به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

0

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیلاما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند.  پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!
3.8 (76.67%) 18 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرMammad چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر نجفی
  آقای دکتر من وقتی تریاک مصرف میکنم نعشه میشم ی دفه سردرد میگیرم فشارم بالا میره ولی وقتی از طریق خوراکی مصرف میکنم هیچ مشکلی برام پیش نمیاد پیش هر دکتر میرم میگن نکش جواب تخصصی بمن نمیدن
  دکتر لطفا جوابمو بدید هر دکتر میرم جوابی نداره!
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   باید مصرفتون رو به تدریج قطع کنید

 • تصویر کاربرMino چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقاي دكتر من چند سال بعد از زايمان دومم سردرد شديدي گرفتم كه با اتنوال پايين امد بعدا چون برادر كوچكترم املوديپين ميخوردن منم شروع به خوردن همون قرص كردم الان تقريبا ١٨ سال هست كه ميخورم پارسال حالم بد شد فشارم شبها بالا ميرفت قرص زير زباني دادن بعد از چند هفته احساس اضطراب و ترس و دلشوره داشتم دكتر قلب هم رفتم ضربان قلبم كمي زياد بود و كوبنده شبها با ترس از خواب ميپريدم به روانپزشك مراجعه كردم ارام بخش و سيتالاپرام دادند از اون به بعد يه قرص املو ديپين ٥ و پروپانول ٢٠ دوتا و ارترواستاتين ٢٠ ميخورم ميخوام بدونم فشار من چه ربطي با اعصاب من داره يا هر كدام جدا از هم مشكل بوجود اوردن براي من و اگر داروي اعصاب رو قطع كنم دوباره اون مراحل تكرار ميشه و اينكه در خانواده فشار داريم خواهرم نر وكس ميخورن ايا اون بهتره عوارزش كمتره ممنون از راهنماييتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   هر کدام بیماری جداگانه است

   البته حمله اصطراب میتونه فشار رو بالا ببره

 • تصویر کاربرحاتم دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر آیا حجامت سودمند هست یا خیر شما تجویز می کنید
  2- اقای دکتر کسی که کم خونی داره می تواند حجامت کم یا خیر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   خیر فایده نداره

 • تصویر کاربراسد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند سال قبل لوزارتان تجویز شد. اهمیت ندادم. چون فکر می کردم که فشارخون علائمی خواهد داشت که خواهم فهمید. سه روز پیش درد سینه از بالا به پایین و ازچپ و راست و کلا کل سینه سوزش داشتم. با فعالیت بدنی تشدید می شد. رفتم اورژانس. فشار 16-11بود زیرزبانی خوردم آمدم مصرف داروی لوزار25 را روزانه یک عدد شروع کردم. درد کاهش ولی از بین نرفته و کمی خفیف است. لطفا راهنمایی کنید. تپش قلب خصوصا در کارفیزکی دارم.نوارقلبی سالم نشان داد اما دکتر گفت احتمال بزرگ شدن قلب وجود دارد.98/2/21
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه درد قلبی باشه 

   باید فورا به پزشک قلب مراجعه کنید و تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرفرهاد چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم دراین 20روز دو مرتبه سرگیجه داشته که حتی یک بار استفراغ کردو فشارش بالا رفته درسن 19سالگی،،،خواستم راهنماییم کنید درضمن اواز بچگی مشکل شنوایی داره که مربوط به عصب گوشش است وتقریبا50درصد شنوایی داره،الان تمامی ازمایشات وسونوگرافی سالم هست دکتر قلب هم معاینش کرده گفت خوبه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   سرکیجه معمولا به علت مشگل گوش یا معز و اعصابه

   به دکتر ent و معز و اعصاب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر