تاریخچه استنت (فنر) چیست؟

استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.

بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده کمتر می شود.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونر قلب تعبیه می شود.

در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده). استنت یا فنر تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

استنت چیست؟

بالون برای باز کردن عروق کرونری قلب و نیز استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. تعبیه استنت بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود.

اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) افتادند. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

 پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI شدند.

اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت.

این مشکل، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) که دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند.

وقتی که درحوالی سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند.

اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند سال بعد انجام شد، نشان داد که بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد ولی همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۳ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من الان 5 سالی هست از درد بازوی چپ که ترشح دارد رنج می برم دوبار هم عمل کردم اما این مشکل از زمانی بود که چند ماهه بودم بخاطر واکسنی که به دستم زدن دستم شروع کرد به عفونت کردن خیلی ازش خون میامد دکتر گفته بود ایشون تا 18 سالگی این مشکل را دارد اما من الان 27 سال دارم الان شرایطم خیلی وخیم هست دیگه از درد دست شب ها خواب نمیرم دکترها میگن وضعیتش نرمال هست اما پس چرا هنوز دستم ترشح و سوزش دارد وقتی باهاش کار میکنم دردم چند برابر میشود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   با متخصص عفوني مشاوره نماييد
   https://t.me/drhsnajafi
 • تصویر کاربر رویا سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام شب به خیر
  همسرم 53 سال دارند و فقط رگ lad انهم به طور نازک خونرسانی میکند و بطن چپ بسیار کم پمپاژ میکند .
  روز 5شنبه انژیو گرافی دارند که در صورت امکان استنت گذاری شود . خواستم بپرسم ایشان هر روز سیر مصرف میکنند ایا اشکالی برای انژیو یا خونریزی ندارد ؟ از چه زمانی نباید مصرف کنند؟
  1. تصویر کاربر رویا سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   e08ib219608
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   چند روز اينده سير نخورند
   در محموع سير ميتواند شانس خونريزي را افزايش دهد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خسرو سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام تفسیر شما از این جواب اسکت قلب که به تازگی انجام شده چیست این جواب اسکن قلب هست که به تازگی انجام شده آیا نیاز به آنژیوگرافی , بالون و استنت هست بیمار 69 سال دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام
   احتمال گرفتگي عروق بالاست
   با امادگي براي استنت گذاري آنژيوگرافي صورت پذيرد
 • تصویر کاربر پوراکبر جمعه ۶ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من با سی ونه سال سن در اول اردیبهشت امسال با عوارضی که داشتم(عرق سرد.تنگی نفس فشاربالا(بیست)و عدم تعادل در راه رفتن بعد این عوارض)در حالی که از حال رفته بودم وارد بیمارستان شدم وبعد ازتشخیص دکتروانجام اکو وغیره آنژیو شدم با دو تا گرفتگی رگ که یکی رو استنت گذاشتن ویکی دیگه روتحت مراقبتم.سوُالم اینه آقای دکترمن کارم آشپزی تو یه مجتمع ست که دکترم کار در آشپز خونه رو برام مضرکرده ولی روُسای اداره قانع نمیشه اگر گواهی هم ازپزشک خودم بیارم اینا قانع نمیشن واز کار اخراجم میکنند به نظر شما مشکلی هست تو کار کردن من تو آشپز خونه یا نه؟باتشکر از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Zeynab Saffarizadeh: با سلام. مادرم 54 ساله هستن و یکشنبه هفته قبل آنژیو گرافی از طریق دست انجام دادن و بعلت گرفتگی شدید یک شریان اصلی دوشنبه تحت عمل بالون قلب و کار گذاشتن استنت قرار گفتن. الآن بعد از گذشت چند روز درد زیادی در ناحیه گردن و کمر دارن و کسل و بی حال هستن. آیا این علائم طبیعی هست؟ برای رفع اون ها چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات