پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

علائم همراه پرولاپس دریچه میترال

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم‌ها، تنگی نفس ، سرفه‌ ناخودآگاه‌ ، درد قفسه سینه، غش‌ کردن‌ یا احساس‌ وقوع مرگ‌ یا در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.
به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:
ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
سرفه پی‌در‌پی
نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.
گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید.
ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[WpProQuiz 2]

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Aria جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام
  من چند روز پیش متوجه شدم که افتادگی دریچه میترال دارم خیلی از این موضوع نگرانم چون تازه میخاستم ازدواج کنم الان میترسم آینده بیمارییم پیشرفت کنه آیا امکان داره پیشرفت کنه ؟دچارنارسایی هستم با نه؟باتوجه به گزارش اکو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   چیز مهمی اصلا نیست و به هیچ وجه پیشرفت نداره و هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه

 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من 31 سالم هست و به دلیل درد در قفسه سینه تنگی نفس و تپش قلب سرگیجه شدید و اصلا نمیتونم مدت زیادی پیاده روی کنم سرم گیج میره و با تنگی نفس شدید میگیرم به دکتر مراجعه کردم که تشخیصشون پرولاپس دریچه میترال بود و ازم خواستن بعد از اکو و نوار قلب تست ورزش بدم و متاسفانه در حین تست ورزش طبق گزارش و حال من در استپ اول از 30 ثانیه تنگی نفس من شروع شد و در دقیقه سوم بدلیل سرگیجه افتادم و قطع شد تست اما دکترم گفتن بدلیل تنگی نفس نتونستم تشخیص بدم و الان که 3ماه میگذره از مراجعه به دکترم دردهام بیشتر شده و قرص پروپرانل 20 استفاده میکنم اما تاثیر کوتاهی داره در ضمن من مصرف کافئین رو کاملا قطع کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید به روانمزشک مراجعه کنید و جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید شاید نیاز به هولتر یا تست تیلت باشد باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه و حدود ۵ ماه هست که ناگهانی تپش قلب به سراغم اومد و توی مدرسه از پله ها که بالا میرفتم ضربان قلبم تند و محکم بود به طوریکه حس میکردم و پیاده روی ساده هم اذیتم میکنه. دوبار نوار قلب گرفتم ولی چیزی نشون نداد . حتی دکتر گفت ممکنه به خاطر کم خونی باشه برای همین به مدت دو ماه قرص آهن مصرف کردم و دوباره آزمایش دادم . در واقع کم خونی برطرف شده بود اما تپش قلب و درد وسط قفسه سینه ( که بیشتر متمایل به قسمت چپ قفسه سینه هست) رو هنوز دارم . علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   این درد قفسه سینه بسیار کم هست و ندرتا اتفاق می افته و اینکه علت دیگه ای که دکتر برای تپش قلب گفتن استرس بود اما بعد از پایان مدرسه و در تابستان هم این تپش قلب رو بعد انجام فعالیت دارم . وقتی تپش قلب دارم نفس کم میارم و صورتم قرمز میشه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه بخاطر اضطراب یا پرکاری تیرویبد باشه

   بهتره به پزشک مراجعه کنید و اکو هم انجام دهید

  3. تصویر کاربر مینا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   اکو انجام دادم تشخیص دکتر پرولاپس دریچه میترال بود.ممنون از راهنمایی تون🌸
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   پرولاپس باعث علایمتون نمیشه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام ،من خانم 28 ساله ای هستم،تقریبا یک ماه پیش نصفه شب حس هراس و اضطراب شدیدی بهم دست داد به دکتر بیمارستان که مراجعه کردم گفتن افتادگی دریچه قلب دارم که امکان داره بخاطر این بیماری حس هراس بهتون دست داده باشه ،درحالی که پنج سال پیش دچار بیماری پنیک بودم و 3 سال تحت درمان تا بالاخره الان 2 ساله که کاملا خوب شدم. سوالم اینه که چطوری باید تشخیص بدم آیا این حس هراس بخاطر افتادگی دریچه قلبمه یا باز هم دچار بیماری هراس شدم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه مهم نیست و باعث علایمتون نمیشه

   شما اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بيتا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد... من الا يه مدت هست که افتادگي دريچه ميترال دارم. گاهي اوقات دردمي گيره خيلي توري که دست چپم احساس بي حسي ميکنه وتا پشتم تيرمي کشه ميخواستم بدون مشکل نيست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه چیز مهمی نیست و درد نمیده

   بممکنه اضطراب داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر