منو

درمان تنگی عروق کرونر

تنگی عروق کرونر یا انسداد عروق چندین روش درمانی دارد که از جمله می توان جراحی باز پیوند عروق قلب (بای ‌پس کرونری ) و آنژیوپلاستی (PCI) را نام برد.

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونر قلب، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق ، دو راه درمان مداخله ای پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG ) برای درمان تنگی عروق کرونر قلب است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی است که به این دلیل که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است، روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس) برای درمان تنگی عروق کرونر استفاده می شود.

۱- درمان تنگی عروق کرونر با روش آنژیوپلاستی یا PCI

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید. بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی عروق کرونر میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در آینده کمتر می شود.

تنگی نفس بعد از آنژیوپلاستی

تنگی نفس علامت شایعی در بیمارانی که برایشان استنت تعبیه شده نیست. اما در صورتی که این علامت وجود داشته باشد چند مورد باید به دقت بررسی شوند : 

اول تمامی بیماران از نظر میزان کارکرد قلبی (EF) و وضعیت دریچه باید توسط اکوکاردیوگرافی بررسی شوند. هم چنین باید یک بار توسط پزشک معاینه شده و نوار قلب بررسی شود و فیلم آنژیوپلاستی بازبینی شود. گاهی این تنگی نفس ها به علت تنگی عروق باقی مانده یا در موارد نادری بروز تنگی های مجدد داخل استنت است که ایجاد می شود. 

اگر تمامی بررسی های فوق نرمال باشند آن وقت می توان با خیال راحت اعلام کرد که مشکلی از نظر قلبی وجود ندارد و با کمی پیاده روی و تمرین بر روی آمادگی قلبی ریوی می توان این مشکل را نیز رفع کرد.

تنگی نفس بعد از استنت گذاری

تعویض استنت قلب

به طور کلی باید بدانیم که استنت قلبی بعد از تعبیه شدن در داخل عروق به مرور زمان در جدار عروق به اصطلاح “نشست” می کند و بخشی از این جدار می شود. پس به طور کلی استنت قلبی نه نیاز به تعویض در طول زمان دارد و نه اینکه اصلا قابل تعویض می باشد و زمانی که تعبیه شد تا پایان عمر بیمار در داخل عروق وی می ماند. اما اگر استنت قلبی دچار گرفتگی مجدد شود چه کار باید کرد؟ 

این حالت که به ندرت پیش می آید به معنی این است که در درون استنت قبلی بیمار پلاک های چربی زیادی تشکیل شده است که اگر این پلاک ها سبب مسدود شدن جریان خون شده باشند نیازمند بازکردن مجدد عروق هستند که این کار با کمک استفاده از بالن آنژیوپلاستی یا تعبیه ی استنت مجدد داخل استنت قبلی انجام می گیرد.

۲_ بالون زدن

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی عروق کرونر، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب تعبیه می شود.

۳- درمان تنگی عروق با جراحی CABG یا عمل قلب باز

جراحی CABG یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای پا یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند. این روش معمولا برای درمان تنگی عروق کرونر و در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری ) مسدود شده و اندازه (طول ضایعه) و یا محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی نا مناسب است، انجام می گیرد. اما در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد فنر می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

برای بیماران همیشه این سوال مطرح است که بین روش ‌های جراحی باز قلبی (بای ‌پس) و درمان غیر تهاجمی به روش آنژیوگرافی (آنژیوپلاستی یا PCI)، انتخاب کدام متد در درمان تنگی عروق کرونر بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد، آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی (left main artery) باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

۳- جراحی باز قلب

در آن دسته از بیماران قلبی که برای درمان تنگی عروق کرونر و یا رفع انسداد شریان ‌های قلبی آنها جراحی درمان مناسب تشخیص داده شده اما خود آنها روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی عروق کرونر، مجددا از روش آنژیوپلاستی مجدد یا دیگر روش‌های درمان بیماری های قلبی (مثل جراحی باز قلبی) استفاده کنند، وجود دارد.

کدام روش درمان برای من مناسب تر است؟

بسته به میزان گرفتگی و نظر پزشک متخصص این پاسخ متفاوت است. علی رغم تمام پیشرفتهای علمی، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان، در برخی بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر کنند و بهترین روش را با توجه به شرایط خود و توصیه پزشک برگزینند. 

به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery) ، یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر یا مسیر پیچ پیچ رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد.

مطالعات در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق کرونر قلب و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی).

میزان بهبودی پس از عمل در کدام روش سریع تر است؟

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد.

اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علائم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  آقای دکتر عزیز خسته نباشید. با عرض معذرت میخواستم خدمت عرض کنم که سیستم نوبت دهی شما بسیار گله مندم ، مادرم نوسان فشارخون دارن و گرفتگی عروق حال خوبی نداشتن ما هرکاری کردیم نه تونستیم از طریق سایت ازتون وقت بگیریم نه تلفن مطب، در روز کاری شما تو همون ساعت مقرر جوابگو نبود و روی پیغامگیر قرار داشت . با توجه به اینکه بیماران قلبی شرایط حساسی دارن و باید بتونن در اسرع وقت پزشک خود را ملاقات کنن متاسفانه این امکان برای ما که یکی از بیماران هستیم نبود و در سایت شما هم دیدم بسیار کسانی که گله دارن که از طریق سایت نمیتونن وقت بگیرن و مطب در روزکاری شما روی پیغامگیر . در ضمن شاید در بین بیماران کسانی باشند که سواد ندارن و مسن هستن و امکان اینکه از طریق سایت بخواهند وقت بگیرن برایشان میسر نباشد ازتون استدعا دارم که کمی بیشتر هوای بیماران خود را داشته باشید شاید باشن در بینشان که وضعیت قلبی روبه خطری داشت باشند ممنون از بذل توجه تون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممنونم از اطلاع رسانیتون

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام.مادرم امروز آنژیوگرافی شدن تشخصی این بوده که سه رگ تنگی داره به نظر شما بالون بهتره یا عمل قلب باز. چون مادرم فشار خون داره و میترسم عمل قلب باز بشن... چون مادربزرگم عمل قلب باز کردن فوت شدن بعد عمل... لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و سب دی انژیو دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر راد دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد
  در پاسخ به پرسش شماره 74130...خیر درد و تنگی نفس ندارند...1-پس با وجود گرفتگی در رگ استن گذاری شده نیاز به آنزیو نیست؟
  2-در رگ های دیگر هم گرفتگی کم تا متوسط گزارش شده...نیاز به آنزیو دارند؟ اگر خیر داروی پیشنهادی شما برای مصرف چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه من سوالتون رو در دسترس ندارم 

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  اسکن قلب انجام داد این جوابشه ایا احتیاج به انژیوگرافی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اختلال خونرسانی خفیف

   تصنیم برای انژیو بسته به علایم بیمار داره

 • تصویر کاربر دريا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من گرفتگى عروق دارد و نميشه عمل يا آنژيو انجام دهد از آنجا كه قرص اسويكس هر روز صبح مصرف ميكند و شبها به دليل داغ شدن كف پاهاش و درد در پاها و به دليل كهولت سن كم خوابى دارد شب قرص خواب ملاتونين مصرف كند برايش ضرر ندارد؟؟؟ چون در گوگل سرچ كرديم قرص ملاتونين براى كسانى كه رقيق كننده خون مصرف ميكنند منع شده است لطفا اگه ضرر دارد در اين صورت چه قرص خوابى واسش بيضرر هس با توجه به اينكه هم هر روز صبح آملودپين مصرف ميكند هم اسويكس و ملاتونين ساخت امريكا ما گرفتيم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر منعی ندارد

 • تصویر کاربر بهمن چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشیدبه جناب دکتریه سوال داشتم من جوانی هستم ۲۹ ساله من بیمارستان رفتم وچکاب کامل دادم دکترگفت که غلظت خون داری وموادمخدرهم مصرف نمیکنم حتی قلیان هم مصرف نمیکنم وگفتن که بایداسپرین بخورم برای همیشه حالامیخوام بدونم چاره دیگری هم هست که قرص نخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اسپرینن هیچ تاثیری روی هنوگلوبین نداره و نیاز به مصرف نمی باشد

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام. مادرم چند سال پیش «سال۹۱ »عکس هسته ای قلب گرفته و گفتن گرفتگی رگ مشخص نیست و باید آنژیو شود اما مادرم انجام نداد و امسال هم دوباره یک نوار قلب گرفت که دکتر گفت مشکوک است و باید اکو انجام شود و تصویر عکس هسته ای و نوار قلب رو گذاشتم ببیینم نظر شما چیست؟ آیا رگ قلب گرفتگی دارد؟ ونیاز به آنژیو هست؟لطفا راهنمایی کامل بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   چیزی ارسال نشده است

 • تصویر کاربر Mostafa یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید پا مادر من دچارDVTشده دکترش گفته که پاشو بالا نگه داره همراه مصرف قرص وارفارین داروهایش را مصرف می‌کند ولی وقتی پایش را بالا نگه میدارد خیلی درد میکند و بی حس میشود وقتی راه میرود نه دردی دارد نه بی حسی . نظر شما چیه به نظرتون پاشو بالا نگه داره 7ماه داره وارفارین میخوره ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نیاز نیست حتما پاشون رو بالا نگه دارند

 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام
  با توجه به تصاویر ارسالی وضعیت عروق به چه صورت می باشد
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تنگی نتعدد وجود داره

   باید انژی انجام شود

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  54سال دارم گرفتگی عروق دارم و نارسایی دریچه قلب ایا باید در اتاق عمل دستگاه اکو باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   لزوما خیر

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر