دکتر محمد حسین نجفی

علائم پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

علائم بیماری دریچه میترال

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند.

احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.

سندرم نارسایی دریچه میترال

 حمله های ایسکمیک گذرا با تاثیر بر جریان خون رونده به مغز، سبب اختلال موقت در عملکرد آن می شوند. سکته مغزی به مرگ بخشی از بافت مغز در اثر عدم دریافت خون و اکسیژن کافی گفته می شود. گاهی اوقات عامل اختلال در جریان خون رونده به مغز، تشکیل یک لخته خونی در این مسیر است که با نام آمبولی شناخته می شود.

افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال از نظر ابتلا به عفونت های باکتریایی قلب و دریچه های آن، در معرض خطر بالایی قرار دارند. علائم بیماری دریچه میترال مختلف بوده اما در دو دسته نارسایی میترال و تنگی میترال (استنوزیس) جای می گیرند. در پایین این مطلب، به علائم هر کدام از این دسته ها پرداخته شده است.

علائم اولیه نارسایی دریچه میترال شامل موارد زیر هستند:

 • تنگی نفس
 • خستگی و عدم تحمل فعالیت
 • ضربان قلب سریع و تپنده (تپش قلب)
 • درد قفسه سینه
 • افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال می تواند خفیف بوده یا به تدریج بروز دهد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

در برخی افراد، علامت اولیه و حتی تنها علامت تنگی میترال، تنگی نفس است. در این وضعیت همگام با پیشرفت بیماری، قلب به دلیل تلاش برای عبور خون از یک دریچه باریک و تنگ دچار ضعف می شود. علائم تنگی دریچه میترال می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ناشی از تجمع مایعات در ریه ها
 • تپش قلب
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • تورم پا و کف آن
 • تشکیل لخته های خونی
 • درد قفسه سینه

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • سیاهی رفتن چشم‌ها 
 • تنگی نفس 
 • سرفه‌ ناخودآگاه‌ 
 • درد قفسه سینه
 • غش‌ کردن‌ 
 • احساس‌ وقوع مرگ‌ 

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

 • ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
 • نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌ مدت‌
 • سرفه پی‌در‌پی
 • نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
 • زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.

مانور والسالوا: 

در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

3.5/5 - (2 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صالحی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام وتشکر
  دخترم 5سالشه وmvp mr mildداره همراه با نشتی وقتی ناراحت.میشه صدای اضافی قلبشو با گوش به وضوح میشنوم و یقین دارم اینو
  بعد قلبشم وقتی گوش میدم نامنظم میزنهیعنی مشکلش حاده و نیاز به بررسی فوری داره اصلا نمیتونم بخابم و استرس داغونم کرده لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنیم بهتره؟؟؟یکدنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   Mvp و mild mr مهم نیست

   در اطفال هم صربان بالاتره

   اما اگر صدا رو خودتون می شنوید حتما باید مجددا اکو شود که مشکلات جدی تره نباشه

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  با سلام بنده پسری ۲۷ساله هستم ک از ۳ سال پیش فهمیدم که افتادگی دریچه میترال دارم و الان خیلی خیلی نگرانم حالا میخاستم بدونم ک این بیماری باعث ایست قلبی میشه ?به شدت استرس دارم و قفسه سینم درد میکنه با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   افتادگی چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

   علایمتون اضطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Aria جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  باسلام
  من چند روز پیش متوجه شدم که افتادگی دریچه میترال دارم خیلی از این موضوع نگرانم چون تازه میخاستم ازدواج کنم الان میترسم آینده بیمارییم پیشرفت کنه آیا امکان داره پیشرفت کنه ؟دچارنارسایی هستم با نه؟باتوجه به گزارش اکو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   چیز مهمی اصلا نیست و به هیچ وجه پیشرفت نداره و هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه

 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من 31 سالم هست و به دلیل درد در قفسه سینه تنگی نفس و تپش قلب سرگیجه شدید و اصلا نمیتونم مدت زیادی پیاده روی کنم سرم گیج میره و با تنگی نفس شدید میگیرم به دکتر مراجعه کردم که تشخیصشون پرولاپس دریچه میترال بود و ازم خواستن بعد از اکو و نوار قلب تست ورزش بدم و متاسفانه در حین تست ورزش طبق گزارش و حال من در استپ اول از 30 ثانیه تنگی نفس من شروع شد و در دقیقه سوم بدلیل سرگیجه افتادم و قطع شد تست اما دکترم گفتن بدلیل تنگی نفس نتونستم تشخیص بدم و الان که 3ماه میگذره از مراجعه به دکترم دردهام بیشتر شده و قرص پروپرانل 20 استفاده میکنم اما تاثیر کوتاهی داره در ضمن من مصرف کافئین رو کاملا قطع کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید به روانمزشک مراجعه کنید و جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید شاید نیاز به هولتر یا تست تیلت باشد باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه و حدود ۵ ماه هست که ناگهانی تپش قلب به سراغم اومد و توی مدرسه از پله ها که بالا میرفتم ضربان قلبم تند و محکم بود به طوریکه حس میکردم و پیاده روی ساده هم اذیتم میکنه. دوبار نوار قلب گرفتم ولی چیزی نشون نداد . حتی دکتر گفت ممکنه به خاطر کم خونی باشه برای همین به مدت دو ماه قرص آهن مصرف کردم و دوباره آزمایش دادم . در واقع کم خونی برطرف شده بود اما تپش قلب و درد وسط قفسه سینه ( که بیشتر متمایل به قسمت چپ قفسه سینه هست) رو هنوز دارم . علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   این درد قفسه سینه بسیار کم هست و ندرتا اتفاق می افته و اینکه علت دیگه ای که دکتر برای تپش قلب گفتن استرس بود اما بعد از پایان مدرسه و در تابستان هم این تپش قلب رو بعد انجام فعالیت دارم . وقتی تپش قلب دارم نفس کم میارم و صورتم قرمز میشه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه بخاطر اضطراب یا پرکاری تیرویبد باشه

   بهتره به پزشک مراجعه کنید و اکو هم انجام دهید

  3. تصویر کاربر مینا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   اکو انجام دادم تشخیص دکتر پرولاپس دریچه میترال بود.ممنون از راهنمایی تون????
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   پرولاپس باعث علایمتون نمیشه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام ،من خانم 28 ساله ای هستم،تقریبا یک ماه پیش نصفه شب حس هراس و اضطراب شدیدی بهم دست داد به دکتر بیمارستان که مراجعه کردم گفتن افتادگی دریچه قلب دارم که امکان داره بخاطر این بیماری حس هراس بهتون دست داده باشه ،درحالی که پنج سال پیش دچار بیماری پنیک بودم و 3 سال تحت درمان تا بالاخره الان 2 ساله که کاملا خوب شدم. سوالم اینه که چطوری باید تشخیص بدم آیا این حس هراس بخاطر افتادگی دریچه قلبمه یا باز هم دچار بیماری هراس شدم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه مهم نیست و باعث علایمتون نمیشه

   شما اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بيتا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد... من الا يه مدت هست که افتادگي دريچه ميترال دارم. گاهي اوقات دردمي گيره خيلي توري که دست چپم احساس بي حسي ميکنه وتا پشتم تيرمي کشه ميخواستم بدون مشکل نيست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه چیز مهمی نیست و درد نمیده

   بممکنه اضطراب داشته باشید

 • تصویر کاربر آیناز جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من خانم هسم ۱۸سالمه از کودکی هروقت ورزش میکردم یا زنگای ورزش زیر دنده چپم درد میگرفت و ب سختی نفس میکشیدم طوری ک با هرنفسم واقعا سینه ام درد میگرفت اما بهش توجهی نکردم الان که بزرگتر شدم از۱۷سالگیم موقع ناراحتی یا ورزش هم درد شدیدی احساس میکنم و الان ۲ماهی میگزره ک دائم احساس سوزش میکنم هفته گذشته پیش پزشک قلب رفتم و گفت افتادگی دریچه میترال داری و یه قرص پرانول ۱۰داد و گفت فقد ناراحت نباید بشی و پله نباید بری زیاد و گفت هر۳سال ی اکو باید برم...تشخیص شما چی میتونه باشه؟ایا ممکنه افتادگی شدیدتربشه؟این مشکل روی بارداری اثرمیزاره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه میترال مهم نیست و باعث این علایم نمیشه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید تست ورزش شوید

 • تصویر کاربر پونه شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه و حدود ۲ سالی میشه که در قفسه سینه ام احساس درد و کوبش احساس میکنم که پارسال به متخصص قلب مراجعه کردم و تشخیص پرولاپس دادند و البته گفتند که مشکلی وجود نداره و نیاز به دارو هم نیست ! اما در معرض استرس و فشار روحی قرار نگیر ...
  امسال ک کنکور دارم و استرس زیاد شده
  احساس دردهای شدیدتر و تنگی نفس حتی زمانی ک فعالیت ندارم رو دارم به طوری که از شدت درد چند ثانیه باید نفسمو حبس کنم تا از بین بره ...
  و خب از اونجایی ک خانواده حس میکنن من درد ندارم و دروغ میگم :) شرایط اکوی مجدد رو ندارم ( البته بگم متخصص گفته بود ۲ سال یکبار اکو انجام بده ) سوالم از شما اینه ک آیا خطری وجود نداره یا امکان داره میزان افتادگی بیشتر شده باشه؟ وآیا دارویی هست ک برطرف کننده این درد باشه ؟ چون واقعا خسته شدم دیگه
  همش گز گز دست چپ و تپش قلب و دردهای طولانی ...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر ممنونم ازینکه با حوصله جواب تک تک ماهایی که بعد خدا امیدمون به شماست میدید.
  آقای دکتر در مراجعه به پزشک متخصص قلب تشخیص پرولاپس رو دادند و دکترم گفت خیلی خیلی ناچیز برگشت خون هست و mr t رو علامت زدند و بمن گفتند هر ۵ سال بیا اکو و همچین ماه های آخر بارداری.
  اما من ازون روز ترسیدم و میترسم نکنه بارداری باعث بشه نارسایی بیشتر بشه. نا گفته نماند من ده سال پیش هم رفتم اکو و اون موقع هم خاطرم هست دکتر دیگه ای بودن گفتن پرولاپس و یکمی نارسایی اما بچه بودم جدی نگرفتم. کلا فراموش کرده بودم و نرفته بودم دکتر تا اینکه از استرس تپش قلب گرفتم و دوباره رفتم و دکترم گفت انقدر ناچیزه مقدار نارسایی که شاید من حتی دفه بعد نبینم. ولی نگرانم از آینده میترسم ازون روز که فهمیدم mr t دارم و سرچ کردم ترس همه وجودمو گرفته.
  دکترم روز اول بهم نگفت mr دارم خودم دیدم نوشته mr t بعد ازش پرسیدم چرا نگفتید گفت چون خیلی کمه. اما یه اما میترسم از بارداری که نکنه باعث پیشرفت نارسایی بشه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  عکس نتیجه اکو رو از طریق تلگرام قبلا براتون فرستادم.با اسم خودم نیلوفر
  Lvef 60 کم نیست برای ۳۰ سال سن.
  راستی آقای دکتر من چکار کنم که پیشرفت نکنه.
  در ضمن برای اضطرابم تحت درمانم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پرولامس و نارسایی خفیف مهم نیست و بدتر نمیشه و جای نگرانی نداره

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر