تاریخچه استنت (فنر) چیست؟

استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.

بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده کمتر می شود.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونر قلب تعبیه می شود.

در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده). استنت یا فنر تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

استنت چیست؟

بالون برای باز کردن عروق کرونری قلب و نیز استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. تعبیه استنت بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود.

اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) افتادند. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

 پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI شدند.

اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت.

این مشکل، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) که دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند.

وقتی که درحوالی سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند.

اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند سال بعد انجام شد، نشان داد که بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد ولی همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

تاریخچه استنت (فنر) چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمجيد سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام شوهرم ٣٨ سالشه حدود يك ماه پيش دچار حمله قلبى شد و استنت توى قلبش گذاشتم .درحال حاضر پلاويكس و آسپيرين ،آتوراستاتين و گاهى متورال استفاده ميكنه با اين وجود گاهى دستش يخ ميكنه درد و سوزش كمى داره و بيحال و از همه مهمتر پاهاش دچار تورم شده .چيكار كنمدرضمن ترياك هم مصرف ميكنن . سيگار ميكشيد اما از همون يك ماه قبل ترك كرده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اينطور نميشه اظهار نظر كرد
   بايد فورا مراجعه كنندمخصوصا تورم پا مهمه و بلافاصله بايد معاينه شوند
 • تصویر کاربرح یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم دیابت داره و چون دست و پای راست و سر معده اش درد داشت به پزشک مراجعه کرد اکو و نوار قلبش مشکلی نداشت ولی تست ورزش رو نتونست تا آخر انجام بده و دکترش گفت باید آنژیو انجام بدیم
  خواستم بپرسم راه دیگه ای هست که آنژیو انجام ندیم تا بفهمیم رگ نگرفته؟!
  مثل اسکن ویا استرس اکو
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بله
   اسكن
   استرس اكو
   سي تي انژيو
 • تصویر کاربرArbabi شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید بنده چندروز پیش با فشار درقفسه به بیمارستان مراجعه نمودم که باگرفتن نوارقلب تشخیص سکته وانژیوگرافی فوری دادن که با امجام آن اعلام نمودن یه لخته بوده وچیزی نیست مجددا به غوق تخصص قلب دیگری مراجعه نمودم که ایشان تشخیص ماسل بریچ دادن واعلام نمودن کلیه داروهاشامل آسپرین وکلوپیدوگرل وآتوراستاتین وکارودیلول۶.۲۵ می باشد رو قطع کنم لطفا راهنمایی کنین که دارو برخورم با نه؟؟ضمنا بنده مرتب سالن فوتسال وورزش انجام میدم ضمنا هیچ نوع سابقه فشار قند چربی وقلب نداشته ام تقدیر وتشکر فراوان لطفا جوابمو برام پیامک کنین .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بايد مراجعه كنيد و همه مدارك و سي دي رويت شود تا بشود اظهار نظر كرد
  2. تصویر کاربرArbabiشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باسلام وتشکر بنده زاهدانم وسخته امدن جناب دکتر راهنمایی به طریق دیگری ممکن نیست؟؟بنده هیچ علائمی مانند تنگس نفس دست درد و بی حسی نداشتم وندارم بعد انژیوگرافی هم درد قلب وقفسه سینه ندارم امروز اکو شدم گفتن مسکلی نداره با سپاس فراوان
  3. تصویر کاربرArbabiشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باسلام وتشکر بنده زاهدانم وسخته امدن جناب دکتر راهنمایی به طریق دیگری ممکن نیست؟؟بنده هیچ علائمی مانند تنگس نفس دست درد و بی حسی نداشتم وندارم بعد انژیوگرافی هم درد قلب وقفسه سینه ندارم امروز اکو شدم گفتن مسکلی نداره با سپاس فراوان
  4. تصویر کاربرArbabiشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باسلام وتشکر بنده زاهدانم وسخته امدن جناب دکتر راهنمایی به طریق دیگری ممکن نیست؟؟بنده هیچ علائمی مانند تنگس نفس دست درد و بی حسی نداشتم وندارم بعد انژیوگرافی هم درد قلب وقفسه سینه ندارم امروز اکو شدم گفتن مسکلی نداره با سپاس فراوان
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   سي دي حتما بايد ديده شود
  6. تصویر کاربرArbabiشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   س دی رو می تونم براتون ارسال کنم؟؟
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   بله
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرفرهاد سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیمار آقا 60 ساله هستم ،10 روز پیش به دلیل تنگی نفس هاد به بیمارستان مراجعه نمودم و cpr شدم و پنج روز داخل icu بودم در حال حاظر حال عمومی ام خوب است ولی دکتر آنژیو گرافی تجویز نموده است با توجه به اینکه کراتینین خونم 1.7 است و سابقه دیابت وفشار خون دارم انجام آنژیو گرافی درست است یا اگر صبر کنم تا کراتینین خوم پایین بیاید بعد آنژو انجام بدهم خطری ندارد ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بهتره انژيو رو انجام بديد بارملاحظات خاصي كه پزشك قلب براي مراقبت از كليه ميدونه و انجام ميده
 • تصویر کاربرفاطمه شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من یک هفته پبش از پا انژیو شدم از دیروز صبح ک از خواب پاشدم. قسمت انژیو درد شدید داشتم بامسکن اروم شد ولی امروز صبح قسمت انژیو متورم شده همراه بادرد در ضمن قسمت انژیو چندروز ه کبود شده خواهشمندم راهنمایی کنیید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ممكنه انوريسم باشه سريعا مراجعه كنيد و سونو انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر