دکتر محمد حسین نجفی

علائم پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

علائم بیماری دریچه میترال

در بسیاری از افراد مبتلا به سندرم نارسایی دریچه میترال، هیچ علامت مشخصی وجود نداشته و بیماری معمولا پیشرفتی ندارد. با این حال، دیگر مبتلایان ممکن است علائمی همچون خستگی، مشکل تنفسی همراه با فعالیت، تپش قلب و ضربان قلبی غیر طبیعی (آریتمی) را تجربه کنند.

احساس سبکی در سر، غش کردن، افت غیر طبیعی فشار خون در هنگام ایستادن، سردرد و درد قفسه سینه از دیگر علائم این مشکل هستند. در موارد نادر، سندرم نارسایی دریچه میترال می تواند به نارسایی قلبی، اختلال در پمپاژ موثر قلب، اختلال در گردش خون، تشکیل لخته های خونی، حمله های ایسکمیک گذرا، سکته مغزی و دیگر عوارض مرگ بار منتهی شود.

سندرم نارسایی دریچه میترال

 حمله های ایسکمیک گذرا با تاثیر بر جریان خون رونده به مغز، سبب اختلال موقت در عملکرد آن می شوند. سکته مغزی به مرگ بخشی از بافت مغز در اثر عدم دریافت خون و اکسیژن کافی گفته می شود. گاهی اوقات عامل اختلال در جریان خون رونده به مغز، تشکیل یک لخته خونی در این مسیر است که با نام آمبولی شناخته می شود.

افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال از نظر ابتلا به عفونت های باکتریایی قلب و دریچه های آن، در معرض خطر بالایی قرار دارند. علائم بیماری دریچه میترال مختلف بوده اما در دو دسته نارسایی میترال و تنگی میترال (استنوزیس) جای می گیرند. در پایین این مطلب، به علائم هر کدام از این دسته ها پرداخته شده است.

علائم اولیه نارسایی دریچه میترال شامل موارد زیر هستند:

 • تنگی نفس
 • خستگی و عدم تحمل فعالیت
 • ضربان قلب سریع و تپنده (تپش قلب)
 • درد قفسه سینه
 • افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال می تواند خفیف بوده یا به تدریج بروز دهد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

در برخی افراد، علامت اولیه و حتی تنها علامت تنگی میترال، تنگی نفس است. در این وضعیت همگام با پیشرفت بیماری، قلب به دلیل تلاش برای عبور خون از یک دریچه باریک و تنگ دچار ضعف می شود. علائم تنگی دریچه میترال می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ناشی از تجمع مایعات در ریه ها
 • تپش قلب
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • تورم پا و کف آن
 • تشکیل لخته های خونی
 • درد قفسه سینه

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • سیاهی رفتن چشم‌ها 
 • تنگی نفس 
 • سرفه‌ ناخودآگاه‌ 
 • درد قفسه سینه
 • غش‌ کردن‌ 
 • احساس‌ وقوع مرگ‌ 

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

 • ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
 • نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌ مدت‌
 • سرفه پی‌در‌پی
 • نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
 • زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.

مانور والسالوا: 

در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

3.5/5 - (2 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت اقاي دكتر،٢٧ سال سن دارم جنسيت مرد چندي پيش اكو دادم با اين مشخصات
  Mitral mild mr+
  Tr mild mr+
  Ef 55-60
  تست ورزش انجام دادم با حداكثر ضربان ١٨٩
  بعضي وقتها ضربان قلبم حدود ١٠٠ ميباشد كه دكتر گفته اند استرس هست دارويي مصرف نميكنم ريتم قلب سينوسي هست پنج بار از تپش قلبم نوار گرفتم ولي اريتمي ثبت نشد فقط تاكيكاردي سينوسي بود دكتر گفته هيچ چيزي مصرف نكن بعضي مواقع سيگار ميكشم ورزش هوازي انجام ميدم سوالي كه داشتم اينه چه اقدامي بايد براي مشكل دريچه انجام بدم يا چه دارويي مصرف كنم كه بعدها دچار مشكل جدي نشم با سپاس فراوان از مطالعه مطلب بنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   نيازمند مار خاصي نيستيد
   سيگار را ترك كنيد
   روزانه يكساعت ورزش هوازي انحام دهيد
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم شلی دریچه ميترال مهم تر است یا دریچه تريکوسپيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 6 سال پیش)
   هر دو مثل هم هستند
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۲۱ آبان ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید.
  نزدیک به یک ساله که مشکل پرولاپس میترال دارم.
  یه هفته ای هست که مدام احساس سرگیجه وسردرد دارم و بعضی مواقع یه حالت خاصی مثل سرگیجه گذرا رو احساس میکنم.
  میخواستم بپرسم که آیا این علایم ربطی به پرولاپس میترال دارد یاخیر؟
  باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ آبان ۹۵( 6 سال پیش)
   ت
 • تصویر کاربر ساراآقاجانی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من افتادگی دریجه میترال دارم باmr1تا۲+والان باردارهستم قبل بارداریم به علت فشار استرسی که روی من ایجاد شد یه مدت احساس کردم ضربانات تابه جادارم که طی مراجعت متعددبه دکترم ایشون میگفتن انقدرزیادنیست که نگران باشم.من بیشتر شب هاوموقع خواب این احساسو داشتم که وقتی حواسم پرت میشد ومیخوابیدم دیکه هیچی احساس نمیکردم.تااینکه خوب شدم ودیگه همچین صرباناتی زواحساس نکردم.الان که باردارم.بازم احساس میکنم شب ها وموقع خواب این ضرباناتو دارم.خیلی نگرانم.لطفا راهنماییم کنید.من پرانول۱۰ روزی ۲تامیخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   بايد نوار قلب بخصوص هنگام اريتمي را جهت تشخيص ببينم
 • تصویر کاربر محمدي سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد دختر ١٥ساله دارم كه پنج سال هست ورزش تنيس روي ميز به صورت حرفه اي بازي ميكند نتيجه اكو قلب ef69,,,,,,,mildmrشده است دكتر اجازه ورزش دادن ميخواستم نظر شما رو بدونم آيا با ورزش روزي دوساعت ممكن بيماري عود كنه چه وچه عوملي باعث پيشرفت بيماري ميشه آيا در سن جواني نياز به جراحي پيدا ميكنه و چند سال يكبار بايد اكو بده ممنون از پاسخ شما عكس اكو نتوانستم براي شما بفرستم ميشه از طريق ديگه اي فرستاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   اولا بخش نارسايي ميترال رو در سايت مشاهده كنيد
   دوما اصلا نگران تشديد بيماري نباشيد
   سوما ورزش حرفه اي را به خوبي ادامه بدهند
 • تصویر کاربر جعفر دوشنبه ۱۲ مهر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  جناب دکتر عزیز

  سلام و تشکر از بابت فراهم کردن فرصت پرسش و پاسخ.
  من مادر 71 ساله ای دارم که بسیار برایم عزیز است متأسفانه چند سالی است که متوجه تنگی نفس او شدیدم و پس از انجام آزمایشات اولیه مشخص شد که ایشان دچار نارسایی دریچه میترال است با انجام آنژیوگرافی پزشکان توصیه به عمل جراحی باز برای ترمیم داشتند که در نهایت با توجه به بالا بودن ریسک ما فرزندان نتوانستیم آن را بپذیریم. متأسفانه شرایط مادرم روز به روز بدتر می شود و از عهده همان کارهای ابتدایی هم دیگر بر نمی اید. لطف بفرمایید راهنمایی کنید آیا عمل تعویض دریچه برای ایشان امکان پذیر است؟ راهنمایی شما برای اینجانب بسیار ارزشمند خواهد بود

  با کمال احترام
  جعفر خادمی حمیدی
  عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ مهر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   با توجه به آنژيوگرافي و اكوي انجام شده نيازمند جراحي قلب باز شامل پيوند رگ و تعويض دريچه هستند
   ماندن در شرايط فوق از نظر بنده صلاح نيست و با گذشت زمان بهتر نخواهند شد
   اگرچه ريسك عمل نسبتا بالاست ولي در اسرع وقت با انتخاب جراح زبردست اقدام به جراحي نماييد
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر گر مقدوره جوابه سواله منو بدید.
  ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   ب
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 325 مشاهده پرسش
  آیا کسه که دچار افتادگی و گشادی دریچه قلب می باشد آیا میتواند ورزش کند؟اگر میتواند تا چه میزان توانایی ورزش کردن دارد تا به وی آسیب نرسد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   بله ميتواند
   با توجه به سن و شرايط مارمرد قلب ميزان محاز متفاوت است
 • تصویر کاربر ساراآقاجانی چهارشنبه ۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من افتادگی دریچه میترال دارم باmvp۱تا۲مثبت.من ماه اول بارداری هستم وبه خاطر تپش ثلب متورال میخورم اول میخواستم بدونم خوردن متورال ضرر نداره؟وسوال بعدی این که به خاطر زایمان زودرسی که قبل داشتم دکتر بهم قرص آس آ داده خوردن این قرص برای من اشکالی نداره؟
  ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
 • تصویر کاربر ساراآقاجانی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  باسلام من خیلی ازتون سوال پرسیدم.والان یه سوال دیگه هم دارم.من mvpهستم باmr۱تا۲مثبت.یه چن وقتیه دچار تپش شدم که متورال میخورم.من احساس میکنم آریتمی دارم.البته با نوار قلب هم دیده شده یک بار۴تاpacداشتم.ویک بارهم درچهاردقیقه۱pvcداشتم.از شماپرسیدم وشما گفتین داشتن۴تا در دقیقه اشکال نداره.اما آیا باوجود خوردن متورال هم این تعدادطبیعی است؟من خیلی نگرانم.هم به خاط بیماریم هم بخاطر این آریتمی.نگرانم بیشتربشه.لطفا کمکم کنید.وقتی راه میرم خیلی زیاده.نمیدونم چندتاست.ولی تندتند میزنه .لطفا تعداشو درزمان راه رفتم هم بگید
  1. تصویر کاربر ساراآقاجانی پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   آیاامکانش هست که من جواب اکو وعکسش روبراتون بفرستم تاشماهم تشخیص بدین؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام براي پاسخگويي بهتر است مجدد معاينه شويد
  3. تصویر کاربر ساراآقاجانی جمعه ۲۵ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   من پنج سال که دکترمیرم.وتقریبا سالی یک باراکومیشم وتغیری نکردم.بارآخردکترم گفت که یکم بهترم شدی.اما تپش قلبم بعداز یک زایمان زودرس ومهاجرتمون به تهران بوجود اومد حدود۹ماه پیش تواین مدت همش تحت نظربودم.الان سوال من درمورد خطر داشتن این آریتمی هاست وقتی که درحال حرکت وراه رفتن هستم بیشتر میشه دبعضی مواقع واقعا نمیدونم چجوری میزنه.دکترم میگه بهش بی توجه باش.یعنی واسم مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  4. تصویر کاربر ساراآقاجانی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   خواهش میکنم به سوالم جواب بدین
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   براي پاسخ مايلم ببينمتون و معاينتون كنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر