دکتر محمد حسین نجفی

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروزیس می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاک ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و باعث ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز) است. 

مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

آترواسکلروزیس

سکته آترواسکلروزیس

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز، آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد، در نتیجه انسداد ناگهانی و سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند (عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی، و یا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

سکته آترواسکلروزیس

تعریف آترواسکلروز

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

آترواسکلروز در همه افراد از سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. در برخی جزیی و آهسته و در برخی سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

عوارض آترواسکلروز

بسته به ناحیه ی ای که دچار آترواسکلروزیس شده، عوارض متفاوت است. بطور مثال:

– تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. 

– تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. 

– تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. 

– تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوارض آترواسکلروزیس

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی (شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

علایم آترواسکلروز

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

درمان آترواسکلروز

در درمان این بیماری از داروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌ های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

3.2/5 - (4 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هدایت یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام مادرم دجار تنگی عروق پای راست بود توسط دکتر موسوی در اهواز عمل شده است اما گرفتگی رفع نشد واکنون بخاطر قلبش نمیتواند عمل شود و فعلا دارو مصرف می کند اما درد شدید دارد ودکتر بخاطر قلبش هیج مسکنی نداده است حال جه باید کنیم خیلی درد می کشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

   متاسفانه بدون معاینه بیمار نمیشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر ابراهیمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  پدر اینجانب دچار سرطان معده بدخیم هست دکترا ابتدا شیمی درمانی گفتن سه رگ اصلی قلب پدرم گرفته وگفتن هیچکاری نمیتوان برای دو مریضی اش انجام داد سن پدرم 72 سال هست وگفتند فقط باید در خانه باشن تا.....لطفا راهنمایم کنید تا به پدرم بتوانم کمک کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   درمان دارویی بر اساس شرح حال کافیه

   ولی بهتره بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر دقیق داد

 • تصویر کاربر زهراراحمی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  پدرم قلبش دردگرفت وباانجام اسکن وآنژیو متوجه گرفتگی 5تا ازرگهای قلب شدیم
  و پیش چندتادکتررفتیم گفتند سرشاخه اصلی گرفتگی داره ویکیش نازکه خطرناکه بایدپیوندبخوره...دکترماندگارگفتن من جراح هستم میگم بای پس دیگه انتخاب باخودته آنژوپلاستی کنی یابای پس
  خب ما نمیتونیم سلیقه ای انتخاب کنیم دکتربایدقطعی بگه وماخیلی نگرانیم توروخداشمانظرتون وبگیدآیا با بالن مشکل برطرف میشه؟ دیگه گرفتگی پیش نمیاد؟ ممنون میشم راهنماییمون کنید ???????????????????????? کدوم روش برای پدرم درمان قطعیه
  بالن اگر ترجیح داده باشه عودنمیکنه و عوارضش چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بتید سب دی آنژیو دیده شود تا بشه نظر داد

   ولی در گرفتگی گسترده و تنگی lm جراحی ارجحه

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر،،مادرم مبتلا ب دیابته و ساق ه پاش دچار ه زخم شد و حدوده ۲۵ روزه ک جراحی شده و تحت کنترل،،چن روز پیش کبودی زیر زانوش دیدیم ک با انجام سونو و ام آر ای گرفتگیه عروق ه پا از متوسط تا شدید تشخیص دادن و انجام آنژیو،،آیا این درمان جواب میده؟ ما خیلی نگرانیم ک ب قطع عضو و .... نرسه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   انژیو روش تشخیصی هست و نه درمانی

   باید بیمار معاینه شود و مدارک دیده شود

 • تصویر کاربر خسرو جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دوماه است عمل عروق انجام دادم پای چپم قطع شده تاالان مشکل چندانی نداشتم دوروزه پاهایم ورم کرده مخصوصا پای چپم علتش چیه لطفا جواب بدهید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه لخته در ورید باشه

   فورا مراجعه کنید

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام...من ای اف شدم با خوردن قرص سینوس شدم...متورال 50 با اسپرین با فنوکانتیک 100 ...ولی باز ضربان قلبم بالا بود بیشتر موقع خواب با تنگی شدید نفس از خواب پا میشدم .....دکتر نوع قرص منو عوض کرد سوتاکیم 80 داد....ولی بازم تو راه رفتن نفس کم میارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زری دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سوزش ساق پای چپ الان یکساله که درگیرم بعضی شبها ديگه ازشدت سوزش وسوختن نميتونم بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا اعصاب پا درگیره

   به متخصث معز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر راد سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  پدر بنده با 65 سال سن...حدود 5 سال پیش یکی از رگ های خود را استنت گذاشتند...حدود چند روز پیش برای چکاب و بدون درد و علائمی..سی تی آنژیو انجام دادند....نتیجه سی تی آنِژیو پیوست می باشد.
  1- آیا رگ استنت گذاشته که مجدد دچار گرفتگی شده است جای نگرانی دارد؟ راحل دارویی آن امکان پذیر اسـ؟در کل راه حل پیشنهادی شما چیه؟
  2-رگ های دیگر را نیز بررسی بفرمایین و درصد گرفتگی ها (3رگ) چه قدره؟
  3- ایا دوباره با وجود سیتی آنزیو نیاز به آنژیو گرافی است؟
  خیلی نگران ایشون هستیم- و تشکر می کنم بابت حسن نیتتون برای گذاشتن لینک پسش
  سلامت باشین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پاسخ سوال شما قبلا داده شد

 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد جناب دکتر پدرم ۶۵ سالست رگ شکمش باد کرده آنوریسم به ابعاد 68×45 قابل درمان یانه خواهشا راهنمایی کنید خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید جراحی بشه یا استنت بزاره

 • تصویر کاربر افتخاری جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  باسلام
  پدرم ۶۹ ساله است ۱۰ سال پیش عمل قلب باز کرده الان ۴تاازرگهاش گرفته بالن زدند یکیش باز شده چون جاش بد بوده استنت نگذاشتند آیا راهی برای باز کردن رگها وجود دارد ایا دوباره میشه عمل باز کرد چقدر خطر داره ممنون اگر پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید سی دی انژیو دیده شود تا بشه نظر داد

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر