به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

0

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیلاما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند.  پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!
3.8 (76.67%) 18 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعزیز جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای محترم جناب دکتر اینجانب ۴۲سال دارم اول بگویم مادرم فشارخون بالا داشت ۲۰ سال تحت نظر بود اخر با مشکلات زیاد نارسایی کلیه و اب اوردن قلب شد و به رحمت خدا رفت .دوم اینجانب ۱.۵سال بیش فشارم بالا ۱۶ می رفت به متخصص قلب رفتم با دو جلسه معاینه وچک کردن یک قرص امودیپلینبرایم تجویز شد و اقای دکتر این قرص را ادامه دهید هر شب یکی حال صبح از خواب بیدار می شوم جلوی سر درد شدید دارم تا نیم ساعت قابل تحمل نیست چند روز قرص نخوردم اطراف قلبم و پشت کتف چپم و دستم سوزن سوزن می کند خواهش راهنمایم کنی یک مطب دیگر فعالیت کاری که دارم پشت سمت چپ از بلای کلیه تا کتف درد می کن دراز می شم چند دقیقه بعد خوب می شود.متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلامم

   بهتره اکو و تست ورزش شوید تا تکلیف قلب مشخص شود

   در ضمن شما احتمالا مشکل اضطرابی دارید و بهتره به روانپزشک مراحعه کنید

 • تصویر کاربرشیدا جمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من کنکور۲/۵ مصرف کرده و هر ماه b12 و ویتامین d3 تزریق میکنم ولی فشارم بین ۱۹-۲۴ بوده و تغییر نمیکند
  لطفا مرا راهنمایی کرده چگونه فشار خود را پایین بیاورم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   باید داروی جدید اضافه شود و ازنطر علل ثانویه بررسی شوید

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرناصریان جمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکراز قتی که برای پاسخ سوالات میگذارید . بنده 47 سالمه و در آزمایش جدیدم تری گلیسریدخونم 392 بود و کلسترول 283 و HDL 30 و LDL 133 بود . البته فشار خونم هم لب مرز هست اغلب 13 روی 9 . سوال بنده از شما استاد بزرگوار اینست که دکتر برایم قرص آترواستاتین 20 شبی یکی و کپسول تریول 100 روزی یکی تجویز فرموده حال آیا میتوانم به جای اینها از داروی ترکیبی پلی پیل استفاده کنم . و اگر پیشنهاد مناسب تری دارید لطف بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   خیر

   همین داروهارو ا امه بدید

  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   خیر

   همین داروهارو ا امه بدید

   ادامه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربركامران جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ٣5 سالمه و به خاطر فشار خون ١4٠٩٠ دكتر بهم ٣٠ عدد قرص متورال 5٠ نصف صبح و نصف شب و ٣٠ عدد هم والسارتان ٨٠ داده (روزي يك عدد) و تا الان حدودا نصف قرص ها رو مصرف كردم و حالم بهتر شده و فشارم نرمال شده ، اما عوارض قرص ها خيلي اذيتم ميكنه . به خاطر عوارض قرص ها ميخوام دوز مصرف رو كم كنم و زودتر هم قطعشون كنم.
  ضمنا دو هفته پيش كه به خاطر فشار خون و سرگيجه و درد قفسه سينه به دكتر مراجعه كردم سيگاري بودم ولي الان يك هفته هست كه سيگار رو هم ترك كردم و فشارم هم به خاطر ترك سيگار بهتر شده.
  اسكن هسته اي قلب و تست ورزش هم به دستور دكتر انجام دادم و همه چيزش نرمال بود.
  آيا اشكال نداره از الان متورال 5٠ رو فقط روزي نصف بخورم و والسارتان رو هم به 4٠ كاهش بدم و بعد از يك هفته هم كلا قطعشون كنم؟؟؟
  اشكالي پيش نمياد؟؟؟؟
  ممنون ميشم پاسخ بدين دكتر جان.ممنون از شما اگر پاسخ بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   باید مراجعه کنید
   با قطع دارو فشار بازم بالا میره
 • تصویر کاربرقاسمی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام .خانمی هستم ۴۹سالمه چندسالیست فشارخون بالا دارم پرپرونولول ۵۰ جواب نداد۱۰۰برام تجویزکردن اونم جواب ندادلوزارپنجاه تجویزکردن روزی دوتابازم فشارم بالاست قبلا پرکاری تیروییدداشتم الان کم کارشده لوتیروکسین هم مصرف میکنم دوسه روزه تکانهای شدیدی روی شکمم احساس میکنم که عصبیم میکنه درضمن طپش قلب هم دارم یائسه شدم دوساله وامسال سه باراهدای خون داشتم آیاعلت تکانهای شکمی یاهمون ضربانی اهدای خون است یاخیر لطفآ راهنماییم کنیدباسپاس فراوان ازشما آقای دکتر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   خیر
   بهتره مراجعه کنید تا معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر