مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی واریس پا

0

اسکلروتراپی یا تزریق وریدهای واریسی فرآیندی است که برای بهبود ظاهر وریدهای واریسی به کار می رود. محلولی که به صورت معمول برای این فرآیند استفاده میشود، سدیم تترا داستیل سولفات (STD) نام دارد که در غلطت های مختلفی وجود دارد و مقدار مصرفی آن، بستگی به اندازه وریدی دارد که میخواهد درمان شود.

اسکلروتراپی چیست؟

جهت درمان واریس پا ، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های درمان عروق ریز، اسکلروتراپی است. اسکلروتراپی یک روش نسبتا ساده، موثر و غیر تهاجمی است که باعث رفع این عروق ریز می شود.

لیزر معمولا در درمان عروق ریز واریسی چنان موثر نیست. در درمان عروق بزرگ واریس پا از لیزر داخل عروقی استفاده می شود.

آیا ورید های من برای درمان با اسکلروتراپی مناسب هستند؟

ورید های واریسی شامل ورید های جدا شده در پا یا شامل ورید طویل سفانوس یا ورید کوتاه سفانوس در پا هستند که برای این نوع درمان مناسب اند (بیشتر ورید های واریسی).

اگر شما ورید های واریسی خیلی واضح و بزرگ دارید، ممکن است بهتر باشد به جای اسکلروتراپی از جراحی استفاده کنید. اگر شما مشکل زمینه ای غلظت خون دارید، ممکن است اسکلروتراپی برای شما مناسب نباشد.

فرآیند اسکلروتراپی چگونه است؟

در اسکلروتراپی یک ماده خاص نمکی غلیظ به داخل رگ تزریق می شود. با تزریق این ماده، دیواره عروق واریسی تخریب شده و رگ واریسی از بین می رود.

این روش حدودا ۳۰ دقیقه طول می کشد. عروق تخریب شده معمولا طی چند هفته از بین می روند.

بعد از درمان اسکلروتراپی چه اتفاقی می افتد؟

شما باید تا پنج روز به طور مداوم از بانداژ  و جوراب ها استفاده کنید. بعد از آن ممکن است بانداژ را باز کنید اما نیاز است از جوراب ها به مدت هفت روز و یا بیشتر نیز استفاده کنید.

در این مدت هفت روز، شما میتوانید جوراب ها را هنگام حمام در بیاورید و اگر بخواهید هنگام خواب نیز میتوانید از آن ها استفاده نکنید. اگر جوراب ها برای شما راحت بودند و میتوانستید مدت بیشتری از آن ها استفاده کنید، بهتر است.

لطفا در ویزیت بعدی جوراب هایتان را به همراه داشته باشید؛ زیرا ممکن است در صورت تزریق دوباره، نیاز باشد که مجدد از آن ها استفاده کنید.

شما باید پیاده روی زیادی داشته باشید و ممکن است به آرامی بتوانید تمام فعالیت های طبیعی خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهید. اگر به این موضوع شک داشتید با پزشک خود صحبت کنید.

شما میتوانید بعد از درمان، فعالیت های خود را انجام دهید و نیاز به هیچ محدودیتی ندارید. با این حال نباید در همان روز درمان، رانندگی کنید.

آیا نیاز به درمان های بیشتری دارم؟

بعید است که تمام ورید های واریسی شما بعد از یک جلسه درمان بهبود یابند و شاید نیاز به چند بار درمان داشته باشید.

فواید و خطرات اسکلروتراپی

فواید

✅ هر جلسه اسکلروتراپی به طور معمول باعث حذف ۵۰ تا ۸۰ درصد وریدها میشود.

خطرات

⛔ هر فرآیندی که روی پوست انجام میشود با خود، خطر عفونت را نیز به همراه دارد. شانس ایجاد عفونت با استفاده از آنتی بوتیک به کمتر از یک مورد از هر ۱۰۰۰ نفر می رسد.

⛔ خطرات شامل ایجاد لخته در ورید، التهاب شدید، واکنش حساسیتی جانبی به محلول اسکلروتراپی و آسیب پوست که منجر به ایجاد اسکار کوچک اما دائمی می شوند، هستند.

بهبودی بعد از اسکلروتراپی چه مدتی طول می کشد؟

اگر شما برای وریدهای کوچک یا ورید های عنکبوتی تحت درمان قرار بگیرید، معمولا میتوانید نتایج قطعی را در سه تا شش هفته بعد مشاهده کنید. ورید های بزرگتر ممکن است سه تا چهار ماه زمان نیاز داشته باشند. با این حال؛ برای رسیدن به درمان هایی که انتظار دارید، ممکن است چندین مرحله نیاز باشد.

آیا بعد از اسکلروتراپی میتوانید راه بروید؟

اکثر بیماران درمورد ورزش بعد از درمان اسکلروتراپی نگرانی دارند، توصیه شده است که بعد از ۲۴ تا  ۳۶ ساعت، به فعالیت های تنش زا بپردازید. گرمای شدید ناشی از فعالیت، ممکن است باعث گشاد شدن و باز شدن دوباره ی ورید هایی که اسکلروتراپی آن را بسته است، شود. همچنین از دوش طولانی و خیلی گرم بپرهیزید.

بعد از اسکلروتراپی باید از چه چیزهایی پرهیز کنم؟

 • استفاده از آسپرین، ایبوپروفن و دیگر انواع داروهای ضد التهاب
 • ورزش های تنش زا مانند پرش، بلند کردن اجسام (لیفت) و درگیری و نیز دیگر ورزش هایی مانند تنیس و بسکتبال
 • حمام و دوش گرم
 • استفاده از کمپرس گرم در ناحیه درمان شده
 • جکوزی و سونا
 • قرار گیری مستقیم در معرض نور خورشید

ورزش های مفید بعد از اسکلروتراپی

بعد از درمان، پیاده روی کوتاه ۳۰ الی ۶۰ دقیقه ای داشته باشید و تا دو هفته روزانه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید، اما یک الی دو روز از ورزش های تنش زا دوری کنید. تا یک هفته ورزش های ایروبیک مانند دوچرخه سواری انجام ندهید. برای پیشگیری از گشاد شدن ورید ها تا چند روز از جکوزی و حمام گرم استفاده نکنید.

چه کارهایی نباید قبل از اسکلروتراپی انجام دهید؟

قبل از آمدن برای درمان، ما از شما میخواهیم که از ویتامین ای (E) یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل یا آسپرین تا یک هفته قبل از درمان استفاده نکنید، مگر این که توسط پزشک شما تایید شده باشد.

بعد از اسکلروتراپی چه مدت نیاز است که از جوراب های واریس استفاده کنم؟

بعد از درمان، خیلی مهم است که به نحوی که توصیه شده است از جوراب ها استفاده کنید. معمولا بیماران باید ۲۴ ساعت تا چند روز از جوراب های فشاری استفاده کنند.

بعد از آن، فقط نیاز است که از آن ها به مدت یک تا دو هفته، فقط در طول روز استفاده کنید.

مراقبت های بعد از اسکلروتراپی چه چیزهایی هستند؟

بیماران باید از پوشش های فشاری به مدت یک الی سه هفته بعد از درمان استفاده کنند. ویزیت پیگیری بعد از درمان در هفته دوم میتواند به پیش بینی و ظاهر ورید های بزرگ کمک کند.

برای ورید های عنکبوتی لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

اگر شما وریدهای سطحی عنکبوتی دارید ممکن است اسکلروتراپی انتخاب بهتری باشد؛ زیرا این فرآیند برای وریدهای کوچک سطحی پوست، ارزان تر، سریع تر و موثرتر است. اسکلروتراپی و لیزر درمانی ورید هر دو انتخاب خوبی برای درمان ورید های واریسی هستند.

نویسنده: دکتر مریم طهماسبی متخصص قلب و عروق

مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی واریس پا
3.5 (69.09%) 11 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرhadi جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  پدربزرگ بنده با ۸۴سال سن با داشتن مریضی قدخون(حدود ۱۵سال که فقط تقریبا دوسال اخر تحت کنترل بوده) الان حدود یک سال هست که انگشت بزرگ پای راست زخم شده و خوب هم نمیشه سه ماه است که تحت درمان هست زیر نظر متخصص عفونی تازگی زخمی دیگه در کنار پاش ایجاد شده دلیلش این اتفاقات هم به گفته پزشک با توجه به ازمایشات انجام شده اینه که خون رسانی پا قطع شده. ایا راه حلی برای درمان وجود داره که ما مجبور به قطع پا نشیم؟؟ ممنون میشم اگه جوابم رو بدید🙏🏻
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید وضعیت عروق پا بررسی بشه تا بر اساس میزان و اناتومی تنگی تصمیم گیری شور

 • تصویر کاربرفرشته یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود ۱۵ سال پیش از ناحیه پای چپ دچار ورم شدم البته این ورم خیلی بیش از اندازه نبود که زندگی عادی منو مختل کنه قبلا فکر میکردم لنف ادمه جدیدا دکتر رفتم میگه دوتا از سیارگها مشکل پیدا کرده من سوالم اینه آیا شما در این مورد میتونید کمک من کنید یا یک فوق تخصص به من معرفی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   به مطب دکتر مجید معینی جراح عروق مراجعه کنید

   ادرس در اینترنت هست

 • تصویر کاربراشكان شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دكتر و خسته نباشيد
  ببخشيد من پدرم الان حدود يك ماهى هست پشت ساق پا شون درد ميكنه طورى كه كمى هم كه راه ميرن به صورت لنگ لنگون و به سختى هست بيشتر اوقات هم دراز ميكشن حتى موقعى هم كه ميشينن روى صندلى يا مبل نميتونن زياد بشينن البته حدود ٣ سال پيش هم يكبار انژيو كردن و اسپيرين مصرف ميكنن ميشه لطفا راهنمايي كنين كه ايا به علت گرفتگى عروق در پا اين مشكل ايجاد شده يا علت ديگرى هم ممكن است داشته باشه ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه عصبی یا عروقی باشه

   باید معاینه شوند

 • تصویر کاربرقدیر شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیمار، با سابقه دیابت، دارای گرفتگی عروق پا هفتاد درصد در ناحیه بین زانو تا مچ است، بیست سال سابقه فلبیت دارد، درد ندارد، طبق نظر چند پزشک گفتند استند در این ناحیه نمیگذاریم ریسک بالایی دارد. نظر شما چیست؟ گرفتگی عروق با سونو داپلر گزارش شد، انژیو هم نکردند.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید سی دی انژیو دیده شود

 • تصویر کاربربهادری شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به مدت 1 سال است که مدام رگ پای چپ از ناحیه باسن می گیره و به ساق پام می زنه که این امر باعث شده نتونم زیاد راه برم و گاهی اوقات حتی در حالت نشسته هم درد شدیدی داره به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم اما هیچ فایده ای نداشت. لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   این احتمالا درگیری عصبه

   نوع درمان به شدت بیماری بستگی داره

   به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر