تاریخچه استنت (فنر) چیست؟

استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.

بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده کمتر می شود.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونر قلب تعبیه می شود.

در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده). استنت یا فنر تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

استنت چیست؟

بالون برای باز کردن عروق کرونری قلب و نیز استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. تعبیه استنت بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود.

اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) افتادند. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

 پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI شدند.

اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت.

این مشکل، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) که دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند.

وقتی که درحوالی سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند.

اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند سال بعد انجام شد، نشان داد که بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد ولی همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

در اوایل تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) یا همان فنر در اصطلاح عامیانه در داخل عروق کرونر جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

تاریخچه استنت (فنر) چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرکوروش سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من قرار بود دیروز آنژیو بشم ولی خودم خواستم که بیام تهران.حالا خواستم از نحوه بیمه و هزینه آنژیو و احیانا فنرگذاری اطلاع میدا کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام لطفا بفرمايين بيمه چي دارين
   و آيا تكميلي هم دارين با خير
 • تصویر کاربرسلام جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دیروز آنژیوگافی انجام دادم در محل رگ رسوب دار احساس درد دارم آیا این مورد طبیعی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام دکتر رگ قلب مورد نظر من است
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
  4. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   دکتر جان دیروز بالون زدم از همان زمان انجام احساس فشار به ره رگ داشتم تا اینکه دکتر گفت باز شد ولی هنوز در همان ناحیه بالون احساس درد خفیف دارم
  5. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   دکتر جان دیروز بالون زدم از همان زمان انجام احساس فشار به ره رگ داشتم تا اینکه دکتر گفت باز شد ولی هنوز در همان ناحیه بالون احساس درد خفیف دارم
  6. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   بعيد است درد قلبي باشد ولي حتما توسط پزشك متخصص قلب خودتون ويزيت شويد
  7. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   ممکن است آثار فشار به رگ باشد چون تا 13 .. انجام شد تا باز شد و من فشار به رگ را احساس میکردم
  8. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   در عروق مردن درد بعد انژيو پلاستي داريم ولي در انژيوپلاستي بدون عارضه قلب خير
  9. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   بینهایت سپاس
  10. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   بینهایت سپاس
  11. تصویر کاربرسلامجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   بینهایت سپاس
  12. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   ???
  13. نمایش سایر 11 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ما به سفر توریستی به تفلیس رفتیم دیشب یکی از دوستان تقریبا 48 ساله ما تو هتل با درد شبیه معده که همون چست پین و افت فشار مواجه شد زنگ زدیم سریع اورژانس آمد نوار قلب گرفت گفت سکته کرده بردیم بیمارستان دیشب سریع آنژیوگرافی کردن الان بعد حدود 12 ساعت حالش خوبه و پزشکش گفت مشکلی نداره و نیاز به عملی یا چیزی نیست حالا چون استرس داریم و خودش تمایل به موندن تو بیمارستان نداره میخوایم با رضایت شخصی ترخیص کنیم و پرواز برگشت ما روز دوشنبه هستش راهنمایی کنید عکس قلبشم هست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلامدکتر مادر من 3ماه پیش عمل سوزاندن رگ عصبی قلب کرده.در حالت عادی حال عمومی اش مناسب هست.ولی وقتی فشارش بالا میره قلبش یک لحظه از تپش وایمیسته ودوباره شروع به تپش میکنه.بار ها این اتفاق وقتی فشارش میره بالا براش اتفاق افتاده.ودکتر در ضمن الان با اینکه 3ماه از عملش میگذره موقع کار کردن در منزل مثلا کار خیلی خیلی سبک نه سنگین قفسه ی سینه اش ودست سمت چپش شروع به درد کردن می افته یجوری درد میکنه که انگار همین الان از اتاق عمل آوردنش بیرون به همین دلیل هیچ کاری الان نمیتونه بکنه.میخواستم بدونم دکتر این دردها و این وایسادن قلب از طپش موقع بالا بودن فشارش کی رفع میشه؟ مخصوصا درد قفسه ی سینه ودست راستش وگردنش موقع کار منزل.ممنون از لطفتون دکتر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرافروز پنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دكتر
  همسر من ٣٩ سال سن داره، حدود ١ ماه گذشته
  صبح كه از خواب بيدار شد درد شديد در قفسه سينه دچار شد همراه با عرق سرد .
  سري به اورژانس بيمارستان خودمون رو رسونديم ، فشار همسرم ١٩ بود و نوار قلبيش هم خوب نبود
  كه به بخش سي سي يو انتقال دادن همسرم رو ، آزمايش آنزيم خونش منفي بود .
  روز بعد آنژيوگرافي شد و گرفتگي مشاهده نشد ، و دكترش گفت كه احتمال داره پلاكت خون چرخيده و بزرگ شده و يك لخطه گرفته و بعد در خون حل شده .
  دارو هايي كه تجويز شد :
  پلاويكس
  متورال
  آتوروستاتين
  آ.اس.آ
  طي اين ١ ماه هيچ مشكلي نداشت ، چند روز پيش دقيقا تمام اتفاقاي ١ ماه پيش ولي خيلي خفيفتر به وجود آومد ، يعني درد در قفسه سينه و عرق سرد
  به بيمارستان كه مراجعه كرديم ، هم نوار قلبي خوب بود هم آنزيم خونش منفي بود
  كه گفتن مشكلي نداره ، ولي وقتي از يك طبقه پله بالا ميره درد قفسه سينه داره .
  سوالم از شما اين هستش كه ما بايد چكار كنيم ؟
  و آيا مشكل قلبي داره همسر من ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر