دکتر محمد حسین نجفی

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروزیس می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاک ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و باعث ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز) است. 

مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

آترواسکلروزیس

سکته آترواسکلروزیس

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز، آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد، در نتیجه انسداد ناگهانی و سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند (عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی، و یا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

سکته آترواسکلروزیس

تعریف آترواسکلروز

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

آترواسکلروز در همه افراد از سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. در برخی جزیی و آهسته و در برخی سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

عوارض آترواسکلروز

بسته به ناحیه ی ای که دچار آترواسکلروزیس شده، عوارض متفاوت است. بطور مثال:

– تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. 

– تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. 

– تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. 

– تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوارض آترواسکلروزیس

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی (شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

علایم آترواسکلروز

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

درمان آترواسکلروز

در درمان این بیماری از داروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌ های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

3.2/5 - (4 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Harg پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام

  رفته بودم پیش دکتر پوست موها و جوش هامو نشون بدم،به بدن و شکمم نگاه کردند گفتند انگار جریان خون رگ های بدنت کنده و خط های قرمز پرنگه!!

  ایا این میتونه نشانه گرفتگی عروق باشه در حالی که درد قلبی ندارم و پارسال اکو خوب بوده و فقط بطن راستم بزرگ بوده و کمی نرمی دریچه داشتم
  ایا بزرگ بودن بطن راست چیزه مهمیه و میتونه باعث گرفتگی یا کندی جریان عروق بشه

  چه ازمایش های غیر تهاجمی وجود داره برای تشخیص گرفتگی عروق
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر هیچ ارتباطی نداره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر هیچ ارتباطی نداره

   تست ورزش

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نادر پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتربنده 51ساله دوسال پیش سکته قلبی کردم وسریعابه بیمارستان منتقل وآنژوپلاس شدم وگرفتگی 99درصدی عروق اصلی داشتم ودوعدداستنت گذاری درعروق انجام شدالان مدتی هست تنگی نفس دارم وگاهی نمیتوانم بازدم کنم آیامشکل ریوی دارم یامجدداقلبم مشکل پیداکرده اخیرااکو انجام دادم ونتیجه اکوخوب بودلطفاراهنمایی کنیدمتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی باشه

   باید تست ورزش یا اسکن انجام دهید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام من عمل قلب باز در سال 89 داشته و حدود یک ماه قبل مجدد گرفتگی عروق با سکته خفیف و افزایش آنزیم داشتم که پس از 2 مرحله انزیو گرافی و پلاستی عروق باز شده و لخته ها تخلیه شدند و در حال حاضر بعضی وقت ها درد در ناحیه کتف و حالت بی قراری دارم که با مصرف دارو و استراحت برطرف میشود آیا میتوانم رابطه جنسی را از سر بگیرم یا خیر ؟ من قبلا از دارو تادالافیل 20 به دستور پزشک استفاده میکردم آیا الان میتوانم یا خیر ؟ داروهای مصرفی من عبارتند از نیتروکنتین، آسپرین، پلاویکس ، اترواستاتین ، متورال ، پنتپرازول، و لوزارتان با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   مصرف تادالافیل با نیتروکانتین همزمان ممنوع است

   فعالیت جنسی بلامانع است

 • تصویر کاربر زراعتی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام من 20 سال دادم ومدت 10روزه در داخل ماشین دچار تنگی نفس و کم آوردن نفس میشم و در خانه حالت گیجی و سنگینی و گزگز در دست و پا دارم و یک طرف صورتم احساس سنگینی دارم بدون اختلال در بینایی
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اینها میتونه اصطرابی باشه

   اما بدون معاینه نمیشه گفت و حتما باید معاینه شوید

  2. تصویر کاربر زراعتی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   آیا مشابه ام اس هست؟؟
  3. تصویر کاربر زراعتی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   آیا مشابه ام اس هست؟؟؟
  4. تصویر کاربر زراعتی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   در خانواده سابقه چنین بیماری نداشتیم فقط در هنگام حرکت داخل ماشین حالت تنگی نفس میگیرم و احساس گرما زیاد میکنم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بعیده

   ولی بهتره به متخصص مغز و اعصاب هم مراجعه کنید

  6. تصویر کاربر زراعتی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   خیلی ممنون
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   خواهش میکنم

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 43 سال سن دارم .قبلا هم مزاحم شدم حدود 6 ماه هست دست چپم در ناحیه آرنج و شانه درد کشیده شده به انگشتان و مابین کتف ها گز گز میکند
  و احساس میکنم شانه ام خشک و درگیر هست
  ورزش میکنم شنا و دویدن دردی در قفسه سینه ندارمو تنگی نفس هم ندارم .کمتر از یکسال قبل تست ورزش دادم مشکلی نداشتم .
  این درد ها بعد از یک دوره بدن سازی شروع شد .
  نگران گرفتگی عروق قلبم هستم
  آیا به نظر شما تست هسته ای و سیتی آنژیو برای من واجب هست
  متشکرم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون عضلانی استخوانی یا مفصلی هست

   به ارتوپد مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون عضلانی استخوانی یا مفصلی هست

   به ارتوپد مراجعه کنید یا به دکتر مغز و اعصاب جهت بررسی اعصاب دست مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پ یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام
  ایا شما برای گرفتگی عروق از فیلتر قابل تعویض استفاده میکنین

  بنده‌ بیمار 37 ساله مورد 4بار dvt اندام تحتانی چپ تاکی کاردی و فشار خون بالا که در حال حاضر گرفتگی گسترش پیدا کرده واز پا بالا تر اومده و مشاوره برام گذاشتن فیلتر رو تجویز کردن ولی یکی از پزشکا گفت چون جوونی بگرد ببین کجا برات فیلتر قابل تعویض میزارن با توجه به اینکه (انتی فسپلوپید اگر درست نوشته باشم) دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر

   به مرکز قلب تهران سگیا بیمارستان سینا مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر پ شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   مرسی دکتر از اینکه اینطوری پاسم دادی
   راههای خودکشی رو خودم بلدم کم هزینه تر و بی درد تراز بیمارستان سینا
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   میل خودتونه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلاجعفری سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  گرفتگی عروق پا دردشدیدساق پادارم 94کانسرتخمدان داشتم شیمی درمانی شدم گزگزشدیدتازانودرهردوپابعلت نوروپاتی اعصاب محیطی دارم چندروزه دردشدیددرساق پای چپم پیداشده آرتریت روماتوئیددارم وتحت درمانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بی این شکل و بدون معاینه نمیشه علت درد رو مشخص کرد

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ادسا شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  آیا برای سفید شدن نوک انگشتان دست که احتمالا رینود میباشد، باید به دکتر قلب و عروق مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام
  پنج روز پیش متوجه شدم که رگ شقیقه من بیرون زده و برجسته شده و با چشم هم قابل رویت است و در دو طرف سر خود احساس فشار میکنم مثل اینکه رگ های شقیقه به سرم فشار میاورند میخواستم ببینم لازم است به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به پزشگ مغز و اعصاب مراجعه کحید

 • تصویر کاربر نرگس پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  قبلا عمل داشتم امبولی ریه شدم به علت نایابی وارفارین نامنظم دارو مصرف میکنم الان بدنم داره کبود میشه دست چپم سنگینه ایا نیاز ازمایش pt.ptt انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله حتما

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر