دکتر محمد حسین نجفی

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

حس كردن ضربان قلب

علی رغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشد. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

تپش قلب در مردان

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علت های تپش قلب در آقایان حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب در آقایان بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی، سریع و منظم، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

دیگر علت های تپش قلب

تپش قلب بسته به علائم و شواهد میتواند برگرفته از دلایل مختلفی باشد. مانند:

1_ علت تپش قلب در جوانان

گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

2_ علل روحی و روانی

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، اما گاها ممکن است نشانه از وجود بیماری خیلی مهمی باشد. تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است.

3- علت تپش قلب در زنان

باید بدانیم که علت تپش قلب در زنان و مردان به طور کل یکسان است، اما برخی شرایط، که عامل بروز تپش قلب هستند، در زنان شیوع بیش تری دارد. مثلا کم خونی بخاطر خونریزی های ماهانه در زنان بیش تر از مردان دیده می شود پس بنابراین می تواند عامل شایع تری برای بروز تپش در زنان نسبت به مردان باشد. هم چنین میزان بروز تپش قلب های اضطرابی نیز در زنان نسبت به مردان شایع تر است. 

پرکاری تیروئید بین دو گروه تفاوت زیادی ندارد و شاید حتی در مردان شایع تر باشد. بین انواع آریتمی ها نیز تفاوت خیلی محسوسی از نظر شیوع بین دو جنس وجود ندارد. به طور کل بروز تپش قلب به معنی این است که شما بهتر است توسط یک متخصص قلب ویزیت شوید و حداقل یک بار از شما نوارقلب گرفته شود. در صورت نیاز آزمایشات بیشتری تجویز می شود.

علت تپش قلب در زنان

4_علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

5_آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

درمان تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

3.2/5 - (19 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین۲۶ شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام.من تقریبا ۶ ماه پیش دوز دوم واکسنمو زدم و بعد از ۱۵ روز دچار عوارضی شدم .ابتدا سنگینی سر و نوسانات فشار خون به مدت یک ماه ک مراجعه کردم به متخصص قلب و گفتن مشکلی نیست تمام ازمایشات و حتی هولتر فشار زو هم استفاده کزدم و طبق گقته دکتر گقتن هیچ مشکلی نیست.بعد از این اتفاق تا یک ماه همه چیز خوب بود تا یکباره دچاره سرگیجه شدید و فکر میکنم افت قند شدم و ضعف داشتم و اینم خوب شد بعد چند روزی اما تنها چیزی ک خوب نشده و از ابتدا تقریبا حس میشد کوبش قلب بود ب صورتی ک تعداد ضربان کاملا منظم هست اما کوبش زیاد ب طوری ک وقتی دراز میکشم شکممو میپرونه و بدنو میلرزونه یا وقتی فعالیت میکنم کوبش قلب خیلی مشهوده توی سینه.این موضوع بسیار ازارم میده .لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.در ضمن چکاپ کامل و نوار قلب هم دادم و گفتن خوبه همه چیز.
  اما خودم ب خوبی حس میکنم ک مثل قبل نیست هیچی و خیلی ازار دهندست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   اگر چکاپ های قلبی سالم بوده و این علایم ادامه دارد به این معنی است که بیماری قلبی ندارید و ممکن است منشا تمامی این حالات استرسی باشد بد نیست با یک روانپزشک هم مشورت کنید
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام، ۲۸ ساله هستم من مدتی درد قفسه سینه ،تنگی نفس و تپش قلب بوجود اومد، بعد نوار قلب گفتن تپش قلبی داری و در اکو mvpخفیف تشخیص دادن ، بعد تست ورزش و آزمایش خون خوب بود، ولی در طول روز تپش قلب و درد قفسه سینه حس میکنم، بخصوص بعد بالا رفتن از پله ها درد قفسه سینه و تپش قلب و تنگی نفس تجربه میکنم و گاهی هم بعد بیدار شدن خواب همین طور به سفارش دکتر، هولتر ریتم ۲۴ ساعته قلب وصل کردم و این نتیجه اش دکتر جان، بهم گفتن مشکل تپش قلبی داری وفقط ۳ ماه پروپرانولول ۱۰ مصرف کن و ورزش کن ممنون میشم نظرتون بگید آیا بنظرتون راه حل همینه ،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   اگر اکو و تست ورزش سالم بوده پس مورد خطرناکی اصلا ندارید و اینها علایم استرسی هستند با مصرف پرانول خوب می شود در کل نگران نباشید و استرس نداشته باشید
  2. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر تست ورزش نرمال و خوب بود اکو هم گفتن نرمال و خوبه و فقط در اکو افتادگی خفیف دریچه میترال که ارثی و مادرزادی ست که مشکلی محسوب نیست ، با شرح حال مشکلی نیست و فقط علائم و مشکلاتی که میده ناشی از استرسه، درسته؟
  3. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر این ۳ صفحه جواب هولتر ۲۴ ساعته ام بود که گفتن تپش نامنظم فوق بطنی یک چیز این طوری داری ، حالا کاملا سر درگم شدم باید چه کار کنم چرا که فقط پروپرانولول ۱۰ برای ۳ ماه گفتن مصرف کن نه کار خاصی دیگر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   هولتر هم مورد نگران کننده ای ندارد در کل توصیه ی من این است فعلا دارو را سه ماه بخورید بعدش مجدد ویزیت شوید خیلی هم نگران نشوید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما،بنده تپش قلب شدید و ضربه ای، بیشتر وقتا شبا یا وقتی که غذای شور و تند مصرف کنم این حالت بهم دست میده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   اینها ممکن است علایم استرسی باشد داروی پرانول ۱۰ صبح و شب بخورید و یک بار نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر درصورت نرمال بودن اکو نوار قلب زیر آریتمی رو نشون میده ؟ حین گرفتن نوار هم اضطراب وجود داشته ممنونم ازتون فقط میخوام بدونم مشکل قلبیه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   بله این نوار نوعی اریتمی به نام psvt را نشان می دهد یک فوق تخصص اریتمی شما را ببیند خطری هم وجود ندارد
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر اگه قلب مسیر اضافی داشته باشه داخل اکو معلومه؟اونوقت اگه نباشه این نوع آریتمی میتونه ناشی از نارسایی خفیف دریچه باشه؟ممنونم ازتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 2 سال پیش)
   خیر در اکو پیدا نیست ربطی هم اصلا به دریچه ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Maryam پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۱۸ سالمه
  تالاسمی‌ مینور دارم
  چند سالی هست که گاهی به طور ناگهانی تپش قلب کوبنده میگیرم
  اوایل با پروپانول رفع میشد
  ولی حدودا چند ماه پیش که چندبار اتفاق افتاد برام
  کمی دراز میکشیدم و استراحت میکردم رفع میشد
  حدودا یک ماه پیش دوباره اینجوری شدم با پروپنالول رفع نشد استرس هم گرفتم رفتم اورژانس که سرم وراپامیل دادن با قرص متورال
  بعد از اون رفتم متخصص قلب و اکو کردن که گفتن قلب سالمه و بهم قرص وراپامیل دادن
  که ۲ سری استفاده کردم و خیلی عوارض داد مجبور شدم قطع کنم
  گفتن که یه اختلالی یکی از رگ هات داره که اگه تند تند اینجوری بشی میسوزونیم
  دو روز بعد از دکتر هم ازمایش دادم عکسشو فرستادم
  ببخشید میشه توضیح بدید که من چه مشکلی دارم
  ایا واقعا این اختلال هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   این یک اریتمی است به اسم psvt توصیه ی من مراجعه به یک متخصص الکتروفیزیولوژی است خطری ندارد و نیاز به کار خاصی هم نیست و جای نگرانی ندارد خیالتان راحت باشد
 • تصویر کاربر دهقان پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن هفتونیم ساله عمل جایگذاری پیس میکروقلب انجام دادم ۳ماهه ازحفره سمت چپ بینی آبی میادامکان داره ازهمون عمل قلب باشه یان چیزدیگه ایست اگرجواب بدیدممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش)
   نه ربطی ندارد شاید بخاطر مسایل سینوس های صورت باشد
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  باسلام,ببخشیداقای دکتر من طی ۷یا ۸سال قبل چند دفعه رفتم متخصص قلب،اکو و تست ورزش هم دادم،خوشبختانه طبق گفته پزشکان قلبم خوب بود،اما یه سوالی دارم که هرموقع ورزش سنگین هوازی یا کوهنوردی میرم،ضربان قلبم بعد از ورزش خیلی دیر حتی یکی دو روز طول میکشه به حالت عادی برگرده،وضربان بالا میمونه،به خاطر همین میترسم ورزش کنم،البته ۷ یا ۸کیلوکمبود وزن دارم،یه کوچولوزخم معده هم دارم،یه کوچولو پرکاری تیرویدهم دارم،که دکتر ها گفتند چیز مهمی نیست،اما مواقعی که بعد فعالیت زیاد ضربان میره بالا قرص پروپرانول مصرف میکنم خوب میشم،به نظرتون چه کارکنم،وآیا خطرناکه و ورزش و چه کنم،نگرانم،ممنون میشم راهنماییم کنید..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   یک بار برای چک مجدد و بررسی این حالات اکو و تست ورزش بکنید
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من ۱۷مرداد کرونا گرفتم و۴ روز بعدِ من پدر مادرم.تو اون دوره خیلی ضعیف شدم و همچنین اواخر بهبودی خودم استرس بدی بخاطر مادرم گرفتم که حالشون خوب نبود.بعد از بهبودی که خواستم کارهای منزلو انجام بدم دیدم نمیتونم با خم و راست شدن یا حرکات زیاد به شدت تپش قلب میگرفتم و همچنین احساس سنگینی خیلی زیادی روی قلبم داشتم.دکتر رفتم گفتن دریچه های قلبت شل شده ،برام بیزو پرولول ۱.۲۵ دادن و کلردیازپوکساید که روم اثر نکردم و الان شبی نصف کلونازپام ۱میخورم.
  از شما هم سوال کردم گفتین بیشتر اضطرابی و بخاطر التهاب سیستمیک ناشی از بیماری هست.
  الان تپش قلبم با خوردن قرص خوبه ولی بازم اگه زیاد تحرک داشته باشم انگار به قلبم فشار میاد.
  آیا باید دوز دارو رو بیشتر کنم؟
  و سوال مهمم اینه که توو این شرایط میتونم واکسن بزنم؟شلی یا گشادی دریچه ها مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   هیچ مشکلی برای واکسن ندارید می توانید دوز دارو را کمی ببشتر کنید اصلا هم نگران نباشید با گذشت زمان علایم شما بهتر خواهد شد بخاطر خود بیماری دست و تا زمان بازیابی قوای جسمانی قبل از بیماری به طول خواهد انجامید
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من فروردین امسال مبتلا به کرونا شدم. با مصرف دارو پس از ده روز علائم من بهبود پیدا کرد. پس از دو سه روز از رفتن علائم ، خودارضایی انجام دادم. از همون لحظه تا الان تپش قلب مداوم دارم. تعداد ضربان بین ۷۰ تا ۸۰ هست اما پیوسته متوجه تپش قلبم میشم. به دکتر مراجعه کردم. تشخیص دادن بصورت مادرزادی افتادگی خفیف دریچه میترال دارم. این رو هم اضافه کنم که در مدتی که کرونا داشتم ، بسیار مضطرب بودم و استرس داشتم. و دوسالی هست که تا ساعت های ۲ نیمه شب بیدارم. چیکار باید بکنم آقای دکتر که این تپش قلب مداوم حل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  همسر من هر چند ماه یکبار و ناگهانی در حالت نشسته یا استراحت، برای چند دقیقه افزایش ضربان شدید میگیره، به طوری که تا حدود 160 میره بالا و بعد حدودا 5 دقیقه یکباره میاد پایین و نرمال میشه. علائم دیگری ندارن.
  آیا مشکل قلبی است یا میتواند منشا عصبی داشته باشد؟ چون سابقه حملات پانیک هم دارن.
  تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   بهتر است برای اطمینان یک بار ایشان تست هولتر ضربان نصب کنند تا مسایل قلبی بررسی شوند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟