دکتر محمد حسین نجفی

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروزیس می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاک ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و باعث ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز) است. 

مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

آترواسکلروزیس

سکته آترواسکلروزیس

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز، آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد، در نتیجه انسداد ناگهانی و سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند (عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی، و یا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

سکته آترواسکلروزیس

تعریف آترواسکلروز

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

آترواسکلروز در همه افراد از سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. در برخی جزیی و آهسته و در برخی سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

عوارض آترواسکلروز

بسته به ناحیه ی ای که دچار آترواسکلروزیس شده، عوارض متفاوت است. بطور مثال:

– تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. 

– تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. 

– تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. 

– تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوارض آترواسکلروزیس

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی (شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

علایم آترواسکلروز

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

درمان آترواسکلروز

در درمان این بیماری از داروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌ های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

3.2/5 - (4 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  عرض ادب خدمت جناب دکتر
  بنده ۳۹ ساله هستم در برج ۱۰ سال ۹۸ سیتی انژیو انجام دادم گرفتگی خفیف در رگ ladدارم سوال من از جنابعالی این است گاهی اوقات ضربان من در حال نشسته با ۱۲۰ میرسد که چند بار بیشتر نبوده رگ های کنار گردن من دار دارد و به صورت خطی وسط جناق سینه درد خطی دارم و سوزش چشم من پانیک دارم و سنگینی قفسه سینه در حالت نشسته و زود با فعللیت عرق میکنم و این گرفتگی رگ اصلی هست یا شاخه رگ اصلی امیخواستم بدونم این ها مشکل قلبی است یا عصبی و دارو چی مصرف کنم .
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام اين ميزان گرفتگي مهم نيست
 • تصویر کاربر سیروس شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت چهار ماه است خستگی ممتد دارم. با انکه همیشه در خوابم ولی بدنم خسته و کسل است .سرگیجه دارم و قلبم تند تند می زند. و مخصوصا شبها احساس خفگی دارم. تک سرفه های خشک دارم. در شبها عرق سرد زیاد مخصوصا روی سر و گردن دارم. چند قدم راه میرم خسته میشم.
  سی تی انژیو و تست ورزش و نوار قلب گرفتم. چند دکتر متخصص گفتند ۲ رگ فرعی گرفته و با خوردن اسپرین و مشکل حل میشه و حتی ورزش هم می توانم بکنم. ولی جدیدا حالم بدتر شد و دکتر متخصص گفت بایستی آنژیو گرافی بشم تا صد در صد مشکل من تشخیص داده شود. بنده مدارک سی تی آنژیو و نوار قلب را پیوست کردم و دوست دارم اگر نیاز به آنژیو داشتم زحمت شما را زیاد بکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اینها علائم قلبی نیست باید برای بررسی علت این علائم به متخصص داخلی مراجعه بکنید

   عکس گزارش سی تی آنژیو تون واضح نیست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اینها علائم قلبی نیست باید برای بررسی علت این علائم به متخصص داخلی مراجعه بکنید

   عکس گزارش سی تی آنژیو تون واضح نیست

   بنابراین برای تصمیم‌گیری در مورد آنژیوگرافی باید عکس رو واضح بفرستید

  3. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   با سلام
   ضمن تشکر فراوان درخصوص بررسی مدارک پزشکی قلب بنده ، مجدا نتیجه سیتی آنژیو و عکسها را واضحتر خدمتان فرستادم. جناب آقای دکتر لطفا با عنایت به مدارک ارسالی بفرمایید بنده نیاز به آنژیو قلب دارم و یا خیر؟ و اگر دارم کی خدمت برسم.
   با احترام
   شاه بیگی
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   عکس گزارش رو بفرستید

  5. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   با سلام
   ارسال شد.
  6. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   با سلام
   ارسال شد
  7. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   با سلام
  8. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عکس گزارش اصلاً واضح نیست

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 457 مشاهده پرسش
  سلام ادامه سوال 81612 من در شمال زندگی میکنم و به دکتر خوب دسترسی ندارم لطفا دارو تجویز بفرمایید امیدم به شماست
  درد قلب ندارم فقط ضربان 55 دارم با توجه به میزان گرفتگی دستور بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام جناب دکتر من سی تی آنژیو انجام دادم و جوابش رو خدمت حضرتعالی ارسال میکنم ممنون میشم جنابعالی هم نظرتون رو در مورد آنژیو بفرمایید.ارادت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   تنگی های خفیف در یک رگ دارید و رگ در مسیرش از داخل عضله عبور میکند

  2. تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   جناب دکتر ضمن عرض تشکر از محبت شما.باید آنژیو بشم یا با دارو مشکلی پیش نمیاد؟
  3. تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   جناب دکتر این رگ داخل عضله چی هست و مشکل پیش میاره برای من؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   بر حسب علایمتون باید تصمیم گرفت

   نه خطرناک نیست دارو تجویز می شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عصمت دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من 45 سال دارم دو ماه پیش یک مقدار گشتم درد گرفت ودست چپم به دکتر قلب مراجعه کردم اکو وتست ورزش نوشتن هفته قبل انجام دادم گفتن اکو مشکلی نداره ولی تست و زشت خطر نا که وباید از نظر من آنژیو بشی و داروی پلاویکس 75 واسپرین وکپسول. پنتو پرازول 40 تجویز کردن تو اینترنت نگاه کردم گفته بود پلاویکس برای افرادی که یک بار سکته کردن . آیا حتما باید بخورم و باید حتما آنژیو کنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گا۶ی در افراد با ریسک بالا تجویز میشود 

    

 • تصویر کاربر مها سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشید . من دومورد سزازین داشتم دوازده سال پیش آخرین سزارین و مدتی است که پای چپم از زانو به پایین درد و سردی دارد و زمانی که در پرواز هواپیما در ارتفاع قرار گرفتم درد شدیدشد و در ارتفاع پایین کم شد . نگرانم . توصیه جنابعالی چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درگیری عصبی یا وریدی پا باشه

   باید جهت معاینه مراجعه کتید

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام.
  جواب اکو و تست ورزش من از نظر پزشک قلب خوب بوده.با توجه به اینکه حدود ۵ سال هست که سیگار مصرف میکنم.ممکن هست با توجه به جواب تست ها گرفتگی عروق داشته باشم.و سی تی آنژیو لازمه انجام بدم؟.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بستگی به نوع علایم داره

   اگر علایم تیپیک دارید بله

   اگر علایم ندارید احتمالش کمه 

 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 2189 مشاهده پرسش
  سلام بنده مردی 56 ساله هستم که نوار قلب و تست ورزش تا مرحله چهار و سپس اکو کاردیوگرافی انجام دادم که نرمال اعلام کردند در سیتی آنژیو کلسیم اسکور در شریان ها را 966 اعلام کردند و سیتی آنژیو انجام نشد و پزشک اسکن هسته ای توصیه کرد و در اسکن هسته ای اعلام کردند تمام موارد طبیعی است و هیچ مشکلی وجود ندارد یک سال مرتب پرهیز از غذاهای چرب کردم و ورزش نمودم پس از یک سال مجدد کلسیم اسکور گرفتم اینبار شده 1146 هیچ گونه علایم ظاهری دال برناراحتی قلبی ندارم هر روز یک ساعت حدود 7 کیلومتر می دوم آیا نیاز به آنژیو گرافی هست و آیا دارویی برای کاهش رسوبات کلسیم در رگها وجود دارد و خطر حمله یا سکته قلبی چقدر است در ضمن قند ندارم چربی شامل کلسترول و تری گلیسیرید نرمال است ولی گاهی فشار خونم کمی بالا می رود حدود 14 روی 9/5 و فشار دیاستولیک کمی بالاست ولی همیشه نیست گاهی اوقات بالا می رود نظر شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید فشارو وزنتون رو کنترل کنید

   بهتره برای فشار دارو مصرف کنید

   انجام آنژیو به علایم و نتیجه تست ورزش  بستگی داره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید فشارو وزنتون رو کنترل کنید

   بهتره برای فشار دارو مصرف کنید

   انجام آنژیو به علایم و نتیجه تست ورزش  بستگی داره

   بهتره قرص چربی و اسپرین هم مصرف کنید قرص چربی تا حدی میتونه پیشرفت رو کند کنه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید...پدر من بعد از ۱۳سال عمل باز قلب دوباره رگ پیوندی مسدود شده است با آنژیوگرافی هم دکتری که تحت نظره گفتن نمیشه کاری کرد نه بالون و نه استنت زمانی که پیاده روی میره روی کفی کمتر مشکل داره ولی سربالایی به نفس نفس و تپش قلب می افته تمامی رژیم غذایی و دارویی رو رعایت میکنه قرصارو به موقع میخوره دکتر مربوطه گفتن که نمیشه دوباره عمل باز انجام داد و باید با همین وضعیت مدار کنه از شما درخواست عاجزانه دارم تا بنده را راهنمایی کنید آیا راهی هست که با ریسک کمتر و خطر کمتر بشه کاری انجام داد پدرم ۶۷ سال سن دارد لطفا راهنمایی کنید ...سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

   میشه داروهارو تنظیم کرد در این شرایط

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام جدیدا آزمایش خوت دادم جوابش به شرح پیوست بود ایا باید دارو مصرف کنم و چه دارویی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   چربی کمی بالا هست

   اتورواستاتین ۲۰ عصر ها مصرف کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر