تاریخچه استنت (فنر) چیست؟

استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.

بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده کمتر می شود.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونر قلب تعبیه می شود.

در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده). استنت یا فنر تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

استنت چیست؟

بالون برای باز کردن عروق کرونری قلب و نیز استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. تعبیه استنت بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود.

اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) افتادند. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

 پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI شدند.

اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت.

این مشکل، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) که دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند.

وقتی که درحوالی سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند.

اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند سال بعد انجام شد، نشان داد که بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد ولی همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

تاریخچه استنت (فنر) چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرافروز پنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دكتر
  همسر من ٣٩ سال سن داره، حدود ١ ماه گذشته
  صبح كه از خواب بيدار شد درد شديد در قفسه سينه دچار شد همراه با عرق سرد .
  سري به اورژانس بيمارستان خودمون رو رسونديم ، فشار همسرم ١٩ بود و نوار قلبيش هم خوب نبود
  كه به بخش سي سي يو انتقال دادن همسرم رو ، آزمايش آنزيم خونش منفي بود .
  روز بعد آنژيوگرافي شد و گرفتگي مشاهده نشد ، و دكترش گفت كه احتمال داره پلاكت خون چرخيده و بزرگ شده و يك لخطه گرفته و بعد در خون حل شده .
  دارو هايي كه تجويز شد :
  پلاويكس
  متورال
  آتوروستاتين
  آ.اس.آ
  طي اين ١ ماه هيچ مشكلي نداشت ، چند روز پيش دقيقا تمام اتفاقاي ١ ماه پيش ولي خيلي خفيفتر به وجود آومد ، يعني درد در قفسه سينه و عرق سرد
  به بيمارستان كه مراجعه كرديم ، هم نوار قلبي خوب بود هم آنزيم خونش منفي بود
  كه گفتن مشكلي نداره ، ولي وقتي از يك طبقه پله بالا ميره درد قفسه سينه داره .
  سوالم از شما اين هستش كه ما بايد چكار كنيم ؟
  و آيا مشكل قلبي داره همسر من ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرپری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض معذرت،پدر من ۱۰ سال پیش در سن ۴۶ سالگی به علت گرفتگی رگ هاشون،سکته قلبی کردن و توسط دکتر عباسی بیمارستان امام رضا مشهد،عمل قلب باز شدن، حدود یسال پیش بعد ۱۰ سال احساس درد تو قفسه سینه داشتن و شبونه خودم بردمشون بیمارستان که پزشکا تشخیص سکته دادن،بعد از اینکه اکو گرفتن پزشکشون گفتن نتونستن که محل سکته رو مشخص کنن،و قرار شد که در اولین فرصت انژیو بشن،متاسفانه فردا صبحش منو بیرون کردن از بخش اورژانس گفتن همراه نمیتونه داشته باشه بیمارو ظهر که برای ملاقات رفتیم کاملا بیهوش بودن و ضربان قلبشون هی کاهش داشت و پرستار یه چیزی تو سرم میزد که باز ضربانش میرفت بالا،بدنشون کاملا سرد بود و بلافاصله بعد تایم ملاقات گفتن که پدرم فوت شدن، چیزی که ما توی گزارش بیمارستان دیدیم فوت در حین انژیو بود و نوشته بودن احیا،ولی چیزی که برای ما مشخصه اینه که یجورایی پدرمو کشتن،و فقط برای حفظ ظاهر بصورت مصنوعی نگهش داشتن تا تایم ملاقات که دهن ما بسته بشه.
  من برگه های گزارش بیمارستان رو براتون بفرستم میتونید بگید که احتمالا بخاطر چی فوت شدن؟
  واقعا عذاب وجدان دارم که زودترازینا پیگیری نکردم. پدرم کاملا حالشون خوب بود و فقط درد وسوزش داشتن یکم...
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرکمال پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  مادر من به علت بالا رفتن قند خون و فشار خون یک هفته در بیمارستان بستری شدند بعد مرخصی پی از یک هفته درد ی در قفسه های سینه شروع شد و شانه ها دستش و گردنش احساس سنگینی میکرد دچار تنگی نفس میشد و عرق سرد از پیشانیش میزد بیرون ماهم رفتیم پیش متخصص گفتند مادرم چندتا از رگهاش گرفته خون لخته شده نیاز به آنژو گرافی داره حدود یه هفته بیمارستان بستریش کردیم خوشبختانه عمل انژو که از ران ایشان گرفته شد موفقیه آمیز بود و بعد یه روز بستری بعد عمل مرخص شد بعد 4روز که حالش واقعا خوب شده بود الان باز همون علایم قبل انژو بهش سر زده درد قفیه سینه سنگینی شانه ها و دست و تنگی نفس و عرق سرد خواهشا راهنمایی کنید اقای دکتر با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   جواب آنژيو چي بود و كي انجام شده؟
 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  وضعیت گرفتگی رو در چه حد میدونید.... حاد ..معمولی یا خفیف؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   خفيف تا متوسط
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ممنون که به سوالم پاسخ دادید ولی من جواب سوالهامو نگرفتم من از بیماری خودم که آنوریسم بوده مطلع هستم اما این امکان که ممکنه باز هم بوجود بیاد واقعیت داره ؟ و چرا برای اون علتی وجود نداره علت گرفتگی در پاهای من و اشلی انگشتان دست و پا چیه از کم رسیدن خون به رگهاست یا چیز دیگه ایه ؟ باز هم ممنونم که حداقل سوال منو خوندید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   ممكنه است
   علت نامشخصه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر