دکتر محمد حسین نجفی

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

حس كردن ضربان قلب

علی رغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشد. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

تپش قلب در مردان

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علت های تپش قلب در آقایان حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب در آقایان بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی، سریع و منظم، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

دیگر علت های تپش قلب

تپش قلب بسته به علائم و شواهد میتواند برگرفته از دلایل مختلفی باشد. مانند:

1_ علت تپش قلب در جوانان

گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

2_ علل روحی و روانی

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، اما گاها ممکن است نشانه از وجود بیماری خیلی مهمی باشد. تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است.

3- علت تپش قلب در زنان

باید بدانیم که علت تپش قلب در زنان و مردان به طور کل یکسان است، اما برخی شرایط، که عامل بروز تپش قلب هستند، در زنان شیوع بیش تری دارد. مثلا کم خونی بخاطر خونریزی های ماهانه در زنان بیش تر از مردان دیده می شود پس بنابراین می تواند عامل شایع تری برای بروز تپش در زنان نسبت به مردان باشد. هم چنین میزان بروز تپش قلب های اضطرابی نیز در زنان نسبت به مردان شایع تر است. 

پرکاری تیروئید بین دو گروه تفاوت زیادی ندارد و شاید حتی در مردان شایع تر باشد. بین انواع آریتمی ها نیز تفاوت خیلی محسوسی از نظر شیوع بین دو جنس وجود ندارد. به طور کل بروز تپش قلب به معنی این است که شما بهتر است توسط یک متخصص قلب ویزیت شوید و حداقل یک بار از شما نوارقلب گرفته شود. در صورت نیاز آزمایشات بیشتری تجویز می شود.

علت تپش قلب در زنان

4_علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

5_آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

درمان تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

3.2/5 - (19 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  با سلام ۳۳ ساله هستم قبلا به دلیل تپش قلب پرانول و پوکساید میخوردم از ماه اول بارداری قطع کردم الان ماه ششم بارداری هستم اما پانیک و استرس و هیجان دارم تپش قلبم خیلی بالا میره طوری که گلوم فشار میاره و سرگیجه دارم و نفسم میگیره البته ۴ بار اکو قلب کردم قبلا که گفتن چیزی نیست فقط استرس هست و افتادگی دریچه میترال هست ایا میتونم پرانول و پوکساید رو مجددا شروع کنم یکم اروم بشم ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله میتونین بخورین
 • تصویر کاربر سما جمعه ۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت تون بخیر.
  خانمی ۲۷ ساله هستم که تقریبا ۲ ماه است که تپش قلب دارم، و گاهی دچار تنگی نفس میشم و احساس سنگینی داخل قفسه سینم میکنم به خصوص وقتی یه وسیله سنگین بلند میکنم یا برای مدتی مثلا یک ساعت می ایستم، یا صبح ها که از خواب بیدار میشم تپش شدید میگیرم.به متخصص قلب مراجعه کردم ایشون ECG و اکو انجام دادن و گفتن ضربان قلبت بالاست(اکثر اوقات هم ریتم بالای ۱۰۰) و نوار قلب آریتمی داره. اکو هم پس زدگی میترال و سه لتی رو نشون داد که خفیف بود. ایشون ایندرال ۱۰ هر ۱۲ ساعت تجویز کردند که ۸۰ تا قرص استفاده کردم ولی بهتر نشدم و الان هم قرص بیزوپرولول ۲.۵ تجویز کردند. و اینکه ۴ سال پیش هم دچار چنین حالتی شدم ولی با شدت کمتر که طی دو ماه بهتر شد و از ۴ سال پیش تا الان تنها مشکلی که داشتم بعضی اوقات موقع پیاده روی تنگی نفس پیدا میکردم.
  همزمان با این مشکل یه توده سفت ضربان دار ۵ سانت بالای ناف احساس میکنم که موقع لمس دردناک هست که دکتر سونو گرافی نوشتن که از نظر قطر آئورت و آنوریسم بررسی بشه که نتیجه منفی بود.
  میخواستم بپرسم که علت تپش و تنگی نفس چی هست؟ و قرص زباکر استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام برای شناسایی و بررسی تعداد ضربان نامنظم ابتدا هولتر ریتم ۲۴ ساعته استفاده بشه تا نوع اریتمی مشخص بشه
 • تصویر کاربر zahra پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر باشه من ۲۲سالمه
  من مدتی میشه تپش قلب شدید دارم همش حس میکنم قسمت پایین سینه سمت چپم میتپه خیلی بد و اون رو احساس میکنم موقعه ای که دراز میکشم یا روی شکم دراز میکشم یا وقتایی که استرس زیاد دارم اون حتی نشسته هم حس میکنم
  که فقط پایین سینه سمت چپم بد میتپه
  یا وقتایی حس میکنم پایین وسط سینم بد میسوزه در حدی که حتی نمیتونم نفس بکشم این موقعه ها از بس تنفس برام سخت میشه دوست دارم قلبم نزنه.
  خواستم بپرسم برای چنین حالتی برام پیش میاد راه پیشگیری این حالت چی میتونه باشه!؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام قرص پروپرانول ده تهيه كنيد يك هفته مداوم بخورين و بعد فقط زماني كه احساس تپش دارين
 • تصویر کاربر خانم پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر
  همسرم با توجه به اکو پیوست دارای پرولاپس می باشد،ضربان قلب معمولا ۸۰تا ۹۰و فشار خون اکثرا پایین هست،،هراز گاهی دچار تنگی نفس خفیف می شوند و کمی درد قفسه سینه،،
  پزشک دارو ندادن،،الان نظر شما در خصوص مصرف دارو جهت رفع تنگی نفس چیست؟علت می تونه پرولاپس باشد،با تشکر
  ضمنا کم کار تیرویید و زیر نظر پزشک غدد هستن و تیروکسین مصرف می کنند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام پرولاپس در این حد اصلا اهمیت نداره و نگرانی ندارد.
 • تصویر کاربر آسیه جمعه ۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر آقای دکتر. من تقریبا ماه پیش بهتون پیام دادم در مورد تپش قلب و گفتم بارها اکو و نوار قلب دادم و مشکلی نداشتم و دکترا میگن به خاطر اضطراب هست. پرسیدم بخوام خیالم بشه چیکارکنم؟ شما گفتین تست ورزش.
  من با پزشکم تماس گرفتم و گفتم میخوام بیام برای تست ورزش. ایشون گفتن بیای اینجا هم من از شما تست ورزش نمیگیرم. گفتن بارها اومدی و من چکت کردم. هیچ مشکلی نداری. تپش قلب شما به خاطر اضطرابه. و هر کاری کردم که برم برای تست ورزش قبول نکردن.
  رفتم‌ زیرنظر روانپزشکم و دوباره برای اضطراب و تپش قلبم دارم دارو‌مصرف میکنم که خدار‌‌وشکر رو به راه شدم. ولی یه چیزی که هست گاه گاهی در حالت استراحت یهو دچار تپش قلب میشم. زمانش هم دم غروب هست.(تقریبا مشخص و ثابت هست زمانش). ‌پیاده روی کنم قطع میشه. داروهایی که مصرف میکنم روزی یک عدد آلوینتا37.5 هست بعد از ناهار. و یک عدد متورال50 ساعت ۸ شب.
  البته پزشکم گفتن روزی دوتا متورال 50 که من حس میکردم دوتا زیاده برام. یکیش کردم. و گفته بودن ظهر یک کلرودیازپوکساید ۵ و شب یک عدد ۱۰. که من اینا رو هم مصرف نمیکنم. چون کل روز خواب بودم.
  الان غیر از این تپش قلبایی که دم غروب یهویی میاد و میره خداروشکر مشکل دیگه‌یی ندارم و حالم خوبه با یه دونه متورال ۵۰ و یه دونه آلوینتا ۳۷.۵.
  نظر شما در مورد این تپش قلبای دم غروبی چیه؟ نیازی هست واقعا برم برای تست ورزش؟ ممنون میشم‌ راهنماییم کنین.
  الهی همیشه سلامت و‌ شاد باشین.
  1. تصویر کاربر آسیه چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر من یادم رفت یه چیزی رو بگم این که بعضی وقتا که از خواب بیدار میشم و بلند میشم هم همین تپش قلبای یهویی میاد و بعد کمتر از پنج دقیقه رفع میشه.
   چون هیچ علائم دیگه‌یی ندارم، میخوام بدونم این تپش قلبا میتونه نشونه‌یی از بیماری قلبی باشه یا نه. مشکل فشار و کلسترول و قند و... ندارم. در کل غیر از تیرویید کم‌کار هیچ مشکل دیگه‌یی ندارم.
   بازم ممنونم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام اکر همکار من فرموده اند که فلب سالم است پس درست کفته اند و کاری بازم نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  حدود دو ماه پیش بخاطر کرونا دچار اضطراب شدم و شکمم نبض میزنه طوری که بعضی اوقات واقعا اعصابمو بهم میریزه سونوگرافی هم رفتم گفتن همه چی طبیعی هستش و همه چی بدلیل اضطراب هستش الان که اضطرابم کم شده باز این نبض شکم رو دارم ممنون میشم راهنماییم کنید قرص پروپرانول هم میخورم انگار هیچ تاثیری نداره اگه از اضطراب هست چند وقت طول میکشه خوب شم ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام میتونین از پروپرانولول ده روزانه استفاده کنید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یکی دوساعت تپش قلب دارم ودرد قفسه سینه.من از مریضای خودتونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام اگر مقدوره نوار قلب هنگام تپش بگیرین
 • تصویر کاربر رسول شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنونم که وقت میزارید خدا خیرت بده. من تا حالا سه بار تپش قلب گرفتم که دو بار اول با قرص پرانول ده خوب شدم ولی بعد از یک سال چند روز پیش خواستم بخوابم که انگار حالم بد بود خوابم نمیبرد که تپش قلب شدید گرفتم در حدی که از روی لباسم معلوم بود بعداز چند دقیقعه یه قرص پرانول ده خوردم بعداز 5 دقیقعه تپش قلبم خوب شد ولی تا سه روز احساس درد در قفسه سینه داشتم. من قلیان میکشم چند ساله. ممنون میشم بگین چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لازمه هنگام تپش نوار قلبتون ثبت بشه
 • تصویر کاربر Atena سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۹سالمه چندمدت هست استرس شدیددارم تپش قلب ولرزش دست شغلم معلمی هست بیشتربخاطرشغلم استرس دارم همیشه جایی که بخواهم بروم استرس میگیرم باقرص پرانول حالم خیلی خوبه قصدباردارشدن دارم آیاخوردن پرانول دربارداری اشکال ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بهتره استفاده نشه اگه براتون ضروری است و نمیتونید قطع کنید با دز بسیار کم مصرف کنید
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر...خانمی ۲۶ ساله هستم ک چند ماه پیش احساس لرزش در قفسه سینه کردم ک ب دنبالش دچار تپش قلب هم شدم دچاراسترس زیادی شدم ک تپش قلبم طولانی شد باعث شد ب اورژانس رفتم اونجا تپش قلبم ب ۲۰۰هم رسیده بود ک نوار قلب گرفت گفتن فقط ضربانت بالاست ن تنگی نفس داشتم ن سرگیجه ک باتزریق امپول ضربان قلبم عادی شدبعدش هم دباره نوار قلب گرفتن و مرخص شدم..بعد از اون روز ب دکتر متخصص مراجعه کردم آزمایش خون و تست اکو دادم دکتر گفت ریچه های قلبت کمی گشاده ک خطرناک نیست برام قرص بیزوپرولول ۵ تجویز کردن روزی نصفی اگه جواب نداد روزی یکی بخور ک من بعد چند هفته دباره دچار تپش قلب شدم ک قرص رو نصفی صب میخورم نصفی شب ...الان چند ماهی گذشته نمدونم قرص رو باید ادامه بدم یا ن چون بعضی وقت وقتی خواب هستم یک دفعه از تپش قلب بیدار میشم نمدونم باید چ کار کنم آیا این تپش قلب خطر ناکه چون باث اضطراب در من شده مخصوصا وقتی تپش میگیرم استرس هم زیاد میشه وقتی قرص رو هم میخورم فشارخونم میاد پایین نخورم تپش قلب میگیرم بخورم فشارم میاد پایین چ کار بایبکنم لطفا راهنماییم کنید آیا خوردن این قرص برا ی من ک سنم زیاد نیسضرر نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نوع تپش شما باید مشخص بشه ، و فوق متخصص اریتمی شما رو ببینه
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟