چگونه فشار خون خود را به زیر ۱۲۰ برسانیم؟

0

پزشکان و متخصصین مدت هاست که می دانند فشار خون سیستولیک زیر ۱۲۰ میزانی نرمال و استاندارد به حساب می آید و به معنای ریسک پایین تر بیماری های قلبی و مشکلات کلیوی است. با این حال پزشکان تنها زمانی شروع به درمان می کنند که میزان فشار خون آن ها بالاتر از ۱۴۰ باشد.

عدد فشار خون ۱۴۰ در واقع مرز بین فشار خون پایین و فشار خون بالا در افراد است.

خب حالا بیماران چگونه می توانند فشار خون خود را به زیر ۱۲۰ برسانند؟

وقتی کاهش سطح فشار خون به زیر ۱۲۰ مورد هدف قرار می گیرد، شاید بسیاری از افراد نیاز داشته باشند که داروی فشار خون مصرف کنند. با این حال تغییراتی وجود دارد که می توان آن ها را در سبک زندگی و رژیم غذایی اعمال کرد تا نیاز افراد به مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون کاهش یابد.

۱- از داروهای فشار خون استفاده کنید.

بسیاری از مردم باید از داروهای کنترل فشار خون استفاده کنند تا فشار خون آنها به مرز ۱۴۰ برسد. برخی از این افراد ممکن است دونده های دوی ماراتون باشند و زندگی بسیار سالمی را دنبال کنند و تنها مشکل آن ها این باشد که فشار خونشان به حد نرمال و طبیعی نمی رسد؛ شاید به خاطر این که ژنتیک آن ها به گونه ای است که فشار خون بالایی داشته باشند.

این افراد برای رسیدن به فشار خون زیر ۱۲۰ ممکن است نیاز باشد که دارو های کنترل فشار خون مصرف کنند که متداول ترین آن  ABCD ها هستند شامل: محدود کننده های ACE، بتابلاکر ها، مسدود کننده های کانال های کلسیمی و دیورتیک ها.

با این که دارو های مذکور می توانند عوارض جانبی خاص خود را داشته باشند، به عنوان مثال پایین آمدن سطح آب بدن، سر درد و ضعف، اکثر افراد می توانند این موارد را تحمل کنند چرا که عوارض جانبی مذکور آنچنان شدید نیستند.

معمولا یک دز مناسب و متعادل از هر کدام از این مواد دارویی می تواند فشار خون سیستولیک بدن را تا ۱۰ عدد پایین تر بیاورد.

۲- کاهش وزن

کاهش دادن وزن می تواند به اندازه مصرف یک داروی خاص کنترلی، در کاهش فشار خون افراد تاثیرگذار باشد. کاهش وزن  تا ۴ کیلوگرم، میزان فشار خون سیستولیک افراد را ۴ تا ۵ عدد پایین تر می آورد و یک پژوهش نشان داده است که طی شدن رویه کاهش وزن ۳ کیلویی تا یک سال می تواند این میزان را به ۱۱ عدد پایین تر نیز برساند.

هنوز مشخص نیست که چرا کاهش وزن تا این میزان برای کنترل فشار خون، مفید و کاربردی است. ممکن است کاهش وزن منجر به ایجاد تغییرات خاصی در گردش خون شود، شاید هم دلیل این نکته مثبت مربوط به تغییراتی باشد که در رژیم غذایی انجام می شود.

۳- نرمش و ورزش

در کنار کاهش وزن، تمرین و نرمش کردن احتمالا بهترین راه برای کاهش فشار خون بدون داشتن عوارض جانبی ناشی از مصرف مواد دارویی است. این کار میزان انعطاف پذیری شریان ها را افزایش داده و گردش خون در بدن را بهبود می بخشد که در نتیجه آن فشار خون سیستولیک افراد مستقیما کاهش خواهد یافت.

دانشکده آمریکایی قلب و عروق و اتحادیه قلب در ایالات متحده آمریکا میزان دو ساعت و نیم فعالیت بدنی متوسط و تا حدی سنگین به عنوان مثال پیاده روی آهسته، شنا و رقص را در طول هفته به افراد پیشنهاد می کند. یک پژوهش در همین زمینه نشان داد که ۱۰ هفته تمرین و نرمش منظم نظیر پیاده روی و دوچرخه سواری آن هم به مدت یک ساعت آن هم سه بار در هر هفته فشار خون سیستولیک افراد را تا ۵ عدد در افراد بزرگسال کاهش می دهد.

با این حال برای برخی از افراد، رفتن به باشگاه یا ورزش پس از یک روز طولانی و شلوغ کاری شاید حتی بدتر از عوارض جانبی مربوط به مصرف دارو های کنترل فشار خون باشد. با این حال حتی اگر نرمش و ورزش خود را به آخر هفته ها محدود کنید، نیز می تواند به شما کمک کند.

۴- میزان نمک مصرفی خود را کاهش دهید.

یکی از مهمترین تغییرات مربوط به رژیم غذایی که مردم می توانند برای کاهش فشار خون بدن خود انجام دهند، کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی است. بسیاری از ما هر روز بین ۹ الی ۱۲ گرم نمک مصرف می کنیم اما اتحادیه قلب ایالات متحده آمریکا میزان ۳ الی ۴ گرم نمک را در هر روز پیشنهاد می کند. در یک پژوهش مشخص شد، کاهش میزان مصرف روزانه نمک در افراد از ۸ گرم به چهار گرم توانست میزان فشار خون سیستولیک آن ها را حدود ۶ تا ۷ عدد کاهش دهد.

اما تنها افرادی که فشار خون آن ها به خاطر نمک افزایش می یابد،  چنین میزان تغییری را به خاطر کاهش مصرف آن تجربه می کنند. اگر فشار خون شما به مصرف نمک ارتباط زیادی ندارد، شاهد چنین تغییری نخواهید بود. این موضوع را دکتر ساموئل جوزف مان، پروفسور دارو های درونی در کالج Weill Cornell Medical بیمارستان پرسبایترین در شهر نیویورک تایید کرد.

حدود نیمی از افراد سیاه پوست و یک چهارم افراد سفید پوست دارای فشار خون بالای مرتبط با مصرف نمک هستند و این میزان در افرادی با سن بالا تر بیشتر است. شما می توانید ارتباط داشتن فشار خون بالای خود با مصرف نمک را تنها با ۴ الی ۵ روز کاهش نمک و همچنین مصرف نکردن سوپ و مواد فراوری شده بررسی کنید. البته باید فشار خون خود را قبل و پس از این دوره آزمایشی ۴ الی ۵ روزه گرفته و مقایسه کنید.

۵- میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.

اگر کم کردن نمک در رژیم غذایی کافی نیست،  می توانید از رژیم هایی خاص و متناسب با شرایط خود استفاده کنند. رژیم  غذایی  DASH یا همان « روش های رژیمی غلبه بر فشار خون بالا »  توسط سازمان ملی سلامت طراحی و تولید شده است و به عنوان یکی از بهترین رژیم های کلی در این حوزه شناخته می شود.

رژیم غذایی DASH شامل حجم قابل توجهی از میوه ها، سبزیجات و فیبر است، همچنین میزان سدیم در آن بسیار کم است. به کارگیری این رژیم می تواند در کاهش میزان فشار خون شما تا ۳ عدد کارساز باشد. این میزان در مقایسه با دیگر رژیم های غذایی حوزه فشار خون در نوع خود بسیار مناسب است و تمامی پژوهش های بالینی آن را ثابت کرده اند.

با این حال یک نکته منفی در مورد رژیم غذایی DASH این است که میزان کربوهیدرات در آن بالا است. همین موضوع می تواند اشتها را تحریک کند و در نتیجه به گفته دکتر بوسوگنانو کار افراد برای کاهش وزن خود بسیار سخت می شود. اگر سعی در کاهش وزن خود و همچنین فشار خون دارید، رژیم های غذایی خاصی نظیر رژیم Zone و South Beach که میزان کربوهیدرات، پروتئین و چربی در آن ها متعادل شده اند را بهتر می توان تا مدت ۶ ماه یا حتی بیشتر ادامه داد.

۶- شکلات را به صورت تفننی مصرف کنید.

هر ماده غذایی خوشمزه و جذابی برای فشار خون شما بد نیست. پژوهش ها نشان می دهند افرادی که در مدت حدود ۲ الی ۸ هفته، بیشتر از حالت عادی، شکلات سیاه مصرف می کنند میزان فشار خون سیستولیک آن ها تا ۲ عدد پایین تر است. آنتی اکسیدان های درون کاکائو که فلاوانولز نام دارند می توانند به گشاد کردن رگ و شریان های خونی کمک می کنند.

با این که میزان یاد شده کاهش فشار خون در این شرایط تا حدی کم است، می تواند در کنار دیگر روش های کاربردی کاهش فشار خون قرار گرفته و تاثیر کلی خوبی در نتیجه نهایی داشته باشد. با این حال دکتر بوسوگنانو می گوید: اگر شما ۴۰۰ کالری از شکلات سیاه را مصرف کنید، دیگر ۴۰۰ کالری از چیز دیگری را دریافت نخواهید کرد.

۷- مصرف الکل را قطع کنید.

فشار خون بالا یکی دیگر از دلایلی است که نشان می دهد نباید الکل زیادی مصرف کنید. تحقیقات و پژوهش های فراوان نشان داده اند که درمان هایی که مرتبط با کاهش مصرف الکل توسط افراد هستند، می توانند فشار خون آن ها را تا ۴ عدد پایین آورند.

۸- مدیتیشن انجام دهید.

شاید این موضوع آنچنان برایتان غافلگیر کننده نباشد که بدانید تمرین های مخصوص مدیتیشن که با هدف بهبود تمرکز و آشفتگی انجام می شوند، در کاهش فشار خون افراد نیز تاثیرگذار هستند. یک تحلیل و آنالیز از پژوهش های مربوط به مدیتیشن نشان داده است که این مدیتیشن می تواند میزان فشار خون سیستولیک افراد را به نسبت کسانی که این ورزش را انجام نمی دهند یا از روش های دیگری استفاده می کنند، تا ۵ واحد کاهش دهد.

ما می دانیم که تمرین های مدیتیشن و دیگر تکنیک های آرامش بخشی و ریلکس کردن نظیر یوگا در صورتی که به طور منظم انجام شوند قطعا در میزان فشار خون تاثیر دارند. اما سوال اینجاست که آیا مردم واقعا می توانند به صورت منظم آن را در زندگی خود وارد کرده و اجرا کنند؟!

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محبوبه جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر.همسرم 4 ماه پیش جراحی قلب انجام داد بدلیل گرفتگی عروق که دو رگ اصلی و یک رگ فرعی بود الان فشارش صبح قبل از مصرف قرص 14 روی 8 هست قرصی که استفاده میکنه کاپتوپریل 25 که روزی 2 عدد.این فشار خون برای رگ های جدید اشکال نداره و اینکه این رگ ها مثل خود رگ قلب کار میکند .شوهرم 40 سالشه .با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   دارو رو هر ۸ ساعت استفاده کنند

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر 50 ساله هستم حدود دو ماه پیش فشارم به 19رسید وتا قبل از اون دارویی برای فشار مصرف نمیکردم فقط متفورمین جهت کنترل قند مصرف میکردم بعد از مراجعه به دکتر سه دارو برای کنترل فشار برایم تجویز کرد انتولونول 50 واملوپرس 5 و لوزامیکس اچ روزی یکی مصرف میکنم قرص قند را هم تغییر داد و قرص زیمپت 50_500برای قند داده الان فشارم خوب شده ولی دچار افسردگی و بی حالی میشوم و قدرت جنسی هم خیلی کاهش پیدا کرده واصلا نعوظ ندارم حتی با اینکه قرص ارکتو مصرف کردم باز هم هیچ اثری نداشت میخواستم از شما راهنمایی بگیرم آیا عدم نعوظ مربوط به داروها است و اینکه که بنده باید قرصهام رو عوض کنم یا اینکه کار دیگری باید انجام دهم لطفا مرا راهنمایی کنید متشکرممتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   میتونه به علت اتنولول باشه

   بهتره البته تحت نظر پزشکتون قطعش کنید

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند ماهی هست که متوجه شدم فشار بالا دارم از وقتی فهمیدم استرس و اضطراب گرفتم و فشارم نوسان زیادی داره طوری که در فاصله یک ساعت ۴ درجه بالا میرفت به دکتر قلب مراجعه کردم قرص کلر دیاز پوکساید بهم داد و گفت اگه فشارت بالا رفت کاپتوپریل مصرف کنم ولی بعد از مدتی دیدم فایده نداره دوباره به یه دکتر دیگه مراجعه کردم قرص والسارتان داد ، چند وقت مصرف کردم باز فشارم تا ۱۴ میرفت ، در آخر به یه دکتر قلب مراجعه کردم ، ایشان قرض والزومیکس ۵/ ۱۶۰ داد الان سه روز که این قرض مصرف میکنم فشارم بالاتر از ۱۲/۵ نمی ره، البته خودم میدونم فشارم بیشتر اضطرابی هست ، که خدا را شکر تا اندازه ای زیادی کنترلش کردم ، ۴۶ سال هم سن دارم و ازبابت خوردن قرص فشار خیلی ناراحت و نگرانم میخواستم بدونم اگه اضطرابم کاملا کنترل بشه میشه که دیگه نیاز به قرص فشار نداشته باشم در ضمن بعضی روزا تپش قلب دارم که در این زمانها پروپرانول مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   اگر فشار خون دارید اضطراب کنترل رو بهتر میکنه اما نمیشه کلا دارو مصرف نکرد

 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتوتن بخیر.
  مادرم اوایل اردیبهشت ماه آنژیو شدن گرفتگی خفیف داشتن بعد از آنژیو پزشکشون داروی فشار خون به نام لوزارتان 50رو براشون تجویز کردن.ک بعد از خوردن 150 تا از این قرص شروع کرد به عوارض نشون دادن ک باعث شد یکبار مادرم غش کنه از فشار پایین و گز گز دست و پا هم داشتن .
  از مصرف قرص خودداری کردن و بهتر شدن ولی بعد از غش کردن همیشه بی حال هستن و سرشون منگ هست.
  الان در حال حاضر قرص کاپتوپریل مصرف میکنن ولی بازم به شدت بی حال هستن.
  میشه راهنماییم کنید لطفااا
  من میترسم خیلی
  کسیو به جز مادرم ندارم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   میشه دوز دارو رو کم کرد

   ولی ممکنه علایم به خاطر دارو نباشه 

   شاید مشکل اضزرابی یا مغز و اعصاب دارند

   بیمار باید دیده شوند

 • تصویر کاربر ساقی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 42سال سن دارم و دوست دارم باردار شوم اما چون فشارم در خالت عادی14/9و در استرس15/10می شود،پزشکان اجازه نداره اند.هیچ دارویی از لوزار و متیل دوپاو...نتوانسته اند فشارم را کاهش دهند و در شرایط اضطراری فقط آمپول لازیکس موثر بوده است.آیا راه حلی در ایران برای درمان قطعی فشار خون مقاوم به درمان نیست؟آیا می توانم فشارم را به زیر دوازده برسانم و باردار شوم؟راهنمایی بفرمایید.آیا داروی خارجی موثری وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   بله وجود داره

   البته دارو

   باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر