منو

درمان تنگی عروق کرونر

تنگی عروق کرونر یا انسداد عروق چندین روش درمانی دارد که از جمله می توان جراحی باز پیوند عروق قلب (بای ‌پس کرونری ) و آنژیوپلاستی (PCI) را نام برد.

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونر قلب، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق ، دو راه درمان مداخله ای پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG ) برای درمان تنگی عروق کرونر قلب است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی است که به این دلیل که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است، روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس) برای درمان تنگی عروق کرونر استفاده می شود.

۱- درمان تنگی عروق کرونر با روش آنژیوپلاستی یا PCI

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید. بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی عروق کرونر میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در آینده کمتر می شود.

تنگی نفس بعد از آنژیوپلاستی

تنگی نفس علامت شایعی در بیمارانی که برایشان استنت تعبیه شده نیست. اما در صورتی که این علامت وجود داشته باشد چند مورد باید به دقت بررسی شوند : 

اول تمامی بیماران از نظر میزان کارکرد قلبی (EF) و وضعیت دریچه باید توسط اکوکاردیوگرافی بررسی شوند. هم چنین باید یک بار توسط پزشک معاینه شده و نوار قلب بررسی شود و فیلم آنژیوپلاستی بازبینی شود. گاهی این تنگی نفس ها به علت تنگی عروق باقی مانده یا در موارد نادری بروز تنگی های مجدد داخل استنت است که ایجاد می شود. 

اگر تمامی بررسی های فوق نرمال باشند آن وقت می توان با خیال راحت اعلام کرد که مشکلی از نظر قلبی وجود ندارد و با کمی پیاده روی و تمرین بر روی آمادگی قلبی ریوی می توان این مشکل را نیز رفع کرد.

تنگی نفس بعد از استنت گذاری

تعویض استنت قلب

به طور کلی باید بدانیم که استنت قلبی بعد از تعبیه شدن در داخل عروق به مرور زمان در جدار عروق به اصطلاح “نشست” می کند و بخشی از این جدار می شود. پس به طور کلی استنت قلبی نه نیاز به تعویض در طول زمان دارد و نه اینکه اصلا قابل تعویض می باشد و زمانی که تعبیه شد تا پایان عمر بیمار در داخل عروق وی می ماند. اما اگر استنت قلبی دچار گرفتگی مجدد شود چه کار باید کرد؟ 

این حالت که به ندرت پیش می آید به معنی این است که در درون استنت قبلی بیمار پلاک های چربی زیادی تشکیل شده است که اگر این پلاک ها سبب مسدود شدن جریان خون شده باشند نیازمند بازکردن مجدد عروق هستند که این کار با کمک استفاده از بالن آنژیوپلاستی یا تعبیه ی استنت مجدد داخل استنت قبلی انجام می گیرد.

۲_ بالون زدن

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی عروق کرونر، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب تعبیه می شود.

۳- درمان تنگی عروق با جراحی CABG یا عمل قلب باز

جراحی CABG یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای پا یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند. این روش معمولا برای درمان تنگی عروق کرونر و در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری ) مسدود شده و اندازه (طول ضایعه) و یا محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی نا مناسب است، انجام می گیرد. اما در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد فنر می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

برای بیماران همیشه این سوال مطرح است که بین روش ‌های جراحی باز قلبی (بای ‌پس) و درمان غیر تهاجمی به روش آنژیوگرافی (آنژیوپلاستی یا PCI)، انتخاب کدام متد در درمان تنگی عروق کرونر بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد، آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی (left main artery) باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

۳- جراحی باز قلب

در آن دسته از بیماران قلبی که برای درمان تنگی عروق کرونر و یا رفع انسداد شریان ‌های قلبی آنها جراحی درمان مناسب تشخیص داده شده اما خود آنها روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی عروق کرونر، مجددا از روش آنژیوپلاستی مجدد یا دیگر روش‌های درمان بیماری های قلبی (مثل جراحی باز قلبی) استفاده کنند، وجود دارد.

کدام روش درمان برای من مناسب تر است؟

بسته به میزان گرفتگی و نظر پزشک متخصص این پاسخ متفاوت است. علی رغم تمام پیشرفتهای علمی، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان، در برخی بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر کنند و بهترین روش را با توجه به شرایط خود و توصیه پزشک برگزینند. 

به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery) ، یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر یا مسیر پیچ پیچ رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد.

مطالعات در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق کرونر قلب و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی).

میزان بهبودی پس از عمل در کدام روش سریع تر است؟

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد.

اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علائم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Shirin چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام وقتبخیر.جناب دکتر بابای من حدود بیست سال پیش جراحی باز قلب داشتند و تنها 25درصد از قلبشون الان کار میکنه .این سالها خوب بودند با مراجعه به پزشک و تستو دارو.چند ماهه اخیر متاسفانه بارها دردقفسه سینه و قلب داشتند که بصورتی چندساعتی بستری شدند و بعد از یه سری تست و دارو ،مرخص شدند.الان گزارش تست سی تی آنژیو شون رو براتون میفرستم.لطف کنید مطالعه کنید و نظرتون رو بگید.هم مشکل و هم درمان لطفا.سپاس از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید درمان دارویی مناسب انجام شود

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پدر من با 65 سال سن بدون هیچ سابقه بیماری یا درد قلب، دچار سکته خفیف قلبی شده اند. فقط ارثی فشار خون بالا دارند.(تابحال سیگار نکشیده اند و سال هاست کوهنوردی را منظم انجام میدهند. در منزل هم بدلیل فشار بالای پدر رژیم غذایی را کامل رعایت کرده ایم.)
  نتیجه آنژیوگرافی در پیوست آورده شده، و نظر دکتر عمل قلب است.(گرفتگی دو رگ یکی 70 و دیگری 100 درصد)
  ازآنجا که ساکن شهرستان هستیم، برای مشاوره و اطلاع از نظر شما درباره شرایط پدرم مجبور به پرسیدن سوال از این طریق شدم.
  به نظر شما عمل بهترین گزینه است؟
  فایل سی دی آنژیو:

  با تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید سی دی دیده شود

   فایلی ارسال نشده

   اما با توجه به تنگی ۱۰۰ معمولا عمل بهتر است

 • تصویر کاربر فهیمه پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی پدرم سه تا رگ قلبش گرفتگی داره یک بار هم آنژیو کرده ولی نتیجه نگرفت چون رگش پیچ داره و چندین دکتر گفتن که باید عمل قلب باز کنه.مشهد زندگی میکنن و نمیتونه بیاد تهران.شما پیشنهادتون کدام دکتر جراح در مشهد هست؟آیا دکتر بلوریان جراح قلب انتخاب خوبی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   من پزشکان مشهد رو متاسفانه نمی شناسم

 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،
  من سوالی مرتبط با گرفتگی عروق را در پیجتون دیدم که خانمی 33 ساله مطرح کرده بودند.. و دقیقا همان علایم را دارم (28 سال دارم)
  گوش راستم حدود یک ماهه که نبض میزنه (با صدایی شبیه باد) و با گرفتن شاهرگ یا حالت سجده قطع میشه.. آزمایش خون، نوار گوش، معاینه گوش،نوار قلب همه اینها رو هم انجام دادم.. همه چیز نرمال بوده ولی صدا قطع نشده..ایا به یک دکتر گوش و حلق و بینی دیگر مراجعه کنم؟ بسیار ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   در برخی افراد رگ از کنار گوش رد میشه و شما صدای جریان خون را می شنوید

   چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده چند سالی است در ناحیه نزدیک مچ پا چپ در ابتدا کبودی و تغییر رنگ پوست و سپس زخم دایره ای شکل دچار شدم با انجام آزمایش های گوناگون تشخیص واریس رگهای داخلی داده شده.(عکس به پیوست)لطفا برای درمان راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   شما نارسایی وریدی دارید

   حتما باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهران چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید چندی پیش مطلبی رو مطالعه کردم که به روشی اشاره میکرد غیر از آنزیوگرافی که هم راحت تر و هم کم عارض تر بود به این شکل که با تزریق ماده ای داخل عروق رفع انسداد انجام میگرفت. اطلاعات بیشتری در این زمینه خاطرم نیست .همسرم یکشنبه وقت آنژیو گرافی دارند . از جناب دکتر میخواهم راهنمایی فرمایند. سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   چنین روشی وجود ندارد

 • تصویر کاربر بتول یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام مادرم 60 ساله هستند و چند روز درد قلب داشتند کمتر از 5 دقیقه طول می کشید و به کتف چپ منتشر می شد نوار قلب و اکو نرمال بود و جواب سی تی آنژیو mild stenosis گزارش شده میشه بفرمایید چه درمان دارویی پیشنهاد میشه و آیا نیاز به آنژیو هم هست؟ پیش آگهی بدی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   به نظر من بهتره انژیو بشن

   اسپرین استاتین نیتروکانتین

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  •°Hamid•°:
  سلام آقای دکتر,,
  ان شاالله همیشه موفق و سربلند باشید...
  سوالی داشتم؟
  اگر کسی شک به گرفتگی عروق قلب داشته باشد تست ورزش بهتر است برای تشخیص یا سی تی آنژیو؟
  و تست ورزش چقدر مطمن اس؟؟؟؟ من فوتبال بازی میکنم،پیاده روی میکنم،میدوم ولی درد قفسه سینه ندارم ،اما موقع نشستن و استراحت کتف چپ و دست چپم درد میکنه درد قفسه سینه هم هست؟
  موقع فعالیت نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   سي تي قطعي تره ولي در اكثر مواقع تست كافي هست
   اينها احتمالا قلبي نيستند
 • تصویر کاربر ahmad پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام.اقای دکتر.من از اباده فارس هستم.دایی من 45 ساله هست.دچار زخم روی پا راستش شده.اینجا دکتر قدوسی ویزیت کردن تشخیص بیماری برگر دادن.به شدت درد داره.گفتن باید عصب پاشو قطع کنن تا دردش کم بشه.میخواستم ببینم بیاریمش تهران میشه براش کاری کرد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   يمارستان سينا تشريف بياوريد
   اين به برگر نميخوره
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   البته اگر انتهاها هم تيره هست ميتونه برگر باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر تقوایی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  جناب دکتر . ضمن سلام و خسته نباشید..خانمی هستم 63 ساله. سه سال قبل سی تی انژیو انجام و قرص دیلتیازم 60 مصرف می کنم. اخیرا دکتر قرص نیتروکاردین 2.6 تجویز نموده. با خوردن این قرص دچار سر درد شدید می شوم. خواهشمندم یاری فرمایید. باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ميتونيد قطع كنيد
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر