دکتر محمد حسین نجفی

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

حس كردن ضربان قلب

علی رغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشد. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

تپش قلب در مردان

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علت های تپش قلب در آقایان حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب در آقایان بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی، سریع و منظم، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

دیگر علت های تپش قلب

تپش قلب بسته به علائم و شواهد میتواند برگرفته از دلایل مختلفی باشد. مانند:

1_ علت تپش قلب در جوانان

گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

2_ علل روحی و روانی

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، اما گاها ممکن است نشانه از وجود بیماری خیلی مهمی باشد. تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است.

3- علت تپش قلب در زنان

باید بدانیم که علت تپش قلب در زنان و مردان به طور کل یکسان است، اما برخی شرایط، که عامل بروز تپش قلب هستند، در زنان شیوع بیش تری دارد. مثلا کم خونی بخاطر خونریزی های ماهانه در زنان بیش تر از مردان دیده می شود پس بنابراین می تواند عامل شایع تری برای بروز تپش در زنان نسبت به مردان باشد. هم چنین میزان بروز تپش قلب های اضطرابی نیز در زنان نسبت به مردان شایع تر است. 

پرکاری تیروئید بین دو گروه تفاوت زیادی ندارد و شاید حتی در مردان شایع تر باشد. بین انواع آریتمی ها نیز تفاوت خیلی محسوسی از نظر شیوع بین دو جنس وجود ندارد. به طور کل بروز تپش قلب به معنی این است که شما بهتر است توسط یک متخصص قلب ویزیت شوید و حداقل یک بار از شما نوارقلب گرفته شود. در صورت نیاز آزمایشات بیشتری تجویز می شود.

علت تپش قلب در زنان

4_علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

5_آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

درمان تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

3.2/5 - (19 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناشناس شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر سوالم اینه که چطور باید تپش قلبمون رو به طور دقیق تشخیص بدیم و اینکه چه تعدادش نرماله؟ خانوم 35 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام یک دقیقه ضربان رو بشمارین

 • تصویر کاربر Mousavi جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  حدود یک ماه پیش دچار اظطراب شدید شدم و فشارم پایین بود، تا حدود یکی دو هفته بعد تپش قلب می‌گرفتم و استرس داشتم و کمی سنگینی قفسه سینه و درد در کتف داشتم، سنگینی در سر و هنگام ترس تنگی نفس هم اضافه می‌شد، پروپرانول ۱۰ استفاده می‌کردم. الان هیچ کدوم از این علائم رو ندارم و قرص هم استفاده نمی‌کنم ولی هر از گاهی تپش قلب دارم که موجب ترس می‌شه، علت چی می‌تونه باشه و اینکه نیاز هست ویزیت بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر یعقوب پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  قبلا، از اینکه وقت گرانقدر خود را در اختیار ما می گذارید بسیار سپاسگزارم
  جناب دکتر بنده ۵۴ سالم تا یک ماه قبل هیچ مریضی نداشتم اهل طبعت و ورزش هم بودم تا اینکه در شب هفتم اسفند از ترس لین ویروس لعنتی با اضطراب خوابیدم نصف شب احساس کردم تب دارم و نبش قلب ایجاد شد صبح به دکتر عمومی مراجعه کردم گفت یا ترسیدی یا سرماخوردگی و یک مقدار داروی آنفولانزا و مسکن داد ۴ روز خوردم در این مدت تب خیلی خفیف و تپش قلب بیشتر داشتم سرفه و سردرد و لرز نداشتم بعد ۴ روز احساس کردم بهتر شدم چند روز رفتم سرکار اما همچنان استرس شدید داشتم وو بار تپش قلب و کمی نفس سراغم آمد چند روز استراحت حالم بهتر کرد رفتنم بالکن تحرک کمی انجام دادم احساس ضعف و تپش و کمی نفس پیدا کردم خلاصه بعد از گذشت ۴۰ روز با کوچکترین تحرک احساس میکنم زانوهایم قوت نداره و تپش و کمی نفس پیدا می کنم و ضمنا در طول این مدت بی حسی جنسی پیدا کردم . اخیرا روزی یک قرص کلردیاز پکساید۵ و یک قرص آسپرین می خورم نمی دانم چه مرضی پیدا کردم لطفا راهنمایی فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  من 54 سالمه گاهی تپش قلبم زیاد میشه تا حدود 100 نوار گرفتم گفتند مشکلی نداره ولی اخیرا بخاطر ریفلاکس معده دارو میخورم تپش بیشتر اذیتم می کنه شاید هم بیشترش بخاطر استرسه.چه توصیه ای دارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر zahra پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید وقتتان میگیرم من سوالم مطرح کرده بودم که تپش قلب و لرزش دارم بچه یک ساله شیر میدم دکتر قلب هم رفتم مشگل نداشتم متورال برام تجویز کرده بعد شما گفتید مشکل اضطرابی دارید به روانپزشک مراجعه کنید منم به صورت آنلاین صحبت کردم ایشون قرص فلوکستین ۱۰تجویز کردن میخواستم بدونم عوارض نداره هم برای خودم هم بچه بعد برام خوبه خوب میشم میترسم هم اگه نخورم اضطرابم بیشتر بشه چون همش فکر مرگ و مردن میکنم بعد آقای دکتر چای زیاد مصرف میکنم بعد آقای دکتر مصرف این قرص با متورال اشکال نداره تداخل ایجاد نمیکنه ممنون ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر عظیم سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من بعضی اوقات که میخام از جا بلند بشم تپش میگیرم و یه ذره سرگیجه دارم نوار قلب و اکو‌ شدم مشکلی نداشتم پرولپس خفیف داشتم دکتر پراپرانول 10 برام نوشته چون فشار همیشه پایین هست میترسم بخورم سکته کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا افت فشار موقت هست

   بهتره نمک و اب بیشتر مصرف کنید 

   اگر استرس دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   آزمایش تیروئید دهید و سطح b12 را در خونتون چک کنید و هنگام بلند شدن آهسته از جا بلند شوید

 • تصویر کاربر نيلوفر سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  با سلام ، من امروز دچار تپش قلب شدم و وقتي اينطوري مي شم خيلي مي ترسم و از ترس دوباره بدتر مي شم با خوردن پراپرانوال و شربت گل بهتر شدم ولي مي ترسم بازم اين حالت بشه چند ماه پيش يه بار كه اينجوري شدم دكتر بهم بيزوپرانول و به ارام بخش دادن ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام فعلا پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و بعدا از جهت بررسی و معاینه و درمان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر قلی‌تبار سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۶ سالم هست الان یک‌هفته که تپش قلب دارم ولی الان دو روز که کمی روی قفسه سینه فشار و سنگینی احساس می‌کنم و نفسم خیلی خفیف میگیره اینجا بیمارستان رفتم فقط فشار گرفتن شب ها سال از استرس خوابم‌نمیبره ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   ااگر اضطراب دارید پروپرانولول ۱۰ و کلر دیاز پوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و اگر علائم ادامه داشت جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 42 سال سن دارم تست ورزش و اکو دادم سالم بود .بابت ضربان قلب ام دکتر قرص کنکور 5 بهم داد و آسنترا 50 بابت اعصاب که مصرف میکنم
  بیماری خاصی ندارم .نه قند نه فشار
  آیا در مورد کرونا پر خطر محسوب میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر دنيا جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  مادرم
  ٤٨سالشونه قلبشون درد ميكنه لرزش دارن توان ندارن انگار كارديلول و پراپرانولول ميخورن تاثير نداشته
  خيلي هم ادم استرسي و وسواسيه اين مدتم كلا از خونه بيرون نرفتن ١ماهه

  سابقه بيماري هم
  تيروئيد كم كار دارن
  پرولاپس دريچه ميترال دارن
  روماتيسم دارن دارو پردنيزلون مصرف ميكنن
  فك ميكنم يائسه هم شده باشن رحمشونو١ساله در اوردن سيكل هم نميشن
  معده درد دارن ولي فك كنم اون برا سنگ صفرا باشه
  مشكل قلبي حاد دارن يا نه ببرمش بيمارستان يا دارو خاصي بدم چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنیم و بعد از برطرف شدن شرایط به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟