به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جبلي دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باعرص سلام مادرمن حدوديك ماه هست كه اين دارورامصرف كرده واوايل مصرف حالت تهوع خفيف وحدودسه هفته هست كه سرگيجه داردوبعضي روزهاسردرد.اياميتواندازعوارض داروي فوق باشديامثلاًاحساس گيجي وخواب الودگي كندوسرگيجه به همراه داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله ممکنه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،من مردی 48ساله هستم و حدود یک ماه پیش لرزش و احساس ضعف میکردم و حدود نیم ساعت بعد هر وعده غذا احساس ضعف و گرسنگی میکردم که با آزمایشات چندتا دکتر داخلی گفتن تیرویید پرکاری داری و به پزشک غدد مراجعه که باانجام آزمایش گفتن که کم کاری تیرئید داری و قرص بم دادن،ولی فشار خون بالا دارم که انگشتان دستام بیشتر اوقات لرزش میگیرن و سر درد هم دارم ،،و آزمایش هم خون و ادرار 24ساعته دادم و گفتن جوابش طول میکشه و منم اومدم سرکار که در شهرستانه..میخواستم تا بیست روز دیگه چه دارویی مصرف کنم تا برگردم و جواب آزمایشم رو بگیرم،،در صورت امکان راهنمایی بفرمایید لطفا،،چون عذاب میکشم و زندگی با استرسی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بدون ویزیت و معاینه نمیشه دارو تجویز کرد

   باید ابتدا علت مشخص شود

   اگر اضطراب دارید حتما به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده خانم۲۳ ساله ای هستم .
  که چند وقت در ناحیه استخوانی قفسه سینه در دونقطه احساس درد میکردم که سریع این درد از بین میرفت . مراجعه کردم به به دکتر قلب و عروق ایشون اکو تست ورزش و هالتر برام انجام دادن . گفتن چیزی نیست فقط یه اریتمی خیلی خفیف داری که اصلا نگران نباش . و قرص سوتاکیم ۸۰ دادن گفتن نصف صبح نصف شب کیلویی تا ۲ ماه . من ادامه دادم . اما بعد از اینکه ۲ ماه تمام شد . قلبم در حالت عادی دوتا محکم میزد و بعد دوباره حالت عادی هی تکرار میشد . تا اینکه یه چند وقتی هیچ قرصی نخوردم . بهتر شدم . اما اون دوتا ضربه شدتشون کم شده بود ولی وجود داشت . الان یه حدود چند وقتی هست . که درد به صورت زود گذر در زیر سینه سمت چپم . و در دست سمت چپم بازو . کمی رگ گردن. و سرشانه سمت چپم تا نوک دستانم رو در گیر میکنه و این درد به مدت ۵ دیقه یا کمتر میاد و میره. میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اینها ضربان نابجا هست و در برخی افراد بخاطر کانون های پر کار در قلب ایجاد میشه

   متورال هر دوازده نصف مصرف کنید و به فوق eps مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شعبانی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام باتوجه به عوارض داروها آیا تجمیع این چند دارو باعث افزایش بروز عوارض دارو نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عارضه هر دارو به تنهایی و یا مجموعا رخ دهد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادر من دچار فشار خون بالا و تپش قلب بود یک سال پیش عمل ای پی اس انجام داد که به اصطلاح رگ های اضافی رو سوزوندن قرص والسارتان 80 روزی 2 تا متو هگزال و هیدرالایزین 25 روزی 2 تا مصرف میکرد تا از چند روز پیش دوباره دچار نوسان فشار شد به دکتر مرجعه کردیم قرص هارو 2 برابر کرد ولی باز فشارش دچار نوسانه و ثابت نشده تا 16 17 میرسه امکان داره یه کم سریع راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ظهر ها یک عدد املودیپین مصرف کنند

 • تصویر کاربر F.M پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  میتوان برای شخص سکته کرده آنژ یو پلاسی انحام داد
  چرا بعضی بیماران پس از انجام آنژیوگرافی
  دکتری تشخیص عمل بای پس و دکتر دیگر
  برای همان بیمار عمل آنژیوپلاسی انجام میدهد
  و عمل با موفقیت هم انجام میشه
  حتی سه تا سه استنت هم برایش در رگها گذاشته میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تصمیم برای عمل یا استنت به شدت و نوع انسداد داره

 • تصویر کاربر آزاده پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  علت بالا بودن فار دیاستولیک و روند درمانی و تشخیصش چیه؟ فشار دیاستولیکم 110 و گاهی 130 هم میرسه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   فشار خون دیاستولیک مثل سیستولیک هست و به همون دلایله مثل سن ژنتیک مشکل کلیه و غیره

   درمان دارویی

 • تصویر کاربر سونا چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام من پدرم چند شبه خیلی فشارش بالاست و هر کار میکنیم پایین نمیاد تا حالا سابقه نداشته این قدر فشارشون بالا باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید فورا به پزشک مراجعه کنند

 • تصویر کاربر Mammad چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر نجفی
  آقای دکتر من وقتی تریاک مصرف میکنم نعشه میشم ی دفه سردرد میگیرم فشارم بالا میره ولی وقتی از طریق خوراکی مصرف میکنم هیچ مشکلی برام پیش نمیاد پیش هر دکتر میرم میگن نکش جواب تخصصی بمن نمیدن
  دکتر لطفا جوابمو بدید هر دکتر میرم جوابی نداره!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید مصرفتون رو به تدریج قطع کنید

 • تصویر کاربر Mino چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقاي دكتر من چند سال بعد از زايمان دومم سردرد شديدي گرفتم كه با اتنوال پايين امد بعدا چون برادر كوچكترم املوديپين ميخوردن منم شروع به خوردن همون قرص كردم الان تقريبا ١٨ سال هست كه ميخورم پارسال حالم بد شد فشارم شبها بالا ميرفت قرص زير زباني دادن بعد از چند هفته احساس اضطراب و ترس و دلشوره داشتم دكتر قلب هم رفتم ضربان قلبم كمي زياد بود و كوبنده شبها با ترس از خواب ميپريدم به روانپزشك مراجعه كردم ارام بخش و سيتالاپرام دادند از اون به بعد يه قرص املو ديپين ٥ و پروپانول ٢٠ دوتا و ارترواستاتين ٢٠ ميخورم ميخوام بدونم فشار من چه ربطي با اعصاب من داره يا هر كدام جدا از هم مشكل بوجود اوردن براي من و اگر داروي اعصاب رو قطع كنم دوباره اون مراحل تكرار ميشه و اينكه در خانواده فشار داريم خواهرم نر وكس ميخورن ايا اون بهتره عوارزش كمتره ممنون از راهنماييتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   هر کدام بیماری جداگانه است

   البته حمله اصطراب میتونه فشار رو بالا ببره

درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر