دکتر محمد حسین نجفی

معمولا پرولاپس میترال یا افتادگی افتادگی میترال در  زنان دو برابر اتفاق می افتد، این بیماری در هر سنی ممکن است ایجاد شود.همچنین این بیماری  می تواند در خانواده ها به عنوان یک بیماری قلبی عروقی ارثی ایجاد شود .

پرولاپس دریچه میترال چیست؟

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری  قلبی است که در دریچه های قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. در این شرایط دریچه های قلب به خوبی بسته نمیشوند و این باعث پس زدن خون می شود. و این پس زدن خون باعث بروز برخی بیماری ها مانند سوفل قلبی می شود. اما در ۹۵ درصد مواقع این بیماری خطر جدی برای بیمار ندارد.

افتادگی دریچه میترال در زنان

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند. احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.علائم نارسایی قلبی خفیف را بشناسید.

علائم پرولاپس دریچه میترال در زنان

  علائم پرولاپس دریچه میترال در زنان شامل موارد زیر است:

علائم پرولاپس دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال و سرفه

اگر بیماری افتادگی دریچه میترال پیشرفت کند وشدید بشود کم کم میتواند عارضه ی سرفه را با خود در پی داشته باشد.

پرولاپس دریچه میترال و قهوه

کسانی که به این بیماری دچار هستند باید از مواد غذایی که موجب افزایش ضربان قلب و استرس می شود دوری کنند. که یکی از این موارد قهوه است.

چه زمانی باید نگران تنگی پرولاپس در زنان باشیم؟

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت پرولاپس دریچه میترال در زنان و تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان افتادگی دریچه میترال در بیماری های قلبی

 در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد. برای جلوگیری از استرس میتوانید از بیزوپرولول برای استرس استفاده کنید. به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند مانند: پروپرانول و افتادگی دریچه میترال. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.علائم سکته قلبی چقدر طول میکشد چه مقدار وقت داریم تا خود را به ارژانس برسانیم. گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای
  لطف میفرمایید من رو راهنمایی کنید و اینکه آیا امکان پیشرفت نارسایی وجود دارد؟ من چکارهایی میتونم انجام بدم که پیشرفت نکنه.
  ۳۰ ساله و خانم هستم.
  پرولاپس و mr t
  1. تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)
   بارداری مشکل ساز نیست؟ باعث افزایش یا پیشرفت mr نمیشه؟ آقای دکتر لطف میکنید اگر جواب بدید.
   در طول بارداری نیاز به اکو مجدد هست یا خیر؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   اصلا مهم نیست و جای نگرانی نداره و نیاز به کار خاصی نداره و بارداری بی خطره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلوفر دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای
  لطف میفرمایید من رو راهنمایی کنید و اینکه آیا امکان پیشرفت نارسایی وجود دارد؟ من چکارهایی میتونم انجام بدم که پیشرفت نکنه.
  ۳۰ ساله و خانم هستم.
  پرولاپس و mr t
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   نارسایی در این حد مهم نیست و نیاز به کاری نداره و پیشرفت نمیکنه

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 386 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده ٢٩ ساله هستم. چند ماهی بود که گاهی دچار تپش قلب و یک ناراحتی خفیف و گذرا در ناحیه قلب و بالای قلبم میشدم. چند شبم با تنگیِ نفسِ آنی از خواب پریدم. در کل علائم زیاد آزار دهنده و مخل زندگی نبود، اما چون چند ساله که مصرف سیگار دارم احتمال دادم مشکلی وجود داشته باشه. بنابراین تصمیم گرفتم برای معاینه و پیگیری به متخصص قلب مراجعه کنم. ابتدا نوار دادم.
  بعد در اکو تشخیص این موارد بود:
  Prolapse
  (Mr (trivial
  (Tr (mild
  باقی موارد تو اکو نرمال بود.
  بعد تست ورزش دادم که اونم خوب بود.
  میخواستم بپرسم چقدر احتمال داره این دو نوع نارسایی که خفیف هستند در آینده پیشرفت کنند؟ چون دکترم گفتن ممکنه با افزایش سن تشدید بشن. به همین خاطر توصیه کردن سالی یه اکو بدم. و سوال دیگه اینکه با ورزش منظم و ترک دخانیات میشه این موارد رو برطرف کرد یا فقط میشه از پیشرفتش جلوگیری کرد؟
  شما در پاسخ به سوالاتِ مشابهِ برخی از دوستان فرمودید این ناراسایی‌ها تا آخر عمر پیشرفت نمیکنند(مگر در موارد خاص مثل سکته‌) اما ظاهراً پزشک من معتقد بود احتمال تشدید و پیشرفت وجود داره. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   اینها چیز مهمی نیست و جای نگراتی نداره

   و عمولا پیشرفت نمیکنه

   اگر اصطراب دارید بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر
  در مراجعه به پزشک متخصص قلب تشخیص افتادگی خفیف دریچه میترال داده شد.میخواستم بدونم آیا پیشرفت میکنه یا اینکه متوقف هست چون بعده ده سال دوباره برای اکو رفتم پزشک گفتن خیلی خفیفه ولی نگرانم که نکنه پیشرفت کنه یا تبدیل به نارسایی بشه.خیلی خیلی نگرانم میکنه؟آیا نیاز هست چکاپ دوره ای بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   خیر پیشرفت نمیکنه و نگرانی نداره

 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  پرولاپس دریچه. میترال و نارسایی خفیف به همراه pvcاحساس شونده و درد قفسه سینه خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   من هیجده سالمه گاهی ضربانات اضافه زیاد میشن بعضی روزا انگشت شمار،و اینکه بیمار افتادگی دریچه میترال معمولا تا چند سال طول عمر دارند و نیاز به عمل پیدا نمیکنند؟و دکتر برای قلب من هولتر نبستند با اینکه ضربانات اضافه زیادی احساس میکردم جدیدا گردن درد و درد قفسه سینه دارم باید به چه دکتری مراجعه کنم؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   معمولا خیر

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   طول عمر طبیعی است و عمل لازم نداره

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید من نوزده سالمه و به خاطر تک ضربانات اضافه به دکتر مراجعه کردم. دوبار اکو دادم یکی از دکترها نگفتن اما یکیشون گفتن نارسایی خفیف و پرلاپس میترال تو.اکواره دیده میشه من روزانه دوتا پروپانول ده میل استفاده میکنم اما ضربانات اضافه خیلی ازار دهندس من به دکتر گفتم این ضربانات اضافه رو دارمهم اما توجهی نکردن و گفتن استرس رو کم کنم به همراه پروپانول جدیدا قفسه سینم مرتبا درد میکنه و بهد چن ساعتی که دانشگاه هستم گردن درد شدیدی سراغم میاد و زود خسته میشم دکتر خوب تو.شهرمون نمیشناسم و نمیدونم باید چه دکتری برم(قلب،اعصاب ،ستون فقرات) اما ضربانات و این دردا خیلی منو اذیت میکنه خیلی از مرگ میترسم ایا ممکنه این طول عمرم کم بشه به خاطر این بیماری؟به چه نوع دکتری برا دردا مراجعه کنم و ایا تاکید به بستن هولتر کنم؟بعضی روزا این ضربانات زیادن بعضی. روزا انگشت شمار در روز.خودم ایاخطرناکه شرایطم؟خدا خیرتون بده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   مشکل شما قلبی نیست و اضطرابیه

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رضايى سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام
  متخصص قلب برام روزى يک قرص پرانوال 20 و ويتامين B1 300 تجويز کرد براى يک ماه و بعد مقدار دارو رو کم کنم
  اما بعضى مواقع قلب ام درد مي کنه و احساس سنگينى رو قلبم دارم جديدا هم کتف چپ ام احساس درد دارم دردى که ادامه دار هست و قطع نمى شه بيشتر احساس درد هست
  نه به صورتى که جايى از بدنت زخمى باشه و درد کنه
  من 28 ساله ام هست و يک بچه هشت ماهه دارم دارو ها اثرى روى اون که شير مى خوره نداره تصوير اکو ام رو مى فرستم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير نداره
   احتمالا مشكل اضطراب داريد
   كمبود ويتامين د هم داريد
   ابه روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اکو انجام دادم دکتر گفت دریچه میترال خیلی خفیف فاصله داره آیا چیز خاصیه بعد من فوتبال بازی میکنم میتونم ادامه بدم ؟؟مرسی باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مشكلي نيست و جاي نگراني نداره
   به زندگي عاديتون ادامه بديد
  2. تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   مرسی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  من به علت طپش قلب زیاد به دکتر مراجعه کردم و دکتر به من گفتند که دو تا از دریچه های قلب افتاده،لق و نرمی بسیار شدید مادرزادی دارد و باعث برگشت خفیف خون میشود
  سنم ۱۹ سال است میخواستم بدونم در آینده این بیماری چه خطر هایی خواد داشت؟
  و آیا ممکن است موجب سکته یا حمله قلبی شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اينها مشكل نيست و در اكثر افراد هست و هيچ مشكلي هرگز ايجاد نميكنه
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سپهر شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. این که به سوالات پاسخ میدید نشون از نمونه بودن شما داره. ممنون از شما.قبلا این سوال را در تاپیک دیگه پرسیده بودم و شما هم جواب دادید. من ۲۸ سالمه. میخواستم ببینم نارسایی من در چه حدی هست؟ دکتر خودم به من نگفت نارسایی داری فقط گفت پرولاپس داری. اگه نارسایی بالای mild داشته باشم معاف دائم هستم. میشه دسخط دکتر رو برام بگید چی نوشته؟ و این که آیا من میتونم ورزش حرفه ای کنم؟خیلی اضطراب دارم از بیماریم.
  1. تصویر کاربر سپهر جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   بعد آقای دکتر من موقع اکو اضطراب در حد پانیک داشتم ممکنه این باعث نارسایی نشون دادن اکو شده باشه؟
   من علامتی ندارم در حال عادی فقط اضطراب قلبمو دارم. ۴ تا دکتر با گوشی پزشکی میگفتن صدای دریچه هات سالمه و نیازی به اکو‌ نداری. با اصرار خودم اکو کردم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اينجا نشته no mr
   يعني نارسايي نداره
   ورزش بلامانع است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر