پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال قلب می‌باشد، تپش قلب به نسبت شایع است و افرادی که این مسئله را دارند، باکمی فعالیت بدنی دچار درد و تپش قلب می‌شوند.

مصرف‌ بعضی‌ از مواد و داروها مثل‌ کافئین، کوکایین، افدرین‌ یا سایر داروهای‌ تقویت‌کننده‌ دستگاه‌ سمپاتیک‌، دکونژستان‌ها، داروهای‌ کم‌کننده‌ اشتها، قهوه‌ زیاد، کولا و سایر محرکها با یا بدون‌ کافئین، آمفتامین‌ها و سیگار باعث تپش قلب می‌شوند.

مشاهده علائم زیر همراه با پرولاپس دریچه میترال زنگ خطر است.

تشخیص بیماری زمینه‌ای عمدتا بر اساس سایر علائم و یافته‌های همراه داده می‌شود. تپش قلب همراه با علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • سیاهی رفتن چشم‌ها 
 • تنگی نفس 
 • سرفه‌ ناخودآگاه‌ 
 • درد قفسه سینه
 • غش‌ کردن‌ 
 • احساس‌ وقوع مرگ‌ 

در زمینه بیماری های قلبی نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید در هر حال به پزشک مراجعه نماید. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز انجام آزمایشهایی برای تشخیص برخی بیماریهای زمینه‌ای لازم است. در نهایت اگر علت پرولاپس دریچه میترال مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت نوار قلب مداوم از بیمار گرفته شود. 

در طی این مدت اگر فرد دچار تپش قلب گردد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ، می‌توان از تست ورزش جهت القائ برخی آریتمی های خطرناک استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید ، عامل بوجود آورنده آریتمی خطرناک نیست.

درمان پرولاپس دریچه میترال در بیماری های قلبی

اصول درمان پرولاپس دریچه میترال بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

 • ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
 • نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌ مدت‌
 • سرفه پی‌در‌پی
 • نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
 • زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.

مانور والسالوا: 

در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

تشخیص علت پرولاپس دریچه میترال

درمان دارویی پرولاپس دریچه میترال

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ و درمان پرولاپس دریچه میترال تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتمی های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. 

در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی ، یا ایست‌ قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام.مدت زیادی هر چندوقت یکبار در ناحیه قفسه سینه تا کمر احساس درد میکردم.حدود دو سه ماه پیش فاصله زمانی این مشکل کمتر میشد طوری بود که ضربان قلبم تند تند میزد و درهنگام خواب از شدت ضربان قلب بیدار میشدم.گاهی اوقات هنگام ورزش کردن نیز اینطور میشدم.به پزشک مراجعه کردم و بعد از انجام اکو و تست ورزش گفتن افتادگی دریچه میترال دارم و چیز زیاد خطرناکی نیست و اگر خیلی شدیدتر شد دوباره به پزشک مراجعه کنم.الان از سه روز پیش که دکتر بودم تقریبا هرروز با این درد و ضربان بالا همراه هستم.چیکارکنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید همه روزا استرس دارم.عکس اکو و تست ورزش و قرصهایی که دکتر تجویز کرد رو هم فرستادم براتون توروخدا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر طیبه چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من خانمی 42 ساله هستم که چند ماه پیش با درد قفسه سینه و پشت به پزشک مراجعه کرده و بعد از انجام آزمایش و نوارقلب و اکو تشخیص افتادگی دریچه میترال را دادند قرار بود قبل از عید مجددا برای چکاپ نزد ایشان بروم اما به دلایل مختلف نشد . تا اینکه دیشب بدون هیچگونه پیش زمینه ای مانند (عصابنیت، استرس و یا اضطراب) احساس درد بصورت نقطه ای گاهی روی سینه گاهی روی بازو و گاهی در پشت نمودم شبانه به بیمارستان مراجعه کرده و بعد از گرفتن نوار قلب و آزمایش گفتند باید نزد پزشک متخصص بروی. سوالم از شما این است که آیا این درد هم مربوط به افتادگی دریچه میترال هست یا خیر ؟ و اینکه درد دریچه میترال چه نوع دردی است که بتوان آنرا با دردهای اصلی و خطرناک قلب تشخیص داد؟
  و آیا بدون هیچ عامل تحریک پذیری مانند عواملی که در بالا ذکر شد نیز این دردها اتفاق می افتد و یا عامل خاصی باعث بوجودآمدن درد می شود؟
  ممنون از وقتی که می گذارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   بله دردها قلبي است ناشي از كشيده شدن طنابهاي متصل به دريچه
   باقي سوالات مفصل در سايت اينجانب توضيح داده شده
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  بنده با 24 سال 3 ساله که فعالیت ورزشی را کنار گذاشتم..چون با یه ربع ورزش کردن عرق سرد و سرگیجه و درد قفسه سینه و حالت تهوع و .... بهم دست میداد..و باید دراز میکشیدم تا خوب بشم.اکو دادم 1 سال پیش اکو دادم گفتن افتادگی با نارسایی جزئی دارم بعد 1 سال رفتم گفتن نارسایی خفیف شده خواستم بدونم که با این حال میتونم معافیت دائم بگیرم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   بعيد ميدونم
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  Rok Sana: افتادگی دریچه میترال میتونه موجبه تپش قلب باشه و مشکل جدی ایجاد کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسنی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر نجفی
  بنده به تشخیص متخصص قلب و عروق بیماری شلی دریچه میترال به صورت خفیف و بئون نارسایی دارم
  پس مراجعه به مطب دکتر فرمودن این بیماری اصلا اهمیت نداره و بنده هیچ مشکلی ندارم حتی فرمودن ما این بیماری را اصلا بیماری نمیدونیم و سه سال اینده مجدد بیا چکاب کن جناب دکتر نجفی با توجه به وسواسی که خودم ئارم ایا این بیماری میتواند در اینده خطرناک باشه مثلا تبدیل به نارسایی قلبی بشه؟و ایا با رعایت نکات پزشکی و راههای تقویت قلب بهبودش ئاد؟و تا چه اندازه خظرناکه؟ممنون از همکاریتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر جمالی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر نجفی
  بنده 32 سال دارم هر چند وقت یکبار در صورت استرس یا اضطراب شدید دچار تپش قلب میشم بعد از مراجعه به متخصص قلب و عروق افتادگی دربچه میترال به صورت خفیف رو تشخیص دادن و فرمودن که اصلا مهم نیست و ما این موارد رو جز بیماری نمیدونیم فقط سه سال یکبار بیا چکاب کن جناب اقای دکتر نجفی با توجه به اینکه در این مورد خیلی وسواس ئارم ایا این بیماری میتواند در اینده برام مشکل ساز باشه مثلا نارسایی قلبی ایجاد کنه؟و ایا نیاز به پیگیری های بیشتری ئاره؟و ایا در صورت رعایت نکات پزشکی تقویت عضلات قلب بهبود پیدا کنه؟ممنون از همکاریتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   يلام
   خير
   ورزش توصيه ميشود
   بخش پرولاپس ميترال رو از سايت مطالعه نماييد
 • تصویر کاربر طارمی دوشنبه ۱۳ دی ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانمی 32یاله هستم. چند وقتبه که تپش قلب داشتم دکتر قرص پروپرانول تجویز کرد بهتر شدم ولی الان مدتیه که احساس میکنم ضربان قلبم رو ریتم نیست. چند تا ضربه رو ریتمنه یکی خارج میشه باعث میشه ناخوداگاه سرفه کنم. هنوز به دکتر مراجعه نکردم. خواهش میکنم راهنمایی کنید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۳ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   لطفا توسط هكاران متخصص قلب ويزيت شويد احتمالا صربان نابجاي بطني است
 • تصویر کاربر مژده پنجشنبه ۹ دی ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  بإسلام

  ديروز بعد از گرفتن نوار قلب از دخترم (٨سال وده ماه)دكتر تشخيص داد شُل شدگي دريچه ميترال داره
  بعد فرستادند براي عكس وامروز هم اكو دَارد
  دخترم در ورزش سنگنوردي هر سال انتخابي كشوريست وعلاقه شديدي به اين ورزش دَارد حتي امروز به من گفت حاضره بميره ولي سنگنوردي را ترك نكنه
  أيا اين ورزش براش خطرناكه ؟چه بايد بكنم كه اسيب روحي نبينه ؟

  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اصلا نگران نباشيد
   ورزش خزفه اي را اذامه دهد
  2. تصویر کاربر مژده چهارشنبه ۸ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   با سلام مجدد وبا تشکر فراوان

   دیروز بعد ازاکو جناب دکتر ترابی نژاد فرمودند شل شدگی 2است ولی نباید در مسابقات دو میدانی و یا دوی 540 متر شرکت کند ولی می تواند یک ورزش مانند صخره نوردی را انجام دهد ولی نیاید خسته شود آیا همین گونه است ؟
   وروزی نصف قرض پروپرانولل را تجویز کردند که بعد از نهار خورده شود
   این قرص تا کی باید مصرف شد ؟
   ایشون فرموند تا 15-16 سالگی باید مراعات کند که گشاد نشودچرا تا ان زمان؟
   ویزیت بعدی را هم 6 ماه بعد گذاشتند.

   جناب آقای دکتر هرچه از خداوند می خواهید اجابت شود.
   با سپاس فراوان
  3. تصویر کاربر مژده چهارشنبه ۸ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   با سلام مجدد وبا تشکر فراوان

   دیروز بعد ازاکو جناب دکتر ترابی نژاد فرمودند شل شدگی 2است ولی نباید در مسابقات دو میدانی و یا دوی 540 متر شرکت کند ولی می تواند یک ورزش مانند صخره نوردی را انجام دهد ولی نیاید خسته شود آیا همین گونه است ؟
   وروزی نصف قرض پروپرانولل را تجویز کردند که بعد از نهار خورده شود
   این قرص تا کی باید مصرف شد ؟
   ایشون فرموند تا 15-16 سالگی باید مراعات کند که گشاد نشودچرا تا ان زمان؟
   ویزیت بعدی را هم 6 ماه بعد گذاشتند.

   جناب آقای دکتر هرچه از خداوند می خواهید اجابت شود.
   با سپاس فراوان
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   با ارزوي موفقيت
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت اقاي دكتر،٢٧ سال سن دارم جنسيت مرد چندي پيش اكو دادم با اين مشخصات
  Mitral mild mr+
  Tr mild mr+
  Ef 55-60
  تست ورزش انجام دادم با حداكثر ضربان ١٨٩
  بعضي وقتها ضربان قلبم حدود ١٠٠ ميباشد كه دكتر گفته اند استرس هست دارويي مصرف نميكنم ريتم قلب سينوسي هست پنج بار از تپش قلبم نوار گرفتم ولي اريتمي ثبت نشد فقط تاكيكاردي سينوسي بود دكتر گفته هيچ چيزي مصرف نكن بعضي مواقع سيگار ميكشم ورزش هوازي انجام ميدم سوالي كه داشتم اينه چه اقدامي بايد براي مشكل دريچه انجام بدم يا چه دارويي مصرف كنم كه بعدها دچار مشكل جدي نشم با سپاس فراوان از مطالعه مطلب بنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   نيازمند مار خاصي نيستيد
   سيگار را ترك كنيد
   روزانه يكساعت ورزش هوازي انحام دهيد
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم شلی دریچه ميترال مهم تر است یا دریچه تريکوسپيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   هر دو مثل هم هستند
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر