دکتر محمد حسین نجفی

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروزیس می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاک ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و باعث ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز) است. 

مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

آترواسکلروزیس

سکته آترواسکلروزیس

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز، آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد، در نتیجه انسداد ناگهانی و سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند (عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی، و یا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

سکته آترواسکلروزیس

تعریف آترواسکلروز

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

آترواسکلروز در همه افراد از سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. در برخی جزیی و آهسته و در برخی سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

عوارض آترواسکلروز

بسته به ناحیه ی ای که دچار آترواسکلروزیس شده، عوارض متفاوت است. بطور مثال:

– تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. 

– تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. 

– تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. 

– تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوارض آترواسکلروزیس

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی (شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

علایم آترواسکلروز

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

درمان آترواسکلروز

در درمان این بیماری از داروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌ های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

3.2/5 - (4 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشرف جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  بنده هر دو پام نصفش گرفته 42و46{dcfeb49df0ed1809b881162d1df157a4fe054442e403500e3fc6008a672769fc}مسخواستم ببینم از باکو بیام عمل کنید هزینه استنت یا عمل جراحی چقدر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به این شکل اصلا نمیشه نطر داد

   باید مدارک دیده شود

 • تصویر کاربر ثریا جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  بنده مادرم 84 سالشه 4 ماه پیش بیمارستان به خاطر درد قفسه سینه بستری کردیم و اسکن هسته ای و اکو و انژیو گرافی انجام دادیم دکتر گفتند که گرفته گی 70 درصدی داره و باید عمل بسه اما مادرم مخالفت کرد و نگذاشت عمل بشه بعد از 10 روز بستری مرخص شدند و قرص اسویکس 1 عدد و نیترو گلیسیرین 2.6 روزی 3 عدد و املو دیپین 1 عدد و لوزارتان 1 عدد و اسپرین 1عدد مصرف میکنن. اوایل بهتر بود ولی الان یک مدتی هست که هر دو دستش و قسمت سمت چپش درد میاد البته روزی 2 بار در روز اینجوری میشه . وقرص نیترو کلیسیرین میخوره چند ساعتی بهتر میشه
  اقای دکتر قرص اسویکس و دوماهه قطع کردن ایا به خاطر اون نیست؟ الان چون نمیتونه خوب راه بره و کاراشو انجام بده راضی شده به عمل جراحی
  در ضمن بیمه طلایی بنیاد دارن. و مادر جانباز میباشند ایا در صورت عمل جراحی میشه از بیمارستان بقیه اله استفاده کرد؟ مدارک پزشکی و براتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به قطع دارو ارتباط نداره

   در مورد بیمه از خود بیمارستان سوال کنید

 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  ایجاد دانه های قرمز رنگ روی ساق و انگشتان پا نشانه ی چیست البته دارو های چربی و وارفارین وداروهای قلب مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل انعقادی یا واسکولیت یا راش پوستی باشه

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام
  رگ اصلی و فرقی قلب بسته است و دکترا گفتن باید عمل قلب باز کنم انژیو کردم باز نشد، سوال اینه که آیا با لیزر و بدون عمل قلب باز میشه رگ را باز کرد؟
  و اگر میشه کدام بیمارستان یا پزشک مراجعه کنم
  ممنون از اینکه وقت میزارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   لیزر خیر

   ولی گاهی میشه استنت گداشت

 • تصویر کاربر صادقی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با اهدای سلام و احترام آقای دکتر ارجمند ممنون که توجه فرمودید گزارش سیتی آنژیو حضورتان تقدیم میگردد
  به دکتر مراجعه کردیم با توجه به سیتی آنژیو و آزمایشات دارو تجویز کردند و گفتند بعد از سه ماه بیایید که آنژیو یا عمل جراحی بشوند
  بنڟر شما چرا الان آنژیو نمیکنند ؟ در ضمن دیابت نوع دو دارم
  و آیا خطرات این بیماری خیلی زیاد است
  جواب سیتی آنژیو حضورتان تقدیم میگردد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   سلام چون شرايط حاد و شديد گزارش نشده
   گرفتگي رگها در خد متوسط گزارش شده است
  2. تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   با اهدای سلام و احترام و تبریک سال نو و آرزوی سلامتی و بهروزی و موفقعیت برای شما دکتر ارجمند و خانواده مجترمتان
   ممنون و متشکر از پاسخی که داده بودید
   آقای دکتر بنظر شما با این وضعیت بیمار که دیابت نوع 2 و فشار خون نیاز به آنژیوگرافی ضروری است یا با دارو کنترل میشود ممنون و متشکرم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر صادقی دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   متشکر و ممنون از راهنمایی هایتان

   و توجهی که در این مورد فرمودید
   سربلند و پیروز و بهروز باشید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   ممنون

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر نجفی و عوامل سایت, پدرم یکی از رگ های قلب شون گرفتگی دارند, با وجود دو بار انزیو باز هم رگ شون باز نده, دکتر شون میگه ,این رگ بسیار ریف و نازک هس, برای حل این مشکل جه کار میشه انجام داد?با تشکر فراوان رضایی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   باید سی دی انژیو دیده شود

 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر پدر من ۶۰سالشه و امسال تو قسمت قفسه سینه درد شدید میدا کرد و حالش بد میشد و عرق میکرد‌بیحال میشد.دکتر انژیو کرد و براش یکی استنت گذاشتن.الان سک ناه گذشته ولی بعضی اوقات قفسه سینش یه درد خفیفی داره و نگرانمون کرده.و در فیلم انژیو یکی از رگ های بسار ریزش هم گرفتگی داره که گفتن نمیشه استنت گذاشت.ما نگرانیم که تو محل استنت لخته خونی باشه که باعث درد میشه.ایا دردش طبیعیه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردشون قلبی نیست

   بهتره به پزشکشون مراجعه کنید

   اگر اضطراب دارند درمان کنند

 • تصویر کاربر نهال چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر اینجانب نهال دو سال هست که به علت درد شدید معده و روده و تورم بیش از حد شکم و نفخ خبلی زیاد رنج میبرم و رفلکس معده هم دارم و وقت اندوسکوپی هم قرار است به من بدهند و ایا دکتر عزیز بنده غیر از اندوسکوپی باید کلرونوسکوپی هم انجام دهم یا خیر من در حال حاضر مدت 9 ماه هست که در لندن زندگی میکنم و در اینجا خیلی دیر به دیر وقت میدهند ودر ضمن بنده به علت داشتن بیماری سندرم تورت تیک عصبی قرص کونتیاکس و برای افسردگی قرص الوینتا مصرف مبکنم وبا امدن با مهاجرت تیک عصبی ابنجانب بیشتر شده من از شما تقاضا دارم غیر از راهنمایی شما در زمینه اختلالات گوارشی به اینجانب عرض بفرمایید که ایا میتوانم با توجه به اینکه سن بنده 44 سالم هست و با توجه به ناراحتی اعصاب صاحب فرزند بشم یا خیر خیلی از لطفتتان سپاسگزار میشم که جواب اینجانب را پذیرا باشید
  با تقدیم و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بهتره ابتدا به روانپزشک مراجعه کنید و در مورد باردار شدن از روانپزشک سوال کنید
   بهتره کولونوسکوپی هم انجام دهید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر,,
  ان شاالله همیشه موفق و سربلند باشید...
  سوالی داشتم؟
  اگر کسی شک به گرفتگی عروق قلب داشته باشد تست ورزش بهتر است برای تشخیص یا سی تی آنژیو؟
  و تست ورزش چقدر مطمن اس؟؟؟؟ من فوتبال بازی میکنم،پیاده روی میکنم،میدوم ولی درد قفسه سینه ندارم ،اما موقع نشستن و استراحت کتف چپ و دست چپم درد میکنه درد قفسه سینه هم هست؟
  موقع فعالیت نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   در هر بيمار فرق داره
   بايد توسط پزشك ويزيت شويد و طبق توصيه پزشكتون عمل كنيد
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.همسر من 18آذر به دلیلی گرفتگی عروق بیهوش شدن و بعد از دو روز آنژیو و فنر گذاری کردن.با توجه به اینکه دکتر محترمشون گفتن نمک و روغن را پرهیز کنند.آیا از پله بالا و پایین رفتن در صورت آروم بودن ضرر دارد.سرما خوردگی د سرفه کردن و همچنین رانندگی بعد از این مدت ضرر دارد؟با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير هيچكدوم ضرر نداره
   حتي ورزش هم ضرر مداره
   البته همه بعد يك ماه ولي از همين اللن پياده روي بكنند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر