دکتر محمد حسین نجفی

تپش قلب چیست؟

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

حس کردن ضربان قلب

علی رغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشد. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

حس کرن ضربان قلب

تپش قلب چیست؟

حس کردن ضربان قلب توسط فرد اصطلاحا تپش قلب نامیده می شود. بخش عمده ای از افرادیکه به مطب و یا اورژانس بیمارستان مراجعه میکنند از تپش شاکی هستند. شایعترین علت تپش قلب اضطراب است. پرکاری تیرویید و کم خونی نیز دو عامل موثر در ضربان قلب هستند.

علت تپش قلب

تپش قلب بسته به علائم و شواهد میتواند برگرفته از دلایل مختلفی باشد. مانند:

۱_ علت تپش قلب در جوانان

گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

۲_ علل روحی و روانی تپش قلب

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، اما گاها ممکن است نشانه از وجود بیماری خیلی مهمی باشد. تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است.

۳- علت تپش قلب در زنان

باید بدانیم که علت تپش قلب در زنان و مردان به طور کل یکسان است، اما برخی شرایط، که عامل بروز تپش قلب هستند، در زنان شیوع بیش تری دارد. مثلا کم خونی بخاطر خونریزی های ماهانه در زنان بیش تر از مردان دیده می شود پس بنابراین می تواند عامل شایع تری برای بروز تپش در زنان نسبت به مردان باشد. هم چنین میزان بروز تپش قلب های اضطرابی نیز در زنان نسبت به مردان شایع تر است. 

پرکاری تیروئید بین دو گروه تفاوت زیادی ندارد و شاید حتی در مردان شایع تر باشد. بین انواع آریتمی ها نیز تفاوت خیلی محسوسی از نظر شیوع بین دو جنس وجود ندارد. به طور کل بروز تپش قلب به معنی این است که شما بهتر است توسط یک متخصص قلب ویزیت شوید و حداقل یک بار از شما نوارقلب گرفته شود. در صورت نیاز آزمایشات بیشتری تجویز می شود.

علت تپش قلب در زنان

۴_علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

۵_آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

تپش قلب نشانه چیست؟

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علل تپش قلب حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، سریع و منظم ، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

علائم تپش قلب

تپش قلب ممکن است این احساسات را در قلب شما ایجاد کند:

 • پرش ضربان قلب
 • ضربان و ارتعاش تند قلب
 • تپیدن سریع تر از حد معمول
 • پمپاژ سخت تر از معمول

ممکن است شما تپش را در گلو و یا گردنتان علاوه بر قفسه ی سینه احساس کنید. تپش قلب می تواند در حال فعالیت، استراحت، در حالت ایستاده، نشسته و یا خوابیده رخ دهد.

عوامل خطر

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

 • زیاد دچار استرس می شوید
 • مبتلا به اختلال اضطراب هستید و یا مرتبا حملات ترس و هراس به شما دست می دهد
 • باردار هستید
 • داروهایی مصرف می کنید که شامل محرک هایی هستند از قبیل برخی داروهای سرماخوردگی و یا آسم
 • مبتلا به پرکاری تیروئید (hyperthyroidism) هستید.
 • مبتلا به سایر مشکلات قلبی از قبیل آریتمی، نقص قلبی و یا سکته ی قلبی در گذشته باشید.

عوارض تپش قلب

خطر عوارض بسیار کم است مگر اینکه بیماری قلبی علت ضربان نامنظم قلب شما باشد. برای آن دسته از تپش هایی که علت آن بیماری قلبی است عوارض احتمالی عبارتند از:

۱- غش کردن

اگر قلب شما تند بزند ممکن است فشار خونتان بیفتد و منجر به غش شود. این احتمال وقتی که مبتلا به ناراحتی قلبی مانند بیماری قلبی مادرزادی و یا برخی مشکلات دریچه ای باشید بیشتر می شود.

۲-ایست قلبی

در موارد نادری تپش قلب ممکن است در اثر آریتمی های تهدید کننده ی زندگی به وجود بیاید که می تواند قلب شما را از تپیدن موثر باز دارد.

۳-سکته مغزی

اگر تپش قلب به علت ضربان نامنظم (فیبریلاسیون) عضلات دهلیزی ایجاد شود،یعنی بیماری ای که در آن محفظه های بالایی قلب به جای اینکه درست بتپند مرتعش می شوند، در این حالت ممکن است حوضچه ی خون تشکیل شده و سبب ایجاد لخته شود. اگر لخته شل شود ممکن است شریان مغزی را مسدود کند و منجر به سکته ی مغزی گردد.

۴-نارسایی قلبی

این نارسایی ممکن است در اثر پمپاژ ناموثر قلب به مدت طولانی که به دلیل وجود آریتمی مثلا فیبریلاسیون دهلیزی ایجاد شده باشد. گاهی کنترل سرعت آریتمی که باعث نارسایی قلبی شده می تواند عملکرد قلب شما را بهبود ببخشد.

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

۳.۱/۵ - (۱۶ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  باسلام
  چند روز پیش بابت آریتمی af پدرم از شما مشورت گرفتم و فرمودید به دکتر اورعی یا اکبرزاده مراجعه کنم. باتوجه به خالی نبودن وقت ویزیت آقای اورعی، خدمت دکتر اکبرزاده رفتیم. ایشون با توجه به اینکه 2هفته اخیر پدرم در ccu بستری بود فرمودند صلاح نیست مجدد بستری شوند . دارو تجویز کردند و اعلام کردند یک هفته تا 10روز زمان میبرد تا قرص ها تاثیر کنند. اما با توجه به اینکه قبل از ایشون پدرم در ccu توسط پزشکان دیگر تحت مداوا با دارو قرار گرفته بودند اما نهایتا اعلام کردم بدنشان به دارو واکنش نشون نمی‌ده . قرص هایی که آقای اکبرزاده تجویز کردند همان قرصهای دکتر قبلی بود اما با کمی تغییر .. .
  امکان اسکن هسته ای در مرحله دوم نبود ضربان حدود 150 بود و بعلت ریسک بالا مرحله دوم اسکن انجام نشد.
  سی تی ریه ازشون گرفته شد و دکتر ریه اعلام کردند مشکلی در ریه ندارن.
  حدود 9روز از زمان استفاده داروهایی که دکتر اکبرزاده تجویز کردند میگذره. تنگی نفس ایشان کمی بهتر شده اما بی‌حالی و ضعف دارن بطوری که قدرت تکلم ندارند و احساس میکنند هر چند ثانیه زیر دلشون خالی میشه. بعضا زیر سینه سمت راست محل کیسه صفرا احساس درد میکنن که با فشار کمی آرام میشود. گاهی اوقات دچار سکسکه میشوند و سر معده احساس درد دارند. لطفا راهنمایی بفرمایید به همین داروهای تجویز شده دکتر اکبرزاده ادامه بدیم یا خدمت دکتر دیگری برویم .
  قرص‌هایی که استفاده میکنند
  دیگوکسین یک هفته روزی 1عدد و از هفته دوم روزی نصف که در 2روز اخیر نصف قرص مصرف میکنند
  کنکور 5 یک عدد صبح یک عدد شب
  فوروزماید 40 یک عدد صبح یک عدد غروب
  پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
  کلیدینیوم سی قبل شام 1عدد
  آپیکسابان 5 یک عدد صبح یک عدد شب
  به دستور دکتر قبلی ایشان از دیروز پلرون 25 هم روز یک عدد مصرف میکنند
  ----------------------
  تا ماه پیش حدود یکسال فلوکائنید و زالربان طبق تجویز دکتر بخشیان استفاده میکردند که با توجه به اینکه در یکماه اخیر آریتمی شدیدتر شد، آقای اکبرزاده و دکتر قلب که درccu تخت درمان ایشون بودند اعلام کردند بدنشان به فلوکائینید جواب نمی‌دهد و حذف کردند .
  با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   فعلن دکتر اکبرزاده داروهای خوبی تجویز کرده، میخواهید روز دوشنبه مدارکشان را بیاورید دکتر مجدد ببینند ولی در کل هر چه دکتر گفتن انجام بدهید
 • تصویر کاربر شوکا جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  باعرض سلام.مدتی طولانی هنگامی که از زمین بلندمیشم سرپابیاستم دچارضربان شدید قلبی میشوم وهنگام خواب باضربات شدید قلبی بیدارمیشوم ضمن اینکه تیروئیدکم وکار وقرص قندمصرف میکنم.ممنون میشوم جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   یک ازمایش تیرویید جدید و کم خونی بدهید
 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  چند روزی هست ک در قسمت زیر دنده احساس ضربان میکنم ک جدیدا بیشتر شده این علائم چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   ببشتر اضطرابی هستند اگر ظرف یکی دو هغته بهتر نشد یک،سونوی شکم بکنید
 • تصویر کاربر فضل یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر تپش نامنظم کوبنده هست غذاپر چرب وغذا نمکی نمیتونم بخورم درحال استراحت هم تپش قلبم زیاده هست درخوابم کابوس میبینم ازخواب بیدار می شم ازموقع که تپش قلب گرفتم اینجوری شدم آقادکترتپش تا کی ادامه داره تا کی دارو مصرف کنم تس ورزش رو فرستادم مشاهده کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   تست ورزشتان که سالم است، هولتر ضربان کرده اید؟
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید آقای دکتر.من چند وقتیه که مشکل ضربان شکم هستم میشه سریعتر جواب بدید خیلی ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   معمولن مورد مهمی نیست ولی باید یک سونوگرافی شکم محض اطمینان بگیرید
 • تصویر کاربر یاسر09037808301 جمعه ۱۲ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدآقای دکتر من سی ودو سالمه چند روزیه باتاریک شدن هوا دچار خفگی میشم وتپش قلب میگیرم دلم میخواددادبزنموازخونه برم بیرون حتی با زدن شامپو روی سرم احساس خفگی میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اینها علایم حملات اضطرابی و پنیک است یک متخصص روانپزشکی ببیندتان
 • تصویر کاربر مرسده پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من حدودن ۸ هفته باردار هستم. احساس تپش قلب میکنم حدودن ۹۷،۸۶و اما بیشترینش ۱۰۳ بوده. برای همین استرس کرفتم. الان باید مراجعه کنم یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   در بارداری طپش تا حدی طبیعی است ولی حتمن هر تغییر علامتی را به متخصص زنانتان اطلاع بدهید یک نوارقلب هم بگیرید محض اطمینان
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۲ سالمه چن وقتی حدودا هر دو سه روز در حد یکی دوبار دچار یه احساس لرزش و جریان شدید تو قفسه سینه ام میشم که یه بار نبضمو گرفتم تغییر سرعت نبض کاملن تو اون حالت مشهود بود. اکو و نوار و تست ورزش هم دادم به جز نارسایی خفیف mr و tr چیزی نبوده هولتر ۴۸ ساعته هم فقط یه sve ثبت کرده . می خواستم بدونم مشکلم چیه و این میتونه باعث ایست قلبی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر بررسی هایتان سالم بوده هیچ جای نگرانی نیست و این علایم بیشتر اضطرابی هستند
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن ۲۴سالمه چندبار دچارسرگیجه وسنگینی درسر شدم نه میتونستم بشینم نه دراز بکشم حالت تهوع داشتم رفتم دکترگفتن سرگیجه خوش خیم هس بتاهیستین مصرف کردم بعد چندمدت بازم اینطورشدم آزمایش نوشتن گفتن کمخونم.آمپول b12وقرص آهن و بتاسرک تجویزکردن من بعداز مصرف اینا بهترشدم اما بازم بعضی اوقات سرم یه لحظه گیج میره تپش قلبم اکثر اوقات ۸۰به بالاس در زمان پریودهم همینطورهستم خودم درکل اضطراب و استرس دارم بنظرتون دلیل این سرگیجه ها چیه؟Rbc:3.97 - hct:36.9 بود آیا کمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بله به نظر مقداری کم خونی دارید هموگلوبینتان چند است؟
  2. تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگه منظورتون Hb باشه توی آزمایش۱۲.۲هس.
   آقای دکتر من بعضی مواقع موقع نشستن یا دراز کشیدن یه لحظه سرگیجه میگیرم و بعضی وقتا به اشیا یا یه چیزی نگاه میکنم احساس میکنم تکون میخوره آیا اینا مربوط به کمخونیه یا مربوط به گوش هس؟من بعداز زایمان اینطور شدم دکتر رفتم گفت سرگیجه وضعیتی خوش خیم هس دارو داد ولی آنچنان اثر نکرد اینبار یه دکتر دیگه رفتم آزمایش نوشت گفت کمخونم تورو خدا کمکم کنین میخام این مشکل رفع بشه ببینم از گوشم هست یا نه؟
  3. تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   ممنون میشم جواب بدین.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   این عدد هموگلوبین خیلی کمخونی نیست ولی حالا قرص اهن بخورید. در کل بعید است عامل سرگیجه این کمخونی باشد بهتر است یک متخصص گوش و حلق و بینی دوباره ببیند اگر هم دیدید بهتر نمی شود یک بار نوارقلب بگیرید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چندماهه پیش اوایل کرونا من کرونا گرفتم وبادارو پزشک عفونی خوب شدم.ولی ازاون موقع تپش قلب ودرداز قفسه سینه دارم موقع خواب هم هریکی دوساعت تپش قلب میگیرم وبیدارمیشم می‌خوام ببینم مشکلم حاده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بهتر است یک بار نوارقلب و اکو بگیرید هر چند اورژانس نیست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر