف هست چون بعده ده سال دوباره برای اکو رفتم پزشک گفتن خیلی خفیفه ولی نگرانم که نکنه پیشرفت کنه یا تبدیل به نارسایی بشه.خیلی خیلی نگرانم میکنه؟آیا نیاز هست چکاپ دوره ای بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر پیشرفت نمیکنه و نگرانی نداره

 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  پرولاپس دریچه. میترال و نارسایی خفیف به همراه pvcاحساس شونده و درد قفسه سینه خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   من هیجده سالمه گاهی ضربانات اضافه زیاد میشن بعضی روزا انگشت شمار،و اینکه بیمار افتادگی دریچه میترال معمولا تا چند سال طول عمر دارند و نیاز به عمل پیدا نمیکنند؟و دکتر برای قلب من هولتر نبستند با اینکه ضربانات اضافه زیادی احساس میکردم جدیدا گردن درد و درد قفسه سینه دارم باید به چه دکتری مراجعه کنم؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معمولا خیر

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   طول عمر طبیعی است و عمل لازم نداره

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید من نوزده سالمه و به خاطر تک ضربانات اضافه به دکتر مراجعه کردم. دوبار اکو دادم یکی از دکترها نگفتن اما یکیشون گفتن نارسایی خفیف و پرلاپس میترال تو.اکواره دیده میشه من روزانه دوتا پروپانول ده میل استفاده میکنم اما ضربانات اضافه خیلی ازار دهندس من به دکتر گفتم این ضربانات اضافه رو دارمهم اما توجهی نکردن و گفتن استرس رو کم کنم به همراه پروپانول جدیدا قفسه سینم مرتبا درد میکنه و بهد چن ساعتی که دانشگاه هستم گردن درد شدیدی سراغم میاد و زود خسته میشم دکتر خوب تو.شهرمون نمیشناسم و نمیدونم باید چه دکتری برم(قلب،اعصاب ،ستون فقرات) اما ضربانات و این دردا خیلی منو اذیت میکنه خیلی از مرگ میترسم ایا ممکنه این طول عمرم کم بشه به خاطر این بیماری؟به چه نوع دکتری برا دردا مراجعه کنم و ایا تاکید به بستن هولتر کنم؟بعضی روزا این ضربانات زیادن بعضی. روزا انگشت شمار در روز.خودم ایاخطرناکه شرایطم؟خدا خیرتون بده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   مشکل شما قلبی نیست و اضطرابیه

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رضايى سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام
  متخصص قلب برام روزى يک قرص پرانوال 20 و ويتامين B1 300 تجويز کرد براى يک ماه و بعد مقدار دارو رو کم کنم
  اما بعضى مواقع قلب ام درد مي کنه و احساس سنگينى رو قلبم دارم جديدا هم کتف چپ ام احساس درد دارم دردى که ادامه دار هست و قطع نمى شه بيشتر احساس درد هست
  نه به صورتى که جايى از بدنت زخمى باشه و درد کنه
  من 28 ساله ام هست و يک بچه هشت ماهه دارم دارو ها اثرى روى اون که شير مى خوره نداره تصوير اکو ام رو مى فرستم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير نداره
   احتمالا مشكل اضطراب داريد
   كمبود ويتامين د هم داريد
   ابه روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اکو انجام دادم دکتر گفت دریچه میترال خیلی خفیف فاصله داره آیا چیز خاصیه بعد من فوتبال بازی میکنم میتونم ادامه بدم ؟؟مرسی باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   مشكلي نيست و جاي نگراني نداره
   به زندگي عاديتون ادامه بديد
  2. تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   مرسی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  من به علت طپش قلب زیاد به دکتر مراجعه کردم و دکتر به من گفتند که دو تا از دریچه های قلب افتاده،لق و نرمی بسیار شدید مادرزادی دارد و باعث برگشت خفیف خون میشود
  سنم ۱۹ سال است میخواستم بدونم در آینده این بیماری چه خطر هایی خواد داشت؟
  و آیا ممکن است موجب سکته یا حمله قلبی شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اينها مشكل نيست و در اكثر افراد هست و هيچ مشكلي هرگز ايجاد نميكنه
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سپهر شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. این که به سوالات پاسخ میدید نشون از نمونه بودن شما داره. ممنون از شما.قبلا این سوال را در تاپیک دیگه پرسیده بودم و شما هم جواب دادید. من ۲۸ سالمه. میخواستم ببینم نارسایی من در چه حدی هست؟ دکتر خودم به من نگفت نارسایی داری فقط گفت پرولاپس داری. اگه نارسایی بالای mild داشته باشم معاف دائم هستم. میشه دسخط دکتر رو برام بگید چی نوشته؟ و این که آیا من میتونم ورزش حرفه ای کنم؟خیلی اضطراب دارم از بیماریم.
  1. تصویر کاربر سپهر جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   بعد آقای دکتر من موقع اکو اضطراب در حد پانیک داشتم ممکنه این باعث نارسایی نشون دادن اکو شده باشه؟
   من علامتی ندارم در حال عادی فقط اضطراب قلبمو دارم. ۴ تا دکتر با گوشی پزشکی میگفتن صدای دریچه هات سالمه و نیازی به اکو‌ نداری. با اصرار خودم اکو کردم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اينجا نشته no mr
   يعني نارسايي نداره
   ورزش بلامانع است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر