به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م.پورقاسم چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر به من به دلیل اندک فشار خونی که داشتم قرص متوهگزال 95 رو دادن که حدود یک هفتس میخورم ولی سر دردم قطع نمیشه
  البته به دلایل استرس و پانیک اسنترا100 هم دادن
  میتونم متوهگزال رو قطع کنم؟
  سردردم ماله چیه؟
  پشت سرم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   اگر بعد شروع دارو سردردتون شروع شده دارو رو عوص کنید

   اگر از قبل سردرد داشتید باید جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب آقای دکتر در مورد پسرم که 15سالشه بافشار خون 14که فرمودید سرماخوردگی میتونه عاملش باشه امروز به پزشک متخصص قلب رفتم که با گرفتن فشار دودستش گفته اختلاف فشار در دستاشه یکی14دیگری12هست وپروپرانول 10نوشته به نظرتون بخوره یانه واینکه جای نگرانی داره یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   میتونه استفاده کنه

   ولی حتما اگر فشار باز هم بالا بود جهت معاینه و بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  جناب دکترضمن سلام واحترام آقایی هستم62 ساله که نزدیک به دوسال است روزانه یک قرص لوزامیکس50/12.5ویکقرص پروپزانولول10ویک قرص رزاواستاتین10 می خورم .سوال اول من اینست که آیامصرف همزمان این داروهامشکلی ایجاد نمی کند وعوارضی ندارد؟
  سوال دوم این که اخیرادرآزمایشاتم با هموگلوبینa1cبه میزان6.1 وsgotبرابر53 مواجه شده ام.لطفا باتوجه به وزن حدود98 کیلوگرم وتوده بدنی حدودسی که دارم راهنمایی بفرماییدبآیاالا بودن حدآزمایشات می تواندناشی ازعوارض دارویی باشد یاحکایت از مساله دیگری می کند؟
  ضمنا میزان ویتامینdفعال درخون من 22.5 وکمترازحدنرمال است.
  ممنون می شوم اگربزرگواری فرموده ارشادنمایید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   خیر اشکال نداره

   این داروها میتونند تا حدی قند رو بالا ببرند

   احتمالا کبد چرب دارید و ویتامین د هم کم است و باید درمان شود

   سه ماه رژیم بگیرید و اگر باز قند بالا بود باید دارو استفاده کنید

 • تصویر کاربر آرمان سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام به حضور جناب آقای دکتر،
  مادرم سالهاست که فشار خون بالا دارد و از حدود دو سال پیش از داروی هیدروکلروتیازید و اکس فورج 5-80 استفاده می کند. ایشان هر سال از حدود آذر ماه تا بهمن ماه دچار بی نظمی فشار خون میشوند که مدام بالا و پایین می رود، علی رغم اینکه ایشان داروها را مرتب مصرف میکنند و در روزهایی که هوا آلوده هست از منزل خارج نمی شوند. آیا تغییر فصول و آب و هوا در این بی نظمی فشار خون تأثیر داشته یا مشکل از داروی اکسفورج است؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   معمولا فشاررخون ارتباط فصلی نداره

   شاید دچار اضطراب هستن

 • تصویر کاربر آرمان دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پدرم ۵۴ سالشه و الان چند ماهه قرص فشار خون لوزار ۵۰ صبح و املوپرس ۵ شب مصرف میکنه الان اکثر مواقع فشارش ۱۲ روی ۸ هست بعد یه مشکلی که هست اینکه میبینی چند روز حالش خوبه ولی تو یه لحظه سرش تیر میکشه و بدنش بی حال میشه تو اون لحظه فشارشو میگیریم میشه ۱۶ روی ۱۰ باز بعد پنج دقیقه حالش خوب میشه میخواستم بدونم چرا اکثر مواقع حالش خوبه ولی تو یه لحظه چنین حالتی پیش میاد و باید چی کار کرد؟ خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه فشار در اون لحظه ثانویه و در اثر درد باشه

   باید علتدسردرد رو مشخص کرد

   به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید و اگر بهتر نشدن جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر